1. Artykuły
  2. Fentanyl. Czy Polacy obawiają się fali uzależnień? Sondaż

Fentanyl. Czy Polacy obawiają się fali uzależnień? Sondaż

Z przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat sondażu wynika, że Polacy generalnie są świadomi zagrożeń związanych z opioidami, w tym fentanylem. Jednakże występują różnice w ocenie zagrożenia wśród różnych grup wiekowych.

 

Fentanyl. Czy Polacy obawiają się fali uzależnień? Sondaż Fentanyl. Czy Polacy obawiają się fali uzależnień? Sondaż
Spis treści
Które substancje zdaniem Polaków najbardziej szkodliwe? Czy opioidy bardziej szkodliwe od innych substancji psychoaktywnych? Który z opioidów najbardziej niebezpieczny? Który z opioidów odpowiedzialny za falę ciężkich uzależnień? Czy w Polsce dojdzie do fali uzależnień od fentanylu?

Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło na panelu badanie-opinii.pl sondaż „Zdrowie Polaków - opioidy”. Sondaż zrealizowano od 28 czerwca do 1 lipca 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i województwo, w którym zamieszkują.

 

Które substancje zdaniem Polaków najbardziej szkodliwe?

 

Zapytani o to, które trzy substancje uważają za najbardziej szkodliwe, Polacy wskazują przede wszystkim na kokainę (85,7%) oraz na opioidy takie jak kodeina, morfina, heroina, fentanyl (84,9%). Ja trzecia najgroźniejsza substancja wskazywany jest alkohol (48,6%). Na marihuanę wskazuje 38,3% uczestników sondażu, na nikotynę 37,2%. Kofeinę w grupie trzech najbardziej szkodliwych substancji umieszcza 4,9% pytanych.

 

 

arrow Fentanyl: zastosowania medyczne, działanie, uzależnienie i leczenie
arrow Mefedron: groźny narkotyk nowej generacji
arrow Oksykodon (chlorowodorek oksykodonu) - kiedy stosować?
arrow Metadon (chlorowodorek metadonu)
arrow Leki psychotropowe i narkotyczne - co warto o nich wiedzieć i kto je może przepisać?

Czy opioidy bardziej szkodliwe od innych substancji psychoaktywnych?

 

61,8% ankietowanych uważa opioidy za bardziej szkodliwe od innych substancji psychoaktywnych, a przeciwnego zdania jest tylko 6,5%. Aż 31,7% nie potrafi odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

 

 

Który z opioidów najbardziej niebezpieczny?

 

Fentanyl za bardziej niebezpieczny (szkodliwy) od pozostałych substancji z grupy opioidów uznaje prawie do drugi pytany Polak (49,6%). W drugiej kolejności za najbardziej niebezpieczną wśród opioidów 29,8% respondentów uznaje heroinę. Na większą szkodliwość kodeiny wskazuje 2,0%, zaś morfiny 1,9% ankietowanych. Nie wie, która substancja jest szkodliwsza od pozostałych 8,5%, natomiast trudności w odpowiedzi sygnalizuje 8,2% uczestników sondażu.

 

 

Co ciekawe odnotowano istotną statystycznie zależność odpowiedzi na to pytanie od wieku respondentów. Im młodsi ankietowani, tym rzadziej dostrzegają zagrożenie fentanylu, częściej natomiast heroiny. I tak fentanyl jako jedną z trzech najbardziej niebezpiecznych substancji opioidowych wskazuje wyraźnie mniej niż średnia ogółu respondentów w wieku od 18 do 29 lat (37,7%) oraz w wieku od 30 do 39 lat (43,0%). Wyraźnie większe obawy fentanyl budzi u Polaków w wieku od 50 do 59 lat (54,5% uznaje go za najniebezpieczniejszy) oraz w wieku powyżej 60 lat (57,8%). Z kolei heroinę częściej za jeden z trzech najgroźniejszych opioidów uważają osoby w wieku od 18 do 29 lat (39,5%) oraz w wieku od 30 do 39 lat (35,2%).

 

 

Który z opioidów odpowiedzialny za falę ciężkich uzależnień?

 

Niemal dwie trzecie Polaków zdaje sobie sprawę, że fentanyl jest związany w ostatnim czasie na świecie z falą ciężkich uzależnień. 16,3% falę uzależnień wiąże z heroiną, 3,1% z morfiną, a 2,8% z kodeiną. 11,5% ankietowanych nie wie, z którym z opioidów można wiązać falę ciężkich uzależnień w ostatnim czasie.

 

 

Czy w Polsce dojdzie do fali uzależnień od fentanylu?

Zapytani jednak bardziej szczegółowo o obawy dotyczące możliwej w Polsce fali uzależnień od fentanylu uczestnicy sondażu wskazali bardziej zróżnicowane odpowiedzi. 26,3% uznaje, że w Polsce dojdzie do fali masowych uzależnień od fentanylu, 42,6% że uzależnienia od fentanylu będą, ale nie na dużą skalę. 6,8% ankietowanych nie przewiduje fali uzależnień od fentanylu. 21,6% respondentów nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, zaś 2,7% przyznaje, że nie wie o co chodzi.

 

 

 

Komentarz do badania dra Sebastiana Musioła – eksperta ds. metodologii w Centrum Badawczo-Rozwojowym Biostat:

 

W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z falą informacji w mediach o problemie uzależnień opioidami w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszy plan wysunął się fentanyl, jako szczególnie niebezpieczna substancja. Kilka tygodni temu problem zaczęły podnosić też rodzime media, opisując pojawienie się „ludzi zombie” na ulicach polskich miast. Temat uzależnień od opioidów zaistniał również w jednej z popularnych platform streamingowych w formie serialu. Wyniki sondażu mogą sugerować, że taki natłok informacji spowodował, że problem zagrożenia opioidami i fentanylu przebił się do świadomości Polaków, co – w mojej ocenie - należy ocenić pozytywnie. Na tym przykładzie widać również, jak dużą rolę w kwestii profilaktyki zdrowotnej mają do odegrania media.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak zachęcić osobę do leczenia alkoholizmu?
Potrzebuję pomocy dla chłopaka, wpada w ciąg alkoholowy, nie wiem jak mu pomóc. Jak zachęcić do leczenia jeśli on twierdzi, że nie ma problemu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się w tej sprawie z lekarzem psychiatrą specjalizującym się w leczeniu uzależnień.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Potrzebna jest pomoc specjalisty.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
W tej kwestii należy porozmawiać ze specjalistą. Aby unaocznić problem uzależnienia od alkoholu warto przeprowadzić test AUDIT.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
polecam kontakt z psychiatrą
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy porozmawiać z lekarzem psychiatrą
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza psychiatry i ewnentualną psychoterapię.
Czy może mi ktoś doradzić, na jakie badania powinienem się skierować, by sprawdzić, w jakim stanie jest mój organizm?
Jestem osobą uzależnioną od opiatów, używająca prawie codziennie od około 2 lat. Zdaje sobie sprawę, że powinienem się też wybrać na terapię, to też mam w planach, ale na początku chciałbym mieć informacje na temat mojego stanu zdrowia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane badania podstawowe: laboratoryjne, usg jamy brzusznej, konsultacja neurologiczna oraz psychiatryczna.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?
Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego wyżyć, ale nic ponad to), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu. Niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, kilka...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologiczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Najprawdopodobniej jest Pani osobą z zespołem DDA Zapraszam na terapię, bynajmniej konsultację podczas której wykluczymy lub potwierdzimy moją hipotezę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta ds uzależnień. Ewentualnie proszę o kontakt bezpośredni pod numerem 575696287
Co oznacza ostry ból żołądka i wymioty po zapaleniu papierosa?
Paliłam 6 lat bez przerwy. Od 2 tygodni nie paliłam i teraz po zapaleniu papierosa poczułam ostry ból żołądka, a następnie zwymiotowałam. Nadal bardzo mocno boli mnie żołądek (ostry, kłujący ból), mam nudności i nie mogę jeść. Żuję gumy na rzucenie palenia. Kiedyś paliłam 2...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje dołączymy leki zmniejszające te objawy niepożądane oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy najpewniej spowodowane są nikotyną zawartą w gumach do żucia.
Jakie badanie jest bardziej szczegółowe - tomograf czy rezonans?
Cierpię na zaburzenia nastroju afektywne i uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Mam podejrzenie padaczki. Objawy to między innymi zanikanie pamięci (coś robię, a potem tego nie pamiętam), bóle głowy. Jak byłam małym dzieckiem to dostałam metalową huśtawką w głowę...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Badanie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej wykorzystują inne metody obrazowania i w niektórych sytuacjach lepszym będzie jedno, a w innych drugie badanie. Podanie kontrastu również uzależnione jest od charakteru podejrzewanej zmiany. Nie są to metody, które można stopniować jako lepsza czy gorsza. Badanie powinno być zlecone przez lekarza, który wykorzystuje je do diagnostyki określonego problemu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno badanie RM jak i TK wymagają skierowania. Lekarz kierujący podejmie decyzję, które z badań będzie odpowiednie.
Jak poradzić sobie ze stresem pourazowym?
Jak poradzić sobie ze stresem po wypadku? Czy istnieje coś takiego jak blokada psychiczna, jeśli tak to co to jest? Drugie pytanie dotyczy uzależnień, czy wyjście z jednego uzależnienia może wpędzać w drugie, np. zakupocholizm? Miałem problemy z porno od dziecka i rzuciłem to nagle nie radzę...
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja psychiatryczna w tym przypadku.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychiatry i terapia psychologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
są leki pomagające w objawach stresu pourazowego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna wizyta u psychiatry i włączenie leczenia
Skutki uboczne po zażywaniu kodeiny, jak długo się utrzymują?
W związku z długo utrzymującym się kaszlem stosowałem syrop zawierający fosforan kodeiny. Po zakończeniu terapii zgodnie z ulotką zauważyłem u siebie spadek apetytu, zmniejszenie ilości oddawanego moczu (jest bardziej żółty) oraz zaburzenia sprawności seksualnej. Jak długo takie objawy się...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy w ciągu kilku tygodni - skonsultować się z lekarzem
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
jeśli w ciągu 2 tygodni nie ustąpią dolegliwości, konieczna będzie konsultacja lekarska.
Dawid Luwański
Umów wizytę
w ciągu 1-2 tygodni objawy powinny ustąpić
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Utrzymują się około kilka tygodni ,
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy konsultacja urologiczna.
Promieniujący ból barku, co robić?
Od miesiąca mam problem z lewym barkiem, który boli i kłuje najbardziej podczas siedzenia. Ból przechodzi na piersiową część kręgosłupa i w całą rękę do palców i powoduje mrowienie lub drętwienie. Nie wiem czy wpływ ma siedząca praca czy szczepienie na covid (druga dawka 6...
Remigiusz Sokołowski
neurolog
Umów wizytę
Myślę że może to być spowodowane dyskopatią odcinka szyjnego. Co do diagnostyki oraz leczenia to sugeruje udać się do neurologa specjalizującego się w kręgosłupach. Co to fizjoterapii to raczej nie masarze, a indywidualna terapia np. McKenzie albo terapia manualna Ackermana lub Cyriaxa. Pozdrawiam.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Bez związku z przyjęciem szczepionki. Zalecana stacjonarna konsultacja neurologiczna.
Czy długo utrzymujące się drgawki mogą mieć inne podłoże niż alkohol?
Mój brat (lat 30) jest alkoholikiem. Od 5 tygodni jest na oddziale odwykowym i ma duże problemy z drgawkami. Niekontrolowane ruchy kończyn są coraz większym problemem. Czy to jest wynikiem długotrwałego spożywania alkoholu, czy może mieć inne podłoże? Czy te objawy mają szansę ustąpić...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najprawdopodobniej jest to efekt nadmiernego spożywania alkoholu.Stan deliryczny albo padaczka poalkoholowa.Samo odstawienie alkoholu może wywołać stan drgawkowy
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy być pod kontrolą psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Objawy mają związek z odstawieniem alkoholu. Konieczna jest specjalistyczna opieka.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy być pod ścisłą kontrolą psychiatry.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Konieczna opieka psychiatry oraz neurologa.
Leki na nadciśnienie - czy można zastosować tramal na ból głowy?
Leczę się na nadciśnienie tętnicze: Nebilet 5 mg, Tritace 2,5 mg, Potazek hipercholesterol.:Profichol i Cardio Omega3, Magne B6. Czasami, w szybkiej czynności serca, najczęściej w nocy, między godz .3-5 Rytmonorm. Od kilku dni wieczorami, mam trudności w zasypianiu, budzę się w nocy, częściowo...
Miłosz Kuświk
specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Dzień dobry, można przyjąć leki p/bólowe w tym Poltram Combo. Z poważaniem lek. Miłosz Kuświk
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wymienione leki nie wchodzą w interakcje z Poltram Combo, a więc bezpiecznie można stosować łącznie wszystkie preparaty.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę