1. Artykuły
  2. Łysienie u mężczyzn. Co robić?

Łysienie u mężczyzn. Co robić?

Statystyki dla mężczyzn są bezwzględne, co drugi z nich łysieje. Pierwsze sygnały łysienia mogą pojawić się już u chłopców w okresie dojrzewania, później problem się nasila. Panowie coraz częściej odwiedzają gabinety trychologiczne oraz medyczne. O co pytają? Jakiej pomocy szukają? O tym rozmawiamy z ekspertem - lekarzem Dariuszem Jasonkiem.

Łysienie u mężczyzn. Co robić? Łysienie u mężczyzn. Co robić?
Spis treści
Łysienie źle wpływa na psychikę mężczyzn Łysienie. Wszystkiemu winne geny Łysienie. Jak leczyć? Przeszczep włosów

Łysienie źle wpływa na psychikę mężczyzn

 

Pierwsze objawy łysienia obserwowałem już w wieku nastoletnim. Włosy były słabe i cienkie, tworzyły się zakola. Początkowo wydawało mi się, że ratunkiem może być krótka fryzura. Niestety. W wieku 25 lat straciłem włosy na czubku głowy i w okolicach czoła. Świadomie postawiłem na bardzo krótką fryzurę, która maskuje brak włosów. Co ciekawe rozmowa o tym jest dla mnie trudna - zaznacza Czytelnik portalu HaloDoctor, Marcin.

 

To niestety scenariusz, który dotyka wielu mężczyzn poniżej 30 roku życia. Czym zatem jest łysienie?

 

Łysienie to objaw polegający na zahamowaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Od naturalnego cyklu wzrostu włosa możemy je odróżnić makroskopowo poprzez postępujące przerzedzenie włosów w okolicy czubka głowy, zakoli. W badaniu pod powiększeniem na przykład w trakcie trychoskopii od naturalnego cyklu włosa możemy odróżnić łysienie typu męskiego poprzez obecność miniaturyzacji mieszków włosowych - wyjaśnia lekarz Dariusz Jasonek.

 

Łysienie typu męskiego może wpływać niekorzystnie na męską psychikę. Może być źródłem niskiej samooceny i powodować utratę pewności siebie.

 

Rzeczywiście wraz z włosami straciłem pewność siebie. To było bardzo nieprzyjemne - dodaje nasz Czytelnik.

arrow Utrata włosów. Może zwiastować niedobór 7 składników odżywczych w diecie
arrow Łysienie plackowate. Wyzwanie dla pacjenta i lekarza
arrow Andropauza. O czym powinien wiedzieć mężczyzna
arrow Przeszczep włosów. Czasami staje się koniecznością
arrow Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie
arrow Niepłodność. Kiedy zdecydować się na badanie nasienia?

Łysienie. Wszystkiemu winne geny

 

Niestety panowie nie mogą postawić tu na skuteczną profilaktykę zapobiegającą łysieniu. Dlaczego? Dlatego, że najczęściej spowodowane jest one genami:

 

Łysienie mężczyzn spowodowane jest uwarunkowaną genetycznie nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT (dihydrostestosteron). Najczęściej we krwi pacjenta nie stwierdza się nadmiernego stężenia androgenów - wyjaśnia nasz ekspert.

 

Łysienie. Jak leczyć?

 

Środki kosmetyczne, szampony i odżywki obiecują, że swoim działaniem zapobiegną utracie włosów. Reklamy emocjonalnie angażują mężczyzn, którzy desperacko szukają pomocy. Niejednokrotnie wszystko okazuje się nieskuteczne.

 

Wypróbowałem chyba wszystko. Szampony, wcierki w skórę głowy, odżywki, olejki. Nie zadziałało nic, a momentami wydawało mi się, że pogarsza się stan skóry na mojej głowie, która po wszystkim wymagała kilkutygodniowej regeneracji - dodaje Marcin.

 

Nie oznacza to jednak, że medycyna jest zupełnie bezradna wobec palącego problemu, jakim jest męskie łysienie. Jak wyjaśnia ekspert:

 

W leczeniu łysienia typu męskiego stosuje się leki doustne o działaniu antyandrogennym - finasteryd oraz dutasteryd, który wydaje się być skuteczniejszy niż finasteryd, jednak brak mu rejestracji w tym wskazaniu w Polsce. Ponadto stosuje się leki miejscowe na owłosioną skórę głowy- minoksydyl. Bardzo dobre efekty uzyskuje się również wykorzystując osocze bogatopłytkowe.

 

Co jest zatem najbardziej efektywne?

 

Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc powyższe metody lecznicze - dodaje lekarz.

 

Przeszczep włosów

 

Przeszczep wydaje się być ostatecznością. Lekarz zaproponuje go w przypadku znacznego zaawansowania łysienia i braku możliwości skutecznego leczenia zachowawczego w postaci farmakoterapii i leczenia osoczem bogatopłytkowym.

 

Przeszczep włosów jest przeszczepem autologicznym. Przeprowadzany jest w kilku etapach. Etap pierwszy polega na pobraniu mieszków włosów tzw. graftów z innych okolic ciała, jest to najczęściej okolica potyliczna oraz wyselekcjonowaniu tych, które będą nadawały się do przeszczepu. Etap drugi polega na wykonaniu mikronakłuć w skórze głowy, do których będą implantowane mieszki włosowe. W etapie trzecim dochodzi wreszcie do implantacji graftów. Całość zabiegu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym - przedstawia mechanizm przeszczepu nasz ekspert, Dariusz Jasonek.

Dariusz Jasonek lekarz 4.97 / 327 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dariusz Jasonek - absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz medycyny estetycznej specjalizujący się w chorobach włosów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Cukrzyca, a przerzedzone włosy
Czy mając (prawdopodobnie) cukrzycę mogłabym z tego powodu mieć bardzo przerzedzone włosy?
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Dotychczas nie spotkałem się z takimi objawami w przebiegu cukrzycy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie są to objawy typowe dla cukrzycy.
Dawid Luwański
Umów wizytę
cukrzyca nie ma związku z wypadaniem włosów
Co może powodować wypadanie włosów w dużej ilości?
Od trzech lat zmagam się z wypadaniem włosów - straciłam około 70%, skóra głowy mnie swędzi jakby coś zjadało mi włosy, świeci się i jest klejąca. Dodatkowo skóra twarzy jest sucha, jestem ciągle zmęczona i przytyłam. Bolą mnie często plecy i ręce. Nikt nie wie co mi...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wypadanie włosów to bardzo mało charakterystyczny objaw - może dotyczyć szeregu chorób. Proszę rozpocząć diagnostykę od podstawowego badania lekarskiego poszerzonego o podstawowe badania biochemiczne. W zależności od ich wyników, a przede wszystkim od innych dolegliwości diagnostykę będzie trzeba poszerzyć w kierunku ustalenia przyczyny dolegliwości.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja internistyczna-z zebraniem szczegółowego wywiadu medycznego, zapoznaniem się z dotychczasową historią choroby, przeprowadzeniem badania przedmiotowego i w oparciu o powyższe-ustalenie dalszego postępowania, zarówno w zakresie diagnostyki jak i leczenia. Dodatkowo warto uzupełnić postępowanie o konsultację dermatologiczną z oceną stanu skóry głowy.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Wskazana wizyta u internisty i endokrynologa po wykonaniu podstawowych badań. Ustalenie przyczyny źródłowej problemów na podstawie wywiadu z lekarzem. Warto również ocenić poziom stresu i przyjrzeć się życiu codziennemu.
Czy podwyższony poziom żelaza w krwi wpływa na wypadanie włosów?
Jestem kobietą w wieku 27 lat, od kilku lat wypadają mi włosy. W czerwcu wykonałam morfologię, żelazo, ferrytynę, TSH, ft3, ft4 i udałam się do trychologa, który zalecił mi przyjmowanie przez okres 3 miesięcy leku, w związku z wysokim żelazem 166 ug/dl oraz niską ferrytyną 47,6 ng/ml. Po 3...
Dawid Luwański
Umów wizytę
może wpłynąć na wypadanie włosów
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u trychologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty, który szczegółowo zbierze wywiad, zbada Panią i zleci niezbędne badania (m.in. morfologia+retikulocyty, pełna gospodarka żelaza, enzymy wątrobowe; usg jamy brzusznej). W przypadku nieprawidłowości - wskazana będzie konsultacja hematologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zebrać dokładniejszy wywiad, dopytać się o preparat żelaza jaki Pani stosowała, kiedy? jak często, w jakie dawce itd. - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne dalszego postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazane pełne badanie gospodarki żelazowej i konsultacja internistyczna/hematologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u trychologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę