Jaka dieta jest dobra na zaparcia?

Mam problem z zaparciami. Proszę o wskazanie co mogę stosować żeby rozwiązać ten problem. Myślałem o diecie bogatoresztkowej lub łatwostrawnej, są jeszcze też czopki oraz różnego rodzaju maści.
Proszę stosować sposoby, które Pan opisał, a także może Pan pić herbatki ziołowe z senesem. Dostępne są również preparaty na receptę.
Dieta bogatoresztkowa, lekkostrawna jak najbardziej będzie dobrym sposobem na początek. Proszę dodatkowo pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody. W razie braku poprawy sugeruję kontakt z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.
Problem jest złożony, wymaga przeprowadzenia precyzyjnego wywiadu medycznego i odpowiednio dobranej edukacji. Zawsze jednak można liczyć na zdecydowaną poprawę.
Witam Serdecznie.

Zaparcia mogą mieć podłoże psychologiczne, choć najrzadziej klasyfikuje się tego typu źródło. Najpopularniejsze odpowiedzi to - proszę pić więcej płynów, pokarmów bogatych w błonnik, ewentualnie lewatywy lub farmakologia. Ja jednak rozważyłbym zminimalizowanie stresu, gdyż organizm pełen kortyzolu trudno jest "zmusić" do zharmonizowanej pracy. Polecam ruch, spacery i co najtrudniejsze - spokój.

W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.
Z Poważaniem
Psycholog - Tomasz Kozieja
Na początek można zacząć suplementować błonnik dostępny w aptekach. Proszę pamiętać o dużej ilości płynów.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1967
Pytań zadanych
przez pacjentów
5246
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

69
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi