1. Artykuły
 2. Awokado - właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Awokado - właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Awokado to egzotyczny owoc, który posiada bardzo cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Awokado składa się w 80% ze zdrowego tłuszczu i ma bardzo niską zawartość cholesterolu. Jest bogate w witaminy oraz w wapń, miedź i fosfor. Dlaczego warto włączyć do diety ten owoc? Jakie ma właściwości zdrowotne?

Awokado - właściwości lecznicze i wartości odżywcze
Spis treści
Awokado - podstawowe informacje Awokado - wartości odżywcze Ile kalorii ma awokado? Właściwości lecznicze awokado Awokado a cukrzyca Glutation w awokado Awokado w trakcie ciąży Czy awokado wpływa na odchudzanie?

Awokado - podstawowe informacje

 

Drzewo awokado to roślina, która jest określana mianem jednego z najzdrowszych owoców świata. Od dawna uprawiana jest w Meksyku, a jej wykorzystanie w tradycyjnej medycynie jest bardzo szerokie - od leczenia biegunki, bólu brzucha czy wrzodów żołądka, po cukrzycę, miażdżycę czy hipercholesterolemię. Awokado jest doskonałym uzupełnieniem codziennej diety i korzystnie wpływa na układ immunologiczny.

 

arrow Sugar blues. Jak uzależnia cukier?
arrow Grzyby. Czy warto je jeść?
arrow Apteczka na jesień. Jakie witaminy warto suplementować?
arrow Jaką dietę stosować przy chorobie Hashimoto?
arrow Dieta karmiącej matki. Ekspert obala stereotypy
arrow Ranking diet. Która dieta najzdrowsza?

Awokado - wartości odżywcze

 

Awokado zawiera zdrowe tłuszcze nienasycone, jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy A, B6, C, E, K, ryboflawinę, tiaminę, kwas foliowy i niacynę oraz minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, cynk, sód, fosfor i potas. W tym owocu jest niewiele cukrów prostych.

 

Według danych USDA National Nutrient Database for Standard Reference w 100 gramach awokado można znaleźć następujące wartości:

 

a)witamin

 

 • Witamina C - 10,0 mg
 • Witamina A - 146 IU
 • Witamina E - 2,07 mg
 • Witamina K - 21,0 µg
 • Tiamina - 0,067 mg
 • Ryboflawina - 0,130 mg
 • Niacyna - 1,738 mg
 • Witamina B6 - 0,257 mg
 • Kwas foliowy - 81 µg

 

b)minerałów

 

 • Wapń - 12 mg
 • Żelazo - 0,55 mg
 • Magnez - 29 mg
 • Fosfor - 52 mg
 • Potas - 485 mg
 • Sód - 7 mg
 • Cynk - 0,64 mg

c)kwasów tłuszczowych:

 

 • nasycone - 2,126 g
 • jednonienasycone - 9,799 g
 • wielonienasycone - 1,816 g

 

Ile kalorii ma awokado?

 

W 100 g awokado znajduje się 14,66 g tłuszczów, 8,53 g węglowodanów, 6,7 g błonnika i 2 g białka. Wartość energetyczna tego egzotycznego owocu w 100 g masy netto wynosi 150 kcal. Jednym z głównych składników miąższu awokado jest woda, która stanowi od 67% do 78% zawartości.

 

Właściwości lecznicze awokado

 

Spożywanie tego egzotycznego owocu wpływa korzystnie na zdrowie:

 

 • reguluje poziom cukru we krwi,
 • posiada właściwości przeciwzapalne,
 • reguluje ciśnienie krwi,
 • obniża poziom cholesterolu,
 • zmniejsza ryzyko chorób serca i udarów,
 • wspomaga walkę z miażdżycą,
 • stymuluje układ immunologiczny,
 • wspomaga pracę narządu wzroku,
 • poprawia pracę mózgu,
 • podtrzymuje uczucie sytości,
 • wpływa pozytywnie na równowagę wodno-elektrolitową organizmu,
 • poprawia stan skóry.

 

Awokado a cukrzyca

 

Owoc awokado ma niski indeks glikemiczny i zawiera mało cukrów prostych. Dzięki tym zaletom jest świetnym uzupełnieniem diety cukrzyków. Zawartość błonnika i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa pozytywnie na regulację glikemii poposiłkowej, obniża insulinoopornoć i reguluje poziom glukozy we krwi.

 

Glutation w awokado

 

Glutation jest antyoksydantem odpowiedzialnym za przyswajalność przeciwutleniaczy, działa korzystnie na wątrobę i system nerwowy. Dzięki glutationowi wątroba regularnie oczyszcza się z toksyn a komórki nerwowe regenerują się.

 

Awokado w trakcie ciąży

 

Włączenie awokado do swojej diety jest szczególnie polecane zarówno osobom starającym się o dziecko, jak i kobietom w ciąży. W owocu awokado znajduje się duża ilość kwasu foliowego, który pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego u płodu. Warto zastanowić się nad spożywaniem tego owocu mimo stosowania kwasu foliowego w postaci suplementu.

 

Mężczyźni również mogą rozważyć jedzenie awokado, gdyż potas i kwas foliowy zawarte w tym owocu wpływają korzystnie na płodność męską, poprawiają bowiem jakość nasienia.

 

Czy awokado wpływa na odchudzanie?

 

Mimo dużej zawartości tłuszczu i wysokiej kaloryczności, awokado jest zalecane osobom chcącym schudnąć. Awokado zawiera bowiem jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które przydają się w dietach redukcyjnych.

 

Awokado zawiera dużo błonnika, który również wspiera proces odchudzania. Po zjedzeniu tego owocu długo utrzymuje się uczucie sytości, co redukuje napady głodu. Błonnik wpływa też korzystnie na pracę jelit i ułatwia wypróżnianie (zwiększa objętość masy stolca).

 

Zastanawiasz się nad włączeniem do diety awokado? Myślisz o pracy nad swoimi nawykami żywieniowymi? Swoje wątpliwości możesz omówić z dietetykiem podczas konsultacji online. Zarejestruj się i bez wychodzenia z domu porozmawiaj ze specjalistą.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
antykoncepcja, dietetyk
Co mężczyzna może zrobić, aby nabrać większej wagi?
Mam 47 lat i ważę tylko 55 kg. Żadne białko i proteiny nie pomagają mi przytyć. Czy po...
21.10.2022
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wnioskując z użytej formy zakładam iż jest Pan mężczyzną. W takiej sytuacji zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest zalecane. Nie przyniesie to oczekiwanego efektu, a tylko znacząco zwiększy ryzyko powikłań. Proszę skonsultować się z lekarzem celem omówienia Pana problemu i ewentualnego poszerzenia diagnostyki.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne przeznaczone są tylko i wyłącznie dla kobiet. Ich zastosowanie u mężczyzny, w celu przybrania masy ciała jest bezcelowe-nie wywołają tego efektu, wywołać za to mogą niebezpieczne powikłania. W celu ustalenia przyczyny ewentualnego niedoboru wagi ciała (brak informacji na temat wzrostu) proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego-niezbędne jest wykonanie badań lab., badań kontrolnych typu usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej. Wszystkie badania lekarz będzie mógł zlecić po zebraniu szczegółowego z Panem wywiadu i zbadaniu Pana. Jeżeli wyniki będą bez odchyleń wymagających leczenia-warto zgłosić się do dietetyka/trenera, który dobierze najbardziej optymalną dietę i wdroży odpowiednie ćwiczenia pozwalające na przyrost masy ciała.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu wykonania badań, a także wizyta u dietetyka. Tabletki antykoncepcyjne są przeznaczone dla kobiet.
Może to alergia pokarmowa. Może powodować zaburzenia trawienia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne przeznaczone wyłącznie do stosowania przez kobiety.
Proszę zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego, trzeba zebrać między innymi wywiad rodzinny.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Może to alergia pokarmowa. Może powodować zaburzenia trawienia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne przepisujemy dla kobiet z określonych wskazań. Nie są stosowane u mężczyzn.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu wykonania badań, a także wizyta u dietetyka. Tabletki antykoncepcyjne są przeznaczone dla kobiet.
dietetyk, lekarz rodzinny
Jaką stosować dietę przy Zespole Drażliwego Jelita?
Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, jaką dietę należy stosować przy ibs u 15-latki? Chodzi mi...
26.08.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja dietetyka (z omówieniem wszystkich niezbędnych elementów diety) oraz konsultacja gastrologiczna - przy nasilonych biegunkach lub zaparciach lekarz może bowiem włączyć leki, które będą łagodziły dolegliwości (a zostaną dobrane dla konkretnego pacjenta i dominujących akurat objawów). Dodatkowo wskazane jest wsparcie psychologiczne.
dietetyk
Co zrobić, aby przytyć?
Mam problem z przytyciem i nie wiem co robić. Ważę 58 kg jak na swój wiek 24 lat...
25.08.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza w celu wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych i kontrolnych bad.obrazowych typu usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej, żeby wykluczyć ew. schorzenia będące przyczyną niedowagi. Następnie wskazana konsultacja dietetyczna (na którą należy zabrać wyniki wykonanych badań) i zajęcia fizyczne (pod okiem trenera, który dobierze właściwe ćwiczenia)
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do dietetyka, należy wykluczyć zaburzenia odżywiania
Natalia Gryglewicz
psychodietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Dzień dobry, jeśli ma Pan problem z przytyciem, warto umówić się na wizytę do dietetyka/ psychodietetyka, który wspólnie z Panem przeanalizuje sposób żywienia, zapotrzebowanie energetyczne, tryb dnia i pomoże stopniowo zwiększać ilość energii, która przyczyni się do wzrostu masy ciała. Należy także wykonać badania laboratoryjne mające na celu ocenę stanu odżywienia, podstawowe badania powinien zlecić lekarz pierwszego kontaktu.
dietetyk
Czy warzywa i owoce poprawiają erekcję?
Czy to prawda, że niektóre warzywa i owoce poprawiają erekcję? Jeśli tak, to jakie?
23.08.2022
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zacząć stosować zróżnicowana dietę warzywno- owocową
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zdrowa i zbilansowana dieta z pewnością wpływa korzystnie na ewentualne problemy z erekcją, ale jeśli istnieje istotny problem to podstawą jest konsultacja z urologiem.
internista, dietetyk, lekarz rodzinny
Czy prawdą jest, że komórki tłuszczowe nie ulegają nigdy wymarciu?
Jestem szczupłą, dorosłą osobą, lecz jako dziecko byłam przekarmiana (cukier, fast food) i miałam...
25.05.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Warto wykonywać regularnie kontrolne badania laboratoryjne (z uwzględnieniem m.in. glukozy, lipidogramu, testów tarczycowych) i zgłaszać się na niezbędne badania profilaktyczne.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11669 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę