1. Artykuły
 2. Mgła mózgowa - przyczyną tylko COVID-19?

Mgła mózgowa - przyczyną tylko COVID-19?

“Mgła mózgowa” (z ang. brain fog) jest coraz częściej dostrzeganym zjawiskiem w gabinetach lekarskich. Wiele osób wiąże jej symptomy z przebytym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Jak się objawia i jakie są jej przyczyny?

Mgła mózgowa - przyczyną tylko COVID-19? Mgła mózgowa - przyczyną tylko COVID-19?
Spis treści
Co to jest mgła mózgowa? Przyczyny “mgły mózgowej” Objawy “mgły mózgowej” “Mgła mózgowa” jako następstwo COVID-19? Przyczyny “mgły mózgowej” po COVID-19 Jak radzić sobie z symptomami “mgły mózgowej”?

Co to jest mgła mózgowa?

 

Termin ten nie jest terminem naukowym, czy też medycznym, natomiast powszechność występowania zespołu objawów, które towarzyszą temu zjawisku sprawia, że jest on coraz częściej używany zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy.

 

Ma związek z zaburzeniami percepcji, koncentracji uwagi, pamięci. Pojęcie to jest traktowane jako następstwo danego schorzenia, a nie choroba sama w sobie. Może mieć charakter przejściowy (oznaka zmiany trybu życia lub oddziaływanie czynników środowiskowych) lub trwały (skutek trwającej/przebytej choroby).

 

Zwykle “mgła mózgowa” powiązana jest z chorobami tj.:

 

 • COVID-19,
 • depresja,
 • choroba Alzheimera,
 • zespół przewlekłego stresu,
 • choroba Hashimoto,
 • toczeń rumieniowaty,
 • stwardnienie rozsiane,
 • encefalopatia wątrobowa,
 • zakażenia grzybicze lub pasożytnicze.

 

arrow Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast
arrow Czy aura migrenowa jest niebezpieczna?
arrow Toksoplazmoza. Może być niebezpieczna
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Zaburzenia mowy. Pomoc musi być kompleksowa
arrow Zaprzestanie palenia papierosów. Dlaczego tak trudno zrezygnować z nikotyny?

Przyczyny “mgły mózgowej”

 

Za bezpośrednią przyczynę objawów związanych z tą dolegliwością obecnie uważa się zaburzenia regulacji neuroprzekaźników w mózgu i układzie nerwowym.

 

Są to:

 

 • dopamina (odpowiada za koordynację ruchową, napięcie mięśni i procesy emocjonalne),
 • acetylocholina (pobudza mięśnie szkieletowe, powoduje skurcze mięśni gładkich),
 • serotonina (tzw. hormon szczęścia, reguluje sen i apetyt, niedobór może powodować zaburzenia depresyjne),
 • GABA (działanie hamujące na układ nerwowy).

 

Traktuje się je jako skutek wymienionych wyżej schorzeń. Do odchyleń od normy w zakresie neuroprzekaźnictwa dochodzi także wskutek przemęczenia, deficytów snu, obniżonej aktywności fizycznej, odwodnienia, u pacjentów onkologicznych po chemioterapii, a także w następstwie przewlekłego stresu.

 

Objawy “mgły mózgowej”

 

Mimo, że przyczyn tego zaburzenia może być wiele, to dają one podobne objawy, tj.:

 

 • ból głowy,
 • zaburzenia poznawcze,
 • problemy z koncentracją uwagi i pamięcią,
 • spowolnienie myślenia,
 • poczucie wyobcowania.

 

“Mgła mózgowa” jako następstwo COVID-19?

 

Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 pacjenci zaczęli zgłaszać szereg objawów związanych z tzw. “mgłą mózgową”. W czasie sprzed pandemii problem ten istniał, ale sygnalizowali go głównie pacjenci starsi, jako pierwsze symptomy np. choroby Parkinsona.

 

Lekarze na przestrzeni ostatniego 1,5 roku zauważyli znaczny wzrost zgłaszania przez tzw. “ozdrowieńców” po COVID-19 objawów, tj.: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją uwagi czy halucynacje węchowe. Co ciekawe, symptomy te utrzymują się o wiele dłużej niż oznaki samej infekcji i są obserwowane u ludzi w różnym wieku, głównie młodych. Pacjenci na pozór wydają się być zdrowi, ale większość z nich przyznaje, że czują się gorzej niż w czasie sprzed choroby.

 

U części ozdrowieńców diagnozowane są także zaburzenia związane z lękiem czy nawet depresją. Istnieje istotny spór czy powinno traktować się je jako bezpośrednie następstwo infekcji, czy też jako skutek przewlekłego stresu związanego z pandemią i ciągłą niepewnością.

 

Przyczyny “mgły mózgowej” po COVID-19

 

Ustalono, że w wyniku ekspozycji na wirusa może dochodzić do nadmiernej reakcji zapalnej, a nawet autoimmunologicznej. Ponadto w mózgach osób zmarłych w przebiegu COVID-19 stwierdza się czasem zawały i mikrozawały, co także zaczyna być wiązane z “mgłą mózgową”.

 

Objawy sygnalizujące “mgłę mózgową” po COVID-19 zwykle mijają po kilku miesiącach, a czas ich trwania i uciążliwość  w znacznym stopniu upośledza codzienne funkcjonowanie osób nimi dotkniętymi.

 

Należy pamiętać, że zjawisko to może być wywołane przez szereg różnych schorzeń i jego związek z zachorowaniem na COVID-19 wciąż nie jest poparty wystarczającą ilością badań.

 

Jak radzić sobie z symptomami “mgły mózgowej”?

 

Nie ma konkretnych sposobów leczenia tego zjawiska, bowiem polega ono głównie na łagodzeniu objawów schorzenia, które je wywołało. Najważniejszym jest zdiagnozowanie przez lekarza przyczyny objawów “zamglenia umysłu”, a następnie wdrożenie terapii objawowej.

 

Dla zachowania ogólnego dobrostanu w przebiegu zespołu wyżej wymienionych objawów zaleca się jednak wprowadzenie zmian w trybie życia, tj. codzienna aktywność fizyczna, wysokiej jakości sen czy urozmaicona dieta.

 

Jako, że symptomy “mgły mózgowej” wywoływane są głównie przez procesy autoimmunologiczne, to kluczową rolę w łagodzeniu objawów odgrywa właściwa dieta. Starajmy się aby była bogata w witaminy (szczególnie te z grupy B - stymulują neuroprzekaźnictwo) i minerały, a także unikajmy produktów mogących wywoływać procesy autoimmunologiczne, tj. białko mleka krowiego, orzechy, słodziki, kofeina, gluten.

 

Przebyłeś COVID-19 i masz obawy co do stanu swojego zdrowia? Umów się na konsultację z lekarzem internistą online i rozwiej wszelkie wątpliwości. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy ozdrowieniec powinien się zaszczepić na COVID-19?
Jestem ozdrowieńcem, mam 70 lat. Zostały mi po przebyciu łagodnym skutki uboczne, w niedużym stopniu, ale zostały. Czy mam się szczepić na COVID-19?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście proszę się zaszczepić.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Tak , zalecał bym szczepienia lub jeśli chce Pan mieć pewność co do jego zasadności - to oznaczenia przeciwciał COVID. Ich wysokie miano zabezpiecza przed ponownym zachorowaniem, niskie wskazuje zasadność szczepienia.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Szczepienie dla ozdrowieńców jest zalecane. Znacznie zmniejsza ryzyko ponownej infekcji a w razie jej wystąpienia przebieg powinien być łagodny.
Co mogę zrobić, jeżeli nie mogę stawić się w terminie po drugą dawkę szczepionki?
Mam zaplanowane szczepienie drugą dawką, ale nie mogę stawić się w danym terminie i miejscu. Z tego, co wiem nie ma możliwości wcześniejszego zaszczepienia ani też wybrania innego miejsca. Czy jest jakieś inne rozwiązanie? Nie chciałabym rezygnować całkowicie ze szczepienia.
Paulina Luty-Mączka
pediatra
Umów wizytę
W sytuacjach wyjątkowych jest możliwość zmiany miejsca szczepienia na drugą dawkę. Najlepiej kontaktować się z punktem szczepień, gdzie podano I dawkę lub w punkcie, gdzie możliwe będzie ewentualne podanie II dawki.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z punktem szczepień, w którym ma Pan wyznaczone szczepienie.
Czy jest to normalne, że cały czas mam pozytywny test COVID?
Od ponad pół roku jestem pozytywna w testach na covid w klasach igg I igm — identycznie ma mój mąż — reszta rodziny negatywnie. Oczywiście towarzyszą nam przeróżne objawy bóle głowy, zawroty, problemy z pulsem, drętwienia ciała. W 2021 również...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Obecność przeciwciał świadczy o przechorowaniu Covid lub szczepieniu i jest normalną reakcją organizmu.
Co może być przyczyną mojego pogarszającego się stanu zdrowia?
Mam 38 lat i ciągle jestem zmęczona — worki pod oczami, duszności uczucie zimna i ciepła, potliwość wzmożona, problemy pamięciowe, koncentracja gorsza, guzek pod żuchwą, zaparcia, problemy trawienne, stopy muszę sypać talkiem, skóra na stopach jest pomarszczona i wygląda...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powtarzanie i zapominanie słów może świadczyć o chorobie?
Od jakiegoś czasu powtarzam jedno słowo dwa razy. Przy normalnym dialogu jestem tego świadoma, ale wychodzi to samoistnie co jakiś czas. Zapominam też, jak dana rzecz się nazywa (muszę opisywać ją po kształcie i kolorze), zdarza się to kilka razy w ciągu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Mateusz Wysocki
logopeda, terapeuta miofunkcjonalny
Umów wizytę
Warto skonsultować się z logopedą lub neurologopedą, ponieważ przyczyn takich zachowań można upatrywać w zaburzeniach komunikacji o różnym podłożu.
Zaburzenia koncentracji i pamięci po zatruciu marihuaną.
Około dwóch miesięcy temu zatrułem się marihuaną (po tym zajściu nigdy więcej jej nie zażyłem). Od tego czasu w ogóle nie czuje się jak ja, ciężko mi się koncentrować oraz zapamiętywać i często towarzyszy mi zmęczenie. Czy da się coś z tym zrobić?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jakie ćwiczenia na poprawę pracy mózgu?
Byłam dzisiaj u psychiatry i na zaburzenia funkcji poznawczych (kojarzenia, pamięci, koncentracji, uwagi) poleciła mi ona ćwiczyć mózg. Wymieniła takie rzeczy jak sudoku, krzyżówki, uczenie się czegoś na pamięć. Co jeszcze z tego typu rzeczy można polecić, żeby poprawić...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Odczuwanie smaku jedzenia jako coraz gorsze po COVID.
Od ponad 1,5 roku mam stałe problemy ze smakiem i węchem po covidzie. W październiku 2022 ponownie się pogorszyły i nie mogłam jeść kolejnych rzeczy z powodu ich okropnego smaku. Smak jest coraz gorszy. Na myśl o jedzeniu czegokolwiek mam mdłości. Co powinnam zrobić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do ośrodka zajmującego się leczeniem powikłań pocovidowych.
Uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej po COVID - jak długo można je odczuwać?
Przeszedłem COVID w grudniu. 28 grudnia nie miałem już żadnych objawów choroby oprócz duszności wdechowej i ucisku w klatce piersiowej. 16 stycznia zrobiłem tomograf, który nie wykazał żadnych zmian, ekg serca, echo serca, spirometria prawidłowa, dodatkowo próba...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja pulmonologiczna.
Pozytywny wynik COVID - czy można wrócić do pracy jeśli objawy ustępują?
Mam COVIS potwierdzony testem, po 5 dniach skończyło mi się zwolnienie. Ponownie wykonany test nadal jest pozytywny. Czy powinnam iść do pracy czy iść do lekarza po kolejne zwolnienie? Czy nadal mogę zakażać? Objawy ustępują, został katar, lekki kaszel i brak powonienia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy ból stawów może być powikłaniem po COVID lub szczepieniu?
W listopadzie 2021 przeszedłem COVID, bezobjawowo (jestem zaszczepiony trzema dawkami). 2 tygodnie po zakażeniu zaczęło mi piszczeć w głowie. Zaczęły mnie boleć stawy, barki i głównie kolana (byłem biegaczem/triathlonistą). Zrobiłem masę badań: morfologia, crp, ob,...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje telefoniczną - proszę wcześniej przesłać wyniki badań - zbierzemy dokładny wywiad - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy w dni przed operacją można zaszczepić się przeciw COVID-19?
Mam zaplanowaną operację ginekologiczną, a jednocześnie chciałabym się zaszczepić przeciw COVID (kolejna dawka przypominająca). Czy mogę to zrobić na dwa dni przed pobytem w szpitalu? Jeśli nie, jaki jest bezpieczny okres między szczepieniem, a operacją?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma sensu wykonywać szczepienia na 2 dni przed operacją. Szczepienie nie wywoła jeszcze odporności, natomiast będzie duże ryzyko objawów niepożądanych, które mogą stanowić przeciwwskazanie do operacji.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane przesunięcie terminu szczepienia, gdyż mogą pojawić się objawy poszczepienne, a wtedy może być odroczona operacja, do której są tylko 2 dni.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Samo szczepienie nie powinno mieć negatywnego wpływu na przebieg operacji, ale ryzyko wystąpienie objawów nieporządanych takich jak ból czy gorączka mogą być przyczyną konieczności odroczenia zabiegu operacyjnego. W moim odczuciu wygodniej i bezpieczniej będzie zmienić termin szczepienia na okres po operacji. Proszę to najlepiej jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym Pani leczenie.
Jadłowstręt, covid, biegunka - gdzie szukać pomocy?
Mam anemię, jadłowstręt, waga 47kg ,miesiąc temu przeszłam covid ,co zjem mam biegunkę ,ciśnienie przeważnie niskie ,robi mi się słabo ,wychodzą mi plamy na rękach o kolorze fioletowym ,bóle brzucha, bóle w kroczu,ogólne osłabienie do tego alergia na leki i witaminy. Jak mam...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego bądź internisty (z posiadaną ew. Dok. Med., wynikami badań), aby lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu i przeprowadzeniu badania fizykalnego mógł zaplanować diagnostykę i leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja internistyczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podstawą diagnostyki jest szczegółowe badanie fizykalne. Proponuję zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę specjalistyczną.
Co robić dalej, jeżeli test na COVID z apteki jest pozytywny?
Miałam kontakt z osobami chorymi na COVID-19. Mam objawy choroby, a test kupiony w aptece wyszedł mi pozytywnie. Co powinnam dalej robić?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Skontaktować się proszę z lekarzem rodzinnym celem dalszej diagnostyki, obserwacji i ewentualnego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu podjęcia leczenia. Zastosować izolację domową przez okres 7 dni, licząc od dnia pozytywnego wyniku testu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
prosze skontaktowac się ze swoim lekarzem rodzinnym
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Należy skontaktować się z lekarzem (lek. rodz., internista), który ukierunkuje dalsze postępowanie.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
prosze zadzwonic do sanepidu i lekarza rodzinnego
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należałoby przeprowadzić dokładniejszy wywiad lekarski i włączyć leczenie, zapraszam na konsultacje, przypiszemy niezbędne leki, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu
Jakim dokumentem można udowodnić zleceniodawcy nałożenie izolacji w związku z COVID-19?
Osoba na umowie zlecenie bez składek ZUS ma pozytywny wynik testu na COVID-19. Lekarz POZ nie może wystawić zwolnienia, bo nie ma płatnika składek. Na IKP nie można pobrać już zaświadczenia o wyniku testu i jest tylko widoczna informacja online. W jaki sposób udowodnić zleceniodawcy,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Lekarz poz może wystawić zaświadczenie ( nie w formie e ZLA) o niezdolności do pracy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Lekarz ma możliwość wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy.
Czy utrata głosu w czasie COVID-19 jest niebezpieczna?
Jestem już 4 dzień chora na COVID. Od początku bolało mnie gardło i powoli straciłam głos. Czy to jest niebezpieczne? Czy głos powróci?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem (lek.rodzinny, internista), są specjalne ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, które można zastosować w uzupełnieniu leczenia. Do rozważenia również konsultacja laryngologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy rezonans głowy bez kontrastu jest miarodajny?
Chciałabym zapytać czy jeśli po przejściu COVID zrobiłam rezonans głowy bez kontrastu, to badanie jest miarodajne? Chodzi o ocenę czy z układem nerwowym jest wszystko ok, ponieważ po chorobie mam różnego rodzaju drętwienia, sztywność, słabość w ciele. Rezonans głowy wyszedł...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę