Indeks glikemiczny może stanowić istotną wskazówkę żywieniową w momencie dobierania odpowiedniej diety, zwłaszcza u osób chorujących na cukrzycę lub tych, którym zależy na zdrowym, zbilansowanym żywieniu. Czym jest indeks glikemiczny i które produkty lepiej ograniczyć ze względu na jego wysoki poziom?
Dzięki założeniom indeksu glikemicznego jesteśmy w stanie klasyfikować produkty żywnościowe ze względu na ich wpływ na stężenie glukozy we krwi w przeciągu ok. 2h od ich spożycia.
Można go obliczyć dla danego produktu dzieląc stężenie glukozy we krwi po spożyciu produktu zawierającego 50g przyswajalnych węglowodanów przez stężenie glukozy we krwi po spożyciu 50g czystej glukozy, co mnożymy razy 100.
Wyliczenia te należy przeprowadzić na kontrolnej grupie osób, badając przez 2h po spożyciu określonego pokarmu stężenie glukozy we krwi (co 15 minut). Większość znanych nam produktów żywieniowych ma już doświadczalnie obliczone poziomy IG, z czego można czerpać w kontekście np. ustalania diety.
Istnieje zasada, według której im większa jest wartość IG danego produktu, tym stężenie szczytowe glukozy po jego spożyciu jest wyższe, jak i następuje jego szybki spadek.
Indeks glikemiczny glukozy to 100. Produkty o IG <50 określamy jako te mające niski indeks glikemiczny. IG pomiędzy 55 a 70 jest wartością średnią, natomiast IG >70 wysoką.
Im wyższa wartość indeksu glikemicznego dla danego produktu, tym wyższy poziom glukozy we krwi po jego zjedzeniu. Pokarm taki jest szybko trawiony i wchłaniany z przewodu pokarmowego, co skutkuje gwałtownym wzrostem glikemii poposiłkowej, a następnie szybkim spadkiem stężenia glukozy we krwi. Stąd, dochodzi do błyskawicznego zaspokojenia apetytu, ale w stosunkowo niedługim czasie znów stajemy się głodni. Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym (>70) nie powinny być spożywane przez cukrzyków oraz osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego. Zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia otyłości i insulinooporności, a także pojawienia się napadów wilczego głodu.
Do grupy produktów o wysokim IG zaliczamy białe pieczywo, biały ryż, płatki kukurydziane czy piwo.
Pokarmy mające niski indeks glikemiczny wykazują korzystny wpływ na obniżenie stężenia triglicerydów we krwi, co istotnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Poza tym, wykazano zależność pomiędzy spożywaniem produktów o niskim IG, a zmniejszeniem prawdopodobieństwa zachorowania na:
Po zjedzeniu pokarmów o niskim IG stan sytości utrzymuje się dłużej, ponieważ poziom cukru spada powoli. Do grupy produktów o niskim IG zaliczamy m.in. zielone warzywa, większość świeżych owoców, mięso, ryby, nabiał, produkty pełnoziarniste, orzechy, a także nasiona.
Do pokarmów o średnim IG zaliczamy:
Chorujesz na cukrzycę i nie wiesz jak dobrać odpowiednią dietę do swojego stanu zdrowia? Możesz skorzystać z konsultacji z dietetykiem/dietetyczką w formie wideorozmowy. Pomoże on/ona w interpretacji wyników badań i wdroży właściwy plan żywieniowy.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!