1. Artykuły
 2. Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność!

Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność!

Od kilku tygodni ponownie medycy i politycy podjęli dyskusję na temat ograniczenia dostępu nastolatków do energetyków. Jak zaznaczył wiceminister Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia ograniczeń w dostępie do napojów energetyzujących. O niebezpiecznym składzie tych napojów i rujnujacym wpływie na zdrowie opowiada psychodietetyczka, specjlistka zdrowego żywienia Marta Pawelec.

Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność! Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność!
Spis treści
Energetyki. Politycy chcą ograniczenia do nich dostępu Energetyki. Niebezpieczny skład Energetyki. Wpływ na zdrowie Napoje energetyzujące uzależniają Dietetyczka: dzieci nie powinny mieć swobodnego dostępu do energetyków

Energetyki. Politycy chcą ograniczenia do nich dostępu

 

Do Sejmu trafił w tym miesiącu projekt poselski nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny. Zgodnie z postulatem autorów propozycji nowelizacji należałoby zakazać sprzedaży energetyków z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia, zakaz sprzedaży tych napojów miałby również obowiązywać na terenie szkół i placówek oświatowych. Postuluje się również  zakaz ich reklamy w paśmie godzinowym pomiędzy 6.00 a 20.00.

 

Dzieci i młodzież spożywają energetyki w zasadzie nałogowo i bez jakiejkolwiek kontroli, co nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję psychiczną i zdrowie fizyczne. Czym zatem są energetyki?

 

Energetyki to napoje energetyzujące, tak zwane energy drinki, których głównych zadaniem jest pobudzenie organizmu głównie dzięki występującej w ich składzie kofeinie. Napoje takie mają także za zadanie poprawić  naszą koncentrację, percepcję, a także nastrój. Co jednak ważne powinny być używane tylko w wyjątkowych sytuacjach np. wtedy gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, a musimy pobudzić się do wytężonej pracy, np. przed ważnym egzaminem, podczas nocnej podróży. Można powiedzieć w sytuacjach naprawdę wyjątkowych, kiedy musimy się pobudzić - wyjaśnia i jednocześnie przestrzega psychodietetyczka Marta Pawelec.

arrow Tłusty czwartek. Ile pączków można zjeść będąc na diecie?
arrow Kolacja wigilijna. Wyzwanie dla osób będących na diecie?
arrow Wigilia w domu dietetyka: przepis na święta bez zbędnych kilogramów
arrow Celiakia. Kiedy rezygnacja z glutenu to konieczność
arrow Detoksykacja organizmu. Czy warto? Dietetyk: postaw na coś innego
arrow Nietolerancja laktozy. Jakie zmiany wprowadzić w diecie?

Energetyki. Niebezpieczny skład

 

Niebezpieczeństwo napojów energetyzujących kryje się przede wszystkim w ich składzie i uwaga - w uzależniającym oddziaływaniu na organizm. W skład napojów energetyzujących wchodzi przede wszystkim kofeina - w 250 mililitrowej puszce napoju znajduje się od około 80 do 120 mg kofeiny, tauryna, guarana, cukry proste i inne składniki chemiczne. Naszą ekspertkę pytamy o to, czy energetyki mogą uzależnić. Marta Pawelec nie ma wątpliwości:

 

Czy uzależniają? Oczywiście – jak każda inna substancja, która daje nam chwilowego „kopa”, sprawia nam przyjemność czy ostatecznie dobrze smakuje.

 

Energetyki. Wpływ na zdrowie

 

Dlaczego energetyki są tak niebezpieczne dla zdrowia? Przecież codziennie na całym świecie kupuje je miliony osób, w tym również bez żadnych ograniczeń dzieci i młodzież.

 

Przede wszystkim dlatego, że działają silnie pobudzająco. O ile małe, dopuszczalne dawki nie powinny być dla nas niebezpieczne, o tyle sięganie po energetyki często, w sytuacjach gdy nie potrzebujemy dodatkowego pobudzenia – mogą być dla zdrowia groźne - wyjaśnia ekspertka.

 

Napoje energetyzujące wypijane w dużych ilościach mogą:

 

 • Wywoływać drżenie rąk.
 • Przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego.
 • Powodować bóle głowy zwłaszcza w okolicach potylicznych.
 • powodować wzrost poziomu cukru we krwi.
 • Odpowiadać za przyspieszoną pracę serca.
 • Być źródłem problemów z koncentracją.
 • Powodować problemy z zasypianiem.
 • Powodować odwodnienie.
 • Przyczyniać się do spadek masy ciała lub jej wzrost.
 • Pogłębianiu problemów z niedożywieniem.

 

Małe ilości kofeiny czy innych składników zawartych w energetykach nie muszą być szkodliwe.

 

Jeśli jednak używamy ich nagminnie mogą spowodować problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ,napoje są często wysokokaloryczne, mogą wpływać na poziom cukru bogate są bowiem w cukry proste, w tym cukier dodany, przyspieszać akcję serca, co z kolei może być niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, w tym podwyższone ciśnienie. Mogą przyczyniać się także do próchnicy - tłumaczy Marta Pawelec.

 

I dodaje:

 

Nie ma oczywiście jednoznacznych zaleceń czy przeciwwskazań do stosowania napojów energetyzujących, ale podyktowane jest różnymi badaniami klinicznymi. O ich wpływie na nasz organizm dowiemy się pewnie za kilka czy kilkanaście lat, jednak już teraz powinniśmy ograniczyć ich spożywanie

 

Czy istnieje bezpieczna dawka energetyków. Puszka, dwie dziennie, czy możemy pozwolić sobie na więcej?

 

Nie ma bezpiecznej dawki. O ile wypicie 1 puszki raz na jakiś czas nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków, tak picie energetyków codziennie, kilka razy dziennie może mieć już wszystkie opisane wyżej konsekwencje - przestrzega dietetyczka.

 

Napoje energetyzujące uzależniają

 

Używanie energetyków w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uzależnienia.

 

Jest taki filmik, który przedstawia ptaszka idącego drogą. Ptaszek jest szczęśliwy, niczego mu nie brakuje. Natrafia na dziwną substancję, której nie zna. Omija ją. Jednak kolejnym razem próbuje. I co się dzieje? Ptaszek ma chwilowy stan euforii, ma dużo siły, jest pobudzony. Stan pobudzenia trwa dość długo, ale w końcu się kończy. Ptaszek za każdym razem gdy spotyka na swojej drodze dziwną substancję z chęcią po nią sięga. Z biegiem czasu stan euforii jest coraz krótszy. Ptaszek zaczyna wyczekiwać substancji, sam za nią goni. Stan euforii jest coraz krótszy, a rzeczywistość bez niej coraz mniej ciekawa. Mimo to ptaszek nie potrafi już bez tej substancji żyć. Stanu euforii nie ma już wcale, ale i tak ptaszek robi wszystko by ją znaleźć. Tak wygląda uzależnienie. Tak może wyglądać uzależnienie np. od energetyków. Ptaszkiem mogą być nasze dzieci, możemy być my sami - obrazowo przedstawia ten mechanizm nasza rozmówczyni.

 

Dodatkowo picie energetyków może powodować nadwagę, problemy z koncentracją, wieczne zmęczenie, poza czasem ich zażywaniem, a także problemy z ciśnieniem.

 

Dietetyczka: dzieci nie powinny mieć swobodnego dostępu do energetyków

 

Pytamy Martę Pawelec o opinie na temat planowanych zmian w polskim prawodawstwie ograniczających dostęp do energetyków:

 

Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Dzieci nie powinny mieć swobodnego dostępu do tego typu produktów. Choć zdecydowanie lepiej by było, aby wzrosła świadomość ludzi - to rodzice dzieci powinni uświadamiać swoje pociechy, a nie wszystko regulować ustawami. Jeśli jednak ciężko o samoświadomość, taka ustawa to na pewno dobry kierunek.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 18 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy przy kontrolowaniu spożywanych kalorii tabletki nie mają dużo wspólnego z tyciem?
Lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Przed rozpoczęciem ich brania niepokój wywołują u mnie komentarze dotyczące przybierania na wadze po tabletkach. Mam pytanie czy to prawda, że po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych z mniejszym lub większym potencjałem do zaburzeń łaknienia . Szczegóły zawsze należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym .
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Obawy dotyczące zmian w wadze po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych są dość powszechne. Jednakże, kwestia wpływu antykoncepcji hormonalnej na masę ciała jest złożona i może się różnić w zależności od indywidualnych reakcji organizmu. Niektóre badania i opinie pacjentek sugerują, że mogą wystąpić niewielkie zmiany w wadze po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może to być spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie lub zmianami w apetycie. Jednakże, inne badania nie wykazały silnego związku między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a przybieraniem na wadze. Ważne jest, aby pamiętać, że reakcje na leki są bardzo indywidualne. Niektóre kobiety mogą zauważyć niewielkie zmiany w wadze, podczas gdy inne nie zauważą żadnych zmian. Niezależnie od stosowania antykoncepcji, utrzymanie zbilansowanej diety i regularna aktywność fizyczna są kluczowe dla zachowania zdrowej wagi i ogólnego dobrego samopoczucia. Monitorowanie jakichkolwiek zmian w organizmie po rozpoczęciu antykoncepcji, w tym zmian w wadze, może pomóc w zrozumieniu, jak organizm na nią reaguje. Jeśli obawia się Pani zmian w wadze lub jakichkolwiek innych skutków ubocznych, ważne jest, aby omówić te obawy z lekarzem. Lekarz może doradzić w kwestii zarządzania potencjalnymi skutkami ubocznymi lub zaproponować alternatywną metodę antykoncepcji, jeśli ta będzie powodować niepożądane efekty. Pamiętać proszę, że wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb i sytuacji. Regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla bezpiecznego i skutecznego stosowania antykoncepcji.
Alkohol, a ashwaganda.
Mam pytanie odnośnie ashwagandy. Zacząłem dopiero wczoraj, wiem ze efekty na zdrowiu psychicznym powinienem zobaczyć dopiero po 1-3 tygodni, ale nasuwa mi się pytanie, czy jeśli w sylwestra się napije to czy będę musiał dłużej czekać na efekty? Bo alkohol działa przeciwnie do ashwagandy z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Co robić w takiej sytuacji? Bardzo się stresuje.
Od tygodnia biorę ashwagande, dziś przeczytałam, że należy zachować odstęp 4 godzin pomiędzy ashwaganda a tabletkami antykoncepcyjnymi. Przez ten tygodniowy okres brałam ashwagande w bardzo krótkim odstępie czasu od tabletek antykoncepcyjnych. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zrozumiałe jest, że sytuacja ta może wywoływać stres. Ashwagandha to popularny suplement diety, który jest stosowany w celu zmniejszenia stresu i poprawy ogólnego samopoczucia. Chociaż jest to naturalny środek, podobnie jak w przypadku innych suplementów, może ona wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z tabletkami antykoncepcyjnymi. Jeśli chodzi o konieczność zachowania określonego odstępu czasu między przyjęciem ashwagandhy a tabletkami antykoncepcyjnymi, informacja ta może być związana z potencjalnym wpływem suplementu na wchłanianie lub metabolizm leków. Warto jednak pamiętać, że stopień i znaczenie takiej interakcji może być różny w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu oraz specyficznych właściwości używanego preparatu antykoncepcyjnego i suplementu. Jeśli ma Pani obawy dotyczące skuteczności antykoncepcji w wyniku tej potencjalnej interakcji, warto rozważyć stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia (np. prezerwatyw) do czasu wyjaśnienia sytuacji. Proszę pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze, a uzyskanie profesjonalnej porady medycznej pomoże rozwiać Pani wątpliwości i zapewnić spokój ducha.
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy składniki zawarte w tym suplemencie mogą zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Od ponad roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym poszerzyć swoją dietę o suplement. Dzienna porcja to 3 kapsułki, które zawierają: L-karnityna 300mg ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 300mg ekstrakt z zielonej herbaty 200mg EGCG 90mg kofeina 200mg ekstrakt z garcinia cambogia 150mg...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Czy w moim przypadku mogę stosować poniższą suplementację?
Czy któreś z poniższych suplementów, jakie stosuje może negatywnie skutkować na żołądek jeżeli cierpię na zapalenie żołądka i dwunastnicy? diosmina witamina C kwas hialuronowy i kolagen żeń-szeń (koreański, amerykański, syberyjski) korzeń maca - buzdyganek 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jakie badania powinnam wykonać, aby pójść do gastrologa z całym pakietem potrzebny badań do diagnozy?
Od jakiś około 2,5 miesięcy miewam bóle nadbrzusza, zgagę, puste odbijanie, uczucie ciała obcego w gardle. Przez 2 miesiące miałam bóle nadbrzusza raz na jakiś czas po obiedzie, które po około 10 minutach ustępowały, zgaga występowała raz na kilka tygodni i była ona łagodna....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza udać się z bólem brzucha, co może być przyczyną?
Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch, mam nudności. Uczucie jakby niestrawności w brzuchu. Po posiłku robi mi się niedobrze, bierze mnie na wymioty. Mało jem, i chudnę. Ważę 63 kg przy wzroście 188 cm. Mam niedowagę, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Cierpię na schizofrenie prosta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Podane parametry wskazują na niedowagę. Jeśli spadek masy ciała miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to niezbędne jest badanie fizykne, badania laboratoryjne i być może diagnostyka endoskopowa (gastroskopia). Koniecznie proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego gdyż wstępna diagnostyka i ew. leczenie (również zlecenie ewentualnej gastroskopii) jest jak najbardziej w zakresie jego kompetencji.
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Czy takie spadki energii są normalne?
Wykonuję regularnie badania krwi — ostatnie miałam pod sam koniec sierpnia i jedyne co mi wyszło to leciutko obniżony poziom cukru i po prostu mam zalecone częściej jeść posiłki, bo mam zbyt długie przerwy jednak często mam spadki energii, jestem zmęczona bez powodu i raz na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną mojej nadwagi?
Szukam przyczyny tego, że nie mogę schudnąć. Mam 39 lat  175 cm wzrostu i 15 kg nadwadi, zrobiłabym wszystko, żeby schudnąć, ale nie mogę. Miałam nadczynność tarczycy z haschimoto (miałam również nadwagę) teraz wyniki tarczycowe mam idealne i moja endokrynolog powiedziała, że nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Żołądek kaskadowy - jak go wyleczyć?
Jak leczy się żołądek kaskadowy? Lekarz stwierdził, że przez 5 lat nie mogę się objadać? Proszę o poradę jak się odżywiać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w pojemniku z żywnością mógł się wytworzyć jad kiełbasiany?
W czwartek wieczorem (13.09) przyszedł katering kubełkowy o godzinie około 20, jedzenie wyglądało normalnie, wstawiłem do lodówki. (Termin ważności był do 15.09). W niedzielę dnia 17.09 zauważyłem, że pudełko z jedzeniem bardzo mocno napuchło. Dnia następnego w poniedziałek wyjąłem potrawę...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z firmą kateringową.
Jak prawidłowo liczyć wartości odżywcze?
Jak liczyć wartości odżywcze (białko, tłuszcz, węglowodany, kcal) w pożywieniu po obróbce termicznej (np. mięso, warzywa, kasze, ryż, makaron)? Czy liczyć wagę i wartości dla surowego produktu, czy dla produktu po obórce termicznej (np. dla kaszy, mięsa)? 
Elżbieta Dziadowicz
dietetyk
Umów wizytę
Z reguły liczy się wartość odżywczą dla surowego produktu przed obróbką. Wyjątek stanowią produkty przy których w tabeli wartości odżywczych jest napisane, iż produkt jest ugotowany.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę