Czy podczas diety deficytowej można zbudować masę mięśniową?

Ważę 97kg, mam 20 lat i jestem mężczyzną. Ćwiczę aktywnie 4-5 razy w tygodniu siłowo. Spożywam: 1.5-2 g białka na 1 kg masy ciała, 0.5-0.8 g tłuszczu na 1 kg masy ciała, 2-3 g węglowodanów na 1 kg masy ciała Zazwyczaj jest to przedział 2000-2400 kcal. Tak naprawdę jestem na deficycie kalorycznym, lecz zauważyłem, że obwód mięśni powierzchownych się zwiększył albo jest to złudzenie optyczne. Logicznie myśląc, budowanie masy mięśniowej jest praktycznie niemożliwe, ponieważ dostarczane makroskładniki są zużywane do podstawowych funkcji życiowych, prostych aktywności czy też treningu. Czy jest możliwe, że w trakcie takiej diety spalam tłuszcz i buduję masę mięśniową?

W trakcie wysiłku fizycznego spalamy tłuszcz - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Procesy redukcji masy ciała i budowania masy mięśniowej nie zachodzą jednocześnie. Istnieje szansa na to, że podczas redukcji tkanki tłuszczowej, mięśnie są w większym stopniu widoczne.
Zacznijmy od tego, że jest to w pewnych przypadkach możliwe, ale wymaga to odpowiedniej strategii żywieniowej i treningowej. Nie podałeś swojego wzrostu, dlatego nie odniosę się do proporcji makroskładników.

Jeśli jesteś na deficycie kalorycznym, to twoje ciało zużywa zapasy energii, w tym tkankę tłuszczową, jako źródło paliwa dla procesów metabolicznych. Jednocześnie, poprzez odpowiedni trening, stymulujesz swoje mięśnie do wzrostu i rozbudowy. W tym przypadku, spożywanie wystarczającej ilości białka, a także węglowodanów i tłuszczów, jest kluczowe dla budowania masy mięśniowej.

Pamiętaj, że tempo przyrostu masy mięśniowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj treningu, intensywność, objętość, ilość snu i regeneracji, jak również Twoja genetyka. Zwiększenie obwodu mięśni powierzchownych, które zauważyłeś, może być związane z optymalizacją żywienia, treningu i zwiększeniem masy mięśniowej.

Pamiętaj, że warto skonsultować się z trenerem personalnym i dietetykiem, którzy pomogą Ci dostosować plan żywieniowy i treningowy do Twoich celów.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Tak, jest możliwe, że redukuje Pan tkankę tłuszczową i jednocześnie buduje masę mięśniową, szczególnie na początku treningów. W trakcie deficytu kalorycznego organizm może korzystać z zapasów tłuszczu, aby dostarczyć energię potrzebną do treningów, co może prowadzić do spadku masy ciała. Jednocześnie, dostarczanie odpowiedniej ilości białka w diecie, a także trening siłowy, może stymulować syntezę białka mięśniowego i prowadzić do wzrostu masy mięśniowej. Jednakże, im więcej spadnie masa ciała, tym trudniej będzie budować mięśnie i równocześnie tracić tłuszcz. Ten proces nazywa się rekompozycją i jest dosyć skomplikowany, ale możliwy do przeprowadzenia. Warto pamiętać, że dieta i trening muszą być odpowiednio dostosowane do wielu czynników oraz aktywności wykonywanych danego dnia, stosuje się dosyć zaawansowane techniki manipulacji makroskładnikami i odpowiednie protokoły treningowe. Wskazane jest skonsultowanie się z dietetykiem i trenerem personalnym, aby w pełni wykorzystać potencjał swojego ciała.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Dietetyk w Dąbrowie Górniczej Dietetyk w Katowicach Dietetyk w Bielsku-Białej Dietetyk w Poznaniu Dietetyk w Gliwicach Dietetyk w Warszawie Dietetyk w Krakowie Dietetyk we Wrocławiu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4568
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12306
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z