1. Artykuły
  2. Chemseks zyskuje na popularności. Psycholog: to droga na skróty, niszczy zdrowie psychiczne

Chemseks zyskuje na popularności. Psycholog: to droga na skróty, niszczy zdrowie psychiczne

Chemseks czyli współżycie seksualne pod wpływem środków psychoaktywnych to zyskujący coraz większą popularność trend. - Warto zwrócić uwagę na to, że chemseks jest po prostu alternatywą, która niszczy zdrowie psychiczne - przekonuje Barbara Wesołowska - Budka - psycholog, psychoterapeuta, seksuolog i superwizor, prowadzącą sieć Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika oraz Instagram Psychoterapia i życie.

Chemseks zyskuje na popularności. Psycholog: to droga na skróty, niszczy zdrowie psychiczne
Spis treści
Chemseks - co to takiego? Kto decyduje się na chemseks? Błędne koło chemseksu Nie możesz myśleć o niczym innym? Chemseks uzależnia Po co mi terapia?

Chemseks - co to takiego?

 

Chemseks to zjawisko oznaczające odbywanie stosunku seksualnego pod wpływem środków psychoaktywnych. Tymi środkami mogą być ogólnie dostępny alkohol lub narkotyki - stosowane zdecydowanie częściej. Ma na celu spotęgowanie doznań i odczuć, czy po prostu ułatwienie stosunku - pozbycie się zahamowań, wstydu, swoich blokujących schematów.

 

W moim gabinecie coraz częściej spotykam się z osobami, które uległy temu „trendowi”. Nie jest ich jeszcze tak dużo, jak osób z innymi problemami w obszarze seksu, ale podejrzewam, że z uwagi na „świeżość” tego zjawiska, będzie ono przybierać na sile - przyznaje nasza ekspertka, Barbara Wesołowska-Budka.

 

Zdaniem psycholog, popularność chemseksu jest budowana przede wszystkim przez ,kulturę w której żyjemy szybko, nie mamy czasu na półśrodki i chcemy, by życie dostarczało przyjemności.

 

Jak osiągnąć coś, co ma sprawiać nam satysfakcję, jeśli szkoda nam czasu na proces zdobywania tego? Osoby, które zadają sobie to pytanie, najczęściej obierają właśnie drogę na skróty. Używki są niestety dość częstym sposobem na redukowanie napięcia, tuszowanie problemów, pozbywanie się złego samopoczucia, nie tylko w temacie seksu. Ale jak widać i w tym seksualnym obszarze życia odnalazły swoje „zastosowanie” - przyznaje.

arrow Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
arrow Absencja seksualna. Czy można żyć bez seksu?
arrow Ginekolog: ryzykowny seks ma swoje konsekwencje
arrow Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?
arrow Zaburzenia erekcji - przyczyny i leczenie
arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu

Kto decyduje się na chemseks?

 

Jest kilka typów osób, które zdecydują się na chemseks. Nasza ekspertka wylicza:

 

Są osoby, które mają szeroki wachlarz potrzeb związany z doświadczaniem nowych rzeczy, gotowość na ryzyko i wewnętrzną ciekawość. Są osoby niezwykle otwarte w tematach seksualności, zainteresowane różnymi rozwiązaniami podsycanymi przez media i różne środowiska.

 

Jak jednak zauważa:

 

Najczęściej będą to osoby, które doświadczają zaburzeń w obszarze swojej seksualności, mają trudności z akceptacją siebie i mają potrzebę zyskiwania natychmiastowej gratyfikacji. Nie chcą włożyć wysiłku, by naprawić problem, ale skupiają się na przyjemności i tym, co mogą zyskać natychmiast.

 

Często jednak realizowanie celów w ten sposób nie przynosi satysfakcji, a tylko chwilową ulgę. Psycholog podkreśla, że po zażyciu narkotyków i stosunku seksualnym nie będziemy mieć gwarancji dobrego samopoczucia, wręcz przeciwnie. Ważna jest natomiast codzienna praca nad sobą:

 

Tylko praca nad swoimi trudnościami daje nam prawdziwą gwarancję wyjścia ze skorupy kompleksów, niedowartościowania, nieśmiałości, braku samoakceptacji. To trudna praca, bo oznacza zmierzenie się z własnymi demonami - przyznaje.

 

Błędne koło chemseksu

 

Nasza ekspertka zauważa, że najpoważniejszym zagrożeniem chemseksu jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych, jeżeli stosuje się ją regularnie.

 

Z czasem osoba nadużywająca przestaje dopuszczać do siebie myśl, że stosunek seksualny może odbywać się w ogóle na trzeźwo. Nakręca błędne koło i tkwi w nim - chce się wyluzować podczas seksu, więc zażywa substancje. Po seksie uczucie wyluzowania nie będzie się utrzymywać. Rzeczywistość znowu staje się szara, pełna wewnętrznego napięcia. Więc znowu bierze narkotyki lub pije alkohol przy okazji stosunku seksualnego, by uczucie wolności powróciło - wyjaśnia.

 

Z czasem substancje stają się towarzyszami nie tylko aktów seksualnych, ale i codzienności. Zaczynamy sięgać po nie wtedy, kiedy mamy gorszy czas, bo kojarzą nam się z przyjemnością i satysfakcją.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że chemseks jest po prostu alternatywą, która niszczy zdrowie psychiczne. Samo stosowanie środków odurzających wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, w konsekwencji nawet na nasze funkcje poznawcze takie jak pamięć, uwaga, czy koncentracja. Alkohol lub narkotyki + seks to budowanie w swojej świadomości szkodliwych schematów myślowych, takich jak np. „Muszę zażyć, żeby udało się osiągnąć orgazm, inaczej nie ma takiej opcji” lub „muszę się upić, bo tylko wtedy jestem atrakcyjniejszy” - wyjaśnia szkodliwość chemseksu Barbara Wesołowska-Budka.

 

Nie możesz myśleć o niczym innym? Chemseks uzależnia

 

W jaki sposób osoba uzależniona od chemseksu może sobie pomóc? W pierwszej kolejności przyznając się do tego, że ma problem.

 

Unikanie tematu w swojej głowie i kompulsywne działania mające za zadanie zrekompensowanie swojego poczucia winy nie są wyjściem. Taka osoba musi zdawać sobie sprawę z tego, że jest źle i że jej życie nie wygląda tak, jakby chciała - mówi psycholog.

 

Oznaką uzależnienia jest to, że dana czynność (seks, czy zażywanie substancji psychoaktywnych) przysłania nam inne codzienne sprawy.

 

Myślimy o niej, staje się ona dla nas priorytetem. Staje się naszym sposobem na radzenie sobie z trudnościami, ale w efekcie wcale tych trudności nie niweluje, a powoduje poczucie winy, jeszcze większy stres i frustrację. Przez uzależnienie zaniedbujemy także kontakty towarzyskie, rodzinne, a nawet pracę, czy inne ważne zobowiązania - tłumaczy Barbara Wesołowska-Budka.

 

Jeżeli osoba uzależniona zaczyna zdawać sobie sprawę z tego wszystkiego, to jest już pierwszy krok do sukcesu. Potem należy zgłosić się do odpowiedniego specjalisty - seksuologa lub terapeuty uzależnień.

 

Najlepiej zrobić to jak najszybciej, bo uzależnienie nie zniknie samo. Ono z czasem będzie wiercić coraz większą dziurę w głowie, by odebrać nawet to, co najcenniejsze - życie - nie pozostawia złudzeń nasza ekspertka.

 

Po co mi terapia?

 

U każdej osoby leczenie uzależnienia wygląda bardzo indywidualnie. Dlaczego?

 

Przede wszystkim dlatego, że każda ma swoje źródła napięć, nieszczęść i złych nawyków umiejscowione gdzie indziej. Niektórzy doświadczali przemocy domowej, inny pochodzą z rodziny dysfunkcyjnej, jeszcze inni doznali traumatycznego wydarzenia, wskutek którego nauczyli radzić sobie z doznaną traumą w określony sposób - podkreśla psycholog.

 

Dlatego każda z osób uzależnionych od chemseksu będzie w inny sposób pracowała na swojej terapii. U niektórych osób konieczny może okazać się pobyt w specjalnym ośrodku dla osób uzależnionych, by nauczyć się żyć bez narkotyków, czy alkoholu.

 

Najważniejszym punktem w terapii jest przepracowanie przeszłych trudnych doświadczeń i zaakceptowanie ich. Pogodzenie się z tym, że jakaś część życia  była trudna, ale przyszłość może być łatwiejsza - niekoniecznie z pomocą autodestrukcyjnych sposobów - wyjaśnia Barbara Wesołowska-Budka.

 

I dodaje:

 

Na terapii człowiek uczy się akceptacji siebie i swoich niedoskonałości, a także odczytywania, rozumienia i wyrażania własnych emocji, które kumulowane chcą mieć gdzieś ujście (np. poprzez chemseks). A także - adekwatnego radzenia sobie z przeciwnościami życia i przede wszystkim czerpania siły ze swojego wnętrza.

 

Barbara Wesołowska-Budka psychoterapeuta, psycholog, seksuolog artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, superwizor.
Prowadzi instagram Psychoterapia i życie oraz sieć Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika.
Absolwentka pięcioletnich studiów magisterskich WSFiZ w Warszawie na kierunku psychologia, z dodatkową specjalizacją: psychoterapia i terapia seksualna, pod opieką prof. dr hab. Zbigniew Lew- Starowicz. Jest certyfikowanym psychoterapeutą w nurcie poznawczo – behawioralnym. Pracuje pod stałą superwizją kliniczną, dzięki której cały czas doskonali własne umiejętności psychoterapeutyczne, które w sposób istotny przekładają się na owocną pomoc pacjentom. Przynależy do: Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.
Doświadczenie i praktykę zawodową zdobywała między innymi: w znanym Zakładzie Seksuologii Medycznej i Psychoterapii, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie na oddziale F9 i F5, III Kliniki Psychiatrycznej, w Szpitalu Wolskim, pawilon 12- Oddział psychiatryczny dzienny, w Centrum Terapii Autyzmu SOTIS oraz innych prywatnych ośrodkach zajmujących się zdrowiem psychicznym. Posiada 12 certyfikatów psychologiczno – seksuologicznych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Pracuje w Szpitalu im. Orłowskiego w Warszawie w Zakładzie Seksuologii Medycznej i Psychoterapii (NFZ). Ponadto cały czas doskonali swoje umiejętności poprzez czynne uczęszczanie w kongresach – konferencjach psychiatrycznych i seksuologicznych oraz regularnie uczestniczy w szkoleniach Terapii Schematu po to, aby doskonalić swoją wiedzę praktyka klinicznego i uzyskać certyfikat ISST umożliwiający dalsze szkolenie w kierunku uzyskania certyfikatu Terapeuty Schematu.
Zawodowo zajmuje się prawidłowym rozpoznaniem, diagnozowaniem i leczeniem różnorodnych zaburzeń psychicznych oraz seksualnych kobiet i mężczyzn. Pomocą i poradnictwem psychoterapeutycznym oraz seksuologicznym, uzupełnieniem i wzbogaceniem wiedzy z zakresu życia seksualnego, psychoedukacją oraz edukacją seksualną młodzieży i dorosłych. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży zarówno długo jak i krótkoterminową, terapię małżeńską / par (praca nad konfliktami małżeńskimi, treningi komunikacji i inne). Zaprasza na spotkania o charakterze konsultacyjno – diagnostycznym oraz psychoterapeutycznym. Prowadzi psychoterapię grupową.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak zapobiec pękaniu skóry podczas stosunku?
Mam 23 lata. Od jakiegoś czasu podczas każdego stosunku w pewnym momencie czuję rozdzieranie,...
11.12.2022
Takie dolegliwości nie powinny towarzyszyć zbliżeniu. Proszę bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem i poszerzyć diagnostykę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może jest to infekcja. Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Takie dolegliwości nie powinny towarzyszyć zbliżeniu. Proszę bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem i poszerzyć diagnostykę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Jakie są skutki uboczne przyjęcia estrogenu przez mężczyznę?
Jestem osobą transpłciową i planuję przyjęcie estrogenu. Jakie będą skutki...
29.11.2021
Istnieje cała gama objawów zarówno oczekiwanych, jak i niepożądanych stosowania terapii opartej na pochodnych estrogenu. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Szczegółowo będzie to omówione przez lekarza wdrażającego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje cała gama objawów zarówno oczekiwanych, jak i niepożądanych stosowania terapii opartej na pochodnych estrogenu. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
wiele objawów może wystąpić w zależności od dawki.
Sylwester Król
lekarz
Umów wizytę
Od zmian skórnych poprzez zmiany gruczołow ponzmiany zachowania Proszę omówić to z seksuologiem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę konsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Jaki może być powód problemów z erekcją?
Mój mąż od dwóch lat ma problemy związane z erekcją. Ma wzwód, ale nie...
20.05.2021
Proszę umówić wizytę u seksuologa i dokładnie omówić problem. Wskazana może być dalsza diagnostyka.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u seksuologa i dokładnie omówić problem. Wskazana może być dalsza diagnostyka.
10-latka ogląda filmy pornograficzne. Czy zgłosić się z nią do specjalisty?
Mam córkę, która w grudniu będzie miała 10 lat. Od dłuższego czasu przyuważyliśmy,...
07.04.2021
Warto się zglosić z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Warto się zglosić z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty - psychologa dziecięcego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Należy pójść z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Czy brak orgazmu u 20-latki może być spowodowany oglądaniem pornografii?
Mam 20 lat i nigdy nie miałam orgazmu. Z partnerem rozmawiam otwarcie o wszystkim, podczas seksu...
19.02.2021
Zaburzenia czynności seksualnych mogą mieć różne przyczyny i wpływ pornografii wcale nie musu być tu decydujący. Warto odwiedzić seksuologa i omówić Pani problem ze strony psychologicznej, pomocna może okazać się również konsultacja ginekologa. Warto pamiętać iż część ginekologów również udziela porad z zakresu seksuologii.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to bardzo trudne pytanie, samo oglądanie pornografii na pewno nie prowadzi do tego typu problemu. Konieczna będzie konsultacja psychiatryczna i pogłębiona analiza Pani problemu.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
zalecam wykonanie badan laboratoryjnych i wizyte u seksuologa
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia czynności seksualnych mogą mieć różne przyczyny i wpływ pornografii wcale nie musu być tu decydujący. Warto odwiedzić seksuologa i omówić Pani problem ze strony psychologicznej, pomocna może okazać się również konsultacja ginekologa. Warto pamiętać iż część ginekologów również udziela porad z zakresu seksuologii.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii
Umów wizytę