Genetyczno-zależna utrata włosów - czy powinnam odstawić terapię i zbadać korę nadnerczy?

Jestem kobietą w wieku 28 lat, od kilku lat zmagam się z postępującą utratą włosów. W roku 2018, po zaleceniach endokrynologa, wykonałam szereg badań hormonalnych. 17-OH progesteron był lekko podwyższony (1,86 ng/ml norma 1,3), androstendion w górnej granicy normy, DHT dwukrotnie za wysoki. Lekarze stwierdzili genetyczno-zależną utratę włosów. Latem 2019 roku zaczęłam przyjmować antykoncepcję hormonalną (dienogest) oraz leki obniżające dht. Od tego czasu wypadanie włosów się wzmogło. Kilka miesięcy temu powtórzyłam niektóre badania. 17-OH nieco wzrósł (2,26 ng/ml), androstendion jest teraz powyżej normy, testosteron znacznie wzrósł, ale jeszcze w normie. Do tego doszła insulinooporność, której nie miałam jeszcze przed terapią hormonalną. Byłam u dwóch endokrynologów. Jeden stwierdził PCOS, mimo, że obraz jajników jest w normie i zaleca stosowanie metforminy (jestem bardzo szczupła), drugi zaleca badanie w kierunku przerostu kory nadnerczy i uprzednie odstawienie leków hormonalnych (kortyzol, ACTH, dheas mam w normie). Obawiam się bardzo odstawienia leków, gdyż wszelkie ich zmiany źle wpływają na moje objawy, dlatego chciałabym się najpierw poradzić co do słuszności takiego badania i postawionych diagnoz.
Dzień dobry
Proszę zgłosić się do endokrynologa, ginekologa.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi