1. Artykuły
  2. Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?

Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?

Urojenia, czyli fałszywe sądy, którym towarzyszy przekonanie o ich prawdziwości. Mogą przybrać formę urojeń prześladowczych, wielkościowych, depresyjnych, niewiary i wielu innych. - Urojenia są objawem chorobowym, więc każdy, kto ich doświadcza i wypowiada powinien zostać skonsultowany psychiatrycznie - przekonuje psychiatra Michał Dobrzyński. Nasz ekspert mówi o rodzajach urojeń i ich przyczynach oraz skuteczności leczenia. 

Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać? Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?
Spis treści
Urojenia - co to takiego? Rodzaje urojeń i ich objawy Urojenia - przyczyny Urojenia - konieczna wizyta u psychiatry Urojenia - leczenie<br >  

Urojenia - co to takiego?

 

Jak tłumaczy psychiatra Michał Dobrzyński, urojenia to zaburzenia treści myślenia:

 

Są to fałszywe sądy, którym towarzyszy pełne przekonanie o ich prawdziwości oraz napięcie emocjonalne u osoby, która ich doświadcza i ma poczucie nieomylności.

 

I dodaje:

 

To pojęcie typowo chorobowe. Urojenia występują w schizofrenii, w zaburzeniach urojeniowych, a czasami w psychozach wieku podeszłego.

 

Najczęściej urojenia występują w psychozach endogennych i egzogennych, czyli schizofrenia (która dotyka 1% całej populacji), choroba dwubiegunowa (również około 1%), psychozy ponarkotykowe i poalkoholowe, zaburzenia urojeniowe i depresyjne.

 

Mogą dotknąć każdego, w dowolnym momencie. Większe ryzyko natomiast jest u osób obciążonych genetycznie – gdy w rodzinie występowały podobne schorzenia.

arrow Zniekształcenie poznawcze. Kiedy umysł płata figla
arrow Sezonowe zaburzenia afektywne. Kiedy pogoda jest przyczyną choroby
arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Chemseks zyskuje na popularności. Psycholog: to droga na skróty, niszczy zdrowie psychiczne
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Rodzaje urojeń i ich objawy

 

Jakie można wyróżnić rodzaje urojeń i jakie są ich objawy? Nasz ekspert zauważa:

 

  • Najczęstsze są urojenia prześladowcze – czyli fałszywe przekonanie o tym, że inna osoba lub grupa osób danej jednostce zagraża. Często jest cała grupa osób, członkowie rodziny, chory jest nieadekwatne przekonany, że inni są przeciwko niemu, chcą mu zaszkodzić, czasami nawet zabić.

 

Wśród innych często występujących są także:

 

  • urojenia ksobne, czyli odnoszące się do własnej osoby

 

Chory uważa, że jest obiektem szczególnego zainteresowania,  znajduje się w centrum uwagi wszystkich. Jest przekonany przykładowo, że mówią o nim w telewizji, w radiu, na ulicy, szepczą o nim, zwracają uwagę, przyglądają się mu.

 

  • urojenia wielkościowe

 

To przekonanie o nadzwyczajnych mocach, umiejętnościach, energiach. Pacjent czuje się przywódcą, władcą, prezydentem.

 

  • urojenia oddziaływania

 

Przekonanie o istnieniu fal lub promieniowania, pod którego jest się wpływem.

 

  • urojenia owładnięcia

 

Przekonanie o byciu owładniętym przez energię, siłę, ducha, często występują w tym przypadku treści religijne.

 

  • urojenia depresyjne

 

To inaczej urojenia małej wartości, nieadekwatne przekonanie o winie, czekającej nas karze, czasami potępieniu.

 

  • urojenia nihilistyczne

 

Czasami pojawiają się w nasilonej depresji psychotycznej. Polegają na przekonaniu, że jakaś część ciała nie istnieje, albo że my w ogóle nie istniejemy - jesteśmy martwi.

 

  • urojenie niewiary małżeńskiej/ zdrady

 

Przekonanie, że jest się notorycznie zdradzanym przez partnera/kę.

 

Urojenia - przyczyny

 

Jakie są przyczyny urojeń? Psychiatra Michał Dobrzyński zauważa:

 

Są to czynniki chorobowe, głównie w przebiegu psychoz schizofrenicznych. W tej chorobie występują urojenia paranoidalne – luźno powiązane, nieusystematyzowane, o treści absurdalnej, niemożliwej do zaistnienia, np. bycie wysłannikiem z zaświatów czy opętanie przez szatana.

 

Ponadto w zaburzeniach urojeniowych występują urojenia o treści możliwej do zaistnienia, powiązane w system urojeniowy, np. przekonanie o byciu podsłuchiwanym czy spisku.

 

W chorobie dwubiegunowej natomiast są to urojenia zgodne z nastrojem – wielkościowe lub depresyjne. Urojenia występują również w chorobach związanych z organicznym uszkodzeniem mózgu, w otępieniach, w przebiegu choroby Alzheimera i innych - dodaje nasz ekspert.

 

Urojenia o różnej strukturze występują również w przebiegu psychoz ponarkotykowych oraz w przebiegu wieloletniego uzależnienia od alkoholu.

 

Urojenia - konieczna wizyta u psychiatry

 

Zdaniem Michała Dobrzyńskiego urojenia w każdym przypadku powinny być impulsem do wizyty u lekarza.

 

Urojenia są objawem chorobowym, więc każdy kto ich doświadcza i wypowiada powinien zostać skonsultowany psychiatrycznie. Oczywiście bardzo często taka osoba się na to nie zgadza i nie widzi problemu. Uważa, że to nie są urojenia, ponieważ wierzy w swoje przekonania - przyznaje.

 

I dodaje:

 

Należy pamiętać, że wszelkie tego typu objawy mają podłoże chorobowe i trzeba skontaktować się z psychiatrą i wdrożyć leczenie. Zaniechanie właściwego leczenia może być źródłem wydarzeń czasami dramatycznych w skutkach, agresji czynnej, samobójstw, a czasami nawet morderstw. Bardzo często leczenie zaburzeń psychotycznych powinno przebiegać w warunkach szpitalnych.

 

Urojenia - leczenie
 

Urojenia leczy się farmakologicznie, neuroleptykami - lekami przeciwpsychotycznymi drugiej generacji.

 

W ostatnich latach w Polsce zarejestrowano nowe leki przeciwpsychotyczne, cechujące się dobrą tolerancją przy wysokiej skuteczności - przyznaje psychiatra Michał Dobrzyński.

 

I zauważa:

 

Najlepsze efekty są w przypadku leczenia urojeń w przebiegu schizofrenii, czyli takich nieusystematyzowanych. Natomiast słabsze efekty daje leczenie urojeń paranoicznych w przebiegu zaburzeń urojeniowych, które są poskładane i wiążą się w schemat przyczynowo-skutkowy, innymi słowy są prawdopodobne do zaistnienia.

Michał Dobrzyński psychiatra 4.90 / 82 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Lekarz specjalista psychiatra.  Absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację odbywał w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica” w Ząbkach k/Warszawy, część staży kierunkowych odbywał w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Obecnie pracuje ambulatoryjnie w ramach Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego www.psychoklinika.pl W pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń nastroju, lękowych, zaburzeń nerwicowych, psychotycznych i wieku podeszłego.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co może mi dolegać?
Potrzebuje porady psychologa, psychiatry. Wielokrotnie zdarzyła mi się sytuacja, której nie potrafię wyjaśnić. Kiedy ktoś w mojej obecności krzyczy - wywołuje to u mnie nieuzasadniona złość albo zaczynam płakać i bardzo ciężko mi się uspokoić. Zawsze jest to nieadekwatne do sytuacji, nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę umówić konsultację (w dogodnej dla siebie formie) psychiatryczną, ale też zgłosić się do psychologa.
Czy objawy depresji zostaną potraktowane poważnie?
Chodzi o to, że zauważam u siebie objawy depresji takie jak: nic mnie nie cieszy, jem dużo, ale nie mam apetytu, ogólnie nie mam siły na nic. To trwa od dwóch lat. Byłam u psychiatry, ale podczas rozmowy skupiałam się tylko na moim perfekcjonizmie, dziwnych myślach, obsesjach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenia.
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy badanie ginekologiczne może wskazać, w jakim momencie cyklu jestem?
 Nie dostałam miesiączki poprzez zażywanie leku przeciwdepresyjnego, a muszę szybko zrobić rezonans piersi. Co w takiej sytuacji?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać test ciążowy, którego wynik będzie podstawą do podjęcia decyzji o wykonaniu badana obrazowego.
Czy mój lęk jest uzasadniony?
Cierpię na zaburzenia lękowe, w listopadzie ubiegłego roku miałem nieprzyjemną sytuację z obcym psem (ugryzł mnie przez spodnie, zerwania ciągłości naskórka nie stwierdzono). Od niedzieli zacząłem odczuwać mocny lęk przed psami puszczanymi luzem w mojej dzielnicy - ostatnio miałem dwie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww przypadku będzie potrzebne leczenie uzupełniającę w postaci farmakoterapii. Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja u psychiatry.
Proszę o pomoc i udzielenie wskazówek co mam zrobić, bardzo się martwię. 
Chciałabym skonsultować się w sprawie dziecka. Syn ma 9 lat, od 4 r.ż. posiada diagnozę CAPD (centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego), a od 7 r.ż. ADHD (hiperkinetyczne zaburzenia zachowania) oraz ODD (zaburzenia opozycyjno-buntownicze) z aktualnie nasilonymi objawami agresji. W tej chwili...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi terapię.
Czy tabletki antydepresyjne mogą powodować zwiększenie kaloryczności posiłków?
Na tabletkach przytyłam 40 kilo, bez zmiany diety ani stylu życia. Wiem, że im wyższa dawka leku, tym więcej tyje. Pomimo stosowania diety, diety pudełkowej oraz wysiłku fizycznym. Mój stan z dnia na dzień jest gorszy do tego stopnia, że moje BMI wynosi 40. Jestem wykończona, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leki nie mają wpływu na kaloryczność posiłków. Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym - być może zasadna będzie zmiana leków.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam dodatkowo konsultację w poradni endokrynologicznej.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponował bym konsultacje z lekarzem psychiatra który dobrać może inne leki antydepresyjne potwierdzając konieczność leczenia a jednocześnie mogące odwrócić obecna tendencję
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy?
Od dziecka drżą mi ręce mięśnie mam niskie TSH, FT3, FT4 w normie, ale objawy nadczynności występują, jak drżenie, nerwowość, nadpobudliwość jestem bardzo szczupły, od dziecka nie mogę tak funkcjonować. Dziesięć lat temu miałem przeciwciała anty TG podwyższone, teraz nie. Lekarze mnie totalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
W jaki sposób pomóc sobie w zaburzeniach psychotycznych?
Jestem osobą chora na zaburzenie psychotyczne podobne do schizofrenii, wywołanej na tle używania substancji psychoaktywnych. Od czasu stwierdzenia przez lekarzy oraz przymusowych wakacjach, jestem czysty, nie biorę żadnych narkotyków. Nie mam ataków schizofrenii, jak twierdzi...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego leczenie.
Bardzo skuteczne są leki przeciwpsychotyczne z przepisu lekarza psychiatry, monitorowanie stanu chorego a także, aby zapobiec nawrotom, skuteczna terapia, do której gorąco zachęcam. W przypadku gdyby się Państwo na nią zdecydowali, proszę o kontakt pod numerem 575 696 287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Czy zapisując się na konsultację, mam szansę ma pomóc?
Od kilku dni cierpię na napady nieuzasadnionego w danym momencie lęku. Wczoraj wieczorem objawy zaczęły się nasilać, powodując uczucie "braku tlenu w powietrzu", przez co zaczynam wpadać w panikę, mimo że wszystkie moje parametry są w normie. Ok pół roku temu miałam podobną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Polecam leki uspokajające z przepisu lekarza psychiatry oraz połączenie z terapią, może Pani zarezerwować ją u mnie na profilu lub u innego specjalisty- ważne jest to, aby znaleźć przyczynę i tym samym rozpocząć odpowiednią terapię, zarówno dla siebie jak i dla dzieci. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Badanie krwi, a zaburzenia psychiczne.
Poziom, jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać, żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
dzien dobry; zalecam zrobić badania morfologii z rozmazem, oraz poszerzyć pakiet o żelazo, ferrytynę, b12 i kwas foliowy;
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Witam, warto zrobić sobie całą morfologię krwi ale wątpie aby niedobór witamin miał wpływ na podłoże depresji- tutaj, w tej sytuacji potrzebna jest solidna terapia, na którą osobiście zapraszam- można zarezerwować wizytę na moim profilu bądź bezpośrednio pod moim numerem telefonu 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę