Jelito grube

Zdrowie A-Z

Jelito grube, znane również jako okrężnica, to ostatni odcinek przewodu pokarmowego, który rozpoczyna się od kątnicy i kończy odbytnicą. Jego główną funkcją jest dalsza absorpcja wody i soli mineralnych z treści jelitowej, tworzenie kału poprzez kondensację i utwardzenie niestrawionych resztek pokarmowych oraz fermentacja niektórych substratów przez bakterie jelitowe. W jelicie grubym wytwarzane są również niektóre witaminy, takie jak witamina K i biotyna, a także pełni ważną rolę w obronie immunologicznej organizmu poprzez gromadzenie tkanki limfatycznej i komórek odpornościowych. Jelito grube odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia i wydalania oraz utrzymywaniu homeostazy organizmu.

Czytaj więcej
informacji na temat „Jelito grube”
Sprawdź

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „jelito grube”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy można założyć spiralę antykoncepcyjną przy zapaleniu jelita grubego?
Czy mogę zdecydować się na założenie spirali antykoncepcyjnej? Choruje od dwóch lat na wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, o ile nie ma ku temu innych przeciwskazań. Może to być nawet preferowana metoda antykoncepcji z racji potencjalnego wpływu Pani choroby na wchłanianie doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, może być to nawet preferowana forma antykoncepcji.
Uchyłki jelita grubego, na jakiej diecie powinienem być?
Mam stwierdzone uchyłki jelita grubego. Pojawiają się bóle w lewej dolnej części brzucha. Tomografia nie stwierdziła stanu zapalnego, jednak ból jest dość uciążliwy. Chciałbym się spytać, jeśli występuje ból to na jakiej diecie powinienem być? Lekko strawnej póki nie...
Aleksandra Piasecka
dietetyk
Umów wizytę
Dzień dobry, dopóki występują dolegliwości bólowe, zalecałabym stosowanie diety lekkostrawnej. Po ustąpieniu dolegliwości, należy zacząć stopniowo wprowadzać dietę z większą ilością błonnika. Proszę pamiętać, by wraz ze wzrostem ilości błonnika zwiększać ilość przyjmowanej dziennie wody. Jest to niezwykle istotna kwestia.
Wykluczenie raka jelita grubego bez kolonoskopii.
Czy możliwe jest wykluczenie raka jelita grubego bez wykonania kolonoskopii?
Adam Żebrowski
chirurg, proktolog, internista
Umów wizytę
Dzień dobry. Nie wątpliwie badanie kolonoskopowe służy do przesiewowego badania w kierunku ew. nowotworu lub wykonywane jest ze wskazań medycznych kiedy podejrzewana może być w.w choroba nowotworowa. Tylko to badania ostatecznie może wykluczyć podejrzenie nowotworu zlośliwego jelita grubego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dla wykluczenia nowotworu złośliwego jelita grubego niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego, do którego materiał pobierany jest podczas kolonoskopii. Dotyczy to oczywiście guzów znajdujących się w obrębie zasięgu kolonoskopu.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak można wykonać endoskopie kapsułkową.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Nie, tylko w czasie kolonoskopii jest możliwe pobranie wycinka do badań histopatologicznych, których wynik jest ostatecznym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem rozpoznania nowotworu.
Czy po tego typu operacji jest to normalne?
Parę dni temu moja mama przeszła operacje zrostów jelit. Trzy dni po operacji mama dostała lekkostrawny posiłek poczuła się lepiej. Dziś znów stan się pogorszył - nastąpiły wymioty i ogólne złe samopoczucie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna w ośrodku, gdzie przeprowadzono zabieg.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wizyta kontrolna w ośrodku, gdzie przeprowadzono zabieg.
Chciałabym się dowiedzieć czy jest sposób na odnawiające się polipy jelita grubego?
Miałam już trzy razy robiona polipektomie. Nikt u mnie z rodziny nie ma problemów z jelitami. Co robić co jeść, aby polipy się nie odnawiały?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy wzdęcia i zatwardzenie mogą świadczyć o niedrożności jelit lub o problemach z trzustką?
Od ponad 8 lat zmagam się ze wzdęciami i zatrzymywaniem gazów. Mam zdiagnozowane SIBO. 1,5 roku temu miałam laparoskopię i powiedzieli mi, że mam opadające jelito. W wynikach krwi mam zawsze powiększoną amylazę i lipazę. Cierpię na bardzo duże zatwardzenia od dawna. Im więcej warzyw i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Zarażenie bakterią Clostridium Difficile.
Proszę o informację czy można zarazić się bakterią Clostridium Difficile w szpitalu w czasie 1 godziny? Czy jest to tak szybka bakteria, że zaraża w ciągu 1 godziny leżących i odwiedzających? Czy jest się w stanie określić czas zakażenia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4