1. Artykuły
  2. Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie

Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie

W sezonie wakacyjnym szczególną uwagę należy zwrócić na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Gdy w upalne dni zbyt długo przebywamy na słońcu bez nakrycia głowy może dojść do udaru. Jak chronić się przed przegrzaniem organizmu latem? Co zrobić, gdy objawy wskazują na udar cieplny? Kiedy należy wezwać pogotowie?

Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Udar cieplny czy słoneczny? Udar cieplny - przyczyny Udar cieplny i słoneczny - objawy Udar cieplny - co robić i kiedy wezwać pogotowie? Udar cieplny u małego dziecka - pierwsza pomoc Wyczerpanie cieplne Jako zapobiegać udarowi cieplnemu?

Udar cieplny czy słoneczny?

 

Udar cieplny, zwany inaczej porażeniem cieplnym, pojawia się wtedy, gdy jesteśmy osłabieni i mamy problemy z oddawaniem nadmiaru ciepła. Temperatura naszego ciała osiąga wtedy powyżej 40 stopni Celsjusza. Taki stan powoduje denaturację białek i martwicę komórek. Udar cieplny jest bardzo niebezpieczny i trzeba reagować szybko, gdyż w najgorszym przypadku powoduje nawet śmierć.

 

Udar jest więc reakcją organizmu na przegrzanie. Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego i związany jest z ekspozycją na słońce w upalne dni. Na udar najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze, osoby chorujące na takie schorzenia jak: otyłość, cukrzyca lub mające problemy z sercem. Przegrzanie organizmu grozi też częściej osobom znajdującym się pod wpływem alkoholu.

 

arrow Gdzie do lekarza podczas wakacji?
arrow Dreszcze. Czego mogą być objawem?
arrow Przeziębienie a grypa. Objawy mogą zmylić
arrow Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia
arrow Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?
arrow Zapalenie tarczycy. Od bakterii po Hashimoto

Udar cieplny - przyczyny

 

Udar cieplny może się przytrafić w gorące parne dni, podczas dużej ekspozycji na słońce (szczególnie w przypadku braku nakrycia głowy), podczas gorących kąpieli wodnych i rytuałów saunowych, w czasie pracy w gorącym i nieprzewiewnym miejscu bądź bardzo nasłonecznionym oraz podczas wysiłku fizycznego czy uprawiania sportu w upalne dni.

 

Udar cieplny i słoneczny - objawy

 

Do najczęstszych symptomów udaru cieplnego należą:
 

  • zaczerwienienie skóry w łagodnych przypadkach,
  • bladość skóry w przypadkach ciężkich,
  • nadmierna potliwość,
  • nudności,
  • osłabienie organizmu,
  • zaburzenia widzenia (mroczki),
  • problemy z wyraźnym mówieniem,
  • problemy z chodzeniem.

 

Jeżeli mamy do czynienia z udarem słonecznym, to oprócz powyższych objawów pojawić się mogą:

 

  • bardzo silny ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • nudności i wymioty,
  • przyspieszone tętno.

 

Udar cieplny - co robić i kiedy wezwać pogotowie?

 

Osobę, która doznała udaru trzeba jak najszybciej zaprowadzić lub wynieść do przewiewnego i zacienionego miejsca. Jeżeli osoba jest mocno osłabiona, należy ułożyć ją w pozycji półsiedzącej (gdy twarz jest zaczerwieniona) lub leżącej z głową poniżej linii tułowia (gdy twarz jest blada).

 

Warto stosować chłodne okłady na głowę, kark i klatkę piersiową, należy podawać też dużo chłodnych napojów w małych porcjach. Pogotowie należy wezwać, gdy u chorego występują silne bóle głowy i karku, dreszcze, uczucie zimna oraz utrata przytomności.

 

WAŻNE: Gdy występują powyższe objawy należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Zwlekanie bądź zbyt późny kontakt z ratownikami może skutkować śpiączką osoby chorej bądź nawet jej śmiercią.

 

Udar cieplny u małego dziecka - pierwsza pomoc

 

Dzieci poniżej 4 roku życia są szczególnie narażone na ryzyko udaru cieplnego, gdyż nie mają jeszcze w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacji.

 

Objawy udaru u najmłodszych są bardzo podobne do tych występujących u dorosłych. Oprócz nich mogą wystąpić również: płacz, skąpomocz i biegunka. Jeżeli dziecko straci przytomność należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

 

Jeżeli podejrzewamy przegrzanie organizmu u naszego dziecka, należy:

 

  • niezwłocznie przenieść go do zacienionego miejsca i ułożyć w bezpiecznej pozycji,
  • zdjąć ubranka i zacząć chłodzić ciało ze szczególnym uwzględnieniem głowy i klatki piersiowej (najlepiej jest użyć do schładzania mokrego ręcznika),
  • masować dziecku nogi i ręce, aby usprawnić krążenie krwi.

 

Wyczerpanie cieplne

 

Oprócz udaru cieplnego możemy latem mieć do czynienia z wyczerpaniem cieplnym. Gdy za długo przebywamy na słońcu w naszym organizmie dochodzi do nadmiernej utraty płynów i soli, spada ciśnienie tętnicze krwi i pojawia się silne zmęczenie.

 

Do objawów wyczerpania cieplnego zalicza się:

 

  • zwiększoną potliwość,
  • brak energii,
  • nudności, wymioty,
  • zasłabnięcia,
  • zimną i bladą skórę,
  • przyspieszone i słabo wyczuwalne tętno.

 

Z osobą z objawami wyczerpania cieplnego należy postępować tak samo, jak w przypadku udaru: należy przenieść osobę do chłodnego miejsca, zastosować zimne okłady i nawodnić.

 

Jeżeli złe samopoczucie po 30 minutach istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z udarem cieplnym. Dlatego jeżeli objawy nie miną, należy wezwać pomoc.

 

Jako zapobiegać udarowi cieplnemu?

 

By latem uniknąć ryzyka udaru cieplnego warto zastosować się do kilku wytycznych:
 

  • nosić lekkie i przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy,
  • zapewnić przewiew w przegrzanych pomieszczeniach,
  • nawadniać regularnie organizm,
  • dużo wypoczywać,
  • jeść lekkostrawne posiłki,
  • unikać alkoholu i ciężkostrawnych potraw,
  • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

 

Jesteś na wakacjach i źle się czujesz? Skorzystaj z możliwości jakie daje e-Wizyta i porozmawiaj z lekarzem online na temat niepokojących objawów. Zarejestruj się już teraz, a konsultację otrzymasz nawet w 10 minut.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy uczucie drętwienia i mrowienia w ciele może sygnalizować ryzyko udaru?
Od 2 miesięcy czuję mrowienie w lewej stopie, które sięga sporo powyżej kostki. Odczuwam je zwłaszcza, kiedy położę się do snu, mam też poczucie, że drętwieją mi palce, są jakby sztywne i odczuwam duży dyskomfort przy zginaniu. Bólu nie odczuwam poza...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza, który przeprowadzi badanie fizykalne ( w tym m.in. oceni stan krążena, sprawdzi tętno w zakresie kończyn dolnych). i zadecyduje o wskazaniach do poszerzenie diagnostyki (np. o bad.lab., konsultację chirurga naczyniowego + usg naczyń kończyn dolnych, konsultację neurologiczną).
Jak długa rehabilitacja przysługuje osobie po udarze?
Mam pytanie odnośnie rehabilitacji po udarze. Ile przysługuje dni zabiegowych osobie po udarze? Znalazłam w ustawie z 2013, że do 16 tygodni, w zależności od stanu (rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji mózgu – kategoria I). Czy przysługuje również 80 dni zabiegowych w warunkach domowych?...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno na rehabilitację neurologiczną, jak i ogólnoustrojową niezbędne jest skierowanie lekarskie. Lekarz, który będzie wystawiał dokument wszystko Pani dokładnie wyjaśni.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Skierowanie na rehabilitację wystawia lekarz.
Dawid Luwański
Umów wizytę
skieruje Pana lekarz rodzinny
Co to może być? Czy może być to początek anginy?
Po obudzeniu czułam duży ból lewego migdałka przy przełykaniu. Poszłam zobaczyć, jak wyglądają migdałki, czy są powiększone itd. Nie zauważyłam nic takiego tylko biały nalot na migdale podobny do tego przy anginie. Ale czuje się bardzo dobrze, a przy anginie nie mogłam nigdy nawet palca...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza rodzinnego na badanie oraz konsultację.
Czy mogę dostać takie zaświadczenie o chorobie za pośrednictwem haloDoctor?
Pracuję na B2B i nie jestem płatnikiem składki chorobowej, w związku z czym nie potrzebuję e-ZLA, ale mój klient wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarskiego w celu uzasadnienia przerwy w świadczeniu usługi. Klient nie zaakceptuje e-ZLA.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak można uzyskać zaświadczenie o niezdolności do pracy.
Czy w taki sposób można bezpiecznie wyleczyć infekcję?
Czy można w celu wyleczenia infekcji ból gardła i lekki katar przyjmować ekstrakt z pelargonii afrykańskiej tydzień przed badaniem alergologicznym na alergię? Muszę być zdrowa do tego czasu, ale czy to nie zafałszuje wyników z krwi i testów skórnych. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska celem przepisania odpowiednich leków.
Czy może mi ktoś doradzić, na jakie badania powinienem się skierować, by sprawdzić, w jakim stanie jest mój organizm?
Jestem osobą uzależnioną od opiatów, używająca prawie codziennie od około 2 lat. Zdaje sobie sprawę, że powinienem się też wybrać na terapię, to też mam w planach, ale na początku chciałbym mieć informacje na temat mojego stanu zdrowia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy bez obaw kontynuować leczenie, które wg zaleceń lekarza powinno trwać 4 tygodnie?
Od 7 listopada zacząłem stosować lek w postaci aerozolu na przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa. Lek przyjmuję co 12 godzin. Przedtem przemywam nos roztworem soli izotonicznej. Zauważyłem dziś podczas czyszczenia nosa niewielkie ilości krwi na chusteczce. Zaniepokoiło mnie to. Czy powinienem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Konsultacja z prowadzącym lekarzem.
Co może wywoływać takie objawy uszne?
Od ponad miesiąc co jakiś czas odczuwam pulsowanie, jakby bicie serca w prawym uchu. Zdarzają się też szumy i jakby ucho było delikatnie przytkane. Od czasu do czasu mam wrażenie jakby lekkiego ciepła w środku ucha. Nic nie boli ani nie wycieka z ucha. Leczę się na niedoczynności tarczycy i...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, uważam że jest zalecana porada specjalistyczna Laryngologa, jeżeli nic to nie wniesie, to będzie wymagana porada Neurologiczna. Zyczę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta laryngologiczna.
Czy lekarze wystawiają zwolnienia na ZUS-ZLA aby b
Czy lekarze wystawiają zwolnienia na ZUS-ZLA może zrobić tak, aby było ono refundowane w Niemczech?
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, jeżeli Pacjent, pracujący w Niemczech w trakcie pobytu w Polsce z powodu choroby miał orzeczoną niezdolność do pracy (wystawienie ZUS ZLA), ww orzeczenie lekarskie (ZUS ZLA) powinno być respektowane przez Pracodawcę w kraju wspólnotowym (Niemcy). Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na druku zwolnienia lekarz zaznacza, że pacjent jest ubezpieczony "w innym państwie".
Co warto pić na chory pęcherz moczowy?
Co pić, żeby często nie oddawać tak często moczu. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, niestety nie przybliżyła Pani szerzej objawów i historii choroby. Częstość oddawania moczu jest badzo indywidualna i może różnić się od 6 do 10-15 raz na dobę. Przeważnie zależy od ilości spożytego płynu, stanu zdrowia, może różnić się w zależności od płci, bycia osobą ciężarną itp. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy takie przeskakiwanie powinno być powodem do niepokoju?
Czasami przeskakuje mi coś w okolicy karku i głowy i czuje, jakby rozlało mi się takie dziwne ciepło w głowie — czy to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się skonsultować z lekarzem
Dlaczego mnie tak bardzo kłuje w prawym boku?
Mam 56 lat. Od przeszło dziesięciu lat borykam się ze swoim utrapieniem. Kłuje mnie w prawym boku, między żebrem a miednicą. Jestem zdrów poza tym. Wiele razy USG, Rezonans, Tomografia, Kolonoskopia... Mój lekarz rodzinny wystawił mi nawet kartę onkologiczną, wiele badań wykluczyło...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a badania krwi.
Po jakim czasie od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych mogę zrobić badanie krwi związane z tarczycą i insulinoopornością?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badania można wykonywać także w czasie przyjmowania antykoncepcji.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Badanie można zrobić w trakcie przyjmowanie antykoncepcji.
Zabiegu histeroskopii, a praca fizyczna.
Czy po zabiegu histeroskopii macicy można dźwigać, bo nie wiem, czy można iść do pracy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz prowadzący leczenie.
Czy może okazać się to niebezpieczne dla zdrowia?
Ostatnio rozbił mi się termometr rtęciowy, postarałem się pozbierać wszytko, co znalazłem, ale czy szczątkowe ilości mogą zatruć powietrze w pomieszczeniu. Co robić dalej?
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, rtęć metaliczna nie jest aż tak szkodliwa jak to jest w domniemaniu wielu osób. Jeżeli Pani dokładnie posprzątała resztki po rozbiciu termometra oraz dokonała wietrzenia pokojów - to raczej jest wystarczające. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po dokładnym sprzątaniu nie ma istotnego ryzyka.
Czy język się zregeneruje?
Miałem ostatnio wypadek I cztery zęby wbili się pod język. Teraz mam język spuchnięty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga szczękowego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do chirurga szczękowego
Czy można zdiagnozować przełyk Barretta na podstawie biopsji polipa żołądka?
 Z biopsji wyszła metaplazja jelitowa. W gastroskopii przełyk prawidłowy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie