Amoksycylina jest antybiotykiem bakteriobójczym o szerokim spektrum działania. Stosowana jest między innymi w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, zakażeń układu pokarmowego oraz moczowo-płciowego czy w leczeniu boreliozy.
Amoksycylina jest pochodną penicyliny, pierwszego poznanego antybiotyku. Działanie amoksycyliny polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co uniemożliwia namnażanie i rozwój bakterii oraz prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej. Efekt bakteriobójczy zależy od czasu działania antybiotyku, dlatego podczas przyjmowania antybiotyków bardzo ważna jest systematyczność i przyjmowanie leku o stałych porach, co gwarantuje skuteczność antybiotykoterapii.
Amoksycylina nie działa na bakterie, które nie posiadają ściany komórkowej oraz na pasożyty wewnątrzkomórkowe, tj. chlamydia, mykoplazma.
Amoksycylina jest skuteczna w zwalczaniu bakterii, które wywołują:
Ze względu na szerokie spektrum działania amoksycylina jest antybiotykiem stosowanym w przebiegu wielu chorób. Wskazaniem do stosowania amoksycyliny jest:
Amoksycylina jest lekiem dostępnym jedynie na receptę, o jej dawkowaniu zawsze decyduje lekarz.
Zalecana dawka leku zależy od stopnia zakażenia, rodzaju patogenu oraz jego oporności na amoksycylinę. Od tych czynników, zależy również długość terapii, która powinna trwać możliwie jak najkrócej, z zachowaniem maksymalnej skuteczności.
Lekarz ustala dawkę leku, biorąc pod uwagę wiek oraz masę ciała, a także wydolność nerek pacjenta, jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych.
Kluczowe przy antybiotykoterapii jest zachowanie stałych odstępów między dawkami leku. Blokuje to możliwość namnażania się nowych bakterii, przyspiesza proces leczenia oraz gwarantuje skuteczność antybiotykoterapii.
Antybiotyk występuje pod postacią tabletek oraz kapsułek doustnych, proszku i granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej oraz proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
Amoksycylina bardzo dobrze i szybko wchłaniana jest z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga po ok. godzinie. od podania doustnego, natomiast już 6 godz. później w większości zostaje wydalona z organizmu, wraz z moczem.
Amoksycylina powinna być przyjmowana razem z probiotykami, aby stworzyć barierę ochronną w obrębie układu pokarmowego, przeciw chorobotwórczym bakteriom.
Probiotyki warto przyjmować również po zakończonej antybiotykoterapii, pomogą one odbudować właściwą florę bakteryjną jelit.
Przyjmując amoksycylinę oraz inne antybiotyki należy zawsze stosować się do zaleceń lekarza.
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania amoksycyliny jest alergia lub nadwrażliwość na penicylinę i jej pochodne, lub inny składnik preparatu.
Jeżeli w przeszłości wystąpiły alergie skórne po zastosowaniu antybiotyków beta- laktamowych, należy poinformować o tym lekarza.
W przypadku, gdy pacjent cierpi na padaczkę lub ma ostrą niewydolność nerek, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przyjmowanie leku może spowodować drgawki.
Najczęstszymi objawami niepożądanymi przyjmowania amoksycyliny są:
Amoksycylina wchodzi w reakcje z innymi lekami, dlatego podczas konsultacji lekarskiej, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.
Nie jest zalecane stosowanie amoksycyliny równolegle z takimi lekami jak:
Receptę na niezbędne leki można otrzymać bez konieczności wychodzenia z domu, dzięki skorzystaniu z konsultacji lekarskiej online, którą można umówić przez haloDoctor, w zakładce e-Recepta.
Recepta online w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!