Bulimia

Zdrowie A-Z

Bulimia to poważne zaburzenie odżywiania, charakteryzujące się nawracającymi epizodami napadowego objadania się, po których następuje stosowanie drastycznych metod kontroli wagi, takich jak wymioty czy nadmierne ćwiczenia fizyczne. Jest to problem zarówno fizyczny, jak i psychiczny, który może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i życiowych. Osoby dotknięte bulimią często doświadczają wstydliwości, lęku i obniżonego poczucia własnej wartości. Skuteczne leczenie wymaga zazwyczaj kompleksowego podejścia, obejmującego terapię psychoedukacyjną, wsparcie psychologiczne oraz ewentualnie leczenie farmakologiczne, dlatego też istotne jest jak najszybsze zwrócenie się o pomoc do specjalisty.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „bulimia”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy problemy z układem trawiennym mogą być objawem problemów psychicznych?
Na przełomie marca i kwietnia poszłam na zwolnienie lekarskie - czułam się przygnieciona pracą, studiami, obroną inżynierki, problemami rodzinnymi, co zaowocowało fizycznymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Obecnie uczęszczam do psychologa, jednak terapia zdaje się być bezskuteczna....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Na pewno wymaga Pani stałej opieki psychologicznej. Zaburzenia sfery emocjonalnej mogą przekładać się na objawy ze strony przewodu pokarmowego, tym niemniej warto udać się do lek. rodz., który po zbadaniu Pani ukierunkuje niezbędną diagnostykę laboratoryjną, obrazową.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogę być związane z psychiką, takie objawy nazywa się psychosomatycznymi. Warto zgłosić je lekarzowi pierwszego kontaktu, który może zlecić dodatkowe badania, wizytę u specjalisty lub leki, które pomogą zmniejszyć objawy. Warto także zwrócić uwagę psychologowi, jeśli problem z zaburzeniami odżywiania się odnawia. Zapraszam także na konsultację psychodietetyczną, pracuję z osobami z zaburzeniami odżywiania i nieprawidłową relacją z jedzeniem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Poderzewam u siebie anoreksję, depresję i nerwicę natręctw. Psycholog czy jednak psychiatra?
Mam 18 lat i od 4 lat zmagam się z zaburzeniami odżywiania, podejrzewam anoreksję bulimiczną, jednak nigdy nie byłam zdiagnozowana. Mam również objawy depresji i nerwicy natręctw. Czy psycholog jest w stanie poprowadzić moje leczenie czy konieczna jest konsultacja z psychiatrą?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczne jest leczenie psychiatryczne.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W Pani przypadku zdecydowanie jest konieczna konsultacja psychiatryczna.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zdecydowanie zaczęłabym od wizyty u psychiatry.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy konsultować się ze specjalistą psychiatrą.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest zarówno konsultacja psychologiczna, jak i psychiatryczna. Czas ma tutaj znaczenie, proszę nie odkładać decyzji o kontakcie z specjalistą na później.
Czy rozważyć wizytę u psychiatry przy zaburzeniach odżywiania?
Mam pytanie odnośnie zaburzeń odżywiania. W liceum liczyłam kalorie, ćwiczyłam, uczestniczyłam na forum pro-ana. Trwało to niedługo. Po pewnym czasie w miarę zaczęłam jeść. Od jakiś dwóch lat mogę nic nie jeść. Zazwyczaj gdy jem, to są to przekąski, głównie słodycze dla podniesienia cukru....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
Czy lekarz rodzinny może włączyć leczenie farmakologiczne depresji i anoreksji?
Moja 13-letnia córka ma depresję i anoreksję. Jesteśmy w trakcie psychoterapii, ale pani psycholog sugeruje wsparcie farmakologiczne. Ze względu pandemii ciężko się umówić na wizytę, myślałam o wizycie online, ale terminy są dla mnie zbyt odległe. Mam pytanie, czy lekarz rodzinny mógłby pomóc w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę umówić teleporadę do psychiatry dziecięcego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam wizyte u lekarza psychiatry dziecięcego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam konsultacje u psychiatry
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
leczenie farmakologiczne powinien dobrać specjalista w dziedzinie psychiatrii lekarz rodziny na podstawie zaświadczenia lekarskiego może kontynuować leczenie.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Sugeruję wizytę u psychiatry dziecięcego.
Czy zaburzenia odżywiania wpłynęły na tempo wzrostu?
Chciałabym zapytać czy pół roku zaburzeń odżywiania (anoreksja bulimiczna) miało wpływ na tempo mojego wzrostu? Czy był to zbyt krótki okres, żeby to miało miejsce? Dodam, że miałam wtedy 17 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najbardziej intensywny wzrost u dziewcząt ma miejsce w wieku 9-13 lat. Faza wzrostu kończy się około 17 roku życia, więc zaburzenia odżywiania w tym okresie trwające pół roku nie miały już znaczenia dla Pani wzrostu.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Najpewniej nie miało to znaczenia.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4