1. Artykuły
  2. Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność!

Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność!

Od kilku tygodni ponownie medycy i politycy podjęli dyskusję na temat ograniczenia dostępu nastolatków do energetyków. Jak zaznaczył wiceminister Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość wprowadzenia ograniczeń w dostępie do napojów energetyzujących. O niebezpiecznym składzie tych napojów i rujnujacym wpływie na zdrowie opowiada psychodietetyczka, specjlistka zdrowego żywienia Marta Pawelec.

Energetyki. Dietetyczka: ograniczmy ich dostępność!
Spis treści
Energetyki. Politycy chcą ograniczenia do nich dostępu Energetyki. Niebezpieczny skład Energetyki. Wpływ na zdrowie Napoje energetyzujące uzależniają Dietetyczka: dzieci nie powinny mieć swobodnego dostępu do energetyków

Energetyki. Politycy chcą ograniczenia do nich dostępu

 

Do Sejmu trafił w tym miesiącu projekt poselski nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny. Zgodnie z postulatem autorów propozycji nowelizacji należałoby zakazać sprzedaży energetyków z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia, zakaz sprzedaży tych napojów miałby również obowiązywać na terenie szkół i placówek oświatowych. Postuluje się również  zakaz ich reklamy w paśmie godzinowym pomiędzy 6.00 a 20.00.

 

Dzieci i młodzież spożywają energetyki w zasadzie nałogowo i bez jakiejkolwiek kontroli, co nie pozostaje bez wpływu na ich kondycję psychiczną i zdrowie fizyczne. Czym zatem są energetyki?

 

Energetyki to napoje energetyzujące, tak zwane energy drinki, których głównych zadaniem jest pobudzenie organizmu głównie dzięki występującej w ich składzie kofeinie. Napoje takie mają także za zadanie poprawić  naszą koncentrację, percepcję, a także nastrój. Co jednak ważne powinny być używane tylko w wyjątkowych sytuacjach np. wtedy gdy jesteśmy bardzo zmęczeni, a musimy pobudzić się do wytężonej pracy, np. przed ważnym egzaminem, podczas nocnej podróży. Można powiedzieć w sytuacjach naprawdę wyjątkowych, kiedy musimy się pobudzić - wyjaśnia i jednocześnie przestrzega psychodietetyczka Marta Pawelec.

arrow Nowalijki. Dietetyk: cała prawda o wiosennych warzywach
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości
arrow Dieta na spokojny sen. Co jeść i pić, a czego na kolację bezwzględnie unikać?
arrow Dziś tłusty czwartek. Czy pączki mogą być “fit”?
arrow Jestem wege. Co to właściwie oznacza?
arrow Dieta przy nadciśnieniu. Co jeść, a czego unikać?

Energetyki. Niebezpieczny skład

 

Niebezpieczeństwo napojów energetyzujących kryje się przede wszystkim w ich składzie i uwaga - w uzależniającym oddziaływaniu na organizm. W skład napojów energetyzujących wchodzi przede wszystkim kofeina - w 250 mililitrowej puszce napoju znajduje się od około 80 do 120 mg kofeiny, tauryna, guarana, cukry proste i inne składniki chemiczne. Naszą ekspertkę pytamy o to, czy energetyki mogą uzależnić. Marta Pawelec nie ma wątpliwości:

 

Czy uzależniają? Oczywiście – jak każda inna substancja, która daje nam chwilowego „kopa”, sprawia nam przyjemność czy ostatecznie dobrze smakuje.

 

Energetyki. Wpływ na zdrowie

 

Dlaczego energetyki są tak niebezpieczne dla zdrowia? Przecież codziennie na całym świecie kupuje je miliony osób, w tym również bez żadnych ograniczeń dzieci i młodzież.

 

Przede wszystkim dlatego, że działają silnie pobudzająco. O ile małe, dopuszczalne dawki nie powinny być dla nas niebezpieczne, o tyle sięganie po energetyki często, w sytuacjach gdy nie potrzebujemy dodatkowego pobudzenia – mogą być dla zdrowia groźne - wyjaśnia ekspertka.

 

Napoje energetyzujące wypijane w dużych ilościach mogą:

 

  • Wywoływać drżenie rąk.
  • Przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego.
  • Powodować bóle głowy zwłaszcza w okolicach potylicznych.
  • powodować wzrost poziomu cukru we krwi.
  • Odpowiadać za przyspieszoną pracę serca.
  • Być źródłem problemów z koncentracją.
  • Powodować problemy z zasypianiem.
  • Powodować odwodnienie.
  • Przyczyniać się do spadek masy ciała lub jej wzrost.
  • Pogłębianiu problemów z niedożywieniem.

 

Małe ilości kofeiny czy innych składników zawartych w energetykach nie muszą być szkodliwe.

 

Jeśli jednak używamy ich nagminnie mogą spowodować problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ,napoje są często wysokokaloryczne, mogą wpływać na poziom cukru bogate są bowiem w cukry proste, w tym cukier dodany, przyspieszać akcję serca, co z kolei może być niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, w tym podwyższone ciśnienie. Mogą przyczyniać się także do próchnicy - tłumaczy Marta Pawelec.

 

I dodaje:

 

Nie ma oczywiście jednoznacznych zaleceń czy przeciwwskazań do stosowania napojów energetyzujących, ale podyktowane jest różnymi badaniami klinicznymi. O ich wpływie na nasz organizm dowiemy się pewnie za kilka czy kilkanaście lat, jednak już teraz powinniśmy ograniczyć ich spożywanie

 

Czy istnieje bezpieczna dawka energetyków. Puszka, dwie dziennie, czy możemy pozwolić sobie na więcej?

 

Nie ma bezpiecznej dawki. O ile wypicie 1 puszki raz na jakiś czas nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków, tak picie energetyków codziennie, kilka razy dziennie może mieć już wszystkie opisane wyżej konsekwencje - przestrzega dietetyczka.

 

Napoje energetyzujące uzależniają

 

Używanie energetyków w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uzależnienia.

 

Jest taki filmik, który przedstawia ptaszka idącego drogą. Ptaszek jest szczęśliwy, niczego mu nie brakuje. Natrafia na dziwną substancję, której nie zna. Omija ją. Jednak kolejnym razem próbuje. I co się dzieje? Ptaszek ma chwilowy stan euforii, ma dużo siły, jest pobudzony. Stan pobudzenia trwa dość długo, ale w końcu się kończy. Ptaszek za każdym razem gdy spotyka na swojej drodze dziwną substancję z chęcią po nią sięga. Z biegiem czasu stan euforii jest coraz krótszy. Ptaszek zaczyna wyczekiwać substancji, sam za nią goni. Stan euforii jest coraz krótszy, a rzeczywistość bez niej coraz mniej ciekawa. Mimo to ptaszek nie potrafi już bez tej substancji żyć. Stanu euforii nie ma już wcale, ale i tak ptaszek robi wszystko by ją znaleźć. Tak wygląda uzależnienie. Tak może wyglądać uzależnienie np. od energetyków. Ptaszkiem mogą być nasze dzieci, możemy być my sami - obrazowo przedstawia ten mechanizm nasza rozmówczyni.

 

Dodatkowo picie energetyków może powodować nadwagę, problemy z koncentracją, wieczne zmęczenie, poza czasem ich zażywaniem, a także problemy z ciśnieniem.

 

Dietetyczka: dzieci nie powinny mieć swobodnego dostępu do energetyków

 

Pytamy Martę Pawelec o opinie na temat planowanych zmian w polskim prawodawstwie ograniczających dostęp do energetyków:

 

Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Dzieci nie powinny mieć swobodnego dostępu do tego typu produktów. Choć zdecydowanie lepiej by było, aby wzrosła świadomość ludzi - to rodzice dzieci powinni uświadamiać swoje pociechy, a nie wszystko regulować ustawami. Jeśli jednak ciężko o samoświadomość, taka ustawa to na pewno dobry kierunek.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 10 artykułów więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Tabletki hamujące apetyt przy antykoncepcji.
Czy przy tabletkach antykoncepcyjnych można przyjmować tabletki na zahamowanie apetytu...
21.02.2023
Należy pamiętać, że suplementy diety, w tym tabletki na zahamowanie apetytu, mogą wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych lub powodować niepożądane skutki uboczne, dlatego przed podjęciem decyzji o łączeniu tych leków, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Warto zastanowić się, czy zamiast stosować suplementy na zahamowanie apetytu, nie lepiej zwrócić uwagę na jakość swojej diety i postawić na regularne posiłki, bogate w białko, błonnik, zdrowe tłuszcze i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Warto także zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, która przyspiesza metabolizm i pomaga utrzymać zdrową masę ciała. Wszystkie te czynniki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała bez konieczności stosowania suplementów na zahamowanie apetytu. Pozdrawiam Dietetyk kliniczny, psychodietetyk mgr Klaudia Ułamek
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Należy pamiętać, że suplementy diety, w tym tabletki na zahamowanie apetytu, mogą wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych lub powodować niepożądane skutki uboczne, dlatego przed podjęciem decyzji o łączeniu tych leków, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Warto zastanowić się, czy zamiast stosować suplementy na zahamowanie apetytu, nie lepiej zwrócić uwagę na jakość swojej diety i postawić na regularne posiłki, bogate w białko, błonnik, zdrowe tłuszcze i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Warto także zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, która przyspiesza metabolizm i pomaga utrzymać zdrową masę ciała. Wszystkie te czynniki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała bez konieczności stosowania suplementów na zahamowanie apetytu. Pozdrawiam Dietetyk kliniczny, psychodietetyk mgr Klaudia Ułamek
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Aby ocenić ewentualne ryzyko interakcji stosowanej antykoncepcji hormonalnej z innym preparatem konieczna jest znajomość składu stosowanej tabletki antykoncepcyjnej i przyjmowanego preparatu. Proponuję omówić to z lekarzem podczas wizyty.
Suplementy odchudzające - wpływ na antykoncepcję.
Czy stosowanie suplementów wspomagających odchudzanie może obniżać skuteczność...
15.02.2023
Stosowanie suplementów wspomagających odchudzanie może obniżać skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ niektóre składniki suplementów mogą wpływać na metabolizm leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego, jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne i chcesz wprowadzić dodatkowe preparaty, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów odchudzających. Lepszym rozwiązaniem w tym przypadku może być wprowadzenie zdrowej, dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb diety. Zdrowe odżywianie to jeden z kluczowych elementów skutecznego i bezpiecznego odchudzania. Możesz rozważyć konsultację z dietetykiem, aby pomógł Ci w opracowaniu planu żywieniowego, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i celom odchudzania. Ważne jest, aby pamiętać, że dieta i aktywność fizyczna nie tylko pomagają w odchudzaniu, ale także przyczyniają się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Leki mogą wchodzić w interakcje miedzy sobą - zapraszam na konsultacje telefoniczną - zbierzemy dokładny wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Stosowanie suplementów wspomagających odchudzanie może obniżać skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ niektóre składniki suplementów mogą wpływać na metabolizm leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego, jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne i chcesz wprowadzić dodatkowe preparaty, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów odchudzających. Lepszym rozwiązaniem w tym przypadku może być wprowadzenie zdrowej, dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb diety. Zdrowe odżywianie to jeden z kluczowych elementów skutecznego i bezpiecznego odchudzania. Możesz rozważyć konsultację z dietetykiem, aby pomógł Ci w opracowaniu planu żywieniowego, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom i celom odchudzania. Ważne jest, aby pamiętać, że dieta i aktywność fizyczna nie tylko pomagają w odchudzaniu, ale także przyczyniają się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Aby móc ocenić ryzyko interakcji konieczna jest dokładniejsza wiedza o stosowanej przez Panią antykoncepcji hormonalnej i składzie suplementów. Proszę omówić to z lekarzem podczas wizyty.
Wysyp czerwonych plam i łuszcząca się skóra u dziecka karmionego piersią.
5 miesięcznemu synkowi tydzień temu wyszły czerwone plamy z łuszczącą się skórą na...
01.02.2023
Podejrzewanie skazy białkowej jako przyczyny jest zrozumiałe, ale może to być zbyt pochopne. Istnieje wiele przyczyn stanu skóry, w tym alergie pokarmowe, reakcje na kosmetyki, choroby skóry, a nawet infekcje bakteryjne lub grzybicze. Ponieważ twoje dziecko jest karmione piersią, może to być związane z twoją dietą lub innymi czynnikami, takimi jak stres lub zmiana detergentu do prania. Sugerowałabym, abyś skontaktowała się z lekarzem, aby ocenić stan skóry twojego synka. Lekarz może zlecić testy, aby określić, czy istnieją alergie pokarmowe lub inne problemy zdrowotne. Możesz również porozmawiać z dietetykiem klinicznym o swojej diecie, aby określić, czy jest ona odpowiednia dla twojego dziecka. W każdym razie, warto monitorować reakcję skórną twojego dziecka na nowe pokarmy i kosmetyki. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Podejrzewanie skazy białkowej jako przyczyny jest zrozumiałe, ale może to być zbyt pochopne. Istnieje wiele przyczyn stanu skóry, w tym alergie pokarmowe, reakcje na kosmetyki, choroby skóry, a nawet infekcje bakteryjne lub grzybicze. Ponieważ twoje dziecko jest karmione piersią, może to być związane z twoją dietą lub innymi czynnikami, takimi jak stres lub zmiana detergentu do prania. Sugerowałabym, abyś skontaktowała się z lekarzem, aby ocenić stan skóry twojego synka. Lekarz może zlecić testy, aby określić, czy istnieją alergie pokarmowe lub inne problemy zdrowotne. Możesz również porozmawiać z dietetykiem klinicznym o swojej diecie, aby określić, czy jest ona odpowiednia dla twojego dziecka. W każdym razie, warto monitorować reakcję skórną twojego dziecka na nowe pokarmy i kosmetyki. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Dieta ketogeniczna - jakie objawy mogą wskazać, aby ją przerwać?
Jestem osobą otyłą (185 cm, 120 kg). Przeszedłem na dietę ketogeniczną, stawiając jednak na...
01.02.2023
Dieta ketogeniczna, polegająca na ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów, może wpływać na ciśnienie krwi w różny sposób. Z jednej strony, osoby stosujące dietę ketogeniczną mogą doświadczać zmniejszenia ciśnienia krwi, ponieważ dieta ta zwykle prowadzi do utraty masy ciała i zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, co może obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, dieta ketogeniczna może wpłynąć na zwiększenie wrażliwości na insulinę, co może pomóc w kontroli ciśnienia krwi u osób z cukrzycą. Z drugiej strony, u niektórych osób dieta ketogeniczna może prowadzić do zwiększenia ciśnienia krwi. Może to być związane z brakiem węglowodanów, które zwykle wpływają na utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów i płynów w organizmie. Zmiany w diecie mogą również wpłynąć na stężenie hormonów i skład lipidów we krwi, co również może wpłynąć na ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego ważne jest, aby osoby, które chcą stosować dietę ketogeniczną, konsultowały się z lekarzem i/lub dietetykiem przed rozpoczęciem diety, szczególnie jeśli mają problemy z ciśnieniem krwi lub inne problemy zdrowotne. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi oraz innych wskaźników zdrowotnych jest również istotne dla osób stosujących dietę ketogeniczną. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, więc nie wahaj się zwrócić o pomoc do profesjonalisty, który będzie mógł pomóc Ci w dostosowaniu diety do Twoich potrzeb i ograniczeń. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Dieta ketogeniczna, polegająca na ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów, może wpływać na ciśnienie krwi w różny sposób. Z jednej strony, osoby stosujące dietę ketogeniczną mogą doświadczać zmniejszenia ciśnienia krwi, ponieważ dieta ta zwykle prowadzi do utraty masy ciała i zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, co może obniżyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, dieta ketogeniczna może wpłynąć na zwiększenie wrażliwości na insulinę, co może pomóc w kontroli ciśnienia krwi u osób z cukrzycą. Z drugiej strony, u niektórych osób dieta ketogeniczna może prowadzić do zwiększenia ciśnienia krwi. Może to być związane z brakiem węglowodanów, które zwykle wpływają na utrzymanie właściwego poziomu elektrolitów i płynów w organizmie. Zmiany w diecie mogą również wpłynąć na stężenie hormonów i skład lipidów we krwi, co również może wpłynąć na ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego ważne jest, aby osoby, które chcą stosować dietę ketogeniczną, konsultowały się z lekarzem i/lub dietetykiem przed rozpoczęciem diety, szczególnie jeśli mają problemy z ciśnieniem krwi lub inne problemy zdrowotne. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi oraz innych wskaźników zdrowotnych jest również istotne dla osób stosujących dietę ketogeniczną. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze, więc nie wahaj się zwrócić o pomoc do profesjonalisty, który będzie mógł pomóc Ci w dostosowaniu diety do Twoich potrzeb i ograniczeń. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Czy objawy hipoglikemii mogą pojawiać się dopiero po ćwiczeniach fizycznych?
Mam następujący problem, który powtórzył się już kilkukrotnie. Po pewnym czasie po...
17.01.2023
Rozumiem, że masz powtarzające się problemy zdrowotne po wysiłku fizycznym, takie jak zawroty głowy, mdłości, zimne poty, duszności i bóle głowy. Twoje objawy mogą być związane z hipoglikemią, ale istnieją również inne możliwe przyczyny takich dolegliwości, takie jak niskie ciśnienie krwi, zaburzenia równowagi elektrolitowej czy problemy z sercem. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twoich objawów jest hipoglikemia, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Zbyt mała ilość kalorii przed aktywnością może spowodować obniżenie poziomu cukru we krwi i prowadzić do hipoglikemii. Dlatego ważne jest, aby przed wysiłkiem fizycznym spożyć odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Możesz również zwrócić uwagę na swoją dietę po wysiłku fizycznym, aby zwiększyć poziom glukozy we krwi. Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów lub napojów izotonicznych może pomóc w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy. Warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania i postawi odpowiednią diagnozę. Lekarz może zalecić badania krwi w celu oceny poziomu glukozy we krwi oraz innych parametrów, takich jak elektrolity czy hormony tarczycy. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci uniknąć problemów zdrowotnych i cieszysz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W przypadku dodatkowych pytań lub trudności w odpowiednim zbilansowaniu diety zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie poziomu glukozy na czczo , tzw. hemoglobiny glikowanej i krzywej cukru po obciążeniu glukozą oraz monitorowanie tętna i ciśnienia przed i po wysiłku fizycznym.
W momencie, gdyby występowała u Pana hipoglikemia, istotne będzie spożywanie węglowodanów w trakcie rozgrzewki lub 15 minut przed treningiem. Alternatywą może być również posiłek o niskim indeksie glikemicznym. Jednak w tym przypadku taki posiłek będzie mógł wywołać dyskomfort podczas aktywności i będzie to spowodowane większą podażą błonnika pokarmowego.
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Rozumiem, że masz powtarzające się problemy zdrowotne po wysiłku fizycznym, takie jak zawroty głowy, mdłości, zimne poty, duszności i bóle głowy. Twoje objawy mogą być związane z hipoglikemią, ale istnieją również inne możliwe przyczyny takich dolegliwości, takie jak niskie ciśnienie krwi, zaburzenia równowagi elektrolitowej czy problemy z sercem. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną Twoich objawów jest hipoglikemia, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Zbyt mała ilość kalorii przed aktywnością może spowodować obniżenie poziomu cukru we krwi i prowadzić do hipoglikemii. Dlatego ważne jest, aby przed wysiłkiem fizycznym spożyć odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Możesz również zwrócić uwagę na swoją dietę po wysiłku fizycznym, aby zwiększyć poziom glukozy we krwi. Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów lub napojów izotonicznych może pomóc w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy. Warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badania i postawi odpowiednią diagnozę. Lekarz może zalecić badania krwi w celu oceny poziomu glukozy we krwi oraz innych parametrów, takich jak elektrolity czy hormony tarczycy. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci uniknąć problemów zdrowotnych i cieszysz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W przypadku dodatkowych pytań lub trudności w odpowiednim zbilansowaniu diety zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii
Umów wizytę