1. Artykuły
  2. Dziecięca złość. Jak powinni reagować rodzice?

Dziecięca złość. Jak powinni reagować rodzice?

Jak poradzić sobie z dziecięcą złością? Co zrobić, gdy dziecko wybucha w miejscu publicznym? Psycholog dziecięca Oliwia Nitka ma kilka praktycznych wskazówek, jak rodzice mogą zachować się w takiej sytuacji i jak pomagać dziecku przeżywać trudne emocje. 

Dziecięca złość. Jak powinni reagować rodzice? Dziecięca złość. Jak powinni reagować rodzice?
Spis treści
Wybuchy złości - dlaczego trzeba je zaakceptować? Za złością kryją się niezaspokojone potrzeby dziecka Pamiętaj, że dziecko nie kontroluje swojego zachowania Dziecko obserwuje i naśladuje dorosłych Pozwól dziecku się złościć Wybuch złości w miejscu publicznym. Jak zareagować? Nie zostawiaj dziecka samego Narysuj lub wytuptaj złość. Sposoby na wyciszenie emocji

Wybuchy złości - dlaczego trzeba je zaakceptować?

 

Złość jest jedną z podstawowych emocji, która często nazywana jest trudną lub negatywną  emocją, ponieważ jej odczuwanie nie jest dla nas przyjemne.

 

Warto jednak pamiętać, że wszystkie emocje są nam potrzebne, więc wszystkie są pozytywne i dobre. Emocje są instynktownymi reakcjami na określoną sytuację. Stanowią system wczesnego ostrzegania - przekonuje psycholog Oliwia Nitka.

 

Każde z uczuć niesie za sobą informacje. A złość  pojawia się, gdy ktoś przekracza nasze granice oraz daje nam siłę do obrony.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia

Za złością kryją się niezaspokojone potrzeby dziecka

 

Skąd biorą się wybuchy złości u dzieci? Nasza ekspertka odpowiada:

 

Reakcje emocjonalne zaczynają pojawiać się już niedługo po narodzinach. W związku z tym mówi się o emocjach wrodzonych, takich jak: złość, strach, smutek i radość. Ich źródłem są wewnętrzne stany dziecka. Wybuchy złości u dzieci zazwyczaj są spowodowane niezaspokojoną potrzebą.

 

U niemowląt pojawienie się złości związane jest z różnymi stanami fizjologicznymi, np. głodem, zmęczeniem, odczuwaniem chłodu lub przegrzania. U starszych dzieci wybuchy złości mogą być spowodowane niezaspokojeniem potrzeb wyższego rzędu, np. brakiem poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, brakiem wystarczającej uwagi ze strony opiekunów oraz nieuszanowaniem jego granic, a także niezaspokojoną potrzebą zabawy, relaksu, odpoczynku.

 

Pamiętaj, że dziecko nie kontroluje swojego zachowania

 

Z perspektywy osoby dorosłej czasem trudno jest zrozumieć gwałtowne reakcje i zachowania dzieci. Dlatego warto uświadomić sobie jak działa ludzki mózg. Psycholog wyjaśnia fachowo:

 

W ewolucji mózgu ludzkiego powstały struktury, które można podzielić na mózg gadzi, mózg ssaczy i mózg ludzki. Mózg gadzi jest najbardziej prymitywną częścią mózgu, która odpowiada za instynktowne reakcje. Natomiast mózg ludzki nazywany jest korą nową, która odpowiada za myślenie racjonalne, społeczne zaangażowanie oraz rozwiązywanie problemów. Gdy się złościmy bardzo często przestajemy myśleć logicznie i poddajemy się odczuwanym emocjom. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem silnych uczuć działamy w sposób instynktowny, odpowiadamy na zagrożenie w związku z tym kontrolę nad naszym zachowaniem przejmuje mózg gadzi - tłumaczy Oliwia Nitka.

 

Można nauczyć się nad tym panować, dzięki dobrze rozwiniętej korze mózgowej. Kora nowa kształtuje się jednak do ok. 25 roku życia.

 

U małych dzieci jest ona jeszcze słabo ukształtowana, dlatego nie potrafią one analizować sytuacji i swoich reakcji. Odpowiadają na różne sytuacje automatycznie, nie kontrolują swojego zachowania - dodaje.

 

Dziecko obserwuje i naśladuje dorosłych

 

Dlaczego wybuchy złości u niektórych dzieci mają bardziej gwałtowny czy agresywny charakter niż u innych? Jak zauważa nasza ekspertka:

 

Każde dziecko tak jak każdy dorosły człowiek ma inny temperament, co oznacza, że inaczej reaguje na różne sytuacje. Sposób w jaki reagujemy na bodźce jest także zależny od funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz od naszego stanu zdrowia.

 

Zarówno cechy temperamentalne, jak i funkcjonowanie naszego mózgu to uwarunkowania biologiczne.

 

Nie bez znaczenia pozostaje także wychowanie oraz wzorce jakie dziecko modeluje. Dzieci obserwują zachowanie swoich rodziców i naśladują ich reakcje emocjonalne. Uczą się poprzez obserwację swoich opiekunów i modelują (naśladują) ich zachowanie - podkreśla Oliwia Nitka.

 

W związku z tym warto zadać sobie pytanie jak my dorośli radzimy sobie ze złością i jaki dajemy przykład naszym dzieciom, a także dbać o zaspokojenie swoich potrzeb, ponieważ tylko wtedy mamy siłę, żeby pomóc dziecku.

 

Pozwól dziecku się złościć

 

W jaki sposób reagować na dziecięcą złość? Nasza ekspertka zauważa:

 

Jeśli złość dziecka nie przejawia się niebezpiecznymi dla niego lub jego otoczenia zachowaniami, należy pozwolić mu na okazywanie emocji, które przeżywa oraz je zaakceptować. Można je nazwać oraz okazać zrozumienie dla tego, co dziecko odczuwa. Najlepiej nie mówić w takiej sytuacji zbyt dużo, odnosić się jedynie do uczuć dziecka, a nie ich przyczyny. 

 

Jeśli jednak zachowanie dziecka jest dla niego niebezpieczne, należy zapewnić mu bezpieczeństwo - np. zabrać w spokojne miejsce, unieruchomić, a po chwili, gdy się uspokoi okazać mu akceptację i zrozumienie.

 

Warto również zwrócić uwagę na swój stan emocjonalny oraz poziom pobudzenia, ponieważ kiedy sami przeżywamy silne emocje, nie jesteśmy w stanie pomóc dziecku poradzić sobie z jego złością - radzi.

 

Wybuch złości w miejscu publicznym. Jak zareagować?

 

Szczególnie niekomfortowy dla rodzice jest napad złości dziecka w miejscu publicznym. Co w takiej sytuacji można zrobić?

 

Należy jednak pamiętać, że najważniejsze w tej sytuacji jest dziecko, a nie to, co inni ludzie o nas pomyślą. Należy okazać  akceptację i zrozumienie dla emocji dziecka oraz pomóc mu się uspokoić. Można spróbować odwrócić jego uwagę - podpowiada Oliwia Nitka.

 

Nie powinno się jednak krytykować ani wyśmiewać zachowania dziecka w obecności innych ludzi. Aby nauczyć dziecko odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych warto rozmawiać z nim na co dzień o różnych sytuacjach społecznych.

 

Warto zastanowić się jaka jest przyczyna wybuchu złości u dziecka. Czasami dziecko wybucha złością w miejscu publicznym, ponieważ w otoczeniu jest dla niego za dużo bodźców, z którymi jego układ nerwowy nie jest w stanie sobie poradzić. Wtedy jeśli jest to możliwe, należy jak najszybciej zabrać dziecko w spokojne miejsce - przyznaje psycholog.

 

Nie zostawiaj dziecka samego

 

Każdy z nas chciałby być akceptowany przez osoby najbliższe w każdej sytuacji, nawet gdy pojawiają się nieprzyjemne emocje. Nie powinno się więc zostawiać dziecka samego, gdy odczuwa silne napięcie chyba że samo o to poprosi.

 

Najważniejsze jest pozwolenie dziecku na odczuwanie przez niego wszystkich emocji oraz okazanie pełnej akceptacji dla jego uczuć. Trzeba pamiętać, że podczas wybuchu złości nie ma miejsca na zadawanie pytań o przyczyny stanu dziecka oraz rozmowy wychowawcze na temat jego sposobu wyrażania złości. Na to przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi i będzie w stanie myśleć - tłumaczy nasza ekspertka.

 

Absolutnie nie należy zaprzeczać temu, co dziecko odczuwa ani tego bagatelizować czy unieważniać.

 

Nie wolno również karać dziecka za to co czuje, ponieważ nie ma ono na to wpływu. Karanie za odczuwane emocje może również doprowadzić do tego, że dziecko zacznie tłumić własne uczucia. Jest to bardzo niebezpieczne i może w przyszłości doprowadzić do różnych zaburzeń psychicznych oraz chorób somatycznych - zauważa psycholog.

 

Warto obserwować swoje dziecko i spróbować znaleźć przyczynę wybuchów złości, odkryć jaka niezaspokojona potrzeba za tym stoi. Jak poznamy przyczynę, będzie nam łatwiej uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

 

Narysuj lub wytuptaj złość. Sposoby na wyciszenie emocji

 

Jak nauczyć dziecko przeżywania trudnych emocji? Warto pamiętać, aby przede wszystkim zadbać o prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość ruchu oraz snu naszego dziecka, ponieważ jeśli będzie się dobrze czuło, łatwiej będzie mu stawiać czoło wyzwaniom i radzić sobie w niełatwych dla niego sytuacjach.

 

W nauce przeżywania trudnych emocji bardzo pomocne są różne techniki relaksacyjne oraz skupienie się na oddychaniu. Pomocna jest także rozmowa na temat zachowania, gdy coś złości nasze dziecko. Dobrym wprowadzeniem do takiej rozmowy jest przeczytanie książeczki dla dzieci, na temat danej emocji. Warto również pokazać dziecku jakie są akceptowane społecznie sposoby radzenia sobie ze złością - podpowiada nasza ekspertka.

 

Można np. ,,wytupać swoją złość” lub ją narysować.

 

Sposobem, który może pomóc dziecku w nauce radzenia sobie z emocjami może być stworzenie w domu ,,kącika złości”, ,,kącika smutku”, w których będą przedmioty pomocne w odreagowaniu, np.  gniotek, ulubiona maskotka - mówi psycholog.

 

Ważne jest jednak, aby to dziecko zawsze decydowało czy chce skorzystać z tego sposobu wyciszenia się.   

 

Na koniec nasza ekspertka dodaje:

 

W sytuacji gdy dziecko przez dłuższy czas będzie miało trudności w radzeniu sobie z trudnymi emocjami warto zwrócić się po pomoc do psychologa dziecięcego.

Oliwia Nitka psycholog, psycholog dziecięcy, Psycholog diagnosta dziecięcy 5.00 / 1 opinia artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psycholog dziecięcy. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na kierunku psychologia, moduł psychologia kliniczna i osobowości. Posiada uprawnienia pedagogiczne. Absolwentka Studium Terapii Dziecięcej i Młodzieży oraz Szkolenia Specjalistycznego z Treningu Umiejętności Społecznych. Posiada uprawnienia diagnostyczne do stosowania Skali Inteligencji Stanford-Binet 5.
Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, które zdobywała w szpitalu dziecięcym, neuropsychiatrycznym oraz gabinecie psychiatrycznym, a także w pracy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, przedszkolu integracyjnym oraz domu dziecka. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co może mi dolegać?
Potrzebuje porady psychologa, psychiatry. Wielokrotnie zdarzyła mi się sytuacja, której nie potrafię wyjaśnić. Kiedy ktoś w mojej obecności krzyczy - wywołuje to u mnie nieuzasadniona złość albo zaczynam płakać i bardzo ciężko mi się uspokoić. Zawsze jest to nieadekwatne do sytuacji, nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę umówić konsultację (w dogodnej dla siebie formie) psychiatryczną, ale też zgłosić się do psychologa.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem psychiatrą i psychologiem- istnieje możliwość, że posiada Pani depresję endogenną- wtedy potrzebne są leki antydepresyjne oraz psychoterapia. Pozdrawiam serdecznie, Tomasz Matjas
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Jeśli doświadcza Pani aktualnie depresji, trudnych emocji to konsultacja psychiatryczna jest niezbędna. Objawy, które Pani opisuje są wskazaniem do konsultacji z psychoterapeutą, psychotraumatologiem i możliwe, że do rozpoczęcia pracy terapeutycznej.
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Opisywane objawy sugeruję silne przewlekłe przeciążenie emocjonalne. Niezbędna jest konsultacja psychiatryczna w celu oceny stanu, rozważenia farmakologii, diagnozy i prawdopodobnie rozpoczęcie psychoterapii.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam konsultację z psychiatrą oraz podjęcie psychoterapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Paweł Komarzyniec
psychiatra
Umów wizytę
W przeszłości termin „choroby psychiczne” był powszechnie stosowany w medycynie do opisania różnorodnych stanów związanych z umysłem. W miarę postępu wiedzy naukowej i ewolucji społecznego postrzegania, termin ten zaczął być uznawany za stygmatyzujący. Współczesna klasyfikacja medyczna, jaką reprezentuje Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób (ICD-11), zastąpiła go bardziej neutralnym określeniem „zaburzenia psychiczne”. Zmiana ta odzwierciedla rosnące zrozumienie, że problemy zdrowia psychicznego powinny być traktowane na równi z innymi problemami zdrowotnymi – mogą być skutecznie diagnozowane, leczone i nie powinny definiować tożsamości osoby. Terminologia dotycząca takich stanów jak ChAD również uległa ewolucji. Dawniej używane określenie „choroba afektywna dwubiegunowa” (ChAD) zostało zastąpione przez „zaburzenia afektywne dwubiegunowe”. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe są częścią szerszej kategorii, znanej jako zaburzenia nastroju, która obejmuje zarówno zaburzenia dwubiegunowe, jak i zaburzenia depresyjne. Diagnozowanie zaburzeń psychicznych jest złożonym procesem, który wymaga dokładnej oceny medycznej. Psychiatra, korzystając z aktualnych kryteriów diagnostycznych, jest w stanie dokonać precyzyjnej diagnozy, stanowiącej podstawę do zaplanowania efektywnej strategii terapeutycznej. Proces ten obejmuje ocenę historii medycznej pacjenta, objawów oraz przeprowadzenie odpowiednich testów psychologicznych i badań laboratoryjnych, co umożliwia głębsze zrozumienie sytuacji pacjenta oraz dopasowanie optymalnych metod leczenia. Z tego powodu, osoby doświadczające problemów ze zdrowiem psychicznym, niezależnie od stopnia nasilenia objawów, powinny być zachęcane do poszukiwania wsparcia medycznego. Dzięki dostępnym obecnie metodom leczenia, współczesna psychiatria jest w stanie znacząco poprawić jakość życia pacjentów, co przekłada się na ich szczęśliwsze i bardziej satysfakcjonujące życie.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię, pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry i ewnentualną psychoterapię.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry- zaleci on odpowiednią farmakologię, najprawdopodobniej używając lekkich benzodiazepin- oraz psychoterapię. Tak połączona kompozycja leczenia powinna przynieść najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas Purdue Corona
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Pomóc może jedynie konsultacja z lek. psych. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam odpowiednią psychoterapię oraz wizytę u lekarza psychiatry. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Warto wdrożyć farmakokoterapię, takie połączenie z leczeniem behawioralnym przynosi najlepsze efekty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Jeżeli czuje się Pani na siłach to zalecana jest aktywność zarówno fizyczna jak i emocjonalna, depresja niestety ją wyniszcza. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Wszystkie wskazane objawy mogą mieć związek z chorobą lub zaburzeniem psychicznym, jednak aby lepiej zrozumieć wskazane przez Pana objawy, wskazana jest wizyta stacjonarna. Po dobraniu odpowiedniej farmakologii oraz diagnozy medycznej, zapraszam na terapię indywidualną. Tomasz Matjas
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecałbym jednak w tej sytuacji stosować się do poleceń Lekarza Prowadzącego, osobiście uważam, że psychoterapia jest bardzo dobrym krokiem. Zdaje sobie Pan/i sprawę, że same leki nie rozwiążą problemu. Słusznie- odpowiednia kompozycja leczenia farmakologicznego oraz dobranie odpowiedniej psychoterapii daje najlepsze rozwiązania. Natomiast co do kwestii zaufania, jeżeli nie ma go Pan/i do obecnego Lekarza Psychiatry- proszę o jego zmianę, choć osobiście uważam, że taka zmiana jest raczej niepotrzebna. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy da się wzniecić pożądanie gdzieś, gdzie go nie było?
Z Partnerem weszliśmy w związek 3 lata temu i już wtedy dobrze się dogadywaliśmy i byliśmy przyjaciółmi, w związek weszliśmy pod wpływem chwili. Na początku związku już dominowała zazdrość i nie mieliśmy chwili, aby skupić się na tym czy to jest właśnie „to”. Mój partner...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychologa oraz kontakt z lekarzem. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Jeżeli leki w Pana odczuciu działają za wolno lub za mocno to warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę