1. Artykuły
  2. Jajko. Bomba witaminowa nie tylko w czasie świąt

Jajko. Bomba witaminowa nie tylko w czasie świąt

Jajko jest symbolem życia. O tym, jak wiele prawdy w tym stwierdzeniu przekonuje dietetyczka Marta Pawelec, która wymienia wielość witamin, jakie znajdują się w jajku. Co ciekawe wedle WHO bez szkody dla zdrowia możemy zjeść nawet 10 jajek tygodniowo. Tuż przed świętami wielkanocnymi, to naprawdę dobra informacja.

Jajko. Bomba witaminowa nie tylko w czasie świąt Jajko. Bomba witaminowa nie tylko w czasie świąt
Spis treści
Jajko, źródło cennych witamin Jajka. Jak zachować ich wartości? Ile jajek można zjeść w tygodniu? Kto nie powinien jeść jajek? Spożywanie jajek przez dzieci: ile i w jakiej formie? Jajka. Czy mogą spożywać je osoby na diecie redukcyjnej? Jajka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Co oznacza kolor jajek? Przepis z jajem Co poleca nasza dietetyk?

Jajko, źródło cennych witamin

 

Jajko z pewnością stanowi ogromne wsparcie w stosowaniu bogatowitaminowej diety:

 

Przede wszystkim jajko to cenne źródło białka, które pełni w naszym organizmie funkcję budulcową, jest produktem o niższym indeksie, więc jest produktem bezpiecznym dla cukrzyków. Jest też źródłem cholesterolu, jednak pamiętajmy, że cholesterol jest nam potrzebny, zwłaszcza ten zdrowy - frakcja HDL, zatem może być cenne choćby dla pracy mózgu - wyjaśnia psychodietetyk Marta Pawelec.

 

To jednak nie koniec:

 

Jajka to źródło witamin A, E, w mniejszym stężeniu także D i K. W jajku znajdziemy także witaminy z grupy B. Jajko jest także cennym źródłem potasu, cynku, fosforu czy sodu.

 

Z kolei w żółtku  znajdziemy także  beta-karoten czy luteinę, która może być zbawienna dla naszego prawidłowego widzenia.

 

Jajka naprawdę warto dołączyć je do naszej diety. I nie ma znaczenia czy będą to jaja kurze, strusie, przepiórcze, czy jajka kury zielononóżki. Każde są dobre - podsumowuje nasza ekspertka.

arrow Celiakia. Kiedy rezygnacja z glutenu to konieczność
arrow Detoksykacja organizmu. Czy warto? Dietetyk: postaw na coś innego
arrow Nietolerancja laktozy. Jakie zmiany wprowadzić w diecie?
arrow Nowalijki. Dietetyk: cała prawda o wiosennych warzywach
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości
arrow Dieta na spokojny sen. Co jeść i pić, a czego na kolację bezwzględnie unikać?

Jajka. Jak zachować ich wartości?

 

Konsumenci często zastanawiają się, w jakiej formie podawać jajka, by dostarczyć organizmowi, jak najwięcej cennych elementów:

 

Szczerze powiem: w każdej. Pomimo panujących przekonań - jajko po obróbce termicznej nie traci na swoich wartościach. No, chyba że będziemy gotować jajko dłużej niż 10 minut. A to jednak rzadkość.

 

Zaleca również, by jajka zjadać w prostej formie - bez dodatkowych źródeł tłuszczu.

 

Na pewno lepiej będzie zjeść jajecznicę na parze, czy jajko ugotowane niż jajko w towarzyskie boczku, smażone na słabej jakości tłuszczach nasyconych - precyzuje.

 

Ile jajek można zjeść w tygodniu?

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia 10 jajek tygodniowo nie powinno nam zaszkodzić:

 

Różne badania naukowe wskazują, że może to być nawet 20 - 30 jajek. Każdorazowo jajko chwilowo podnosi nam poziom cholesterolu. Po 4 - 5 godzinach wszystko wraca do normy - i nie ma na to znaczenia czy to jedno czy 20 jajek. Zasada jest identyczna - tłumaczy Marta Pawelec.

 

Ograniczenia bardzo często dotyczą żółtka, dlatego że ono może być niewskazane przy chorobach wątrobowych. Białko natomiast można stosować dowolnie.

 

Pamiętajmy jednak, że jajka warto zjadać bez towarzystwa dodatkowych tłuszczy - nasze serce i cały układ sercowo-naczyniowy na pewno nam za to podziękuje - radzi psychodietetyczka.

 

Kto nie powinien jeść jajek?

 

To rzadkie przypadki, ale pewne choroby są wskazaniem do rezygnacji ze spożywania jajek:

 

Dotyczy to, na pewno alergików - tutaj jajko jest produktem zakazanym. Niektórzy twierdzą, że samo ugotowanie jajka pomoże - niestety nie - gotowanie nie powoduje denaturacji białka - nie ma to zatem znaczenia - wyjaśnia nasza ekspertka.

 

Ponadto:

 

Jajka smażone są także niewskazane dla osób, które borykają się z chorobami wątroby, w takiej wersji nie będą dobre także dla sportowców na przykład w dniu meczu.

 

Spożywanie jajek przez dzieci: ile i w jakiej formie?

 

Nie ma badań naukowych, które by potwierdzały, że jajka są szkodliwe dla dzieci, a te najnowsze wskazują, że cholesterol z jedzenia nie ma wpływu na nasze wyniki, zatem jajka warto podawać od najmłodszych lat, a po pierwszym roku na pewno.

 

Dziecko może zjeść jajko po 7 miesiącu życia - i mówimy tu o żółtku - najlepiej dodanym do zupy. Po 11 miesiącu życia - dziecko może zjeść już całe jajko. Nie podajemy nigdy dziecku jajka w wersji na surowo, staramy się też by była to wersja lekkostrawna - bez dodatku tłuszczu

 

Ilość jajek, które może zjeść dziecko to wedle badań 4 tygodniowo, wedle rekomendacji dietetycznej - jednak nawet 10 jaj tygodniowo nie będzie szkodliwe.

 

Jajka. Czy mogą spożywać je osoby na diecie redukcyjnej?

 

Jajka to idealny produkt przy redukcji. Jest niskokaloryczne i co do zasady lekkostrawne. Niektórzy twierdzą, że dietetycy nie polecają jajek - ale osobiście nie spotkałam się z takim trendem - przekonuje Marta Pawelec.

 

Jajko ma mało kalorii, a jest bogate odżywczo, jest źródłem białka, stanowi o budowaniu masy mięśniowej.

 

Warto jajka stosować na śniadanie, jedzone wieczorem mogą faktycznie powodować wzdęcia czy uczucie ciężkości - dodaje.

 

Jajka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Co oznacza kolor jajek?

 

Nie od dziś wiadomo, że warto poszukać uczciwego, ekologicznego dostawcy jajek:

 

Najlepsze będą jajka wiejskie, od tzw. szczęśliwych kurek - potwierdza nasza rozmówczyni.

 

Jeśli decydujemy się na zakup jajek w sklepie, koniecznie zwróćmy uwagę na te oznaczenia:

 

Te kupowane w sklepie powinny być oznaczone symbolem 0 lub 1 - pieczątka zawsze znajduje się na jajku. 3 - oznacza, że była to typowa hodowla - jajko może być słabej jakości.

 

Znaczenie ma również kolor skorupki:

 

Skorupka powinna być matowa - to świadczy o tym, że jajko jest świeże - tłumaczy Marta Pawelec.

 

I uwaga!

 

Nie powinny nas także brzydzić brudy na jajku - to naturalny ekosystem - fakt, że jajko jest naturalne - podkreśla.

 

Przepis z jajem Co poleca nasza dietetyk?

 

Osobiście uwielbiam jajka. Mój ulubiony przepis to jajko po benedyktyńsku. - dzieli się nasza ekspertka -  Koniecznie niech towarzyszy mu grzanka posmarowana awokado lub pasta z pomidorów.

 

Jak je przygotować?

 

W garnku podgrzewamy wodę. Gdy będzie wrząca, robimy wir, wlewamy krople octu, do wiru wlewamy rozbite jajko. Wyciągamy delikatnie po 1 minucie. Jajko kładziemy na grzance, ozdabiamy pietruszka i pętakami słonecznika.

I już.

 

Dietetyczka poleca także jajka w świeżym wiosennym sosie, idealne na Wielkanoc.

 

Zamiast majonezu przygotowujemy jogurt typu greckiego, pokrojoną rzodkiewkę, szczypiorek i koper. Mieszamy z jogurtem, przyprawiamy pieprzem i sola. Jajka ugotowane na twardo, przekrojone na pół polewamy sosem.

 

Naszym Czytelnikom może spodobać się także przepis na brokuł, jajko, pomidor i ser fetę zalane jogurtem i posypane słonecznikiem.

 

Smacznego. I pamiętajmy jajko to samo zdrowie - dodaje psychodietetyczka Marta Pawelec.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 17 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy składniki zawarte w tym suplemencie mogą zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Od ponad roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym poszerzyć swoją dietę o suplement. Dzienna porcja to 3 kapsułki, które zawierają: L-karnityna 300mg ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 300mg ekstrakt z zielonej herbaty 200mg EGCG 90mg kofeina 200mg ekstrakt z garcinia cambogia 150mg...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Czy w moim przypadku mogę stosować poniższą suplementację?
Czy któreś z poniższych suplementów, jakie stosuje może negatywnie skutkować na żołądek jeżeli cierpię na zapalenie żołądka i dwunastnicy? diosmina witamina C kwas hialuronowy i kolagen żeń-szeń (koreański, amerykański, syberyjski) korzeń maca - buzdyganek 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jakie badania powinnam wykonać, aby pójść do gastrologa z całym pakietem potrzebny badań do diagnozy?
Od jakiś około 2,5 miesięcy miewam bóle nadbrzusza, zgagę, puste odbijanie, uczucie ciała obcego w gardle. Przez 2 miesiące miałam bóle nadbrzusza raz na jakiś czas po obiedzie, które po około 10 minutach ustępowały, zgaga występowała raz na kilka tygodni i była ona łagodna....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza udać się z bólem brzucha, co może być przyczyną?
Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch, mam nudności. Uczucie jakby niestrawności w brzuchu. Po posiłku robi mi się niedobrze, bierze mnie na wymioty. Mało jem, i chudnę. Ważę 63 kg przy wzroście 188 cm. Mam niedowagę, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Cierpię na schizofrenie prosta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Podane parametry wskazują na niedowagę. Jeśli spadek masy ciała miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to niezbędne jest badanie fizykne, badania laboratoryjne i być może diagnostyka endoskopowa (gastroskopia). Koniecznie proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego gdyż wstępna diagnostyka i ew. leczenie (również zlecenie ewentualnej gastroskopii) jest jak najbardziej w zakresie jego kompetencji.
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Czy takie spadki energii są normalne?
Wykonuję regularnie badania krwi — ostatnie miałam pod sam koniec sierpnia i jedyne co mi wyszło to leciutko obniżony poziom cukru i po prostu mam zalecone częściej jeść posiłki, bo mam zbyt długie przerwy jednak często mam spadki energii, jestem zmęczona bez powodu i raz na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną mojej nadwagi?
Szukam przyczyny tego, że nie mogę schudnąć. Mam 39 lat  175 cm wzrostu i 15 kg nadwadi, zrobiłabym wszystko, żeby schudnąć, ale nie mogę. Miałam nadczynność tarczycy z haschimoto (miałam również nadwagę) teraz wyniki tarczycowe mam idealne i moja endokrynolog powiedziała, że nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Żołądek kaskadowy - jak go wyleczyć?
Jak leczy się żołądek kaskadowy? Lekarz stwierdził, że przez 5 lat nie mogę się objadać? Proszę o poradę jak się odżywiać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w pojemniku z żywnością mógł się wytworzyć jad kiełbasiany?
W czwartek wieczorem (13.09) przyszedł katering kubełkowy o godzinie około 20, jedzenie wyglądało normalnie, wstawiłem do lodówki. (Termin ważności był do 15.09). W niedzielę dnia 17.09 zauważyłem, że pudełko z jedzeniem bardzo mocno napuchło. Dnia następnego w poniedziałek wyjąłem potrawę...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z firmą kateringową.
Jak prawidłowo liczyć wartości odżywcze?
Jak liczyć wartości odżywcze (białko, tłuszcz, węglowodany, kcal) w pożywieniu po obróbce termicznej (np. mięso, warzywa, kasze, ryż, makaron)? Czy liczyć wagę i wartości dla surowego produktu, czy dla produktu po obórce termicznej (np. dla kaszy, mięsa)? 
Elżbieta Dziadowicz
dietetyk
Umów wizytę
Z reguły liczy się wartość odżywczą dla surowego produktu przed obróbką. Wyjątek stanowią produkty przy których w tabeli wartości odżywczych jest napisane, iż produkt jest ugotowany.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy branie kreatyny w moim przypadku jest szkodliwe?
Mam jedną nerkę, która jest co prawda zdrowa. Zacząłem ćwiczyć sport siłowy i chciałbym zacząć brać kreatynę, aby polepszyć swoje efekty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Dieta przy kaskadzie żołądka.
Mam kaskadę żołądka. Są jakieś zalecenia dotyczące diety i czy jest jakaś pozycja, która przyspieszy opróżnianie żołądka (chodzi o zginanie)?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy z powodu niedowagi grożą mi konsekwencje zdrowotne?
Od dziecka mam niedowagę i mało jem. Obecnie mam 33 lata i niedowagę (173 cm i 48 kg). Nie jestem w stanie przytyć do prawidłowej wagi. Wyniki krwi oraz hormonalne są prawidłowe, czuję się też dobrze.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie