Szczepienie na COVID-19. Czy można pić alkohol?

Narosło wiele wątpliwości dotyczących spożywania alkoholu po otrzymaniu szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jednak jak oświadczył niedawno brytyjski regulator leków i produktów ochrony zdrowia MHRA, picie alkoholu nie wpływa na skuteczność szczepionek.

 

  12 maja 2021

Szczepienie na COVID-19. Czy można pić alkohol?
Spis treści
Skąd pojawiły się kontrowersje? Dlaczego nie należy spożywać alkoholu po szczepionce? Czy lepiej wstrzymać się od spożywania alkoholu?

Skąd pojawiły się kontrowersje?

 

To pytanie było na ustach wszystkich, po tym jak Anna Popova, szefowa rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludzi, wywołała w Rosji kontrowersje. Rosyjskie władze sanitarne zaleciły, aby osoby, które zostały zaszczepione lub wkrótce zostaną zaszczepione Sputnikiem V unikały picia alkoholu na dwa tygodnie przed zastrzykiem i półtora miesiąca po nim.

 

Dlaczego nie należy spożywać alkoholu po szczepionce?

 

Spożycie alkoholu mogłoby zaburzyć reakcję immunologiczną, a tym samym potencjalnie zmniejszyć skuteczność ochrony szczepionkowej przed koronawirusem. Światowi naukowcy nie zgadzają się z tym zaleceniem, ponieważ brak jest wiarygodnych danych na ten temat. Twórca szczepionki Sputnik V, Aleksander Gintsburg, wyjaśnia w "Moscow Times", że ten okres abstynencji jest przesadzony. Według niego wystarczą trzy dni bez alkoholu przed i po wstrzyknięciu szczepionki.

 

Czy lepiej wstrzymać się od spożywania alkoholu?

 

Nie ma oficjalnych zaleceń władz sanitarnych, ani żadnych danych dotyczących wpływu spożywania alkoholu na skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 z laboratoriów farmaceutycznych, z których pochodzą szczepionki (Pfizer, Moderna i AstraZeneca).

 

Wiadomo natomiast, że regularne spożywanie alkoholu czy nałogowe palenie papierosów obciąża organizm, przez co jest on bardziej podatny na infekcje. Warto więc zadbać o zdrowy styl życia, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz regularnie się badać.

 

Każda osoba, która ma wątpliwości co do szczepienia powinna porozmawiać ze swoim lekarzem. Pamiętaj, że możesz skorzystać z opcji wizyty online i bez wychodzenia z domu porozmawiać ze specjalistą o swoim stanie zdrowia.

Najnowsze pytania pacjentów
COVID-19
Czy po szczepieniu na COVID można pić alkohol?
Czy po szczepieniu na COVID można pić alkohol? Pierwszą dawkę szczepionki otrzymałam w środę, a w...
2021-03-03 12:30:23
Dariusz Jasonek
lekarz, lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra
Umów wizytę
Nie znamy dokładnego wpływu alkoholu na szczepienie.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Rozsądna dawka alkoholu nie powinna mieć wpływu na szczepienie.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Producent nie pisze nic na temat alkoholu spożytego po szczepieniu.Wydaje mi się, ze nie miało to wpływu na skuteczność szczepienia
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Alkohol nie powinien mieć wpływu na działanie szczepionki
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Wydaje się że nie ma wpływu.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
COVID-19
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 73 opinie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
4.99 / 9943 opinie
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
4.90 / 1818 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.79 / 647 opinii