1. Artykuły
  2. Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie

Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie

O długim karmieniu piersią mówimy wówczas, gdy kobieta karmi dziecko dłużej niż 12 miesięcy. To trend coraz popularniejszy wśród świadomych mam. Świadomych korzyści, jakie karmienie przynosi nie tylko dziecku, ale i im samym. O tym jakie to korzyści, ale i dlaczego droga do karmienia piersią potrafi być długa i wyboista mówi pediatra dr n. med. Lidia Ostrowska-Nawarycz oraz położna i edukator laktacji, mgr Aleksandra Godlewska.

Długie karmienie piersią. Położna, pediatra: dlaczego tak, dlaczego nie
Spis treści
Jak długo karmić dziecko piersią? Jakie korzyści dla dziecka? Jakie korzyści dla matki? Czy tylko zalety? Woda nie mleko i wiele innych mitów Kiedy odstawić dziecko od piersi? Regularne badania nie tylko przy karmieniu piersią

Jak długo karmić dziecko piersią?

 

Zgodnie z wytycznymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia i kontynuację karmienia do drugiego roku życia dziecka albo dłużej. Tak długo, jak chcą tego mama i dziecko.

 

Kolejne 18 miesięcy, zaczynając od 6 miesiąca życia, WHO zaleca kontynuację karmienia piersią, przy jednoczesnym stopniowym wprowadzaniu pokarmów stałych - wyjaśnia położna Aleksandra Godlewska.

arrow Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych rad - wspierające słowa
arrow Dysleksja rozwojowa. Wczesne rozpoznanie daje szanse
arrow Zęby mleczne. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
arrow Nudzi mi się! To wspaniale - odpowiada psycholog
arrow Kiedy do logopedy z małym dzieckiem. Sygnały alarmowe
arrow Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę?

Jakie korzyści dla dziecka?

 

Jak zauważa pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz, korzyści z karmienie piersią są obustronne, zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

 

Te dla dziecka to: bezpośredni kontakt fizyczny i psychiczny  przekładający się na prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka.  Mleko kobiece dostarcza dziecku niezbędnych składników odżywczych, zawiera białka swoiste gatunkowo. Zawarte w nim przeciwciała wpływają na odporność i chronią  przed różnymi  infekcjami. Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko rozwoju alergii – np. atopowego zapalenia skóry czy astmy. A w przyszłości zmniejsza również ryzyko wystąpienia otyłości czy rozwoju cukrzycy - wylicza.

 

Między 12 a 23 miesiącem życia, mleko matki może dostarczać dziecku około ⅓ dziennego zapotrzebowania energetycznego, a także białka i witaminy, kwas foliowy, wapń, jod, magnez, potas, sód, cynk, żelazo.

 

Pierś mamy to szybkie zapewnienie dziecku jedzenia i picia. A mleko kobiety to zawsze pełnowartościowy posiłek. I to nie ulega zmianie w drugim roku po porodzie  - zauważa położna Aleksandra Godlewska.

 

I jak dodaje:

 

Długie karmienie piersią buduje głęboką więź emocjonalną pomiędzy mamą a dzieckiem. To naturalny uspokajacz, dzięki któremu maluch czuje się bezpieczny i zrelaksowany.

 

Jakie korzyści dla matki?

 

Położna wskazuje, że długie karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka. Karmienie dłużej niż rok to również szereg korzyści dla kobiety:

 

Zmniejszenie ryzyka zachorowania na: raka piersi i jajników, nowotworu tarczycy i trzonu macicy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, osteoporozy w czasie menopauzy, chorób układu krążenia, zapalenia stawów, wystąpienia udaru - wylicza.

 

Czy tylko zalety?

 

Pediatra Lidia Ostrowska-Nawarycz podkreśla, że nie ma żadnych naukowych dowodów wykazujących negatywne skutki długiego karmienia piersią.

 

Położna Aleksandra Godlewska zauważa ponadto:

 

Długie karmienie piętnowane jest czasem przez niektóre celebrytki, pediatrów, członków rodziny czy niestety wciąż jeszcze położne. Jest jednak coraz bardziej popularne wśród świadomych mam. Paramedyczne wady wymieniane przez wiele osób zostały już obalone przez Światową Organizację Zdrowia, doradców laktacyjnych i te położne, które podążają za najnowszymi trendami.

 

Wśród wad wskazywanych przez przeciwników długie karmienia piersią pojawia się: ograniczenie mobilności kobiety, która musi wracać do domu, aby nakarmić dziecko piersią i nieprzespane noce -  dziecko bowiem przyzwyczaja się do ssania piersi jako sposobu na zasypianie.

 

Biorąc pod uwagę ogrom zalet płynących z mleka mamy, a tak małą liczbę wad, wiele karmiących piersią kobiet „przymyka oko” na te niewielkie niedogodności - podkreśla położna.

 

Woda nie mleko i wiele innych mitów

 

Jak zauważa Aleksandra Godlewska, mity związane z długim karmieniem piersią to temat-rzeka.

 

W swojej praktyce najczęściej słyszę opinie, że karmienie piersią na samym początku musi boleć, że płaskie brodawki czy małe piersi uniemożliwiają skuteczne karmienie. Krążą też stereotypy o tym, że mleko po roku karmienia jest bez wartości czy że długie karmienie powoduje próchnicę, niedożywienie, opóźnienie emocjonalne czy opóźnienie mowy - wylicza.

 

I dodaje:

 

Słyszałam również skargi mam karmiących na teściowe, swoje mamy czy siostry, które mówiły, że długie karmienie piersią to fanaberia i dziwactwo. Albo słowa „najlepszych” przyjaciół, którzy twierdzili, że to obrzydliwe, niestosowne, ohydne…

 

Położna przyznaje, że nie są to żadne powody do odstawienia dziecka od piersi ani w 6, ani w 12, ani w 24 czy w 36 miesiącu życia dziecka. Brak wsparcia rodziny i negatywne komentarze płynące z otoczenia mają natomiast ogromny wpływ na decyzję kobiety o zakończeniu karmienia.

 

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

 

Nasze ekspertki podkreślają, że najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi to chęci mamy i/lub dziecka.

 

Zawsze jest to indywidualny moment, który może mieć miejsce w różnych miesiącach życia - zauważa Lidia Ostrowska-Nawarycz.

 

Co zrobić, aby zakończenie karmienia było komfortowe dla matki i dziecka?

 

Jeśli taka decyzja zostanie już podjęta, to nie ma idealnej metody dla teamu mama-dziecko, która ułatwi czy załatwi odstawienie od piersi. Czasem dziecko samo się odstawia, czasem mama decyduje się na kurs przygotowujący do tego - odpowiada Aleksandra Godlewska.

 

I dodaje:

 

Myślę, że dużo łatwiej jest odstawić duże dziecko niż niemowlaka. Zazwyczaj około 2-4 roku życia karmień jest już niewiele. Na pewno przyda się dużo cierpliwości i przytulania.

 

Regularne badania nie tylko przy karmieniu piersią

 

Czy długie karmienie piersią jest wskazaniem do wykonywania jakiś szczególnych badań lekarskich przez kobietę? Położna odpowiada:

 

Myślę, że kobieta karmiąca piersią powinna dbać o siebie tak samo jak ta, która nie karmi tak długo i każda inna kobieta. Trzeba pamiętać o regularnych badaniach krwi, wizytach u ginekologa, wykonywaniu cytologii, USG narządu rodnego czy kontroli stomatologicznej - dwa razy w roku.

 

I jak podkreśla, karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do regularnego wykonywania USG piersi.

Aleksandra Godlewska położna artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Położna. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest edukatorem laktacyjnym i specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego. Pracuje w Centrum Medycznym Patrycja Sodowska w Katowicach, gdzie asystuje w badaniach prenatalnych. Zajmuje się edukacją pacjentek w zakresie połogu, opieki nad noworodkiem, karmienia piersią. Domowe porady laktacyjne udziela na terenie województwa śląskiego. Prowadzi indywidualne zajęcia w szkole rodzenia. 

Lidia Ostrowska-Nawarycz pediatra, hipertensjolog 5.00 / 12 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Pediatra z 35 letnim stażem zawodowym. Posiada specjalizację w dziedzinie chorób dzieci (II stopnia) oraz hipertensjologii, a także tytuł doktora nauk medycznych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej. 

Wśród swoich pacjentów ma dzieci w każdym wieku - od noworodka do pełnoletniości. Jej pasją jest rozpoznawanie i leczenie nadciśnienia oraz zespołu metabolicznego u dzieci. Dużą wagę przykłada do profilaktyki nadciśnienia tętniczego i otyłości. W leczeniu stosuje również homeopatię.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Wykonanie beta HCG przyjmując antykoncepcję - czy wykryje ciążę?
Czy mogę wykonać badanie beta HCG z krwi w laboratorium stosując tabletki...
24.03.2023
Tak, wydzielanie betaHCG jest niezależne od przyjmowanej antykoncepcji. Jest wydzielane przez formujące się łożysko i antykoncepcja nie wpływa na jego produkcję.
Marcin Cymerys
lekarz
Umów wizytę
Tak, wydzielanie betaHCG jest niezależne od przyjmowanej antykoncepcji. Jest wydzielane przez formujące się łożysko i antykoncepcja nie wpływa na jego produkcję.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Oczywiście - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, badanie to będzie dawało miarodajny wynik niezależnie od stosowanej aktualnie terapii antykoncepcyjnej.
Ile czasu po porodzie powinna pojawić się miesiączka?
Karmię dziecko piersią 15 miesięcy i nadal nie mam miesiączki. Na ostatnim badaniu...
22.03.2023
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Krwawienie po cesarskim cięciu nie ustępuje pomimo przyjmowania antykoncepcji.
Jestem 4 miesiące po porodzie cesarskim cięciem. Po porodzie w pierwszym dniu miesiączki zaczęłam...
21.03.2023
Proszę powtórnie skonsultować się z ginekologiem celem poszerzenia diagnostyki ultrasonograficznej oraz laboratoryjnej. Krwawienie utrzymujące się tak długo nie jest prawidłowe i wymaga dobrania odpowiedniego leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę powtórnie skonsultować się z ginekologiem celem poszerzenia diagnostyki ultrasonograficznej oraz laboratoryjnej. Krwawienie utrzymujące się tak długo nie jest prawidłowe i wymaga dobrania odpowiedniego leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Ból w pochwie i pieczenie - czy mogą być spowodowane przewianiem?
Od 2 dni odczuwam mocny ból w środku pochwy oraz „rozpieranie pochwy” - tak...
19.03.2023
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego oraz u ginekologa, włączenie leków farmakologicznych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska celem wypisania odpowiednich leków na receptę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego oraz u ginekologa, włączenie leków farmakologicznych.
Czy krążki antykoncepcyjne mogą być też stosowane w celu wyleczenia innych chorób?
Czy środki antykoncepcyjne wykorzystuje się oprócz przeciwdziałania zapłodnieniu...
14.03.2023
Jeśli ma Pani na myśli antykoncepcyjne krążki o działaniu hormonalnym to mogą one być zastosowane również ze wskazań innych niż antykoncepcyjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Kwestie te należy omówić z lekarzem ginekologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli ma Pani na myśli antykoncepcyjne krążki o działaniu hormonalnym to mogą one być zastosowane również ze wskazań innych niż antykoncepcyjne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkie wskazania do stosowania leku są zawarte w jego charakterystyce produktu leczniczego.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii
Umów wizytę