Wzdęcia – skuteczne leczenie

Przyczyny, objawy, leczenie online. Porada lekarza, nawet w 15 minut, bez wychodzenia z domu!

Wylecz uciążliwe wzdęcia

skorzystaj z pomocy gastrologa lub internisty online

Wzdęciami nazywa się dużą ilość gazów zalegających w jelitach, które sporadycznie pojawiają się u większości osób. Jeśli jednak są zbyt częste i naprawdę uciążliwe, wówczas mogą być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

 

Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć? Jest ich wiele, od zbyt szybkiego jedzenia, przez spożywanie gazotwórczych pokarmów takich jak rośliny strączkowe, aż po picie nadmiernych ilości słodkich, gazowanych napojów. Wówczas wystarczą kosmetyczne zmiany dietetyczne, aby poradzić sobie z problemem wzdęć.

Niekiedy jednak przyczyna leży głębiej i wynika np. z przerostu bakterii jelitowych, zespołu jelita drażliwego czy chorób zapalnych jelit. W takich sytuacjach niezbędna jest stała opieka gastrologa oraz gruntowne zmiany w stylu życia, aby zapanować nad problemem wzdęć.

Jak leczyć wzdęcia?

Umów się na konsultację online:

  • Wybierz lekarza z listy powyżej.
  • Umów konsultację wybierając dogodny termin i wypełniając formularz.
  • Po opłaceniu wizyty otrzymasz link, który przekieruje Cię do konsultacji z wybranym lekarzem.
  • Możesz skonsultować się korzystając z czatu, wideorozmowy lub połączenia głosowego.
  • Po eWizycie otrzymasz od lekarza eReceptę (jeżeli będzie konieczne leczenie farmakologiczne).
  • eReceptę zrealizujesz w dowolnej aptece.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jakie pokarmy mogą powodować wzdęcia?

Do pokarmów przyczyniających się do wzdęć zalicza się rośliny strączkowe takie jak fasola czy bób, warzywa kapustne, owoce takie jak jabłka i gruszki, a także kukurydzę, sery pleśniowe oraz produkty ze sztucznymi słodzikami.

Jakie pokarmy ograniczają powstawanie gazów?

Nadmiernego wytwarzania gazów w jelitach nie powodują oliwki, ryż, mięso, pomidory, sałaty oraz awokado. Osoby cierpiące na wzdęcia powinny jednak prowadzić kalendarz pozwalający wywnioskować, po jakich pokarmach pojawiają się u nich nieprzyjemne dolegliwości.

Jakie badania wykonuje się przy uciążliwych wzdęciach?

Jeśli wzdęcia są przewlekłe i bardzo dokuczliwe, wówczas gastrolog może zlecić wykonanie gastroskopii, kolonoskopii, badań kału oraz na nietolerancje pokarmowe.

Czy stres przyczynia się do wzdęć?

Przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na układ pokarmowy i może również potęgować problem ze wzdęciami.

Czym jest celiakia?

Celiakia to choroba przy której organizm nie toleruje glutenu. Cierpi na nią około 1 proc. populacji, a jedyną metodą na kontrolowanie objawów jest całkowita eliminacja glutenu z diety.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Umów wizytę