1. Artykuły
  2. Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść

Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść

Pacjenci mówią o koszmarze. Niejednokrotnie zmagają się z nim latami. Ulgę przynosi czysty tlen i właściwie dobrane leczenie. O czym mowa? O bólu klasterowym głowy - zjawisku rzadkim, acz ogromnie nieprzyjemnym dla pacjenta. Jak go rozpoznać i leczyć wyjaśnia neurolog z centrum Medycznego Severux - Karolina Gramsz - Drzewiecka.

Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść
Spis treści
Czym jest klasterowy ból głowy? Klasterowy ból głowy. Rodzaje Jak odróżnić ból klasterowy głowy od innych? Ból klasterowy głowy. Przyczyny Ból klasterowy głowy. Objawy Ból klasterowy głowy. Leczenie

Czym jest klasterowy ból głowy?

 

Ból zlokalizowany był w jednym miejscu: w prawej półkuli głowy z przodu promieniował na oczodół. Bolało tak bardzo, że musiałam się położyć, potem doszły wymioty i mroczki przed oczami - skarży się jeden z naszych Czytelników. W następstwie szczegółowych badań lekarz neurolog zdiagnozował u niego ból klasterowy głowy.

 

Klasterowy ból głowy to rzadki zespół pierwotnego bólu głowy, który występuje w populacji z częstością 0,1%, mężczyźni chorują częściej niż kobiety, w stosunku 3:1 - wyjaśnia lekarz neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka.

 

I dodaje:

 

To bardzo intensywny ból odczuwany głęboko za oczodołem o wybuchowym charakterze - nie ma czynników zapowiadających, tak jak na przykład aura w migrenie.

arrow Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu
arrow Ból z tyłu głowy - przyczyny i leczenie
arrow Czy aura migrenowa jest niebezpieczna?

Klasterowy ból głowy. Rodzaje

 

Pacjenci zmagający się z tym bólem nazywają go potocznie „klasterem” i raz po raz skarżą się na częstotliwość i intensywność napadów bólowych. Warto zatem wiedzieć, że lekarze dzielą go właśnie w zależności od długości jego trwania:

 

Klasterowy ból głowy możemy podzielić na epizodyczny, jeżeli klastry (okresy bólowe) trwają do 10 tygodni w ciągu roku oraz przewlekły, kiedy okresy bez bólu nie występują wcale lub czas ich trwania jest krótszy niż miesiąc - tłumaczy lekarka.

 

Jak odróżnić ból klasterowy głowy od innych?

 

Pacjenci, którzy doświadczają klasterowego bólu głowy, zanim poznali właściwą diagnozę, niejednokrotnie byli przekonani, że tak właśnie boli głowa podczas migreny. To nieprawda. Ból klasterowy ma swoje specyficzne właściwości:

 

Charakterystyczną cechą klasterowego bólu głowy jest jego okresowość, to znaczy, że co najmniej jeden napad bólu głowy występuje o podobnej godzinie każdego dnia w okresie trwania klastra - wyjaśnia szczegółowo neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka.

 

I dodaje:

 

U połowy pacjentów ból rozpoczyna się w nocy. Typowy pacjent cierpiący z powodu klasterowego bólu głowy ma codziennie 1-2 napady bólu trwającego 15-180 minut o jednostronnej lokalizacji przez średnio 9 tygodni w roku.

 

Warto również odnotować, że:

 

Ból ma wybuchowy charakter - nie fluktuuje, to znaczy, że ma stały charakter w czasie trwania

 

Ból klasterowy głowy. Przyczyny

 

Klasterowy ból głowy należy do trójdzielno-autonomicznych bólów głowy:

 

To znaczy, że jego występowanie spowodowane jest kilkoma czynnikami. Prawdopodobnie  patologia  obejmuje  neurony rozrusznikowe w obrębie podwzgórza - ośrodka pełniącego szczególną rolę w regulacji procesów fizjologicznych, stąd jego okresowość - precyzuje ekspertka.

 

To nie wszystko:

 

Inne cechy charakterystyczne wynikają z nadmiernego pobudzenia przywspółczulnej części układu autonomicznego - stąd łzawienie i wyciek z nosa.

 

Ból klasterowy głowy. Objawy

 

Jak podkreśla nasza ekspertka neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka:

 

Ból klasterowy to ból o ogromnej intensywności. Pojawia się nagle i lokalizuje się za oczodołem, towarzyszy mu przekrwienie tożstronnej spojówki, łzawienie, wyciek z nosa, a nawet przemijające opadnięcie powieki czy zwężenie źrenicy.

 

Zmianie może ulec również zachowanie pacjenta:

 

Pacjenci z klasterowym bólem głowy mogą być pobudzeni, agresywni, chodzą po pokoju, a nawet uderzają głową o ścianę - w przeciwieństwie do migreny, kiedy pacjenci szukają spokojnego miejsca do odpoczynku.

 

Ból klasterowy głowy. Leczenie

 

Tak jak w migrenie, do dyspozycji mamy leki stosowane doraźnie oraz terapie profilaktyczne, które można wykorzystać w trakcie trwania klastra.

 

Klasterowy ból głowy ma wybuchowy, szybko narastający charakter, dlatego potrzebne jest szybkie działanie. Zdecydowana większość pacjentów doskonale reaguje na wdychanie 100% tlenu w ilości ok. 10l/min przez 15-20 minut - wyjaśnia specjalistka.

 

Ból można też skrócić:

 

Sumatryptan podany podskórnie oraz zolmtitryptan podawany w postaci aerozolu (leki, które mają również zastosowanie w migrenie), skracają napad bólu do 10 minut.

 

Leczenie profilaktyczne możemy podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe.

 

Do terapii stosowanych w krótkotrwałym leczeniu zaliczamy leki steroidowe, np. prednizon, przeciwciało monoklonalne galkenazumab oraz blokadę nerwu potylicznego większego. W profilaktyce długotrwałej przedłużającego się przewlekłego klasterowego bólu głowy stosujemy werapamil, lit, topiramat, a także nieinwazyjną stymulację nerwu błędnego - podsumowuje neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka.

Karolina Gramsz-Drzewiecka neurolog 5.00 / 19 opinii artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie kończy szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii. Pracuje na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić?
Od kilku dni mam nadwrażliwość na dźwięki, boli mnie głowa, przy ruchu oczami słyszę w głowie dźwięk jakby pulsowania (jedno dwa pulsowania) i kręci mi się w głowie. Czuję zmęczenie i mam wrażenie ciężkich powiek, ciężko mi się skupić, mam uczucie, jakby między brwiami był ucisk, gorzej widzę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy mogę tak po prostu przerwać stosowanie plastrów?
Stosuję plastry antykoncepcyjne pierwszy miesiąc. W sobotę powinnam przykleić 3 plaster, ale bardzo źle się przez nie czuje. Bóle i zawroty głowy, nudności, wzmożony apetyt i senność. Boli mnie ramie, na którym jest przyklejony plaster. Dolegliwości są bardzo uciążliwe w codziennym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u ginekologa prowadzącego, który przepisał antykoncepcję.
Czy te dolegliwości miną? 
10 dni temu miałam wykonywany botoks w czoło i lwią zmarszczkę, pierwszy raz w życiu u lekarza. W trzecim dniu miałam mocne bóle głowy - utrzymywały się przez 3 dni. Obecnie mam nieruchome czoło, efekt ciągnięcia, czasami pieczenie, i ból głowy taki ucisk czoła i góra głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza, który przeprowadził zabieg.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy w tym przypadku te obniżone migdałki to coś poważnego?
Mam 25 lat, miałam robiony rezonans głowy ze względu na torbiel szyszynki. Dodatkowo w opisie radiolog zawarł informacje o migdałkach móżdżku nieco poniżej otworu około 3 mm, rdzeń kręgowy prawidłowy. Nie odczuwam żadnych dolegliwości jedynie od czasu do czasu bóle głowy w skroniach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy mogę zrobić jakieś badania w kierunku właśnie tych oparów benzyny, które wdycham?
Pracuje w pomieszczeniu przylegającym do warsztatu, gdzie kolega naprawia piły spalinowe, kosiarki, unosi się intensywny zapach benzyny, plus kopcą te sprzęty. W związku z paroma wizytami lekarzy i ich zapytaniu, czy nie boli mnie głowa bądź się nie boję. Zaczęłam się zastanawiać czy moje napady...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta u lekarza specjalisty medycyny pracy.
Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok,...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wedle wskazówek laryngologa odnośnie dysfunkcji st. skroniowo-żuchwowego - wskazana konsultacja u fizjoterapeuty. Również do rozważenia konsultacja u neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Ratuski
lekarz rehabilitacji medycznej
Umów wizytę
Najlepiej do poradni leczenia bólu. Mogę zaprosić do siebie na wizytę.
Czy może to być przez napięte mięśnie?
W grudniu przez tydzień miałam ból brzucha pośrodku. W styczniu zaczęło się ponownie od bólu mięśni brzucha, które przeszły. Pojawił się natomiast ból w klatce piersiowej - ok. 5 cm pod obojczykiem po obu stronach, po lewej uczucie zimna w tym miejscu oraz lekkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czym może być spowodowany ten ból i jak się tego pozbyć?
Od kilku dni odczuwam dziwny ból i uczucie w głowie, nie wiem, jak to dokładnie nazwać. Pierwszy raz mam takie coś, przypomina to trochę jakby drętwienie, mrowienie a czasem wibrowanie w mózgu. Uczucie to ani na chwilę nie ustaje, jest cały czas, przez co ciężko mi normalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u neurologa.
Jakie badania krwi powinnam wykonać?
Od dłuższego czasu kiepsko się czuję, co kilka dni towarzyszy mi uczucie otumanienia, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czasem bóle głowy oraz zimne poty i drżenie rąk. Czuję się osłabiona, jakbym miała zemdleć, a także niekiedy mam wrażenie wewnętrznego niepokoju, leku, brak apetytu i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest możliwe, żebym w wieku 20 lat miała jakieś spore problemy zdrowotne?
Ostatnio widziałam jakiś artykuł o nagłej śmierci kogoś. Zaczęłam się strasznie bać. Zazwyczaj mam niskie ciśnienie, ale puls 80-95. Odczuwam kłucie w klatce piersiowej, ale podejrzewam nerwice. Jednak pomimo wszystko nadal boję się, że mogę mieć jakieś problemy z sercem, o których nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Prawdopodobnie jest to nerwica lękowa. Wskazana wizyta u psychologa, a także u lekarza rodzinnego w celu wykonania badań laboratoryjnych oraz ekg .
Do jakiego lekarza się udać, aby sobie pomóc. 
Od grudnia mam problemy z koncentracją uwagi podczas prowadzenia auta. Bardzo mnie to męczy, gdy noszę okulary troszkę się polepsza, mam lekką wadę wzroku. Na połączeniu grudnia złapałam covid, potem dzieci mi chorowały jedno rsv drugie poważne zapalenia ucha (bałam się, bo sama mam wadę słuchu)....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u okulisty, a następnie neurologa.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Oprócz niewątpliwie wizyty stacjonarnej można rozważyć badanie przeciwciał Covidowych w klasie IgM oraz części z układu krzepnięcia.
Jakie powinnam wykonać badania przy podwyższonej prolaktynie?
Mam bóle głowy zwłaszcza z jednej strony w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, bardzo sucha skóra na ciele i twarzy. Obniżony nastrój, puchnięcie. Problem ze wstawaniem z łóżka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki i leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy, takie jak bóle głowy skoncentrowane w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, suchość skóry, obniżony nastrój oraz puchnięcie, mogą być sygnałami różnych stanów zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na możliwość zaburzeń hormonalnych, które mogą objawiać się właśnie takimi symptomami. Jednakże, aby ustalić konkretną przyczynę Pani dolegliwości, konieczna jest szczegółowa diagnoza, którą powinien przeprowadzić lekarz. Proszę umówić się na wizytę u ginekologa, który może zlecić odpowiednie badania, takie jak stężenia hormonów, USG narządów rodnych, czy badania krwi. Może się również okazać, że konieczna będzie konsultacja z innymi specjalistami, na przykład endokrynologiem. Proszę pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie i nie lekceważyć objawów. Regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie zaleceń lekarza są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna również mogą pozytywnie wpłynąć na Pani samopoczucie.
W jaki sposób mogę sobie jeszcze pomóc?
12 lat temu zacząłem opadać z sił,  mieć silny ból z lewej strony szyi i zaczęło mi piszczeć w uszach. Obecnie mam 36 lat i ledwo radze sobie z tymi dolegliwościami, nie mogę spać, bo wiecznie boli mnie głowa i jest gorąca pomimo tego ze temperaturę mam w normie to czuje jak ciśnienie...
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
witam, proszę pamiętać, że leki opioidowe uzależniają, wskazana jest wizyta u lekarza POZ , zalecana jest również terapia wstępna, celem diagnozy, czy wskazane przez Pana symptomy nie mają podłoża psychicznego. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Jakie badania powinnam wykonać? Czy to może być borelioza?
Brak gorączki, lekkie nudności tylko rano, ból i kucie wędrujące w stawach, skurcze mięśni, zmęczone ręce i nogi, lekkie bóle głowy, ale nie zawsze. W lipcu ugryzł mnie kleszcz, nie miałam żadnych objawów ani rumienia. Bóle zaczęły się po intensywnym świątecznym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę