1. Artykuły
 2. Uraz oka. Liczy się czas

Uraz oka. Liczy się czas

Urazy oka stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia wzroku i mogą mieć długotrwałe skutki, jeżeli nie zostaną odpowiednio zdiagnozowane i leczone. Wielu ludzi bagatelizuje potencjalne zagrożenia, ale nawet pozornie niewielki uraz może prowadzić do poważnych komplikacji. W artykule tym przyjrzymy się różnym rodzajom urazów oka, potencjalnym konsekwencjom oraz krokowym postępowaniu w przypadku takich sytuacji, aby zapewnić optymalną opiekę i zminimalizować ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu oczu.

Uraz oka. Liczy się czas Uraz oka. Liczy się czas
Spis treści
Uważaj na oczy. O uraz oka nietrudno Uraz oka. Co robić? Uraz oka. Groźne konsekwencja

Uważaj na oczy. O uraz oka nietrudno

 

Uraz oka odnosi się do wszelkich obrażeń lub uszkodzeń, które mogą wystąpić w oku. Mogą one być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak uderzenie, przekłucie, oparzenie, zranienie czy inny rodzaj fizycznego uszkodzenia. Urazy oka mogą mieć różny stopień powagi, od niewielkich podrażnień do poważnych uszkodzeń, które mogą wpływać na widzenie i zdrowie oka.

 

Przez uraz oka rozumiemy:

 • Skaleczenia lub zranienia oka przez obce ciało, takie jak kawałek metalu, drzazga czy inny przedmiot.
 • Uderzenia lub kontuzje, które powodują siniaki, krwawienia lub uszkodzenia struktur wewnątrz oka.
 • Opary, chemikalia lub ciała obce, które mogą spowodować oparzenia lub podrażnienia powierzchni oka.
 • Urazy termiczne, takie jak oparzenia termiczne.

 

arrow Kurze łapki. Nie musisz ich akceptować: domowe sposoby i zabiegi
arrow Sezonowe zapalenie spojówek. Objawy zazwyczaj są łagodne, ale uciążliwe
arrow Badanie dna oka. Szybkie, bezbolesne, wykrywa wiele chorób
arrow Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?
arrow Ślepota nocna. Kiedy wieczorem widzisz niewyraźnie
arrow Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy

Uraz oka. Co robić?

 

W przypadku urazu oka ważne jest natychmiastowe działanie w celu minimalizacji ryzyka poważnych powikłań. Oto kilka kroków, które należy podjąć w przypadku urazu oka:

 

Nie należy pocierać oka.

Jeśli poszkodowany czuje dyskomfort lub ból, nie powinien pocierać ani dotykać oka. Pocieranie może powodować dodatkowe uszkodzenia.

 

Nie należy próbować samodzielnego usuwania ciała obce.

Jeśli w oku znajduje się obce ciało, nie należy próbować go usuwać samodzielnie. Może to spowodować dodatkowe uszkodzenia. Staraj się unikać mrugania.

 

Przemycie oka.

Jeśli uraz spowodowany jest przez chemikalia lub substancje, można przemyć oko czystą wodą przez kilka minut, unikając pocierania.

 

Zabezpieczenie oka.

Jeśli możliwe, należy osłonić oko czystą gazą lub jałowym opatrunkiem, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

 

Nie wolno wkładać niczego do oka.

Nie powinniśmy próbować wkładać niczego do oka, takiego jak bandaże, gaziki czy bawełniane waciki.

 

Wizyta u lekarza lub w szpitalu.

Natychmiast po doznanym urazie należy skontaktować się z lekarzem okulistą lub udać się na ostry dyżur okulistyczny. W przypadku poważnych urazów, takich jak głębokie zranienia, oparzenia chemiczne lub traumy, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

 

Niezmiennie jednak należy przede wszystkim zachować spokój. W przypadku urazu oka czas jest kluczowy. Szybka reakcja i profesjonalna opieka medyczna mogą pomóc w minimalizacji powikłań i zapewnieniu najlepszych szans na pełny powrót do zdrowia oka.

 

Uraz oka. Groźne konsekwencja

 

Uraz oka może prowadzić do różnorodnych konsekwencji, które zależą od rodzaju i powagi uszkodzenia. Oto kilka potencjalnych konsekwencji urazu oka:

 • Uszkodzenie powierzchni oka - uraz może powodować zranienia, skaleczenia lub podrażnienia powierzchni oka (rogówki). To może prowadzić do bólu, zaczerwienienia, obrzęku i podrażnienia.
 • Złamania kości oczodołu - silne uderzenie w okolice oka może prowadzić do złamań kości oczodołu, co może zagrażać strukturom wewnątrz oka.
 • Krwiaki i krwawienia - urazy mogą prowadzić do krwiaków w obrębie oka lub w tkankach otaczających oko. Krwawienia te mogą wpływać na widzenie i zdrowie oka.
 • Urazy siatkówki - poważne urazy mogą wpływać na siatkówkę, warstwę wewnętrzną oka odpowiedzialną za przekazywanie obrazów do mózgu. Uszkodzenie siatkówki może prowadzić do trwałego pogorszenia wzroku.
 • Jaskra - urazy oka mogą zwiększać ryzyko rozwinięcia się jaskry, choroby charakteryzującej się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego i trwałej utraty wzroku.
 • Zapalenie wewnętrznego oka - urazy mogą zwiększać ryzyko infekcji wewnątrz oka, co może prowadzić do zapalenia wewnętrznego oka (endoftalmitis), co jest poważnym stanem wymagającym natychmiastowego leczenia.
 • Utrata wzroku - w przypadku poważnych urazów, takich jak głębokie zranienia, oparzenia chemiczne lub traumy, istnieje ryzyko trwałej utraty wzroku.

 

W przypadku urazu oka ważne jest szybkie zwrócenie się o pomoc medyczną, nawet jeśli uraz wydaje się niewielki. Profesjonalna ocena i leczenie mogą pomóc w minimalizacji ryzyka poważnych konsekwencji i zapewnieniu optymalnej opieki nad urazem oka.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam udać się gdzieś z tym wcześniej?
Zarówno dziś jak i trzy dni temu miałam problem z widzeniem jednym okiem (na oko prawe nie widzę od urodzenia - zanik nerwu). Problem polegał na tym, że obraz stał się jakby ciemniejszy, przytłumiony - jak po wpatrywaniu się w jasne światło, a do tego w polu widzenia pojawiła się długa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć )
Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Gdzie szukać pomocy przy moim bólu oczu?
Mężczyzna 26 lat. Mam problem z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. 10 razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli jest wykluczona przyczyna okulistyczna i neurologiczna objawy moga pochodzić z somatyzacji także wskazana jest modyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Czy taka niedopasowana soczewka nie będzie obciążająca dla zdrowego oka? Czy nie będzie pogarszać mojego widzenia w tym oku?
Posiadam dużą różnicę wady wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem. Na lewym oku mam astygmatyzm (+3.0 sfera i -2,25 cylinder), na oko prawe - widzę idealnie i nie posiadam wady. Lekarz okulista zapisał mi jednak na prawe oko okulary z soczewką +0.75 sfera i -0.5 cylinder tłumacząc, że to za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Ile może trwać powrót ostrości wzroku po tego typu zabiegu?
Moje pytanie dotyczy rekonwalescencji czy też po prostu powrotu lepszej ostrości wzroku w oku, ponieważ miałem robione cyklofotokoagulacje laserem diodowym ze względu na jaskrę. Faktem jest, że na szczęście jaskra została wykryta szybko, gdyż moja wada miała do tego usposobienie, więc regularnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy powinienem się jeszcze gdzieś udać, stosować okulary z przyciemniającymi szkłami itp?
Doskwiera mi duża liczba mroczków przed oczami, dodatkowo mam astygmatyzm. Okulista stwierdził, że to zmętnienie ciała szklistego i nigdzie dalej mnie nie skierował. Przepisał mi tylko jakieś tabletki, które może pomogą, jak będę je brał 6 miesięcy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z okulistą prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Uzupelniajaco konsultacja u Swojego lekarza POZ w celu wykonania podstawowych badan powinna potwierdzić trafność zaleconego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma poprawy , wskazana ponowna konsultacja z okulistą.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Jaka może być przyczyna mojego problemu?
Mam problem od dokładnie roku czasu - mianowicie chodzi o oczy, powieki i oczodoły. Z dnia na dzień opadły mi oczodoły i zrobiły się jakieś dziwne wory do tego obrzydliwe zmarszczki. Robiłem oczywiście badania z krwi i nic nie wykazało poza cholesterolem, miałem też 3 wizyty u...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub internisty by rozpocząć proces diagnostyczny
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Na czym może polegać problem?
Jestem dalekowidzem. Kiedy wkładam okulary korekcyjne, moje oczy są bardzo wrażliwe na światło. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne jest badanie okulistyczne w gabinecie - zalecam wizytę u okulisty
Czy mam możliwość dostać się do zawodowej służby wojskowej?
Staram się do zawodowej służby wojskowej i nadwzroczność z niedowidzeniem +1,25 oko prawe i brak widzenia obuocznego. Byłem prywatnie u okulisty i stwierdził, że owszem mam tę wadę, ale mogę nosić okulary i zmieniło się rozporządzenie, że brak widzenia obuocznego jest Z/N czy mam jakąś szanse?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz podczas komisji lekarskiej.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
O przyjęciu do służby decyduje komisja lekarska
Czy stanie się coś złego jeśli powiedzmy, to nie było 30 mm tylko 29,5?
Byłam u okulisty, wyrobił mi receptę na okulary, ale nie zmierzył mi odległości źrenic. Chciałam kupić okulary, a trzeba było podać tę odległość, znalazłam więc szablon jak dobrze to zmierzyć i wyszło mi 60 mm, czyli 30 na jedno i na drugie oko. Natomiast w aplikacji na telefon, która...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Czy w moim przypadku dostanę badania na kategorie B?
Mam ostrość wzroku prawego oka 0,6, a lewego 0,05 - w rozporządzeniu jest napisane obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy może błędnie dokonano mojej korekcji wzroku? 
Jestem dziesięć dni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK (oko prawe-3.5,oko lewe 3,25). Niestety nie widzę tak ostro jak się tego spodziewałam. Mam kłopot równie do bliży oraz dali. Litery zlewają się, obraz jest niewyraźny. Na dużych powierzchniach nie widzę dostatecznie z daleka....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czasami potrzebny jest czas do stabilizacji ostrości wzroku po zabiegu. Konieczne wyjaśnienie z okulistą , który wykonywał zabieg.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4