Problemy z potencją u mężczyzn mogą wystąpić w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia. Zaburzenia erekcji dotyczą 16% mężczyzn w wieku od 20 do 75 lat. Jakie są przyczyny zaburzeń wzwodu i jak można je leczyć?
Zaburzenia erekcji to niezdolność uzyskania i utrzymania wzwodu w czasie stosunku seksualnego. Problemom ze wzwodem może towarzyszyć dyskomfort i poczucie pogłębiającego się dystansu w relacji z partnerem. Osoba mająca problemy z erekcją zaczyna unikać seksu i traci pewność siebie. Niska samoocena i szukanie winy po stronie partnera szkodliwie wpływają na relację w związku. Warto więc jak najszybciej przełamać się i udać do specjalisty, który pomoże ustalić przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie.
Zaburzenia wzwodu mogą mieć różne przyczyny (choroby, czynniki psychogenne) i okres trwania (zaburzenia nabyte bądź pierwotne, czyli trwające całe życie). Mogą występować przy każdym stosunku seksualnym bądź podczas konkretnych sytuacji lub okoliczności. Zaburzenia różnią się również stopniem nasilenia - mogą być łagodne, umiarkowane i głębokie.
Do przyczyn zaburzeń erekcji można zaliczyć takie choroby jak:
Problemy ze wzwodem mogą także wynikać z urazów, np. urazu rdzenia kręgowego czy złamania miednicy. Ponadto, należy wymienić choroby dotyczące prącia, takie jak choroba Peyroniego czy złamanie prącia, które wpływają na zaburzenia erekcji.
Jedną z przyczyn zaburzeń erekcji jest nadmierna, codzienna masturbacja. Może pojawić się przedwczesny wytrysk bądź właśnie problem ze wzwodem. Z powodu zbyt częstej masturbacji penis może mieć osłabioną wrażliwość na bodźce i z czasem mężczyzna potrzebuje coraz większej stymulacji, by doszło do erekcji. Ponadto, mężczyzna, który zbyt często się onanizuje może również mieć problemy płodnością - częste wytryski powodują, że plemniki są niedojrzałe, słabe oraz może zmniejszyć się ich ilość w spermie.
Do czynników wpływających na erekcję w sferze zdrowia psychicznego można zaliczyć:
Impotencja psychogenna określana jest jako niezdolność do odbycia stosunku z powodu zaburzeń wzwodu, którego źródło leży w problemach emocjonalnych mężczyzny. Impotencja psychogenna dotyczy aż 10% osób, u których zdiagnozowano zaburzenia erekcji. Mężczyźni ze zdiagnozowaną impotencją psychogenną borykają się z kompleksami i lękami w sferze seksualnej, a blokada psychiczna uniemożliwia im odbycie stosunku seksualnego.
Przede wszystkim należy upewnić się, czy zaburzenia erekcji mają podłoże chorobowe czy emocjonalne. Warto więc zacząć szukanie przyczyn od wizyty u internisty bądź urologa i wykonać odpowiednie badania laboratoryjnie.
Najczęstszą przyczyną zaburzeń erekcji są choroby somatyczne, takie jak: nadciśnienie, miażdżyca, zmiany hormonalne czy cukrzyca. Jeżeli wyniki badań wykluczają choroby somatyczne, należy zwrócić się o pomoc do psychologa bądź seksuologa.
Impotencję psychogenną leczy się poprzez uczestnictwo w terapii indywidualnej bądź z udziałem partnera, techniki relaksacyjne czy hipnozę. Celem jest dojście do źródła problemu - mogą to być kompleksy, trauma, przewlekły stres, presja czy relacje z drugą osobą.
Jednym z domowych sposobów dbania o potencję jest odpowiednia dieta i suplementacja. Mężczyzna powinien przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i jego wartościom odżywczym. Jeżeli odczuje taką potrzebę, może umówić się na konsultację u dietetyka.
Witaminy i minerały takie jak: witamina D i E, kwasy omega-3, cynk, selen i arginina pozytywnie wpływają na poziom testosteronu, który jest odpowiedzialny m.in. właśnie za wzwód. Popularne są także ziołowe preparaty na potencję, takie jak żeń-szeń, szafran czy korzeń maca.
Dieta podnosząca poziom testosteronu powinna być bogata w cynk. Jego doskonałym źródłem są otręby, orzechy bądź pełnoziarniste pieczywo. Kolejnym ważnym składnikiem jest selen, który jest silnym antyoksydantem. Można go znaleźć w takich produktach jak ryby, pestki dyni, brązowy ryż czy chude mięso.
Źródło witaminy E z kolei znajdziemy w tłustych rybach, ziarnach zbóż, migdałach i orzechach. Do diety warto włączyć również kwasy omega-3, które można pozyskać z takich produktów jak olej lniany czy tłuste ryby morskie.
Można również włączyć do swojej diety kakao i proteiny, które poprawiają ukrwienie penisa i wydłużają czas wzwodu. Warto ograniczyć tłuszcze nasycone, cukry proste i ilość soli w daniach.
Mężczyźni, niezależnie od wieku, powinni regularnie się badać. Wczesne wykrycie danych schorzeń wpływających na wzwód może znacznie przyczynić się do szybszej rekonwalescencji. Warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne, niezależnie od przyczyn problemów z erekcją. Zalecane jest rozładowywanie napięcia emocjonalnego i stresu poprzez techniki relaksacyjne, wysiłek fizyczny, jakościowy sen i masaż.
Masz problemy z erekcją? Porozmawiaj o swoich obawach ze specjalistami. Na haloDoctor możesz skontaktować się online z internistą, urologiem, psychologiem czy seksuologiem. Umów się na e-Wizytę i porozmawiaj z lekarzem kiedy chcesz.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!