1. Artykuły
  2. Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie

Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie

O długim karmieniu piersią mówimy wówczas, gdy kobieta karmi dziecko dłużej niż 12 miesięcy. To trend coraz popularniejszy wśród świadomych mam. Świadomych korzyści, jakie karmienie przynosi nie tylko dziecku, ale i im samym. O tym jakie to korzyści, ale i dlaczego droga do karmienia piersią potrafi być długa i wyboista mówi pediatra dr n. med. Lidia Ostrowska-Nawarycz oraz położna i edukator laktacji, mgr Aleksandra Godlewska.

Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie
Spis treści
Jak długo karmić dziecko piersią? Jakie korzyści dla dziecka? Jakie korzyści dla matki? Czy tylko zalety? Woda nie mleko i wiele innych mitów Kiedy odstawić dziecko od piersi? Regularne badania nie tylko przy karmieniu piersią

Jak długo karmić dziecko piersią?

 

Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia i kontynuację karmienia do drugiego roku życia dziecka albo dłużej. Tak długo, jak chcą tego mama i dziecko.

 

Kolejne 18 miesięcy, zaczynając od 6 miesiąca życia, WHO zaleca kontynuację karmienia piersią, przy jednoczesnym stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych - wyjaśnia położna Aleksandra Godlewska.

arrow Zapalenie sutka. Co przyniesie ulgę przy karmieniu piersią?
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Niedowaga. Przyczyny, konsekwencje i plan działania
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki

Jakie korzyści dla dziecka?

 

Jak zauważa pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz, korzyści z karmienie piersią są obustronne, zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

 

Te dla dziecka to: bezpośredni kontakt fizyczny i psychiczny  przekładający się na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka.  Mleko kobiece dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych, zawiera białka swoiste gatunkowo. Zawarte w nim przeciwciała wpływają na odporność i chronią  przed różnymi  infekcjami. Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko rozwoju alergii – np. atopowego zapalenia skóry czy astmy. A w przyszłości zmniejsza również ryzyko wystąpienia otyłości czy rozwoju cukrzycy - wylicza.

 

Między 12 a 23 miesiącem życia, mleko matki może dostarczać dziecku około ⅓ dziennego zapotrzebowania energetycznego, a także białka i witaminy, kwas foliowy, wapń, jod, magnez, potas, sód, cynk, żelazo.

 

Pierś mamy to szybkie zapewnienie dziecku jedzenia i picia. A mleko kobiety to zawsze pełnowartościowy posiłek. I to nie ulega zmianie w drugim roku po porodzie  - zauważa położna Aleksandra Godlewska.

 

I jak dodaje:

 

Długie karmienie piersią buduje głęboką więź emocjonalną pomiędzy mamą a dzieckiem. To naturalny uspokajacz, dzięki któremu maluch czuje się bezpieczny i zrelaksowany.

 

Jakie korzyści dla matki?

 

Położna wskazuje, że długie karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka. Karmienie dłużej niż rok to również szereg korzyści dla kobiety:

 

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na: raka piersi i jajników, nowotworu tarczycy i trzonu macicy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, osteoporozy w czasie menopauzy, chorób układu krążenia, zapalenia stawów, wystąpienia udaru - wylicza.

 

Czy tylko zalety?

 

Pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz podkreśla, że nie ma żadnych naukowych dowodów wykazujących negatywne skutki długiego karmienia piersią.

 

Położna Aleksandra Godlewska zauważa ponadto:

 

Długie karmienie piętnowane jest czasem przez niektóre celebrytki, pediatrów, członków rodziny czy niestety wciąż jeszcze położne. Jest jednak coraz bardziej popularne wśród świadomych mam. Paramedyczne wady wymieniane przez wiele osób zostały już obalone przez Światową Organizację Zdrowia, doradców laktacyjnych i te położne, które podążają za najnowszymi trendami.

 

Wśród wad wskazywanych przez przeciwników długie karmienia piersią pojawia się: ograniczenie mobilności kobiety, która musi wracać do domu, aby nakarmić dziecko piersią i nieprzespane noce -  dziecko bowiem przyzwyczaja się do ssania piersi jako sposobu na zasypianie.

 

Biorąc pod uwagę ogrom zalet płynących z mleka mamy, a tak małą liczbę wad, wiele karmiących piersią kobiet „przymyka oko” na te niewielkie niedogodności - podkreśla położna.

 

Woda nie mleko i wiele innych mitów

 

Jak zauważa Aleksandra Godlewska, mity związane z długim karmieniem piersią to temat-rzeka.

 

W swojej praktyce najczęściej słyszę opinie, że karmienie piersią na samym początku musi boleć, że płaskie brodawki czy małe piersi uniemożliwiają skuteczne karmienie. Krążą też stereotypy o tym, że mleko po roku karmienia jest bez wartości czy że długie karmienie powoduje próchnicę, niedożywienie, opóźnienie emocjonalne czy opóźnienie mowy - wylicza.

 

I dodaje:

 

Słyszałam również skargi mam karmiących na teściowe, swoje mamy czy siostry, które mówiły, że długie karmienie piersią to fanaberia i dziwactwo. Albo słowa „najlepszych” przyjaciół, którzy twierdzili, że to obrzydliwe, niestosowne, ohydne…

 

Położna przyznaje, że nie są to żadne powody do odstawienia dziecka od piersi ani w 6, ani w 12, ani w 24 czy w 36 miesiącu życia dziecka. Brak wsparcia rodziny i negatywne komentarze płynące z otoczenia mają natomiast ogromny wpływ na decyzję kobiety o zakończeniu karmienia.

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

 

Nasze ekspertki podkreślają, że najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi to chęci mamy i/lub dziecka.

 

Zawsze jest to indywidualny moment, który może mieć miejsce w różnych miesiącach życia - zauważa Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

Co zrobić, aby zakończenie karmienia było komfortowe dla matki i dziecka?

 

Jeśli taka decyzja zostanie już podjęta, to nie ma idealnej metody dla teamu mama-dziecko, która ułatwi czy załatwi odstawienie od piersi. Czasem dziecko samo się odstawia, czasem mama decyduje się na kurs przygotowujący do tego - odpowiada Aleksandra Godlewska.

 

I dodaje:

 

Myślę, że dużo łatwiej jest odstawić duże dziecko niż niemowlaka. Zazwyczaj około 2-4 roku życia karmień jest już niewiele. Na pewno przyda się dużo cierpliwości i przytulania.

 

Regularne badania nie tylko przy karmieniu piersią

 

Czy długie karmienie piersią jest wskazaniem do wykonywania jakiś szczególnych badań lekarskich przez kobietę? Położna odpowiada:

 

Myślę, że kobieta karmiąca piersią powinna dbać o siebie tak samo jak ta, która nie karmi tak długo i każda inna kobieta. Trzeba pamiętać o regularnych badaniach krwi, wizytach u ginekologa, wykonywaniu cytologii, USG narządu rodnego czy kontroli stomatologicznej - dwa razy w roku.

 

I jak podkreśla, karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do regularnego wykonywania USG piersi.

Aleksandra Godlewska położna artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Położna. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest edukatorem laktacyjnym i specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Pracuje w Centrum Medycznym Patrycja Sodowska w Katowicach, gdzie asystuje w badaniach prenatalnych. Zajmuje się edukacją pacjentek w zakresie połogu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią. Domowe porady laktacyjne udziela na terenie województwa śląskiego. Prowadzi indywidualne zajęcia w szkole rodzenia. 

Lidia Ostrowska-Nawarycz pediatra, hipertensjolog 5.00 / 20 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Pediatra z 35 letnim stażem zawodowym. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób dzieci (II stopnia) oraz hipertensjologii, a także tytuł doktora nauk medycznych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. 

Wśród swoich pacjentów ma dzieci w każdym wieku - od noworodka do pełnoletniości. Jej pasją jest rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia oraz zespołu metabolicznego u dzieci. Dużą wagę przykłada do profilaktyki nadciśnienia tętniczego i otyłości. W leczeniu stosuje również homeopatię.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jakie jest ryzyko zapłodnienia, bo bardzo się martwię?
Mam 41 lat. Mój ostatni cykl trwał 34 dni, poprzednie 27/29/30 dni. W 9 dniu cyklu (4 dni po miesiączce) współżyłam z mężem stosunkiem przerywanym. Od 14 lat stosujemy te metodę, gdyż mąż ma uczulenie na środki nawilżające, a ja mam żylaki, wiec pigułki odpadają. Od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć, o czym to może świadczyć?
Mam pewien problem. Dość długo spóźnia mi się okres dokładnie 15 dni. Ostatni okres 31 grudnia. Mam stwierdzone pcos. Ponad tydzień mam brązowe plamienia a okresu brak. Przez 3 dni miałam brązowe z domieszką krwi i ból podbrzusza jak na miesiączkę jeszcze tak nigdy nie miałam....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Bardzo mnie to zestresowało i nie wiem, jak powinnam się zachować.
Mam 21 lat i w niedzielę wieczorem miałam swój pierwszy raz. Pojawił się moment bólu i troszkę krwi, ale po umyciu już wszystko było w porządku. W poniedziałek rano zaczęłam krwawić tak, jak podczas okresu i krwawienie trwa już trzeci dzień. Nie jest bolesne ani bardziej obfite niż...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Co może oznaczać ból a bardziej kłucie od czasu do czasu po prawej stronie w pachwiny?
Cykle regularne 26-27 dni, miesiączka trwa 5 dni. Miesiąc temu wizyta u ginekologa lekarz powiedział, że wszystko ok tylko torbiel krwotoczna, ale się wchłonie w następnym cyklu. Właśnie zaczęłam kolejny cykl, już jestem po miesiączce, a dalej czuje kłucie. Wizyta dopiero za miesiąc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Od którego tygodnia ciąży lekarz ginekolog może wystawić zwolnienie?
 Byłam u ginekologa w 5 tygodniu i niestety powiedział, że nie może wystawić zwolnienia, że dopiero od 7 tygodnia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy to na pewno są hemoroidy, czy coś innego?
Ostatni poród 6 lat temu (3 poród) dostałam hemoroidy, co roku chodzę na kontrolę do ginekologa i mi powiedział, że mam właśnie hemoroidy i fałdy odbytu po porodach się zrobiły. Jest tam też taka golka, nie boli, nie powiększa się, po prostu wygląda to nie estetycznie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja proktologiczna.
Czy muszę robić cytologię, skoro nie współżyłam?
Mam 20 lat i nie współżyłam jeszcze. Mam mieć cytologię, ale boję się, że przerwą mi błonę dziewiczą. Czy podczas cytologii mogą ją przerwać? Jedynie mam torbiel na jajniku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy tę kwestię skonsultować z lekarzem przed badaniem.
Co to mogło być? Skąd taka hormonalna zmiana?
Mam problemy miesiączkowe. Ostatnia moja miesiączka wystąpiła 26 grudnia (trwała tak jak zawsze) kolejna wypadała 23 stycznia, ale jej nie dostałam. Zamiast tego 19 stycznia pojawił się śluz z zabarwieniem lekko brązowym w (każdy dzień był inny) wystąpiło też lekko różowe. To trwało przez...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Czy jest możliwość, że owulacja wyszła w tych dniach?
Staram się o ciążę 4 miesiąc. Mój cykl trwa 28 dni. Test owulacyjny wyszedł pozytywny w 11 i 12 dniu cyklu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Czy można coś zrobić, żeby córka urosła jeszcze trochę?
Moja córka dostała miesiączkę w wieku 10 lat i 9 miesięcy. Wzrost obecnie 143 cm. Jesteśmy pod opieką endokrynologa ze względu na przedwczesne dojrzewanie płciowe. Wiek kostny przyspieszony o 2 lata. Pani doktor nie chciała hamować dojrzewania pomimo słabego wzrastania, liczyła, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, rozumiem Pani obawy dotyczące wzrostu córki i konsekwencji przedwczesnego dojrzewania płciowego. Warto podkreślić, że wzrost jest procesem skomplikowanym i zależy od wielu czynników, w tym genetyki, stanu zdrowia oraz poziomu hormonów. Przedwczesne dojrzewanie płciowe może faktycznie wpłynąć na końcowy wzrost, ponieważ wczesne zakończenie wzrostu kości może nastąpić z powodu przedwczesnego zamknięcia nasad kości długich. Jeżeli Pani córka jest pod opieką specjalisty, to jest to najlepsze działanie, jakie można podjąć. Endokrynolog jest w stanie monitorować rozwój córki i, jeżeli jest to możliwe oraz wskazane, zastosować interwencje mające na celu optymalizację wzrostu. Czasami lekarze decydują się na niewprowadzanie terapii hamującej dojrzewanie płciowe, ponieważ każda interwencja niesie za sobą potencjalne ryzyko i korzyści, które muszą być dokładnie rozważone. Proszę pamiętać, aby dbać o zdrowy tryb życia córki, co obejmuje zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną. Te czynniki mogą wspierać ogólne zdrowie i dobre samopoczucie, nawet jeśli bezpośredni wpływ na wzrost może być ograniczony. Jeśli nadal istnieją obawy dotyczące wzrostu córki, zawsze warto podjąć ponowną rozmowę z lekarzem endokrynologiem lub zasięgnąć drugiej opinii medycznej. Istotne jest, aby decyzje terapeutyczne były podejmowane na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia, oczekiwań wzrostu oraz potencjalnych korzyści i ryzyka związanych z różnymi opcjami leczenia. Ponadto, zachęcam do regularnego monitorowania wzrostu i rozwoju córki w porozumieniu z lekarzem, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę i wsparcie na każdym etapie jej rozwoju.
Czy krwawienie międzymiesiączkowe to coś poważnego?
Byłam u ginekologa 2 miesiące temu i wszystko było w porządku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja u ginekologa prowadzącego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, krwawienie międzymiesiączkowe może mieć różne przyczyny i nie zawsze jest powodem do niepokoju, ale zawsze warto je dokładnie zbadać. Może być wynikiem naturalnych fluktuacji hormonalnych, szczególnie jeśli występuje sporadycznie. Inne potencjalne przyczyny to zmiany w szyjce macicy, infekcje, zmiany w obrębie macicy, stosowanie niektórych metod antykoncepcyjnych lub nawet stres. Skoro była Pani u ginekologa dwa miesiące temu i wszystko było w porządku, to prawdopodobnie nie ma powodu do natychmiastowego niepokoju. Jednak jeśli krwawienie międzymiesiączkowe utrzymuje się, nasila lub jest związane z innymi objawami, takimi jak ból, zalecam skontaktowanie się z lekarzem ginekologiem w celu ponownej oceny. Lekarz może zasugerować dodatkowe badania, takie jak badanie ultrasonograficzne lub badania hormonalne, aby wykluczyć wszelkie potencjalne problemy. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne u ginekologa oraz zgłaszać wszelkie nowe lub niepokojące objawy. Pamiętajmy, że profilaktyka i wczesna diagnoza są kluczowe dla zachowania zdrowia reprodukcyjnego. Zachęcam również do prowadzenia zapisów dotyczących cyklu menstruacyjnego, w tym wszelkich nieprawidłowości, co może być pomocne podczas konsultacji z lekarzem.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być różne przyczyny o podłożu hormonalnym lub zapalnym, dlatego wskazana wizyta stacjonarna u ginekologa w celu przeprwadzenia badania .
Czy to może być zapalenie wyrostka, czy coś innego?
Przychodzę z pytaniem dość nietypowym. Boli mnie w okolicy pachwiny, ból nie jest stały, ale kłujący, boli w różnych momentach. Przy oddawaniu moczu nic mnie nie boli, ale mocniejszy ból pojawia się w różnych momentach (jak chodzę, to boli przez chwilę, przy siadaniu...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na kilka różnych stanów zdrowotnych, a ich przyczyna nie musi być bezpośrednio związana z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Ból w okolicy pachwiny, który jest kłujący i pojawia się w różnych momentach, może mieć różne przyczyny, takie jak problemy z układem mięśniowo-szkieletowym, przepuklina, problemy związane z biodrami lub kolanami, a także schorzenia ginekologiczne czy urologiczne. Brak typowych objawów zapalenia wyrostka, takich jak gorączka, wymioty czy utrzymujący się i nasilający się ból w prawej dolnej części brzucha, może sugerować inną przyczynę dolegliwości. Jednak każdy przypadek bólu brzucha wymaga dokładnej diagnostyki, ponieważ objawy wielu stanów mogą być podobne. Może być konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak ultrasonografia brzucha, aby wykluczyć problemy z narządami wewnętrznymi, lub badania ortopedyczne, jeśli podejrzewa się, że źródło bólu jest związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Proszę pamiętać, że dokładna diagnoza jest kluczowa do wyboru odpowiedniego leczenia, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Zachęcam do umówienia się na konsultację jak najszybciej, aby ustalić przyczynę dolegliwości i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Jaka może być przyczyna?
Mam regularne cykle 26-27 dni. Miesiąc temu byłam u ginekologa sprawdzić, czy wszystko jest ok, wszystko ok. Staramy się o drugie dziecko od września już. Dziś jest 27 dzień cyklu -  okresu nie mam, boli mi po prawej jakby jajnik i promieniuje do pachwin przez pośladek, dodam, że czasami już...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, ból w okolicy jajnika promieniujący do pachwiny i pośladka, szczególnie w kontekście starań o dziecko, może mieć kilka potencjalnych przyczyn. Biorąc pod uwagę, że jest Pani w 27 dniu cyklu i ból pojawia się w okolicy jajnika, jedną z możliwości może być zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub owulacja późna, która czasami może wystąpić nawet u kobiet z regularnymi cyklami. Inną możliwością jest ciąża, zwłaszcza jeśli występuje opóźnienie miesiączki. Ból w okolicy jajnika i pachwiny może być również związany z początkiem ciąży, chociaż wczesne objawy ciąży różnią się u każdej kobiety. Warto rozważyć wykonanie testu ciążowego, najlepiej testu z krwi na obecność hormonu beta-hCG, który jest najbardziej wiarygodnym sposobem weryfikacji ciąży w tak wczesnym etapie. Inne potencjalne przyczyny to torbiele jajnika, które mogą powodować ból w okolicy jajnika, szczególnie jeśli dochodzi do ich pęknięcia lub skrętu. Rzadziej ból taki może sygnalizować endometriozę, choć zazwyczaj towarzyszą jej inne objawy, takie jak bolesne miesiączki czy ból podczas stosunków płciowych. Ponieważ ból jest intensywniejszy niż zazwyczaj i występuje w specyficznym momencie cyklu, zalecam umówienie się na wizytę u ginekologa. Lekarz może zalecić wykonanie badania ultrasonograficznego, aby ocenić stan jajników i wykluczyć ewentualne problemy, takie jak torbiele czy inne zmiany. Dodatkowo, jeśli istnieje podejrzenie ciąży, lekarz może zasugerować wykonanie odpowiednich badań. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa i monitorowanie swojego cyklu są ważne, szczególnie w procesie starania się o dziecko. Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który może najlepiej ocenić Pani sytuację i zaproponować odpowiednie działania.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Prawdopodobnie jest to objaw przed pojawieniem się miesiączki, jednak gdyby nie wystąpiła w ciągu kilku dni, wskazana jest wizyta u ginekologa.
Czy mogę prosić o poradę czemu ten cykl zaczął się tak szybko. 
Mam 26 lat jestem w trakcie starania o dziecko. Miesiąc temu miałam robione usg dopochwowe endometrium wynosiło 21. Dostałam okres terminowo, jednak w 16 dni cyklu zaczęły się mocne brązowo brunatne plamienia. W 18 dni cyklu jest już krwawienie. Cykle trwają zazwyczaj 30-32 dni ból brzucha...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zmiany w charakterze cyklu menstruacyjnego i wystąpienie krwawienia w środku cyklu, szczególnie jeśli jest to nowy objaw, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. W kontekście Pani starań o dziecko, ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszelkie nieregularności, które mogą być sygnałem potrzeby dokładniejszej diagnostyki. Grubość endometrium 21 mm przed miesiączką, jak Pani wspomniała, wskazuje na dobrze rozwiniętą błonę śluzową macicy, co jest pozytywnym sygnałem w kontekście płodności. Mocne brązowo-brunatne plamienia, które następnie przekształciły się w krwawienie w 18 dniu cyklu, mogą mieć kilka przyczyn. Jedną z nich może być krwawienie owulacyjne, które zdarza się niektórym kobietom w okolicy owulacji, jednak zazwyczaj jest ono lżejsze i trwa krócej. Inne potencjalne przyczyny to hormonalne zaburzenia równowagi, infekcje, polipy endometrialne, czy nawet bardzo wczesna ciąża, gdzie może dojść do implantacyjnego krwawienia, chociaż zazwyczaj jest ono lżejsze i krócej trwające. Ponieważ Pani cykle są zwykle regularne, a to zdarzenie jest nietypowe, zalecam konsultację z ginekologiem. Lekarz może zaproponować wykonanie dodatkowych badań, takich jak kontrolne badanie ultrasonograficzne, badania hormonalne, aby sprawdzić stężenia progesteronu i estrogenu, czy też ocenić funkcję tarczycy, która może wpływać na cykle menstruacyjne. Proszę pamiętać, że dokładna ocena sytuacji przez specjalistę jest niezbędna, aby wykluczyć potencjalne problemy i zaplanować najlepszą ścieżkę postępowania w kontekście Pani starań o dziecko. Zachęcam do niezwłocznego umówienia wizyty u ginekologa, który pomoże ustalić przyczynę zmian w Pani cyklu i doradzi odpowiednie kroki.
Czy samoistne poronienie wpływa na płodność?
Jedni mówią, że po poronieniu łatwiej jest zajść w ciążę, natomiast spotkałam się z wieloma opiniami, że kobiety mają problem z zajściem w ciążę po poronieniu - więc które sformułowanie jest trafne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, poronienie jest zdarzeniem, które może mieć różny wpływ na płodność, zależnie od indywidualnych okoliczności, stanu zdrowia kobiety i przyczyn poronienia. Wiele kobiet może zajść w ciążę krótko po poronieniu, co bywa czasami postrzegane jako okres zwiększonej płodności. To zjawisko może być związane z naturalnymi mechanizmami regulacji hormonalnej organizmu po utracie ciąży. Niemniej jednak, dla niektórych kobiet poronienie może być sygnałem istnienia problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na płodność, takich jak zaburzenia hormonalne, problemy z układem odpornościowym, nieprawidłowości anatomiczne macicy, czy infekcje. Proszę pamiętać, że każda sytuacja może być inna i wymaga indywidualnej oceny przez specjalistę. Jeśli doświadczyła Pani poronienia i ma obawy dotyczące płodności, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Specjalista może zalecić odpowiednie badania i, w razie potrzeby, leczenie, aby wspomóc proces starania się o dziecko. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne oraz prowadzić zdrowy styl życia, co również ma pozytywny wpływ na płodność.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym i usg
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę