1. Artykuły
  2. Ból z tyłu głowy - przyczyny i leczenie

Ból z tyłu głowy - przyczyny i leczenie

Około 50% dorosłych na całym świecie cierpi przynajmniej raz w roku z powodu bólów głowy. Bardzo silny i nagły ból w okolicy potylicy może być symptomem innej dolegliwości i nie należy go lekceważyć. Jakie są przyczyny bólu w okolicy potylicy? Kiedy ból z tyłu głowy powinien być powodem do niepokoju? Czy zawsze potrzebna jest konsultacja lekarska?

Ból z tyłu głowy - przyczyny i leczenie Ból z tyłu głowy - przyczyny i leczenie
Spis treści
Przyczyny bólu z tyłu głowy Domowe sposoby na ból z tyłu głowy Prawidłowa postawa ciała Odpowiednia dieta i suplementacja Ból z tyłu głowy - kiedy do lekarza? Lekarz rodzinny czy neurolog?

Przyczyny bólu z tyłu głowy

 

Ból głowy jest dość często występującą dolegliwością. Należy jednak mieć na uwadze, że ból w części potylicznej może być objawem poważniejszego schorzenia, takiego jak:
 

  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Krwotok podpajęczynówkowy,
  • Nadciśnienie,
  • Miażdżyca,
  • Zapalenie ucha środkowego,
  • Zwyrodnienia szyi i nerwobóle,
  • Guz mózgu,
  • Migrena.

 

Ważne: do przyczyn bólu z tyłu głowy można zaliczyć także nienaturalną pozycję głowy spowodowaną siedzącym trybem życia.

 

arrow Bóle klasterowe głowy. Trudno je znieść
arrow Napięciowy ból głowy. Większość z nas doświadcza go przynajmniej raz w życiu

Domowe sposoby na ból z tyłu głowy

 

Zanim sięgniemy po tabletki przeciwbólowe, warto rozważyć domowe sposoby na bóle głowy. Dzięki temu nie obciążamy dodatkowo wątroby i żołądka, tak jak przy stosowaniu środków przeciwbólowych.

 

Do sprawdzonych sposobów na uśmierzenie bólu można zaliczyć takie czynności jak:

 

  • Odpoczynek
  • Gorąca kąpiel
  • Masaż lub automasaż (np. piłeczką tenisową)
  • Akupunktura
  • Sauna i okłady lodem
  • Krioterapia
  • Kompresy żelowe
  • Aromaterapia
  • Świeże powietrze i wietrzenie pomieszczeń

 

Prawidłowa postawa ciała

 

Często przyczyną dolegliwości bólowych w okolicy potylicy jest nieprawidłowa postawa ciała, a przede wszystkim złe ułożenie głowy w pozycji stojącej, siedzącej czy leżącej. Warto pilnować swojej postawy oraz uprawiać taki rodzaj sportu, który angażuje mięśnie przykręgosłupowe (np. pilates, joga czy basen).

 

Zalecana jest także wizyta u fizjoterapeuty, który oceni wady postawy i zaleci odpowiednie zestawy ćwiczeń oraz rehabilitację. Można dodatkowo wspomóc się piłkami do automasażu - z kolcami lub bez oraz półwałkami do akupresury na kark i tylną część głowy.

 

Odpowiednia dieta i suplementacja

 

Warto pomyśleć również o odpowiedniej diecie i ewentualnej suplementacji, gdyż niedobory takich witamin i minerałów jak witaminy B6, B12 i D oraz kwasu foliowego mogą sprzyjać bólom głowy.

 

Zanim zdecydujemy się na suplementację, warto skonsultować się z lekarzem i zrobić podstawowe badania krwi, aby określić poziomy niedoborów witamin i minerałów.

 

Ból z tyłu głowy - kiedy do lekarza?

 

Pamiętajmy o tym, że przyczyną bólu w okolicy potylicy może być po prostu przemęczenie i złe nawyki. Kiedy należy udać się do lekarza?

 

  • Ból nasila się i nie ustępuje
  • Ból jest nagły i silny
  • Występują problemy z zasypianiem z powodu bólu
  • Bólowi towarzyszy gorączka
  • Sztywność karku
  • Ból jest odczuwalny podczas aktywności fizycznej

 

Pamiętajmy, że jeżeli problem bólu z tyłu głowy dotyczy kobiety w ciąży bądź dziecka, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.

 

Lekarz rodzinny czy neurolog?

 

Proces diagnostyczny można zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym, który na dalszym etapie skieruje nas do specjalisty - neurologa. Jednymi z podstawowych badań jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które usprawnią proces diagnostyczny oraz pomogą specjaliście wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Niepokoi Cię ból w okolicy potylicy? Nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem. Możesz wybrać opcję e‑Wizyty i bez wychodzenia z domu porozmawiać ze specjalistą. Recepta online i e-Skierowanie możliwe do otrzymania po wizycie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy te dolegliwości miną? 
10 dni temu miałam wykonywany botoks w czoło i lwią zmarszczkę, pierwszy raz w życiu u lekarza. W trzecim dniu miałam mocne bóle głowy - utrzymywały się przez 3 dni. Obecnie mam nieruchome czoło, efekt ciągnięcia, czasami pieczenie, i ból głowy taki ucisk czoła i góra głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza, który przeprowadził zabieg.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy w tym przypadku te obniżone migdałki to coś poważnego?
Mam 25 lat, miałam robiony rezonans głowy ze względu na torbiel szyszynki. Dodatkowo w opisie radiolog zawarł informacje o migdałkach móżdżku nieco poniżej otworu około 3 mm, rdzeń kręgowy prawidłowy. Nie odczuwam żadnych dolegliwości jedynie od czasu do czasu bóle głowy w skroniach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy mogę zrobić jakieś badania w kierunku właśnie tych oparów benzyny, które wdycham?
Pracuje w pomieszczeniu przylegającym do warsztatu, gdzie kolega naprawia piły spalinowe, kosiarki, unosi się intensywny zapach benzyny, plus kopcą te sprzęty. W związku z paroma wizytami lekarzy i ich zapytaniu, czy nie boli mnie głowa bądź się nie boję. Zaczęłam się zastanawiać czy moje napady...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta u lekarza specjalisty medycyny pracy.
Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok,...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wedle wskazówek laryngologa odnośnie dysfunkcji st. skroniowo-żuchwowego - wskazana konsultacja u fizjoterapeuty. Również do rozważenia konsultacja u neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Ratuski
lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Najlepiej do poradni leczenia bólu. Mogę zaprosić do siebie na wizytę.
Czy może to być przez napięte mięśnie?
W grudniu przez tydzień miałam ból brzucha pośrodku. W styczniu zaczęło się ponownie od bólu mięśni brzucha, które przeszły. Pojawił się natomiast ból w klatce piersiowej - ok. 5 cm pod obojczykiem po obu stronach, po lewej uczucie zimna w tym miejscu oraz lekkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czym może być spowodowany ten ból i jak się tego pozbyć?
Od kilku dni odczuwam dziwny ból i uczucie w głowie, nie wiem, jak to dokładnie nazwać. Pierwszy raz mam takie coś, przypomina to trochę jakby drętwienie, mrowienie a czasem wibrowanie w mózgu. Uczucie to ani na chwilę nie ustaje, jest cały czas, przez co ciężko mi normalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u neurologa.
Jakie badania krwi powinnam wykonać?
Od dłuższego czasu kiepsko się czuję, co kilka dni towarzyszy mi uczucie otumanienia, zawroty głowy, mroczki przed oczami, czasem bóle głowy oraz zimne poty i drżenie rąk. Czuję się osłabiona, jakbym miała zemdleć, a także niekiedy mam wrażenie wewnętrznego niepokoju, leku, brak apetytu i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza się udać, aby sobie pomóc. 
Od grudnia mam problemy z koncentracją uwagi podczas prowadzenia auta. Bardzo mnie to męczy, gdy noszę okulary troszkę się polepsza, mam lekką wadę wzroku. Na połączeniu grudnia złapałam covid, potem dzieci mi chorowały jedno rsv drugie poważne zapalenia ucha (bałam się, bo sama mam wadę słuchu)....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u okulisty, a następnie neurologa.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Oprócz niewątpliwie wizyty stacjonarnej można rozważyć badanie przeciwciał Covidowych w klasie IgM oraz części z układu krzepnięcia.
Jakie powinnam wykonać badania przy podwyższonej prolaktynie?
Mam bóle głowy zwłaszcza z jednej strony w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, bardzo sucha skóra na ciele i twarzy. Obniżony nastrój, puchnięcie. Problem ze wstawaniem z łóżka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki i leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy, takie jak bóle głowy skoncentrowane w okolicy oczodołu, zaburzenia miesiączki, bolesna owulacja, suchość skóry, obniżony nastrój oraz puchnięcie, mogą być sygnałami różnych stanów zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na możliwość zaburzeń hormonalnych, które mogą objawiać się właśnie takimi symptomami. Jednakże, aby ustalić konkretną przyczynę Pani dolegliwości, konieczna jest szczegółowa diagnoza, którą powinien przeprowadzić lekarz. Proszę umówić się na wizytę u ginekologa, który może zlecić odpowiednie badania, takie jak stężenia hormonów, USG narządów rodnych, czy badania krwi. Może się również okazać, że konieczna będzie konsultacja z innymi specjalistami, na przykład endokrynologiem. Proszę pamiętać, aby dbać o swoje zdrowie i nie lekceważyć objawów. Regularne wizyty kontrolne oraz przestrzeganie zaleceń lekarza są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Zdrowy styl życia, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna również mogą pozytywnie wpłynąć na Pani samopoczucie.
W jaki sposób mogę sobie jeszcze pomóc?
12 lat temu zacząłem opadać z sił,  mieć silny ból z lewej strony szyi i zaczęło mi piszczeć w uszach. Obecnie mam 36 lat i ledwo radze sobie z tymi dolegliwościami, nie mogę spać, bo wiecznie boli mnie głowa i jest gorąca pomimo tego ze temperaturę mam w normie to czuje jak ciśnienie...
witam, proszę pamiętać, że leki opioidowe uzależniają, wskazana jest wizyta u lekarza POZ , zalecana jest również terapia wstępna, celem diagnozy, czy wskazane przez Pana symptomy nie mają podłoża psychicznego. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Jakie badania powinnam wykonać? Czy to może być borelioza?
Brak gorączki, lekkie nudności tylko rano, ból i kucie wędrujące w stawach, skurcze mięśni, zmęczone ręce i nogi, lekkie bóle głowy, ale nie zawsze. W lipcu ugryzł mnie kleszcz, nie miałam żadnych objawów ani rumienia. Bóle zaczęły się po intensywnym świątecznym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Jak długo taki ból może się utrzymywać? Po jakim czasie powinno mnie to zaniepokoić?
Cztery tygodnie temu upadłam na przejściu dla pieszych i uderzyłam dość mocno tyłem głowy w beton. Oprócz ogólnego zamroczenia przez kilka chwil pojawił się tylko olbrzymi guz, poza tym nie było żadnych niepokojących objawów. Guz zniknął po dość krótkim czasie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jeśli stosunek odbył się w środę, a w czwartek wieczorem odkleiłam 3 plaster i wystąpiło krwawienie, czy jest możliwe, że w tym dniu nie byłam zabezpieczona i jest możliwość zajścia w ciąże?
 Antykoncepcję stosuje od 7 lat. Wspomnę, iż nie dochodzi do erekcji w błonie, proszę o radę, gdyż mam wzmożony apetyt, ale w czasie krwawienia w przerwie 7-dniowej przechodziłam osłabienie organizmu - ból głowy dreszcze itp. Czy to ma na to, jakikolwiek wpływ? Obecnie jestem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku obaw o skuteczność antykoncepcji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, opisując sytuację, w której odkleiła się Pani plaster antykoncepcyjny w dniu następującym po stosunku, ważne jest zrozumienie, jak plaster antykoncepcyjny działa i jakie mogą być implikacje tego zdarzenia. Plastry antykoncepcyjne uwalniają hormony przez skórę, aby zapobiec owulacji i zmienić środowisko w macicy, co utrudnia zajście w ciążę. Jeśli plaster został odklejony w regularnym cyklu jego zmiany, zgodnie z instrukcją stosowania (zazwyczaj plastry zmienia się raz w tygodniu przez trzy tygodnie, a następnie robi się tygodniową przerwę), to ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana. Krwawienie, które wystąpiło po odklejeniu plastra, prawdopodobnie było krwawieniem z odstawienia, które jest normalnym zjawiskiem podczas tygodniowej przerwy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jest to odpowiedź organizmu na spadek stężenia hormonów w czasie przerwy od plastra. Jeśli plaster został użyty zgodnie z zaleceniami, ryzyko ciąży jest minimalne, nawet jeśli stosunek odbył się dzień przed rozpoczęciem przerwy. Ważne jest, aby upewnić się, że każdy nowy plaster jest naklejany zgodnie z planem, aby utrzymać ciągłość ochrony antykoncepcyjnej. Wzmożony apetyt i objawy takie jak osłabienie, ból głowy czy dreszcze w czasie krwawienia z odstawienia mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie i nie muszą wskazywać na ciążę. Jednakże, jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia lub skuteczności antykoncepcji, zalecam konsultację z lekarzem. Lekarz może zaproponować wykonanie testu ciążowego dla pewności oraz ocenić stan zdrowia, zwłaszcza jeśli objawy są nietypowe lub szczególnie uciążliwe. Pamiętać proszę, że regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla monitorowania skuteczności i tolerancji stosowanej metody antykoncepcyjnej, a także dla ogólnego zdrowia reprodukcyjnego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę