Awokado to egzotyczny owoc, który posiada bardzo cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Awokado składa się w 80% ze zdrowego tłuszczu i ma bardzo niską zawartość cholesterolu. Jest bogate w witaminy oraz w wapń, miedź i fosfor. Dlaczego warto włączyć do diety ten owoc? Jakie ma właściwości zdrowotne?
Drzewo awokado to roślina, która jest określana mianem jednego z najzdrowszych owoców świata. Od dawna uprawiana jest w Meksyku, a jej wykorzystanie w tradycyjnej medycynie jest bardzo szerokie - od leczenia biegunki, bólu brzucha czy wrzodów żołądka, po cukrzycę, miażdżycę czy hipercholesterolemię. Awokado jest doskonałym uzupełnieniem codziennej diety i korzystnie wpływa na układ immunologiczny.
Awokado zawiera zdrowe tłuszcze nienasycone, jednonienasycone kwasy tłuszczowe omega-9, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy A, B6, C, E, K, ryboflawinę, tiaminę, kwas foliowy i niacynę oraz minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, cynk, sód, fosfor i potas. W tym owocu jest niewiele cukrów prostych.
Według danych USDA National Nutrient Database for Standard Reference w 100 gramach awokado można znaleźć następujące wartości:
a) witamin
b) minerałów
c) kwasów tłuszczowych:
W 100 g awokado znajduje się 14,66 g tłuszczów, 8,53 g węglowodanów, 6,7 g błonnika i 2 g białka. Wartość energetyczna tego egzotycznego owocu w 100 g masy netto wynosi 150 kcal. Jednym z głównych składników miąższu awokado jest woda, która stanowi od 67% do 78% zawartości.
Spożywanie tego egzotycznego owocu wpływa korzystnie na zdrowie:
Owoc awokado ma niski indeks glikemiczny i zawiera mało cukrów prostych. Dzięki tym zaletom jest świetnym uzupełnieniem diety cukrzyków. Zawartość błonnika i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych wpływa pozytywnie na regulację glikemii poposiłkowej, obniża insulinoopornoć i reguluje poziom glukozy we krwi.
Glutation jest antyoksydantem odpowiedzialnym za przyswajalność przeciwutleniaczy, działa korzystnie na wątrobę i system nerwowy. Dzięki glutationowi wątroba regularnie oczyszcza się z toksyn a komórki nerwowe regenerują się.
Włączenie awokado do swojej diety jest szczególnie polecane zarówno osobom starającym się o dziecko, jak i kobietom w ciąży. W owocu awokado znajduje się duża ilość kwasu foliowego, który pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego u płodu. Warto zastanowić się nad spożywaniem tego owocu mimo stosowania kwasu foliowego w postaci suplementu.
Mężczyźni również mogą rozważyć jedzenie awokado, gdyż potas i kwas foliowy zawarte w tym owocu wpływają korzystnie na płodność męską, poprawiają bowiem jakość nasienia.
Mimo dużej zawartości tłuszczu i wysokiej kaloryczności, awokado jest zalecane osobom chcącym schudnąć. Awokado zawiera bowiem jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które przydają się w dietach redukcyjnych.
Awokado zawiera dużo błonnika, który również wspiera proces odchudzania. Po zjedzeniu tego owocu długo utrzymuje się uczucie sytości, co redukuje napady głodu. Błonnik wpływa też korzystnie na pracę jelit i ułatwia wypróżnianie (zwiększa objętość masy stolca).
Zastanawiasz się nad włączeniem do diety awokado? Myślisz o pracy nad swoimi nawykami żywieniowymi? Swoje wątpliwości możesz omówić z dietetykiem podczas konsultacji online. Zarejestruj się i bez wychodzenia z domu porozmawiaj ze specjalistą.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!