1. Artykuły
  2. Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść

Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść

Pacjenci mówią o koszmarze. Niejednokrotnie zmagają się z nim latami. Ulgę przynosi czysty tlen i właściwie dobrane leczenie. O czym mowa? O bólu klasterowym głowy - zjawisku rzadkim, acz ogromnie nieprzyjemnym dla pacjenta. Jak go rozpoznać i leczyć wyjaśnia neurolog z centrum Medycznego Severux - Karolina Gramsz - Drzewiecka.

Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść
Spis treści
Czym jest klasterowy ból głowy? Klasterowy ból głowy. Rodzaje Jak odróżnić ból klasterowy głowy od innych? Ból klasterowy głowy. Przyczyny Ból klasterowy głowy. Objawy Ból klasterowy głowy. Leczenie

Czym jest klasterowy ból głowy?

 

Ból zlokalizowany był w jednym miejscu: w prawej półkuli głowy z przodu promieniował na oczodół. Bolało tak bardzo, że musiałam się położyć, potem doszły wymioty i mroczki przed oczami - skarży się jeden z naszych Czytelników. W następstwie szczegółowych badań lekarz neurolog zdiagnozował u niego ból klasterowy głowy.

 

Klasterowy ból głowy to rzadki zespół pierwotnego bólu głowy, który występuje w populacji z częstością 0,1%, mężczyźni chorują częściej niż kobiety, w stosunku 3:1 - wyjaśnia lekarz neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka.

 

I dodaje:

 

To bardzo intensywny ból odczuwany głęboko za oczodołem o wybuchowym charakterze - nie ma czynników zapowiadających, tak jak na przykład aura w migrenie.

arrow Czy aura migrenowa jest niebezpieczna?
arrow Grypa, COVID-19, a może RSV? Na co chorują Polacy?
arrow Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu
arrow Nadciśnienie. Cichy wróg twojego zdrowia. Jak się przed nim chronić?
arrow Migrena oczna – jak radzić sobie z silnym bólem głowy?
arrow Ból z tyłu głowy - przyczyny i leczenie

Klasterowy ból głowy. Rodzaje

 

Pacjenci zmagający się z tym bólem nazywają go potocznie „klasterem” i raz po raz skarżą się na częstotliwość i intensywność napadów bólowych. Warto zatem wiedzieć, że lekarze dzielą go właśnie w zależności od długości jego trwania:

 

Klasterowy ból głowy możemy podzielić na epizodyczny, jeżeli klastry (okresy bólowe) trwają do 10 tygodni w ciągu roku oraz przewlekły, kiedy okresy bez bólu nie występują wcale lub czas ich trwania jest krótszy niż miesiąc - tłumaczy lekarka.

 

Jak odróżnić ból klasterowy głowy od innych?

 

Pacjenci, którzy doświadczają klasterowego bólu głowy, zanim poznali właściwą diagnozę, niejednokrotnie byli przekonani, że tak właśnie boli głowa podczas migreny. To nieprawda. Ból klasterowy ma swoje specyficzne właściwości:

 

Charakterystyczną cechą klasterowego bólu głowy jest jego okresowość, to znaczy, że co najmniej jeden napad bólu głowy występuje o podobnej godzinie każdego dnia w okresie trwania klastra - wyjaśnia szczegółowo neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka.

 

I dodaje:

 

U połowy pacjentów ból rozpoczyna się w nocy. Typowy pacjent cierpiący z powodu klasterowego bólu głowy ma codziennie 1-2 napady bólu trwającego 15-180 minut o jednostronnej lokalizacji przez średnio 9 tygodni w roku.

 

Warto również odnotować, że:

 

Ból ma wybuchowy charakter - nie fluktuuje, to znaczy, że ma stały charakter w czasie trwania

 

Ból klasterowy głowy. Przyczyny

 

Klasterowy ból głowy należy do trójdzielno-autonomicznych bólów głowy:

 

To znaczy, że jego występowanie spowodowane jest kilkoma czynnikami. Prawdopodobnie  patologia  obejmuje  neurony rozrusznikowe w obrębie podwzgórza - ośrodka pełniącego szczególną rolę w regulacji procesów fizjologicznych, stąd jego okresowość - precyzuje ekspertka.

 

To nie wszystko:

 

Inne cechy charakterystyczne wynikają z nadmiernego pobudzenia przywspółczulnej części układu autonomicznego - stąd łzawienie i wyciek z nosa.

 

Ból klasterowy głowy. Objawy

 

Jak podkreśla nasza ekspertka neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka:

 

Ból klasterowy to ból o ogromnej intensywności. Pojawia się nagle i lokalizuje się za oczodołem, towarzyszy mu przekrwienie tożstronnej spojówki, łzawienie, wyciek z nosa, a nawet przemijające opadnięcie powieki czy zwężenie źrenicy.

 

Zmianie może ulec również zachowanie pacjenta:

 

Pacjenci z klasterowym bólem głowy mogą być pobudzeni, agresywni, chodzą po pokoju, a nawet uderzają głową o ścianę - w przeciwieństwie do migreny, kiedy pacjenci szukają spokojnego miejsca do odpoczynku.

 

Ból klasterowy głowy. Leczenie

 

Tak jak w migrenie, do dyspozycji mamy leki stosowane doraźnie oraz terapie profilaktyczne, które można wykorzystać w trakcie trwania klastra.

 

Klasterowy ból głowy ma wybuchowy, szybko narastający charakter, dlatego potrzebne jest szybkie działanie. Zdecydowana większość pacjentów doskonale reaguje na wdychanie 100% tlenu w ilości ok. 10l/min przez 15-20 minut - wyjaśnia specjalistka.

 

Ból można też skrócić:

 

Sumatryptan podany podskórnie oraz zolmtitryptan podawany w postaci aerozolu (leki, które mają również zastosowanie w migrenie), skracają napad bólu do 10 minut.

 

Leczenie profilaktyczne możemy podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe.

 

Do terapii stosowanych w krótkotrwałym leczeniu zaliczamy leki steroidowe, np. prednizon, przeciwciało monoklonalne galkenazumab oraz blokadę nerwu potylicznego większego. W profilaktyce długotrwałej przedłużającego się przewlekłego klasterowego bólu głowy stosujemy werapamil, lit, topiramat, a także nieinwazyjną stymulację nerwu błędnego - podsumowuje neurolog Karolina Gramsz - Drzewiecka.

Karolina Gramsz-Drzewiecka neurolog 5.00 / 11 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Aktualnie kończy szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii. Pracuje na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Neurologii z Pododdziałem Udarowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jeśli stosunek odbył się w środę, a w czwartek wieczorem odkleiłam 3 plaster i wystąpiło krwawienie, czy jest możliwe, że w tym dniu nie byłam zabezpieczona i jest możliwość zajścia w ciąże?
 Antykoncepcję stosuje od 7 lat. Wspomnę, iż nie dochodzi do erekcji w błonie, proszę o radę, gdyż mam wzmożony apetyt, ale w czasie krwawienia w przerwie 7-dniowej przechodziłam osłabienie organizmu - ból głowy dreszcze itp. Czy to ma na to, jakikolwiek wpływ? Obecnie jestem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku obaw o skuteczność antykoncepcji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Czy po urazie mógł mimo tego powstać krwiak?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się, jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu. Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u neurologa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Krwiaki przewlekłe nawet jeśli są, są małych rozmiarów i nie dają objawów neurologicznych - są leczone zachowawczo, było kontrolne TK po 2 miesiącach, także spokojnie. Należałoby się zastanowić nad innymi przyczynami zgłaszanych dolegliwości np. o jakiej porze dnia występują objawy, czy mają związek z posiłkami. Nie wiem jakie badania krwi miała Pan/Pani wykonywane - należałoby zebrać dokładny wywiad i rozszerzyć diagnostykę chociażby o EKG.
Czy to samo się zagoi, czy muszę iść do szpitala?
Zostałem pobity kijem baseballowym kilkunastokrotnie po głowie (nie twarzy) 11.11. Zbagatelizowałem sprawę, choć bolał mnie każdy centymetr czaszki - 16.11 głowa zaczęła puchnąć w różnych miejscach, trafiłem na Izbę Przyjęć, gdzie przeszedłem tomografię i chirurg stwierdził, że samo się ma...
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Proszę powiedzieć Pani z rejestracji w SOR żeby zajęła się swoją pracą a nie zniechęcała pacjentów do wizyt, jestem lekarzem i z Pana wywiadem z całą pewnością bym pana zbadała w SOR żeby wykluczyć konieczność włączenia ponownej antybiotykoterapii w trybie pilnym. Gorączka po urazie głowy jest na tyle niepokojąca że nie należy czekać 2 tygodni do wizyty u lekarza, proszę przynajmniej pójść do lekarza POZ.
Czym może być spowodowany mój ból głowy?
Mój problem polega na bólu głowy, tzn. to nie jest zwykły ból głowy, a raczej ucisk z lewej strony w jednym miejscu (który odczuwam każdego dnia!), co jakiś czas dochodzi: szczypanie, pieczenie, plamki przed lewym okiem, zmęczenie, zawroty głowy, mrowienie jakby coś po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta u neurologa na konsultacje oraz badanie.
Czy mogę prosić o polecenie leku przeciwbólowego bez recepty, który nie jest ototoksyczny?
Lek byłby stosowany przez osobę z niedosłuchem w celu niwelowania bólów głowy. Do tej pory skuteczny był zwykły ibuprofen.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, w dawkach nieprzekraczających zalecane dobowe można bezpiecznie stosować podstawowe środki przeciwbólowe, do których zaliczamy Paracetamol (APAP) i Pyraginę. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy jest to normalne, że cały czas mam pozytywny test COVID?
Od ponad pół roku jestem pozytywna w testach na covid w klasach igg I igm — identycznie ma mój mąż — reszta rodziny negatywnie. Oczywiście towarzyszą nam przeróżne objawy bóle głowy, zawroty, problemy z pulsem, drętwienia ciała. W 2021 również...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Obecność przeciwciał świadczy o przechorowaniu Covid lub szczepieniu i jest normalną reakcją organizmu.
Co może być przyczyną bólu oraz do jakiego lekarza się udać?
Od miesiąca cierpię na codzienne bóle głowy, najczęściej rano i wieczorem, ból uciskający męczący, odczuwalny na czole nad oczami, oraz na skroniach, gdy skieruję wzrok do góry, to czuję mocny ból na czole, paracetamol nie pomaga, rtg zatok przynosowych...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zglosić sie do lekarza na badanie oraz konsultację
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jaka może być przyczyna mojego złego samopoczucia?
Przez ostatni miesiąc mam ciągłe bóle głowy, zmęczenie oraz problemy ze snem. Tracę równowagę oraz nie mam siły, do tego mam problem ze stawami, bolą mnie i chrupią. W ciągu ostatniego tygodnia miałem 3 krwawienia z nosa.     
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego
Czy powyższe problemy mogą być niewyleczonym ostrym zapaleniem zatok?
Od sierpnia towarzyszy mi nieustający ból głowy zaczynający się razem ze wstaniem rano i trwający cala dobę, który nie ustają po lekach przeciwbólowych. Z rana po wstaniu uczucie ścisku oraz kłucie z tyle głowy, po przechyleniu głowy w przód, od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mimo badania mógł powstać krwiak?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu (stan na 17.10). Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kolejna stacjonarna wizyta u neurologa. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia - wizyta na SOR.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja u neurologa , wykonanie badań diagnostycznych.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
wskazana kolejna wizyta u neurologa.
Czy uderzenie się w głowę może spowodować krwiak?
Czy 3 miesiące po uderzeniu w głowę (wychodząc z piwnicy, za szybko się podniosłam i uderzyłam w sufit) może mi się stać coś poważnego? Nie straciłam przytomności, głowa w sumie tez mnie nie bolała. Ale teraz w tym miejscu odczuwam jakiś ból, nie jest on mocny, w sumie ten ból...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jak zaczynam odczuwać ból, to ściągać okulary czy się przemęczać i nie ściągać?
Od 2 dni noszę okulary prawe oko -0,50 a lewe - 0,75 chciałabym zapytać, ponieważ w okularach widzę bardzo dobrze, ale bolą mnie w nich oczy i głowa — czy to normalne? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta ambulatoryjna u lekarza Okulisty.
Co jeszcze powinnam zrobić, żeby dowiedzieć się przyczyny słabych paznokci?
Od dłuższego czasu mam problem z paznokciami, byłam z tym u lekarza rodzinnego, który skierował mnie na badania wątroby, nerek, tarczycy, morfologię tarczycy - wyszły okej badania, lecz nadal nie znam przyczyny, dlaczego mam takie paznokcie. Od kilku dni zaczęły pojawiać się cieniutkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy powinnam się tym martwić, czy mogę spokojnie lecieć?
3 miesiące temu uderzyłam się w głowę, nie miałam żadnych niepokojących objawów, nie doszło do omdlenia. Głowa w tym miejscu czasem mnie pobolewa, ale nie jest to straszny ból, nawet nie wiem, czy jest on związany z tym uderzeniem. Za 2 dni lecę samolotem za granicę. Jestem trochę...
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza neurologa
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza neurologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie