Czy problemy z układem trawiennym mogą być objawem problemów psychicznych?

Na przełomie marca i kwietnia poszłam na zwolnienie lekarskie - czułam się przygnieciona pracą, studiami, obroną inżynierki, problemami rodzinnymi, co zaowocowało fizycznymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Obecnie uczęszczam do psychologa, jednak terapia zdaje się być bezskuteczna. W pracy wszyscy byli ze mnie zadowoleni, na studiach miałam jedną z najwyższych średnich, praca inżynierska była na tyle zaawansowana, że dostałam propozycję dalszego rozwoju badawczego z myślą o doktoracie. Ale nie mam na nic siły. Z dnia na dzień cokolwiek przestało dawać mi radość. Do tej pory miałam siłownię. Teraz nawet aktywność fizyczna jest podejmowana z przymusu. Czuję się przygnieciona psychicznie, dodatkowo odczuwam wieczny głód (dawniej miałam anoreksję). Psycholog wie o moich zaburzeniach odżywiania, jednak skupia się na innych aspektach, przede wszystkim na problemach rodzinnych. Jak mogłabym sobie pomóc? Kłopoty z układem trawiennym nadal trwają, a ja nie mam ochoty na kolejne wizyty lekarskie - mam poczucie, że reakcja organizmu jest związana z moją psychiką.

Na pewno wymaga Pani stałej opieki psychologicznej. Zaburzenia sfery emocjonalnej mogą przekładać się na objawy ze strony przewodu pokarmowego, tym niemniej warto udać się do lek. rodz., który po zbadaniu Pani ukierunkuje niezbędną diagnostykę laboratoryjną, obrazową.
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogę być związane z psychiką, takie objawy nazywa się psychosomatycznymi. Warto zgłosić je lekarzowi pierwszego kontaktu, który może zlecić dodatkowe badania, wizytę u specjalisty lub leki, które pomogą zmniejszyć objawy. Warto także zwrócić uwagę psychologowi, jeśli problem z zaburzeniami odżywiania się odnawia. Zapraszam także na konsultację psychodietetyczną, pracuję z osobami z zaburzeniami odżywiania i nieprawidłową relacją z jedzeniem.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Psychiatra we Wrocławiu Psycholog we Wrocławiu Psychiatra w Warszawie Psycholog w Warszawie Psycholog w Katowicach Psycholog w Dąbrowie Górniczej Psycholog w Krakowie Psycholog w Bielsku-Białej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
3892
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
9924
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+105
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi