Jaka dieta jest dobra na zaparcia?

Mam problem z zaparciami. Proszę o wskazanie co mogę stosować żeby rozwiązać ten problem. Myślałem o diecie bogatoresztkowej lub łatwostrawnej, są jeszcze też czopki oraz różnego rodzaju maści.
Proszę stosować sposoby, które Pan opisał, a także może Pan pić herbatki ziołowe z senesem. Dostępne są również preparaty na receptę.
Dieta bogatoresztkowa, lekkostrawna jak najbardziej będzie dobrym sposobem na początek. Proszę dodatkowo pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody. W razie braku poprawy sugeruję kontakt z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.
Problem jest złożony, wymaga przeprowadzenia precyzyjnego wywiadu medycznego i odpowiednio dobranej edukacji. Zawsze jednak można liczyć na zdecydowaną poprawę.
Witam Serdecznie.

Zaparcia mogą mieć podłoże psychologiczne, choć najrzadziej klasyfikuje się tego typu źródło. Najpopularniejsze odpowiedzi to - proszę pić więcej płynów, pokarmów bogatych w błonnik, ewentualnie lewatywy lub farmakologia. Ja jednak rozważyłbym zminimalizowanie stresu, gdyż organizm pełen kortyzolu trudno jest "zmusić" do zharmonizowanej pracy. Polecam ruch, spacery i co najtrudniejsze - spokój.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.
Z Poważaniem
Psycholog - Tomasz Kozieja
Na początek można zacząć suplementować błonnik dostępny w aptekach. Proszę pamiętać o dużej ilości płynów.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2831
Pytań zadanych
przez pacjentów
7031
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi