Około 50% dorosłych na całym świecie cierpi przynajmniej raz w roku z powodu bólów głowy. Bardzo silny i nagły ból w okolicy potylicy może być symptomem innej dolegliwości i nie należy go lekceważyć. Jakie są przyczyny bólu w okolicy potylicy? Kiedy ból z tyłu głowy powinien być powodem do niepokoju? Czy zawsze potrzebna jest konsultacja lekarska?
Ból głowy jest dość często występującą dolegliwością. Należy jednak mieć na uwadze, że ból w części potylicznej może być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak:
Ważne: do przyczyn bólu z tyłu głowy można zaliczyć także nienaturalną pozycję głowy spowodowaną siedzącym trybem życia.
Zanim sięgniemy po tabletki przeciwbólowe, warto rozważyć domowe sposoby na bóle głowy. Dzięki temu nie obciążamy dodatkowo wątroby i żołądka, tak jak przy stosowaniu środków przeciwbólowych.
Do sprawdzonych sposobów na uśmierzenie bólu można zaliczyć takie czynności jak:
Często przyczyną dolegliwości bólowych w okolicy potylicy jest nieprawidłowa postawa ciała, a przede wszystkim złe ułożenie głowy w pozycji stojącej, siedzącej czy leżącej. Warto pilnować swojej postawy oraz uprawiać taki rodzaj sportu, który angażuje mięśnie przykręgosłupowe (np. pilates, joga czy basen).
Zalecana jest także wizyta u fizjoterapeuty, który oceni wady postawy i zaleci odpowiednie zestawy ćwiczeń oraz rehabilitację. Można dodatkowo wspomóc się piłkami do automasażu - z kolcami lub bez oraz półwałkami do akupresury na kark i tylną część głowy.
Warto pomyśleć również o odpowiedniej diecie i ewentualnej suplementacji, gdyż niedobory takich witamin i minerałów jak witaminy B6, B12 i D oraz kwasu foliowego mogą sprzyjać bólom głowy.
Zanim zdecydujemy się na suplementację, warto skonsultować się z lekarzem i zrobić podstawowe badania krwi, aby określić poziomy niedoborów witamin i minerałów.
Pamiętajmy o tym, że przyczyną bólu w okolicy potylicy może być po prostu przemęczenie i złe nawyki. Kiedy należy udać się do lekarza?
Pamiętajmy, że jeżeli problem bólu z tyłu głowy dotyczy kobiety w ciąży bądź dziecka, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Proces diagnostyczny można zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym, który na dalszym etapie skieruje nas do specjalisty - neurologa. Jednymi z podstawowych badań jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które usprawnią proces diagnostyczny oraz pomogą specjaliście wdrożyć odpowiednie leczenie.
Niepokoi Cię ból w okolicy potylicy? Nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem. Możesz wybrać opcję e‑Wizyty i bez wychodzenia z domu porozmawiać ze specjalistą. Po wizycie otrzymasz e‑Receptę i e‑Skierowanie.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!