1. Artykuły
  2. Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka

Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka

Przepuklina pępkowa. Najczęściej dotyka wcześniaków i dzieci o niskiej masie urodzeniowej - tak dzieje się w przypadku przepukliny wrodzonej. Wśród przyczyn nabytych wymienia się: nadwagę, przewlekłe zaparcia, nadmierny wysiłek fizyczny czy ciążę. Jak wygląda przepuklina pępkowa, jakie daje objawy, czy jest groźna dla zdrowia i jak przebiega leczenie - na te pytania odpowiada nasza specjalistka, fizjoterapeutka mgr Ewelina Słyk.

Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
Spis treści
Przepuklina pępkowa - przyczyny wrodzone i nabyte „Guzek” przy pępku Przepuklina pępkowa. Czy to groźne? Przepuklina pępkowa - leczenie operacyjne Przepuklina pępkowa. Kluczowa rola fizjoterapii Przepuklina pępkowa - profilaktyka. Dobre nawyki

Przepuklina pępkowa - przyczyny wrodzone i nabyte

 

To jeden z rodzajów przepukliny brzusznej, który może dotykać nawet 10% społeczeństwa. Jak wyjaśnia nasza ekspertka, o przepuklinie pępkowej mówimy, gdy zawartość jamy brzusznej wysuwa się poza obręb pierścienia pępkowego. Podstawową przyczyną schorzenia jest osłabienie wytrzymałości powłok brzusznych.

 

Przyczyny dzielimy na wrodzone, nieprawidłowości powstające w trakcie życia płodowego i nabyte, związane ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej - wyjaśnia fizjoterapeutka Ewelina Słyk.

 

Przyczyna wrodzona to nieprawidłowe zamknięcie pierścienia pępkowego, przez który w okresie płodowym przechodziły naczynia pępowinowe łączące dziecko i matkę.

 

Pierścień pępkowy powinien zamknąć się jeszcze w życiu płodowym lub w kilka dni po narodzinach dziecka. Jeśli tak się nie stanie to niezrośnięty pierścień pępkowy staje się wrotami do przepukliny. Ta dolegliwość najczęściej będzie dotyczyć dzieci urodzonych przedwcześnie i o niskiej masie urodzeniowej - tłumaczy specjalistka.

 

Natomiast przyczyny nabyte w ciągu życia będą wiązały się z higieną życia -  złymi nawykami lub problemami zdrowotnymi - powodującymi zwiększenie ciśnienia w brzuchu. To np. przewlekłe zaparcia, nadwaga, choroby układu oddechowego, problemy jelitowe, wady postawy, przebyte operacje w obrębie powłok brzucha, nadmierny wysiłek fizyczny czy ciąża.

 

Przepuklina pępkowa kontrolowana w okresie niemowlęcym może zniknąć samoistnie do 12 miesiąca życia. Lecz jeśli nie ulega zmniejszeniu i nasila dolegliwości u dziecka, należy rozpocząć rehabilitację lub zabieg operacyjny. To samo dotyczy dorosłych, o ile przepuklina jest niewielkich rozmiarów i wprowadzona została profilaktyka i rehabilitacja, można uniknąć leczenia chirurgicznego - zwraca uwagę fizjoterapeutka.

arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

„Guzek” przy pępku

 

Przepuklinę pępkową można zaobserwować jako „guzek” ujawniający się w pępku.

 

Na początku może być miękki i dać się odprowadzić, czyli wcisnąć do środka pępka, z czasem staje się coraz bardziej twardy, aż w końcu jego odprowadzenie staje się niemożliwe - zauważa Ewelina Słyk.

 

Przepuklinie może towarzyszyć ból i dyskomfort w okolicy pępka, jak również jego nadmierna tkliwość. Najlepszym sposobem na ocenę przepukliny pępkowej jest wykonanie USG.

 

Przepuklina pępkowa. Czy to groźne?

 

Czy przepuklina pępkowa jest groźna dla zdrowia? Nasza ekspertka odpowiada:

 

Przepuklina pępkowa może wpływać na prawidłową pracę jelit. Głównym zagrożeniem jest stan, kiedy przepuklina nie da się cofnąć do brzucha, uwięźnie w pępku, a co za tym idzie powstaje niedrożność jelita a ten jego fragment przestaje być prawidłowo dokrwiony.  Prowadzi to do ryzyka martwicy.

 

W takiej kryzysowej sytuacji należy niezwłocznie wezwać karetkę lub udać się na pogotowie.

 

Przepuklina pępkowa - leczenie operacyjne

 

Najczęściej leczenie przepukliny pępkowej odbywa się na sali operacyjnej.

 

Hernioplastyka czyli plastyk przepukliny obejmuje zaszycie otworu przepuklinowego, czasem wraz z wszyciem materiały syntetycznego - siatki polipropylenowej dla lepszej stabilności osłabionej części brzucha - wyjaśnia nasza specjalistka.

 

W zależności od wielkości przepukliny i preferencji chirurga operacja może być wykonywana laparoskopowo, przez nacięcie wokół pępka lub przez tradycyjne nacięcie pionowe

 

Przepuklina pępkowa. Kluczowa rola fizjoterapii

 

Rola fizjoterapii jest kluczowa dla przygotowania pacjenta do operacji:

 

  • wzmocnienie powłok brzusznych,
  • terapia wisceralna (masaż brzucha) dla wyrównania napięć w jamie brzusznej,
  • nauka oddechu przeponowego w celu odciążenia przedniej ściany brzucha,
  • instruktaż zaleceń na pierwsze dni i tygodnie po operacji.

 

Kluczową częścią fizjoterapii pre-operacyjnej jest wypracowanie z pacjentem prawidłowej ergonomii wysiłku i nawyków dnia codziennego. Jeśli pacjent nie zmieni nawyków zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej, może odczuwać dyskomfort po operacji, a także wpłynąć negatywnie na trwałość zabiegu - przekonuje nasza ekspertka.

 

W okresie pooperacyjnym fizjoterapia obejmuje: pracę z blizną pooperacyjną w celu uniknięcia zrostów i zwiększenia elastyczności tkanek tego obszaru, kontynuację ćwiczeń oddechowych i pracy wisceralnej w celu utrzymania prawidłowego ciśnienia w jamie brzusznej.

 

W trakcie fizjoterapii pacjent uczy się jak prawidłowo stopniowo zwiększać pracę mięśni brzucha, aby unikać dolegliwości bólowych i zmniejszyć ryzyko nawrotu przepukliny.

 

Przepuklina pępkowa - profilaktyka. Dobre nawyki

 

Profilaktyka przepukliny pępkowej ma na celu wyeliminowanie wzrost ciśnienia w jamie brzusznej poprzez prawidłowe nawyki i wzorce ruchowe.

 

Prawidłowa ergonomia wysiłku i dźwigania mówi o konieczności napinania mięśni głębokich brzucha i mięśni dna miednicy w trakcie obciążających czynności, jak i dźwigania na wydechu. Elastyczne i mocne mięśnie brzucha oraz ruchoma przepona wpływają korzystnie zmniejszenie tłoczni brzusznej - aby to osiągnąć należy dbać o dobrą aktywność fizyczną i ćwiczenia oddechowe - przyznaje fizjoterapeutka Ewelina Słyk.

 

I dodaje:

 

Niezmiernie istotnym elementem profilaktyki przepuklin są również prawidłowe nawyki toaletowe - niedopuszczanie do przewlekłych zaparć, efektywne parcie na toalecie przy trudnościach z wypróżnianiem i używanie stołeczka pod stopy w trakcie defekacji.

 

Warto także pamiętać, że prawidłowa waga i dobra praca jelit zmniejszają ryzyko powstawania przepukliny pępkowej.

 

Jeśli złe nawyki lub sposób życia przyczynił się do osłabienia powłok brzusznych albo powstania przepukliny warto skonsultować się z fizjoterapeutą w celu wprowadzenia profilaktyki  lub leczenia - kończy nasza specjalistka.

Ewelina Słyk fizjoterapeuta uroginekologiczny, seksuolog 5.00 / 43 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Fizjoterapeuta uroginekologiczny. Jest absolwentką wydziału fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Pracowała w specjalistycznych klinikach we Francji, gdzie zdobywała doświadczenie zawodowe w zakresie uroginekologii i opieki okołoporodowej. Ze swoimi pacjentkami prowadzi terapię mięśni dna miednicy, terapię nietrzymania moczu, terapię rozejścia mięśnia prostego i szeroko pojętą fizjoterapię w ciąży i połogu. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy w związku z powyższym powinienem udać się na badanie stacjonarne?
Leczę dolegliwości na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jestem pod opieką osteopaty i fizjoterapeuty, natomiast e-zwolnienie przedłużyłem do 25 dni. Okazuje się, że potrzebuje kolejnych 13 dni, do pełnego wyzdrowienia i regeneracji mięśni. Dodam, że pracuje za granicą i mam zielone światło od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, zalecana jest stacjonarna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy to jest możliwe, że jest to od kręgosłupa?
Od dwóch tygodni bolały mnie plecy, później doszły duszności. Zostało mi wykonane pełna morfologia z rozmazem, USG serca, EKG, RTG klatki piersiowej, spirometrię. Wszystkie wyniki w porządku, a plecy i duszności nadal są. Lekarz rodzinny twierdzi, że to blokada kręgosłupa... Dodam,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy zgłosić się z badaniami do innego ortopedy?
Co robić w przypadku sprzecznych wniosków z badań? W trakcie usg kolana otrzymałam informację, że jest widoczny obrzęk, niewielki stan zapalny i pęknięta łąkotka w trzonie. Pan profesor, który wykonywał usg był pewien i w opisie zaznaczył, że łąkotka jest widocznie pęknięta i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Ból nogi uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.
Mam 31 lat, jestem kobietą. Od niemal roku zmagam się z silnym, nawracającym bólem nóg/nogi. Pojawia się on podczas długiego stania, siedzenia, kilkugodzinnej jazdy samochodem, wysiłku fizycznego, ale czasami i z rana, po nocy. Jest on skoncentrowany głównie w łydce i udzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna
Czy zabiegi rehabilitacyjne mogą podrażnić lub uszkodzić dren?
Mam 33 lata i od urodzenia posiadam wszczepioną zastawkę do otrzewnej. W marcu miałam robioną laparotomie zwiadowczą (ginekologicznie). Od tygodnia chodzę na zabiegi rehabilitacyjne (laser, bioptron, rolowanie blizny). Boje się, że coś się stanie lub zrobi mi się torbiel rzekoma. Rehabilitantka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy bóle pleców, pośladków i nóg mogą być spowodowane przepukliną?
Jestem 7 miesięcy po porodzie (cc), a od 5 miesięcy występują u mnie bóle pleców, pośladków i nóg. W tylnej części lewej nogi odczuwam ból (tak jakby prąd), najbardziej w pod kolanem, na łydce i tylnej części uda. Nie jest on stał, pojawia się na chwile w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana hospitalizacja celem przeprowadzenie poszerzonej diagnostyki.
Bóle bioder- czy to przez niską aktywność fizyczną?
Co jakiś czas pojawiają się u mnie bóle bioder, ból jest nagły i dość silny, ale utrzymuje się przez krótki czas - zazwyczaj słabnie w przeciągu 30 minut. Czuje, jakby ból zaczynał się od kości biodrowych i w swoim najsilniejszym stadium rozchodzi się również w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Czy po kilku miesiącach od kontuzji bicepsa można jeszcze podjąć leczenie?
Kilka miesięcy temu nabawiłam się kontuzji bicepsa od zwykłego ubijania masła w misce, w tym czasie aktywnie chodziłam na siłownię (był to wrzesień). Następnego dnia poczułam ból w ramieniu, ale nadal chodziłam na siłownię, po kilku dniach ból był nie do zniesienia przy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pozostająca opuchlizna kilka tygodni po zdjęciu szwów.
Zostały mi zdjęte szwy parę tygodni temu, strupy też już zeszły, ale nie mogę zgiąć palca i cały czas jest spuchnięty i nie wiem co mam dalej robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał zabieg.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Jeśli opuchlizna się utrzymuje, a dodatkowo występuje zaczerwienienie okolicy palucha oraz zwiększone ucieplenie należy udać się do lekarza. Może to być stan zapalny. W przypadku jego wykluczenia polecam wizytę u fizjoterapeuty w celu opracowania blizny oraz mobilizacji palca do zgięcia.
Czy stabilizacja za pomocą implantu unieruchomi kręgosłup na stałe w tym miejscu?
Jestem już 7 miesięcy po operacji stabilizacji segmentu L4/L5 metodą PLIF, ale bez użycia śrub. Czy taka stabilizacja przy pomocy implantu oznacza, że ta część kręgosłupa będzie już na stałe unieruchomiona? Od dłuższego czasu odczuwam sztywność pleców w tej części operowanej podczas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zabieg pola magnetycznego - czy jest bezpieczny jeżeli mam śruby?
Jestem po operacji haluksa. Minęły już 4 tygodnie, a od 2 tygodni mam zdjęte szwy. Ortopeda wypisał mi skierowanie na rehabilitację krio laser i ćwiczenia, ale pani która wykonuje rehabilitację dodatkowo robi mi pole magnetyczne i ultradźwięki. Czy jest to bezpieczne skoro w stopie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać pani od rehabilitacji.
Czy leki na nadciśnienie mogą zwiększyć skłonność do powstawania sińców?
Od dwóch dni chodzę na masaż klasyczny kręgosłupa do fizjoterapeuty w ośrodku rehabilitacyjnym. Niestety masaż strasznie boli i nieraz mam ochotę stamtąd wyjść. Na początku myślałam, że to normalne, że musi boleć, ale dzisiaj po drugim masażu na barkach zrobiły mi się od tego siniaki. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z fizjoterapeutą wykonującym masaż.
Przeszczep kości piszczelowej - ile trwa powrót do zdrowia?
Oczekuję na przeszczep kości piszczelowej (włókniak nie kostniejący). Chciałam zapytać orientacyjnie ile po operacji nie można chodzić na tej nodze? Jak długo trwa okres rekonwalescencji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Silne nawracające bóle kręgosłupa i mrowienie.
Będę miała w tym roku 28 lat. Od kilku lat (najczęściej od roku) miewam bardzo silne bóle kręgosłupa/odcinka szyjnego kręgosłupa, zawroty głowy, mrowienia kończyn, twarzy, ucisku całej twarzy, drętwienia rąk, nóg, głowy. Miałam robiony w zeszłym roku rezonans...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę