“Mgła mózgowa” (z ang. brain fog) jest coraz częściej dostrzeganym zjawiskiem w gabinetach lekarskich. Wiele osób wiąże jej symptomy z przebytym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Jak się objawia i jakie są jej przyczyny?
Termin ten nie jest terminem naukowym, czy też medycznym, natomiast powszechność występowania zespołu objawów, które towarzyszą temu zjawisku sprawia, że jest on coraz częściej używany zarówno przez pacjentów, jak i przez lekarzy.
Ma związek z zaburzeniami percepcji, koncentracji uwagi, pamięci. Pojęcie to jest traktowane jako następstwo danego schorzenia, a nie choroba sama w sobie. Może mieć charakter przejściowy (oznaka zmiany trybu życia lub oddziaływanie czynników środowiskowych) lub trwały (skutek trwającej/przebytej choroby).
Zwykle “mgła mózgowa” powiązana jest z chorobami tj.:
Za bezpośrednią przyczynę objawów związanych z tą dolegliwością obecnie uważa się zaburzenia regulacji neuroprzekaźników w mózgu i układzie nerwowym.
Są to:
Traktuje się je jako skutek wymienionych wyżej schorzeń. Do odchyleń od normy w zakresie neuroprzekaźnictwa dochodzi także wskutek przemęczenia, deficytów snu, obniżonej aktywności fizycznej, odwodnienia, u pacjentów onkologicznych po chemioterapii, a także w następstwie przewlekłego stresu.
Mimo, że przyczyn tego zaburzenia może być wiele, to dają one podobne objawy, tj.:
Wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 pacjenci zaczęli zgłaszać szereg objawów związanych z tzw. “mgłą mózgową”. W czasie sprzed pandemii problem ten istniał, ale sygnalizowali go głównie pacjenci starsi, jako pierwsze symptomy np. choroby Parkinsona.
Lekarze na przestrzeni ostatniego 1,5 roku zauważyli znaczny wzrost zgłaszania przez tzw. “ozdrowieńców” po COVID-19 objawów, tj.: przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją uwagi czy halucynacje węchowe. Co ciekawe, symptomy te utrzymują się o wiele dłużej niż oznaki samej infekcji i są obserwowane u ludzi w różnym wieku, głównie młodych. Pacjenci na pozór wydają się być zdrowi, ale większość z nich przyznaje, że czują się gorzej niż w czasie sprzed choroby.
U części ozdrowieńców diagnozowane są także zaburzenia związane z lękiem czy nawet depresją. Istnieje istotny spór czy powinno traktować się je jako bezpośrednie następstwo infekcji, czy też jako skutek przewlekłego stresu związanego z pandemią i ciągłą niepewnością.
Ustalono, że w wyniku ekspozycji na wirusa może dochodzić do nadmiernej reakcji zapalnej, a nawet autoimmunologicznej. Ponadto w mózgach osób zmarłych w przebiegu COVID-19 stwierdza się czasem zawały i mikrozawały, co także zaczyna być wiązane z “mgłą mózgową”.
Objawy sygnalizujące “mgłę mózgową” po COVID-19 zwykle mijają po kilku miesiącach, a czas ich trwania i uciążliwość w znacznym stopniu upośledza codzienne funkcjonowanie osób nimi dotkniętymi.
Należy pamiętać, że zjawisko to może być wywołane przez szereg różnych schorzeń i jego związek z zachorowaniem na COVID-19 wciąż nie jest poparty wystarczającą ilością badań.
Nie ma konkretnych sposobów leczenia tego zjawiska, bowiem polega ono głównie na łagodzeniu objawów schorzenia, które je wywołało. Najważniejszym jest zdiagnozowanie przez lekarza przyczyny objawów “zamglenia umysłu”, a następnie wdrożenie terapii objawowej.
Dla zachowania ogólnego dobrostanu w przebiegu zespołu wyżej wymienionych objawów zaleca się jednak wprowadzenie zmian w trybie życia, tj. codzienna aktywność fizyczna, wysokiej jakości sen czy urozmaicona dieta.
Jako, że symptomy “mgły mózgowej” wywoływane są głównie przez procesy autoimmunologiczne, to kluczową rolę w łagodzeniu objawów odgrywa właściwa dieta. Starajmy się aby była bogata w witaminy (szczególnie te z grupy B - stymulują neuroprzekaźnictwo) i minerały, a także unikajmy produktów mogących wywoływać procesy autoimmunologiczne, tj. białko mleka krowiego, orzechy, słodziki, kofeina, gluten.
Przebyłeś COVID-19 i masz obawy co do stanu swojego zdrowia? Umów się na konsultację z lekarzem internistą online i rozwiej wszelkie wątpliwości.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!