1. Artykuły
  2. Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?

Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?

Urojenia, czyli fałszywe sądy, którym towarzyszy przekonanie o ich prawdziwości. Mogą przybrać formę urojeń prześladowczych, wielkościowych, depresyjnych, niewiary i wielu innych. - Urojenia są objawem chorobowym, więc każdy, kto ich doświadcza i wypowiada powinien zostać skonsultowany psychiatrycznie - przekonuje psychiatra Michał Dobrzyński. Nasz ekspert mówi o rodzajach urojeń i ich przyczynach oraz skuteczności leczenia. 

Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać? Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?
Spis treści
Urojenia - co to takiego? Rodzaje urojeń i ich objawy Urojenia - przyczyny Urojenia - konieczna wizyta u psychiatry Urojenia - leczenie<br >  

Urojenia - co to takiego?

 

Jak tłumaczy psychiatra Michał Dobrzyński, urojenia to zaburzenia treści myślenia:

 

Są to fałszywe sądy, którym towarzyszy pełne przekonanie o ich prawdziwości oraz napięcie emocjonalne u osoby, która ich doświadcza i ma poczucie nieomylności.

 

I dodaje:

 

To pojęcie typowo chorobowe. Urojenia występują w schizofrenii, w zaburzeniach urojeniowych, a czasami w psychozach wieku podeszłego.

 

Najczęściej urojenia występują w psychozach endogennych i egzogennych, czyli schizofrenia (która dotyka 1% całej populacji), choroba dwubiegunowa (również około 1%), psychozy ponarkotykowe i poalkoholowe, zaburzenia urojeniowe i depresyjne.

 

Mogą dotknąć każdego, w dowolnym momencie. Większe ryzyko natomiast jest u osób obciążonych genetycznie – gdy w rodzinie występowały podobne schorzenia.

arrow Zniekształcenie poznawcze. Kiedy umysł płata figla
arrow Zespół Lęku Uogólnionego (GAD). Kiedy życiem rządzi lęk
arrow Sezonowe zaburzenia afektywne. Kiedy pogoda jest przyczyną choroby
arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Chemseks zyskuje na popularności. Psycholog: to droga na skróty, niszczy zdrowie psychiczne

Rodzaje urojeń i ich objawy

 

Jakie można wyróżnić rodzaje urojeń i jakie są ich objawy? Nasz ekspert zauważa:

 

  • Najczęstsze są urojenia prześladowcze – czyli fałszywe przekonanie o tym, że inna osoba lub grupa osób danej jednostce zagraża. Często jest cała grupa osób, członkowie rodziny, chory jest nieadekwatne przekonany, że inni są przeciwko niemu, chcą mu zaszkodzić, czasami nawet zabić.

 

Wśród innych często występujących są także:

 

  • urojenia ksobne, czyli odnoszące się do własnej osoby

 

Chory uważa, że jest obiektem szczególnego zainteresowania,  znajduje się w centrum uwagi wszystkich. Jest przekonany przykładowo, że mówią o nim w telewizji, w radiu, na ulicy, szepczą o nim, zwracają uwagę, przyglądają się mu.

 

  • urojenia wielkościowe

 

To przekonanie o nadzwyczajnych mocach, umiejętnościach, energiach. Pacjent czuje się przywódcą, władcą, prezydentem.

 

  • urojenia oddziaływania

 

Przekonanie o istnieniu fal lub promieniowania, pod którego jest się wpływem.

 

  • urojenia owładnięcia

 

Przekonanie o byciu owładniętym przez energię, siłę, ducha, często występują w tym przypadku treści religijne.

 

  • urojenia depresyjne

 

To inaczej urojenia małej wartości, nieadekwatne przekonanie o winie, czekającej nas karze, czasami potępieniu.

 

  • urojenia nihilistyczne

 

Czasami pojawiają się w nasilonej depresji psychotycznej. Polegają na przekonaniu, że jakaś część ciała nie istnieje, albo że my w ogóle nie istniejemy - jesteśmy martwi.

 

  • urojenie niewiary małżeńskiej/ zdrady

 

Przekonanie, że jest się notorycznie zdradzanym przez partnera/kę.

 

Urojenia - przyczyny

 

Jakie są przyczyny urojeń? Psychiatra Michał Dobrzyński zauważa:

 

Są to czynniki chorobowe, głównie w przebiegu psychoz schizofrenicznych. W tej chorobie występują urojenia paranoidalne – luźno powiązane, nieusystematyzowane, o treści absurdalnej, niemożliwej do zaistnienia, np. bycie wysłannikiem z zaświatów czy opętanie przez szatana.

 

Ponadto w zaburzeniach urojeniowych występują urojenia o treści możliwej do zaistnienia, powiązane w system urojeniowy, np. przekonanie o byciu podsłuchiwanym czy spisku.

 

W chorobie dwubiegunowej natomiast są to urojenia zgodne z nastrojem – wielkościowe lub depresyjne. Urojenia występują również w chorobach związanych z organicznym uszkodzeniem mózgu, w otępieniach, w przebiegu choroby Alzheimera i innych - dodaje nasz ekspert.

 

Urojenia o różnej strukturze występują również w przebiegu psychoz ponarkotykowych oraz w przebiegu wieloletniego uzależnienia od alkoholu.

 

Urojenia - konieczna wizyta u psychiatry

 

Zdaniem Michała Dobrzyńskiego urojenia w każdym przypadku powinny być impulsem do wizyty u lekarza.

 

Urojenia są objawem chorobowym, więc każdy kto ich doświadcza i wypowiada powinien zostać skonsultowany psychiatrycznie. Oczywiście bardzo często taka osoba się na to nie zgadza i nie widzi problemu. Uważa, że to nie są urojenia, ponieważ wierzy w swoje przekonania - przyznaje.

 

I dodaje:

 

Należy pamiętać, że wszelkie tego typu objawy mają podłoże chorobowe i trzeba skontaktować się z psychiatrą i wdrożyć leczenie. Zaniechanie właściwego leczenia może być źródłem wydarzeń czasami dramatycznych w skutkach, agresji czynnej, samobójstw, a czasami nawet morderstw. Bardzo często leczenie zaburzeń psychotycznych powinno przebiegać w warunkach szpitalnych.

 

Urojenia - leczenie
 

Urojenia leczy się farmakologicznie, neuroleptykami - lekami przeciwpsychotycznymi drugiej generacji.

 

W ostatnich latach w Polsce zarejestrowano nowe leki przeciwpsychotyczne, cechujące się dobrą tolerancją przy wysokiej skuteczności - przyznaje psychiatra Michał Dobrzyński.

 

I zauważa:

 

Najlepsze efekty są w przypadku leczenia urojeń w przebiegu schizofrenii, czyli takich nieusystematyzowanych. Natomiast słabsze efekty daje leczenie urojeń paranoicznych w przebiegu zaburzeń urojeniowych, które są poskładane i wiążą się w schemat przyczynowo-skutkowy, innymi słowy są prawdopodobne do zaistnienia.

Michał Dobrzyński psychiatra 4.94 / 63 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Lekarz specjalista psychiatra.  Absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację odbywał w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica” w Ząbkach k/Warszawy, część staży kierunkowych odbywał w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Obecnie pracuje ambulatoryjnie w ramach Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego www.psychoklinika.pl W pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń nastroju, lękowych, zaburzeń nerwicowych, psychotycznych i wieku podeszłego.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy osoba lecząca się psychiatrycznie jest całkowicie zdyskwalifikowana z pracy kierowcy ciężarówki?
Bierze leki, nie był hospitalizowany, stan ogólny dobry. Czy jest szansa, by mógł pracować?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować ze specjalistą medycyny pracy.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Ćwiczenie mózgu - jak robić to najskuteczniej.
Czy rozwiązywanie wykreślanek, zabawę w Familiadę i Koło fortuny, kolorowanie po numerach oraz grę warcaby, można zaliczyć do ćwiczenia mózgu i treningu funkcji poznawczych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Antydepresanty - czy powodują szkody w organizmie?
Mam pytanie, czy jest możliwość, aby antydepresanty wyrządziły w mózgu szkody ze nie ma zmysłów smaku oraz węchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, przeważnie nie maja takich skutków ubocznych. Natomiast, jeżeli orpócz ww objawów są również obecne objawy przeziębienia (katar, kaszel, osłabienie itp) wskazane jest wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Ponieważ dla COVID-19 są powszechne zaburzenia węchu i smaku. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy stosując leki antydepresyjne lub psychotropowe można stosować treonian magnezu?
Wiem, że można stosować ogólnie magnez, ale czytałam, że ta forma magnezu przekracza barierę krew-mózg. Czy w związku z tym jest korzystna, czy niekorzystna przy stosowaniu wyżej wymienionych leków?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie