Schizofrenia – skuteczne leczenie

Przyczyny, objawy, leczenie online. Porada specjalisty, w przypadkach schizofrenii, nawet w 15 minut!

Diagnostyka i postępowanie przy schizofrenii

leczenie z pomocą psychiatry i psychologa online

Schizofrenia to wbrew pozorom bardzo częsta choroba, która dotyka aż 1 proc. ludzi w naszym kraju. Przyczyny tej choroby nie są znane, jednak wpływ na nią mogą mieć geny oraz czynniki środowiskowe. Wielu specjalistów wyróżnia również problemy w okresie płodowym oraz dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej.

Jak definiuje się schizofrenię? Chorobę tę charakteryzuje przede wszystkim występowanie omamów i urojeń. W przebiegu wyróżnia się też objawy negatywne, do których należy m.in. bezczynność oraz mniejsza dbałość o siebie. Rozpoznania schizofrenii psychiatra dokonuje na podstawie osobistego badania pacjenta, które obejmuje rozmowę oraz obserwację.

 

Leczenie schizofrenii to połączenie stosowania leków i psychoterapii, przy czym w przypadku tej ostatniej, pacjent może kontynuować ją również online.

Jak leczyć schizofrenię?

Skonsultuj swoje problemy z psychiatrą lub psychologiem:

  • Wybierz jednego z zaprezentowanych powyżej specjalistów.
  • Wskaż dogodny dla siebie termin konsultacji i uzupełnij formularz.
  • Dokonaj płatności – otrzymasz link do eWizyty.
  • Do wyboru masz 3 kanały komunikacji ze specjalistą: czat, rozmowę wideo lub połączenie głosowe.
  • W razie potrzeby, eReceptę od lekarza psychiatry otrzymasz mailem lub SMS-em.
  • eReceptę zrealizujesz w dowolnej aptece.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Jakie są pierwsze objawy schizofrenii?

Na wczesnym etapie objawy schizofrenii są trudne do rozpoznania, zazwyczaj jednak są to: zmienne nastroje, wybuchanie śmiechem bez przyczyny, nadmierna aktywność lub jej brak, unikanie relacji społecznych lub ich spłycenie, a także nieadekwatne wypowiedzi w trakcie prowadzenia rozmów.

Czy można leczyć schizofrenię bez leków?

Nie, na razie nie są znane skuteczne metody leczenia schizofrenii, które nie wymagałyby zastosowania preparatów medycznych.

Czy schizofrenię można całkowicie wyleczyć?

Schizofrenia najczęściej pojawia się falami, z okresami remisji oraz zaostrzeń objawów. Współcześnie stosowane są jednak coraz skuteczniejsze leki, które pozwalają ograniczyć częstotliwość nawrotów.

Jak pomóc osobie ze schizofrenią?

Ważne jest przede wszystkim zachęcenie osoby chorej do regularnych konsultacji psychiatrycznych oraz stosowania leków. Trzeba również okazać jej akceptację i nie złościć się w przypadku nawrotu. Osoby bliskie mogą również same skorzystać z pomocy psychiatry, by lepiej radzić sobie z przebywaniem w otoczeniu chorego.

Jakie są rokowania dla osób ze schizofrenią?

Przy regularnym stosowaniu leków oraz terapii, możliwe jest ograniczenie nawrotów i złagodzenie objawów. Ważne jest jednak to, aby osoba chora nie rezygnowała z przyjmowania tabletek, gdyż może to doprowadzić do silniejszego ataku objawów.

Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Umów wizytę