1. Artykuły
  2. Kolacja wigilijna. Wyzwanie dla osób będących na diecie?

Kolacja wigilijna. Wyzwanie dla osób będących na diecie?

Nadchodzi czas świąteczny, a wraz z nim niesamowite możliwości delektowania się wyjątkowymi smakami podczas kolacji wigilijnej. Jednak dla wielu osób będących na diecie, świąteczne uczty mogą stać się wyzwaniem. Jak znaleźć równowagę między tradycyjnymi potrawami a dbaniem o zdrowie i formę? Na to pytanie odpowiada nasza ekspertka, psychodietetyczka Marta Pawelec.

Kolacja wigilijna. Wyzwanie dla osób będących na diecie? Kolacja wigilijna. Wyzwanie dla osób będących na diecie?
Spis treści
Kolacja wigilijna. Będący na diecie powinni uważać Na co osoby będące na diecie powinny podczas Świąt zwrócić szczególną uwagę? Jakie świąteczne potrawy są najbardziej niezdrowe? Święta na talerzu - jak poradzić sobie z przejedzeniem? Czy tuż po świętach dobrym rozwiązaniem jest głodówka?

Kolacja wigilijna. Będący na diecie powinni uważać

 

Ranking „Taste Atlas Awards 2023/24” ocenił popularność kuchni z całego globu i naprawdę mamy powody do zadowolenia. Polska awansowała o jedno miejsce w górę i zajęła 13 pozycję plasujac się pomiędzy kuchnią turecką a gruzińską. Polscy kucharze stawiają na smak, na jakość, na tradycję. Niestety w tym wszystkim sporo też kalorii. Nie inaczej jest z wigilijną kolacją - smaczna, ale czy zdrowa? O to, czy wigilia jest wyzwaniem dla osób będacych na diecie, pytamy psychodietetyczkę Martę Pawelec:

 

Tak, śmiało można stwierdzić, że jest to spore wyzwanie. Zwłaszcza dla tych osób, które dopiero swoją pracę nad zmianą nawyków rozpoczęły. Moi pacjenci obawiają się Świąt, tego, że dawne nawyki powrócą, a utracone kilogramy powrócą. Obawy te są oczywiście nieco uzasadnione, gdyż faktycznie ze statystyk wynika, że nasza waga po świętach wzrasta.

 

Nie mniej jednak ekspertka ma również dla Czytelników słowa pocieszenia:

 

Nie ma jednak co się martwić i demonizować diety świątecznej, gdyż tak naprawdę święta trwają zaledwie 3 dni. Nie warto w tym czasie zajmować sobie myśli ciągłym liczeniem kalorii, przeliczaniem makro i stawianiem sobie ciągłych wyrzutów za każdy kęs ciasta. Jeśli święta i świąteczne szaleństwo skończy się w drugi dzień Świąt, bardzo szybko zgubimy niechcianą nadwyżkę.

 

Pamiętajmy, że podczas świąt mniej się ruszamy, często pijemy też mniej wody, nasza dieta się zmienia, zatem nasze ciało potrzebuje nieco więcej czasu, by z tą zmianą sobie poradzić.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że nawet jeśli waga wzrośnie o 1-2 kg podczas styczniowych wizyt kontrolnych nie ma już po nich śladu - tłumaczy Marta Pawelec. - Dlatego swoim pacjentom na ten szczególny czas zalecam spokój i odpoczynek. Zdrowy rozsądek oczywiście się przyda, ale jeśli go zabraknie w kontekście wyborów żywieniowych, mamy mnóstwo czasu, żeby to poprawić.

 

W roku mamy 365 dni na to, by o siebie dbać, te 3 dni nie są w stanie zniszczyć całego procesu.

 

Niezmiennie dziwi mnie fakt, iż każdy martwi się, że przytyje w święta, ale w pozostałe dni roku nie mają już takich przemyśleń. Jeśli dbamy o siebie cały rok, to te kilka dni naprawdę nie wyrządzi nam olbrzymiej szkody.

 

arrow Co na wigilię dla dzieci? Dietetyk: tego nie serwuj
arrow Witamina C. Kluczowa w zdrowiu i witalności
arrow Żywienie dojelitowe. Niezbędne wsparcie w opiece medycznej
arrow Cukier: jak ograniczyć spożycie? Jakie zamienniki wybierać?
arrow Próchnica zębów mlecznych. Dieta malucha pod lupą stomatologa
arrow Tłusty czwartek. Ile pączków można zjeść będąc na diecie?

Na co osoby będące na diecie powinny podczas Świąt zwrócić szczególną uwagę?

 

Z pewnością jest kilka takich wskazówek, które może nie ustrzegą nas przed dietetycznymi grzeszkami, ale z pewnością w ostatecznym rozrachunku zmniejszą ich znaczenie:

 

Przede wszystkim pamiętajmy o regularności posiłków i przerwach między nimi. Nie musimy siedzieć przy stole cały czas i co chwila sięgać po ulubione potrawy. Swoim pacjentom sugeruje, że jeśli poczują nasycenie (nawet jeśli zjedli więcej niż zwykle) to powinni dać odpocząć układowi pokarmowego minimum 3 godziny. Tak jak zwykle. Jeśli co chwila do naszych ust trafiać będzie jedzenie, niestety układ pokarmowy i trawienny działać będą na ciągłych obrotach, poziom glukozy stale będzie się podnosić, przez co trzustka ciągle będzie wydzielać insulinę, a jej nadmiar może odłożyć się w okolicach trzewnych, tworząc niezdrową i nieestetyczną „oponkę na brzuchu”.

 

I niestety:

 

Takie ciągłe jedzenie może także wpłynąć negatywnie na naszą wątrobę, a także cały układ sercowo-naczyniowy. Statystyki są przerażające - najwięcej osób z zatrzymaniem układu sercowo-naczyniowego trafia na szpitalny SOR w drugi dzień świąt - wyjaśnia psychodietetyczka.

 

Świąteczne „must have” dla tych, co na diecie to również woda:

 

Pamiętajmy o nawadnianiu. 40 ml na każdy kg masy ciała to w święta nasze must have. Woda oczyszcza, wspomaga także pracę układu trawiennego dzięki, czemu zmniejszymy ryzyko zatwardzeń i wzdęć. Do nawodnienia zaliczamy nie tylko wodę, ale także herbatę i wszelkiego rodzaju naprawy - np. koper włoski, rumianek itp. - wyjaśnia Marta Pawelec.

 

Warto również odstawić alkohol i inne używki. Organizm może nie poradzić sobie z nadmierną ilością jedzenia w krótkim czasie, a jednocześnie metabolizowaniem toksyn.

 

I wreszcie:

 

Nie strońmy od aktywności - spacer, może taniec, krótki trening. Nie zajmie nam to wiele czasu, a na pewno będzie zbawiennie dla naszego ciała.

 

Jakie świąteczne potrawy są najbardziej niezdrowe?

 

Zdecydowanie połączenie potraw tłustych, smażonych na głębokim oleju - w połączeniu z dużą ilością węglowodanów (głównie mam na myśli dania mączne) mogą być nie do końca zdrową mieszanką - podkreśla dietetyczka Marta Pawelec.

 

Dlaczego?

 

Po pierwsze są to potrawy bardzo kaloryczne, a po drugie bardzo ciężkostrawne.

 

Pamiętajmy jednak, że tradycja świąteczna w Polsce może być naprawdę połączona ze zdrowymi zasadami.

 

Bogactwo ryb, ale duszonych czy pieczonych, śmiało może zastąpić te panierowane i smażone na głębokim tłuszczu. Śledzie podawajmy w olejach roślinnych dobrej jakości, a nie tych sklepowych propozycjach. Z kolei bigos, czyli danie z kapusty, można przyrządzić także w wersji wegetariańskiej lub na mięsach chudych jak indyk, kurczak czy cielęcina - wylicza zdrowe propozycje Marta Pawelec.

 

Nie zapominajmy też o świeżych sałatkach.

 

One zawsze powinny być podstawą naszego talerza albo chociaż jego dopełnieniem. Świeże warzywa dadzą nam szybsze uczucie sytości przy jednocześnie małej kaloryczności, a błonnik w nich zawarty zrobi porządek w naszych jelitach. Zatem same plusy.

 

Czas świąteczny to też ogromna pokusa ciast, słodyczy i deserów:

 

Uważajmy także na słodycze i ciasta. Często słyszy się frazę, że niczego już nie zmieszczę, no chyba, że serniczka. I owszem - niech to będzie jeden kawałek, a nie cała blaszka - radzi Marta Pawelec.

 

I odwołuje się do swojej praktyki:

 

Ku przestrodze powiem, że jeden z moich podopiecznych zjadł w ciągu świąt 9 blach ciasta i zwiększył masę ciała w tym czasie o 5 kg.

 

Święta na talerzu - jak poradzić sobie z przejedzeniem?

 

Kiedy już dojdzie do przejedzenia trudno znaleźć skuteczny sposób, by temu przeciwdziałać. Lepiej jest do niego zwyczajnie nie dopuścić.

 

Jeśli jednak zabrakło nam rozwagi i doszło do przejedzenia należy pić dużo wody - małymi łykami. Dodatkowo pomóc mogą napary ziołowe i ruch. Należy wtedy wyjść na spacer, przewietrzyć się i głęboko oddychać.

 

W takiej sytuacji należy także powstrzymać się od kolejnych posiłków przez kilka godzin, a potem wybierać produkty lekkostrawne.

 

Czy tuż po świętach dobrym rozwiązaniem jest głodówka?

 

Nasza rozmówczyni nie jest zwolenniczką takich rozwiązań dietetycznych:

 

Nie jestem zwolennikiem głodówek. I dlatego nigdy ich nie zalecam. Nasz organizm potrzebuje energii codziennie. Takie głodówki mogą spowodować, że w ciele zapanuje nieporządek. A jeśli takie głodówki będą się niestety często powtarzać organizm poczuje się zagrożony i może zacząć odkładać to co później zjemy, zamiast trawić i rozprowadzać do tkanek i komórek ciała.

 

Jeśli już faktycznie okaże się, że zjedliśmy zbyt dużo w święta, źle się czujemy i mamy pomysł, by jakoś to naprawić - postawmy na większą aktywność fizyczną. Dieta kilka dni po świętach może być ewentualnie nieco mniej kaloryczna niż zwykle, w tym czasie sięgajmy po produkty lekkostrawne.

 

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że święta to jedynie 3 dni. Spędźmy je w spokoju, rodzinnie, na luzie. Nie róbmy sobie wyrzutów za wszystko. Ale też nie pozwalajmy sobie totalnie na wszystko. Możemy te 3 dni nieco zapomnieć o zasadach dietetycznych, jednak zdrowy rozsądek powinien też nam towarzyszyć. Umiar - we wszystkim będzie tu chyba najlepszym doradcą - radzi psychodietetyczka Marta Pawelec.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 18 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powiedzieć lekarzowi, że sobie nie radzę z przestrzeganiem diety?
Mam poważne problemy żołądkowe. Lekarz zalecił mi dietę. Muszę między innymi unikać smażonych potraw. Bo to po nich zwłaszcza bardzo źle się czuję. Ja jednak zauważyłam, że nie jestem w stanie tej diety ściśle przestrzegać. Mimo że bardzo się staram, to kilka razy miałam silne napady apetytu i to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak, należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu trudności w przestrzeganiu diety (lekarz wówczas będzie znał przyczynę utrzymywania się Pani dolegliwości pomimo np.zleconego przez lekarza leczenia). Proszę zgłosić się na konsultację do dietetyka/psychodietetyka, który spróbuje Pani pomóc w uporaniu się z zaistniałymi problemami; rozważyć również proszę konsultację psychiatryczną.
Do jakiego mam się udać specjalisty, żeby pomógł zgubić zbędne kilogramy?
Ważę 79 kilogramów przy wzroście 162 cm, dlatego chcę schudnąć. Mój apetyt dodatkowo wzmagają lekarstwa neuroleptyczne. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana byłaby opieka dietetyka i aktywność fizyczna (jeżeli jest taka możliwa) pod okiem trenera. Najlepiej zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego-w pierwszej kolejności bowiem powinny być wykonane kontrolne badania laboratoryjne i podstawowe obrazowe (typu usg j.brz., rtg klp, ekg), kontrola ciśnienia tętniczego. Z wynikami badań-wizyta w odpowiedniej poradni specjalistycznej w zależności od wskazań (np.endokrynologiczna, diabetologiczna, metaboliczna)
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazane zgłoszenie problemu prowadzącemu lekarzowi neurologowi oraz badania kontrolne u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza prowadzącego leczenie
Piotr Gawlista
dietetyk kliniczny, dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Dzień dobry, zalecam opiekę dietetyka klinicznego, akurat prowadzę takie konsultację online więc zachęcam do wizyty :)
Co mam robić? Jak powinnam się odżywiać?
Od pół roku jestem na diecie o niskim IG i czuję się coraz gorzej. Mam insulinooporność i stan przedcukrzycowy. Po każdym posiłku około 15 min zalewają mnie poty, kręci mi się w głowie na chwilę ustaje, po czym po godzinie wszystko wraca. Jestem wykończona fizycznie i psychicznie tymi...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lecenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z dotychczasową dokumentacją (wyniki badań, historia leczenia, plany dietetyczne) proszę zgłosić się na konsultację do diabetologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym
Piotr Gawlista
dietetyk kliniczny, dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Dzień dobry, na pewno zalecam konsultację u endokrynologa prowadzącego leczenie. Co do diety istotne jest bilansowanie prawidłowe tłuszczy, węglowodanów i białek w jednym posiłku, oraz obserwacji reakcji po posiłkach. Może warto zmienić skład posiłków, żeby jeszcze bardziej obniżyć ładunek glikemiczny posiłku - kwestia do weryfikacji ;)
Czy nie lepiej zacząć spożywać większe ilości błonnika?
Jestem prawie miesiąc po zabiegu na hemoroidy. Jak długo będzie się utrzymywał obrzęk? Oddawanie stolca jest dość nieprzyjemny doświadczeniem. Trzymam się diety ubogoresztkowej i stosuje oprócz nasiadówek, syrop. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u lekarza wykonującego zabieg.
Czy dietetyk kliniczny to dobry wybór?
Dzień dobry. Potrzebuję informacji do kogo się zwrócić o pomoc w ustaleniu diety przy trombofilii wrodzonej, kamicy nerkowej i insulinooporności. Produkty, które wyczytuje w internecie - wzajemnie się wykluczają. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować ze specjalistami prowadzącymi leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konsultacja u dietetyka klinicznego jak najbardziej wskazana. Dodatkowo-zawsze proszę pamiętać o informowaniu każdego z lekarzy, do których zgłasza się Pani, o informowaniu o wszystkich schorzeniach i stosowanych lekach, wówczas każdy z lekarzy prowadzących Panią będzie w zaleceniach uwzględniał powyższe.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Jestem dietetykiem klinicznym i pomagam podopiecznym zmagającym się z takimi schorzeniami. Serdecznie zapraszam na konsultacje. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
konsultacja u dietetyka jest wskazana, zapraszam, Dawid Korona, Purdue Corona
Czy jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja? Czy oprócz zdrowej diety i codzienny spacerów mam dodać coś jeszcze?
Około 10 lat temu wykryto u mnie insulinooporność. Byłam wtedy na tyle młoda, że lekarz nie chciał przepisać mi żadnych leków. Dopiero 4 lata temu zaczęłam przyjmować lek na cukrzycę typu 2. Dodatkowo zdiagnozowany wtedy u mnie zespół policystycznych jajników (miesiączka co 6...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Istnieją skuteczne metody leczenia opisanych dolegliwości. Być może należy zmienić specjalistę, a następnie postępować ściśle wg wskazań lekarskich.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Rozumiem Pani zaniepokojenie i trudności, z jakimi się Pani boryka. Insulinooporność i zespół policystycznych jajników (PCOS) to schorzenia, które wymagają kompleksowego podejścia, zarówno pod względem dietetycznym, jak i farmakologicznym. Podejście, które Pani dotychczas stosowała – zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna – to bardzo ważne elementy w zarządzaniu tymi schorzeniami. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę Pani sytuację, warto rozważyć bardziej zindywidualizowane podejście terapeutyczne. Nowoczesna farmakoterapia otyłości i insulinooporności oferuje szereg opcji leczenia, które mogą być bardziej skuteczne w przypadku, gdy tradycyjne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Leki te często działają poprzez poprawę wrażliwości na insulinę oraz regulację apetytu i metabolizmu. Również w przypadku PCOS istnieją specyficzne terapie, które mogą regulować cykl menstruacyjny i łagodzić objawy. Warto rozważyć konsultację z ginekologiem, który specjalizuje się w leczeniu PCOS i insulinooporności. Profesjonalista ten może zasugerować optymalną strategię leczenia, uwzględniającą Pani indywidualną sytuację, oraz zaproponować nowoczesne metody leczenia. Leczenie PCOS i zaburzeń metabolicznych powinno być traktowane jako jedność, ponieważ obie te kwestie wzajemnie na siebie wpływają. Proszę pamiętać, że utrata masy ciała i leczenie PCOS to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Niezmiernie ważne jest, aby nie obwiniać się za trudności w osiągnięciu celów terapeutycznych. Proszę pamiętać, aby dbać o wsparcie emocjonalne i ewentualnie skonsultować się z psychologiem, zwłaszcza że wspomniała Pani o wcześniejszych problemach związanych z odżywianiem i stanem psychicznym. Proszę również rozważyć regularne pobieranie wymazów oraz konsultacje z dietetykiem, aby dopasować dietę do Pani aktualnego stanu zdrowia i potrzeb metabolicznych. Indywidualne podejście w leczeniu oraz wsparcie specjalistów mogą znacząco poprawić jakość Pani życia i pomóc w osiągnięciu lepszych wyników terapeutycznych.
Bardzo proszę o pomoc, bo już nie wiem co z tym fantem zrobić.
Siódmy miesiąc mam problemy żołądkowe. Dyskomfort w nadbrzuszu, pobolewanie etc. Wprowadziłem własną dietę (którą trzymam cały czas) absolutnie zero jakichkolwiek używek, zero gazowanym napojów. Po kilku tygodniach, gdy sprawa nie ucichła, zgłosiłem się do lekarza pierwszego...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna a także wizyta u psychologa i rozpoczęcie odpowiedniej terapii- dzięki niej nauczy się Pan odpowiednio panować nad emocjami oraz asertywnie je okazywać.
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Zalecana szczegółowa diagnostyka oraz wizyta u dietetyka. Prawdopodobnie występują problemy z gospodarką węglowodanową. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta u dietetyka ponieważ nie podała pani szczegółowych danych . Zapraszam do kontaktu Dawid Korona
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Do jakiego lekarza udać się z bólem brzucha, co może być przyczyną?
Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch, mam nudności. Uczucie jakby niestrawności w brzuchu. Po posiłku robi mi się niedobrze, bierze mnie na wymioty. Mało jem, i chudnę. Ważę 63 kg przy wzroście 188 cm. Mam niedowagę, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Cierpię na schizofrenie prosta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Podane parametry wskazują na niedowagę. Jeśli spadek masy ciała miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to niezbędne jest badanie fizykne, badania laboratoryjne i być może diagnostyka endoskopowa (gastroskopia). Koniecznie proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego gdyż wstępna diagnostyka i ew. leczenie (również zlecenie ewentualnej gastroskopii) jest jak najbardziej w zakresie jego kompetencji.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta u psychiatry i dietetyka
Żołądek kaskadowy - jak go wyleczyć?
Jak leczy się żołądek kaskadowy? Lekarz stwierdził, że przez 5 lat nie mogę się objadać? Proszę o poradę jak się odżywiać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy kwalifikuje się na operacje zmniejszenia żołądka?
Ważę 85 kg, mam bmi 33 i cukrzycę. Bolą mnie stawy, gdyż mam pracę stojącą i otyłość brzuszną (mam brzuch jak 9 miesiącu ciąży). Tyje na dietach i środkach odchudzających (jem mało, a tyje).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
wizyta u lekarza rodzinnego , na badania i kontrole.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ oraz u gastroenterologa, wykonanie ukierunkowanych badań.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konieczna wizyta stacjonarnie u lekarza rodzinnego.
Dieta przy kaskadzie żołądka.
Mam kaskadę żołądka. Są jakieś zalecenia dotyczące diety i czy jest jakaś pozycja, która przyspieszy opróżnianie żołądka (chodzi o zginanie)?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy z powodu niedowagi grożą mi konsekwencje zdrowotne?
Od dziecka mam niedowagę i mało jem. Obecnie mam 33 lata i niedowagę (173 cm i 48 kg). Nie jestem w stanie przytyć do prawidłowej wagi. Wyniki krwi oraz hormonalne są prawidłowe, czuję się też dobrze.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy wzdęcia i zatwardzenie mogą świadczyć o niedrożności jelit lub o problemach z trzustką?
Od ponad 8 lat zmagam się ze wzdęciami i zatrzymywaniem gazów. Mam zdiagnozowane SIBO. 1,5 roku temu miałam laparoskopię i powiedzieli mi, że mam opadające jelito. W wynikach krwi mam zawsze powiększoną amylazę i lipazę. Cierpię na bardzo duże zatwardzenia od dawna. Im więcej warzyw i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę