


Na zdrowie kobiety wpływa wiele czynników - ogólny stan zdrowia, moment cyklu miesiączkowego, regularne ćwiczenia fizyczne, przeziębienie, stres i ilość jakościowego snu. Oprócz wyżej wymienionych czynników ważna jest profilaktyka - to systematyczne wizyty u lekarzy i badania kontrolne mogą wykryć daną chorobę i wdrożyć sprawnie odpowiednie leczenie. Profilaktyka zalecana jest szczególnie jeżeli chodzi o diagnostykę raka piersi i raka szyjki macicy. Wczesne wykrycie choroby nowotworowej pozwala na szybsze wdrożenie leczenia i daje większe szanse na wyzdrowienie.
Problemy zdrowotne u kobiet wiążą się z ich wiekiem. W młodości kobiety skupiają się przede wszystkim na zdrowiu dróg moczowo-płciowych, sięgają po antykoncepcję (hormonalną bądź mechaniczną) bądź planują ciążę. Zmiany spowodowane starzeniem się są bardzo uciążliwe dla kobiet dojrzałych. Menopauza inaczej zwana klimakterium, to moment w życiu kobiety, kiedy przechodzi ona do stanu bezpłodności. Menopauzie towarzyszą dyskomfortowe dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, zmiany nastroju, bóle głowy i mięśni, nieregularne i zanikające miesiączkowanie, zmniejszone libido.
Chorobami typowo kobiecymi są zaburzenia miesiączkowania, endometrioza, zespół policystycznych jajników czy mięśniaki macicy. Częste są zaburzenia hormonalne, które mogą objawiać się nadmiernym owłosieniem, cerą trądzikową, problemami z masą ciała czy łysieniem. Do powyższych problemów dochodzą również infekcje przenoszone drogą płciową. Bardzo ważna jest więc profilaktyka, z którą wiążą się regularne wizyty u ginekologa.
Jeżeli kobieta stara się o dziecko, warto, aby ona oraz jej partner zrobili odpowiednie badania i zaczęli dbać o zdrowy styl życia. Gdy kobieta zajdzie w ciążę, ważną częścią profilaktyki zdrowotnej są badania prenatalne, odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia (spacery, odpowiednia ilość snu, redukcja stresu).
Dieta kobiety powinna być oparta o zasady zdrowego odżywiania i powinna zawierać odpowiednią ilość witamin i minerałów oraz dostarczać energię. W trakcie menstruacji warto zadbać o odpowiednią suplementację żelazem. Przed zajściem w ciążę jak i w trakcie należy przyjmować kwas foliowy. Podstawą diety dla kobiet powinny być owoce i warzywa, dieta bogata w witaminy A, E, C i D. Najlepiej, aby produkty były nieprzetworzone.
Dzięki artykułom na naszym portalu zdrowotnym chcemy, by kobiety nie obawiały się badań profilaktycznych i regularnie badały swoje zdrowie. Chcemy, by dbały zarówno o fizyczne zdrowie, jak i o psychiczne. Oprócz wiedzy merytorycznej z zakresu zdrowia kobiet oferujemy konsultacje online z lekarzami ponad 40-stu specjalizacji. E-Wizytę można odbyć w dowolnym terminie i w dowolnej formie: wideorozmowa, czat i telefon.