1. Artykuły
  2. Przeszczep włosów. Czasami staje się koniecznością

Przeszczep włosów. Czasami staje się koniecznością

Konsekwencje łysienia mogą przynieść katastrofalne skutki dla  zdrowia pacjenta. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem wydaje się przeszczep włosów, który choć kosztowny, pozwala wrócić pacjentowi do stanu sprzed utraty włosów. O skuteczność transplantacji mieszków włosowych pytamy specjalistę Dariusza Jasonka lekarza medycyny estetycznej, trychologa.

Przeszczep włosów. Czasami staje się koniecznością Przeszczep włosów. Czasami staje się koniecznością
Spis treści
Przeszczep włosów. Wskazania Przeszczep włosów. Techniki Przeszczep włosów. Przebieg zabiegu Przeszczep włosów. Przygotowanie do zabiegu Przeszczep włosów. Skutki uboczne Przeszczep włosów. Cena

Przeszczep włosów. Wskazania

 

Przeszczep włosów zwany jest inaczej transplantacją włosów:

 

Jest to  zabieg chirurgiczny polegający na transplantacji (przeniesieniu) mieszków włosowych z jednego obszaru (nieobjętego łysieniem) na drugi, pożądany obszar pozbawiony owłosienia - wyjaśnia lekarz Dariusz Jasonek.

 

 Trycholog podkreśla, że:

 

Najczęstszym wskazaniem do przeszczepu włosów jest łysienie androgenowe. Jest to najczęstsza przyczyna łysienia u mężczyzn kobiet. Przeszczep włosów może być stosowany u osób, które doświadczają stopniowego przerzedzania się włosów lub utraty włosów na skutek działania hormonów płciowych.

 

Wśród innych przyczyn, które wpływają na decyzję o potrzebie przeszczepu włosów, wymienić należy: łysienie plackowate, przywracanie brwi i rzęs, odbudowę włosów na obszarach, które doznały uszkodzenia w wyniku wypadku, urazu bądź operacji.

arrow Łysienie u mężczyzn. Co robić?

Przeszczep włosów. Techniki

 

Dziś medycyna dysponuje nowoczesnymi technikami przeszczepu włosów:

 

Do najpopularniejsze techniki przeszczepów włosów to FUE oraz FUT. FUE obecnie jest wiodącą techniką zabiegu przeszczepiania włosów - wyjaśnia doktor Jasonek.

 

Metoda FUE (Follicular Unit Extraction)

 

Metoda FUE to najnowocześniejsza metoda przeszczepu włosów, która polega na indywidualnym pobieraniu pojedynczych jednostek mieszka włosowego z obszaru dawcy, zazwyczaj za pomocą mikronarzędzi takich jak mikronożyczki lub mikronoże. Po pobraniu, jednostki mieszka włosowego są implantowane w obszarze odbiorczym. Mieszki pobiera się najczęściej z boków i tyłu głowy. Niekwestionowaną zaleta tej metody jest fakt, że nie pozostawia ona ran ani blizn, nie wymaga również zakładania szwów.

 

Metoda FUT (Follicular Unit Transplantation)

 

Metoda FUT opiera się na chirurgicznym usunięciu paska skóry z obszaru dawcy (zazwyczaj tylna część głowy), który zawiera zdrowe mieszki włosowe. Następnie pasek skóry zostaje podzielony na małe fragmenty, zwane jednostkami mieszka włosowego (follicular units), które zawierają od 1 do 4 włosów. Te jednostki mieszka włosowego są przeszczepiane do obszaru odbiorczego, gdzie zaimplantowane zostają w miejsca z rzadszymi lub brakującymi włosami. Metoda FUT wymaga zszycia obszaru dawczego i pozostawia bliznę, która może być zakryta włosami.

 

Przeszczep włosów. Przebieg zabiegu

 

Przed przeszczepem konieczna jest konsultacja lekarska, która umożliwi specjaliście podjęcie decyzji o przeszczepie i wyborze techniki transplantacyjnej:

 

Czas trwania zabiegu zależy od wybranej metody przeszczepu. W przypadku najpopularniejszej techniki FUE zabieg trwa od 3 do 8 h. Jest to uwarunkowane rozległością zabiegu i liczbą przeszczepianych graftów.

 

Lekarz wyjaśnia kwestie związane ze znieczuleniem:

 

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego odczucia bólowe dla pacjenta są minimalne.

 

Dariusz Jasonek omawia również przebieg poszczególnych elementów transplantacji:

 

Najpierw pobierane są mieszki włosowe z obszaru dawczego. Następnie dokonuje się selekcji mieszków włosowych nadających się do przeszczepienia. Po wyselekcjonowaniu odpowiednich graftów do wcześniej przygotowanych mikronakłuć w skórze wprowadzane są mieszki włosowe.

 

Przeszczep włosów. Przygotowanie do zabiegu

 

Zabieg transplantacji włosów nie wymaga szczególnych przygotowań. Warto jednak pamiętać o tych kilku wskazówkach:

 

Kilka dni przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne. W dniu zabiegu należy umyć włosy szamponem, bez nakładania odżywki. Niewskazane jest natomiast stosowanie w dniu zabiegu produktów do stylizacji włosów. W dniu zabiegu należy przyjąć leki przyjmowane na stałe, chyba że lekarz kwalifikujący do zabiegu zdecydował inaczej - wyjaśnia lekarz Dariusz Jasonek.

 

Z kolei:

 

W pierwszym dniu po zabiegu należy spać w pozycji półsiedzącej. Należy również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, sauny, basenu, intensywnego wysiłku fizycznego. Pacjent powinien również powstrzymać się przed dotykaniem i drapaniem obszaru biorczego i dawczego.

 

Przeszczep włosów. Skutki uboczne

 

Jak każda ingerencja medyczna również przeszczep włosów obarczony jest pewnym ryzykiem.

 

Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczamy: infekcje, ból, blizny w miejscu przeszczepu, trichodynia, obrzęk skalpu - wymienia specjalista.

 

Niemniej jednak warto pamiętać, że:

 

Skuteczność przeszczepu włosów metodą FUE jest bardzo wysoka. Skuteczność uwarunkowana jest przez stosowanie się do zaleceń pozabiegowych przez pacjenta, liczby przeszczepionych graftów i doświadczenie lekarza.

 

Przeszczep włosów. Cena

 

Mimo że przeszczep włosów jest najczęściej zabiegiem komercyjnym, cieszy się wśród pacjentów sporą popularnością.

 

Cena zabiegu uwarunkowana jest liczbą przeszczepianych jednostek włosowych oraz metody przeszczepu. W przypadku metody FUE ceny rozpoczynają o od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych - wyjaśnia trycholog Dariusz Jasonek.

 

I dodaje:

 

Z uwagi na dużo niższe ceny dość sporą popularności cieszą  się  kliniki w Turcji.

Dariusz Jasonek lekarz 4.97 / 315 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dariusz Jasonek - absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz medycyny estetycznej specjalizujący się w chorobach włosów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy są jakieś tabletki bez recepty na mniejsze krwawienie?
Mam 45 lat i od roku mam problem z miesiączka — ostatnio nie miałam miesiączki 2 miesiące, a jak już dostałam, to miałam ja 2 tygodnie. Była dość obfita i strasznie oblewają mnie poty i wypadają włosy. 
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
proszę się zglosic do lekarza ginekologa
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza ginekologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy iść na badanie oraz konsultacje do poradni ginekologicznej
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa prowadzącego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia miesiączkowania mogą wymagać odpowiedniego leczenia. Proszę omówić to z lekarzem ginekologiem po uprzedniej konsultacji i badaniu ultrasonograficznym.
Czy od samego swędzenia po hennie mogą zacząć wypadać włosy?
Ostatnio zaczęłam hennować włosy i po upływie kilku godzin od zmycia zaczyna mnie swędzieć tył glowy. Henna jest raczej dobrze spłukana, choć jakieś resztki na skórze głowy zawsze zostają. Robiłam próbę uczuleniową i nic nie wykazała. Wydaje mi się, że to raczej z podrażnienia lub...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się z tymi objawami do lekarza.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
iść na konsultacje oraz badanie do lekarza rodzinnego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana obserwacja stanu skóry po zastosowaniu henny, konsultacja z fryzjerem lub dermatologiem.
Wcierka na wypadanie włosów - czy większe zużycie niż wskazane w ulotce może być niebezpieczne?
Dzień dobry, dermatolog przepisała mi wcierkę na wypadanie włosów, jednakże mam pewne wątpliwości. Na ulotce jest napisane, że lek powinno się stosować dwa razy dziennie, rano 1 ml i wieczorem 1 ml i podkreślone jest, że nie powinno się przekraczać dobowej dawki tego leku, czyli 2 ml. Pani...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem dermatologiem, który zalecił tę kurację.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - niektóre leki podajemy w dawkach "większych" niż jest to na ulotce - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę omówić swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym leczenie. Pamiętać należy jednak, że lekarz ma możliwość zmodyfikowania dawki i zalecenia innego schematu niż rekomendowany przez producenta.
Obfite wypadanie włosów, jak sobie z nim radzić?
Ze względu na obfite wypadanie włosów zrobiłam badanie krwi, glukozy, hormonu tarczycy oraz cholesterolu. Zaniepokoiło mnie: wysoki poziom hemoglobiny 15.3 (norma 11-15.2) -wysoki poziom hematokrytu 44.9 (norma 32-44.5) -niski poziom MPV 8.5 (norma 9-13) -zwiekszony na przestrzeni 2 lat...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak długo po odstawieniu antykoncepcji będą wypadać mi włosy?
2 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zaczęły wypadać mi włosy w ogromnych ilościach oraz robić się duże prześwity. Jak długo trwa taki stan? Jaka jest szansa, że to się w końcu uspokoi samo z siebie? Żadne wcierki od dermatologa oraz suplementy i dieta nie pomagają. Chciałabym to...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli przyczyną wałczenia antykoncepcji były przesłanki endokrynologiczne - zaburzenia hormonalne to wypadanie włosów może być konsekwencją odstawienia terapii hormonalnej. W razie wątpliwości proszę rozszerzyć diagnostykę o badania laboratoryjne zalecone przez lekarza (dermatolog, ginekolog lub endokrynolog).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna jest kompleksowa diagnostyka pod kierunkiem specjalisty zajmującego się tą problematyką.
Genetyczno-zależna utrata włosów - czy powinnam odstawić terapię i zbadać korę nadnerczy?
Jestem kobietą w wieku 28 lat, od kilku lat zmagam się z postępującą utratą włosów. W roku 2018, po zaleceniach endokrynologa, wykonałam szereg badań hormonalnych. 17-OH progesteron był lekko podwyższony (1,86 ng/ml norma 1,3), androstendion w górnej granicy normy, DHT dwukrotnie za...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry Proszę zgłosić się do endokrynologa, ginekologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę