1. Artykuły
 2. Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast

Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast

Objawy wstrząśnienia mózgu mogą obejmować ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, trudności z koncentracją, problemy ze snem, zmiany nastroju i inne. Te objawy mogą występować natychmiast po urazie lub mogą się pojawić w ciągu kilku godzin lub dni. Choć nazywane jest łagodnym urazem mózgu to może być groźne dla zdrowia. Jak postępować w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu? Odpowiedź znajdziesz w artykule. 

Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast Wstrząśnienie mózgu może być groźne. Działaj natychmiast
Spis treści
Wstrząśnienie mózgu. Objawy Co robić w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu? Wstrząśnienie mózgu. Czy to groźne?

Wstrząśnienie mózgu. Objawy

 

Wstrząśnienie mózgu (potocznie nazywane kontuzją mózgu lub urazem czaszkowo-mózgowym) to forma urazu czaszkowo-mózgowego, która występuje, gdy mózg zostaje wstrząśnięty lub poruszony w czaszce. Jest to zazwyczaj wynik nagłego uderzenia, wstrząsu lub traumatycznego zdarzenia, takiego jak upadek, wypadek samochodowy, czy uraz sportowy.

 

Objawy wstrząśnienia mózgu mogą wystąpić zaraz po urazie lub w ciągu kilku godzin lub dni. Objawy te mogą być różne i obejmować:

 

 • ból głowy (często jest to jedno z pierwszych odczuć po wstrząśnieniu mózgu),
 • zmęczenie lub ospałość,
 • problemy z koncentracją i pamięcią,
 • nudności lub wymioty (objawy te mogą występować zaraz po urazie),
 • zawroty głowy,
 • problemy ze snem (trudności w zasypianiu lub nadmierna senność).

 

W większości przypadków wstrząśnienie mózgu jest schorzeniem łagodnym, ale należy go traktować poważnie. W razie wystąpienia objawów wskazujących na wstrząśnienie mózgu, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić badania neurologiczne, a w niektórych przypadkach zlecić dodatkowe badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) czy rezonans magnetyczny (MRI), w celu oceny stopnia uszkodzenia mózgu.

arrow Czy aura migrenowa jest niebezpieczna?
arrow Toksoplazmoza. Może być niebezpieczna
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Zaburzenia mowy. Pomoc musi być kompleksowa
arrow Zaprzestanie palenia papierosów. Dlaczego tak trudno zrezygnować z nikotyny?
arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?

Co robić w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu?

 

Jeśli podejrzewasz, że ktoś doznał wstrząśnienia mózgu, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu uzyskania pomocy medycznej. Poniżej znajdują się ogólne wytyczne postępowania w przypadku podejrzenia wstrząśnienia mózgu:

 

 1. Natychmiastowe zatrzymanie aktywności.

 

Jeśli uraz mógł spowodować wstrząśnienie mózgu, ważne jest, aby natychmiast przerwać wszelkie aktywności i unikać sytuacji, które mogą zwiększyć ryzyko ponownego urazu.

 

 1. Wezwij pomoc medyczną:

 

Zadzwoń pod numer alarmowy, aby uzyskać profesjonalną pomoc medyczną. Opowiedz dyspozytorowi o wszystkich objawach i okolicznościach urazu.

 

 1. Nie pozostawiaj osoby samej:

 

Do czasu przybycia pomocy medycznej pozostań przy osobie, która doznała urazu, aby monitorować jej stan. Upewnij się, że pozostaje ona w spokojnym miejscu.

 

 1. Nie pozwalaj na samodzielną jazdę samochodem:

 

Osoba, u której podejrzewa się wstrząśnienie mózgu, nie powinna prowadzić pojazdu. Zorganizuj transport medyczny lub poproś kogoś innego o przewiezienie jej do szpitala.

 

 1.  Unikaj nadmiernego bodźcowania:

 

Unikaj jasnego światła, głośnych dźwięków i innych czynników, które mogą zwiększyć dyskomfort osoby z wstrząśnieniem mózgu.

 

 1.  Zachowaj spokój.

 

Pomóż osobie zachować spokój i nie narażaj jej na dodatkowy stres. Unikaj dyskusji, która mogłaby zwiększyć jej zdenerwowanie.

 

 1. Nie podawaj leków bez konsultacji:

 

Nie podawaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza leków przeciwbólowych, które mogą wpływać na percepcję objawów.

 

 1.  Skonsultuj się z lekarzem:

 

Po uzyskaniu pomocy medycznej skonsultuj się z lekarzem, aby ocenić stopień wstrząśnienia mózgu i określić dalsze kroki leczenia oraz rekonwalescencji.

 

Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, a także przestrzegaj wszelkich zaleceń dotyczących odpoczynku i unikania sytuacji, które mogą zwiększyć ryzyko ponownego urazu. Pamiętaj, że każde wstrząśnienie mózgu jest inne, więc podejście do opieki może się różnić w zależności od konkretnego przypadku.

 

Wstrząśnienie mózgu. Czy to groźne?

 

Choć nazywane jest "łagodnym urazem mózgu" wstrząśnienie mózgu jest poważnym schorzeniem. Termin "łagodne" odnosi się do tego, że wstrząśnienie nie zawsze prowadzi do trwałych uszkodzeń mózgu i zazwyczaj nie jest widoczne na obrazach diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Niemniej jednak, uraz może być niebezpieczny.

 

Leczenie wstrząśnienia mózgu obejmuje zazwyczaj odpoczynek, unikanie aktywności, które mogą zwiększyć ryzyko ponownego urazu, oraz kontrolę objawów. W większości przypadków, gdy wstrząśnienie mózgu jest odpowiednio kontrolowane, pacjent wraca do zdrowia w pełni. Jednakże, w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy objawy utrzymują się lub są nasilone, może być konieczne dłuższe leczenie i rehabilitacja.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy padaczka przebyta w dzieciństwie (minęły 3 lata od zakończenia leczenia) jest przeciwwskazaniem do pracy na wysokości?
W rekrutacji do technikum weterynarii jednym z czynników szkodliwych jest praca na wysokości do 3m.  Jakie przepisy to regulują? Czy przebyta padaczka może być powodem wydania zaświadczenia tylko na 1 rok przez lekarza medycyny pracy?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O przeciwwskazaniach do wykonywania danej pracy orzeka lekarz medycyny pracy biorąc pod uwagę całość wywiadu medycznego dotyczącego danego pacjenta, a także ew.konsultacje specjalistyczne, jeżeli są niezbędne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie decyzję podejmie specjalista medycyny pracy po przeprowadzonym badaniu.
Czy alkohol mocno nasila objawy skutków udaru krwotocznego?
Bliska mi osoba pół roku temu przeszła przez poważny udar krwotoczny, wyszła z niego pełnosprawna fizycznie, lecz doznaje neurologiczno-psychicznych skutków. Sytuacja jednak jest taka, że osoba ta na co dzień pije alkohol - nie dochodzi do stanu upojenia, lecz w mojej opinii jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi leczenie pacjenta.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę powyższe zachowania pacjenta zgłosić lekarzom prowadzącym (psychiatra, neurolog, psycholog), aby mieli pełny obraz zachowań pacjenta i mogli wdrożyć odpowiednie zalecenia.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować z z lekarzem prowadzącym
Proszę o poradę czy mogę coś z tym zrobić lub ewentualnie do jakiego specjalisty się udać.
Ciężko mi określić to uczucie, ale najlepiej pasuje zespół niespokojnych nóg, ale nie tylko na nogach, głównie właściwie na jednej ręce. Mam to od kilku lat, lecz wcześniej były to jedynie nogi (łydki) i najbardziej pomagały maści chłodzące, ale od około roku częściej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja neurologiczna (stacjonarna), ale również proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać kontrolne badania laboratoryjne.
W jakim stopniu istnieje szansa, że mogłem zostać w jakiś sposób błędnie zdiagnozowany?
Mam 28 lat, cztery lata temu zdiagnozowano u mnie padaczkę objawową. Wyniki dwóch badań EEG przeprowadzonych w tamtym czasie w szpitalu zdefiniowano jako nieprawidłowe, jednakże nie stwierdzono napadów w trakcie badania. W reszcie badań (głowy, krwi) nie wyszczególniono...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Zawał pnia mózgu, a powrót do pracy.
Czy pacjent, który miał zawał pnia mózgu 1 miesiąc temu i nadal ma osłabienie jednej połowy ciała; zawroty głowy, problemy z przełykaniem i ogólnie jest osłabiony - może wrócić do pracy? Neurolog twierdzi, że tak. Odmówił przedłużenia zwolnienia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Neurolog prowadzący leczenie na podstawie badania oraz wywiadu decyduje o zdolności powrotu do pracy.
Czy moje schorzenie jest przeciwskazaniem do znieczulenia ogólnego?
Czy jeśli mam naczyniaka w pniu mózgu, (od 18 lat jestem pod kontrolą, brak jakichkolwiek zmian przez ten czas) to czy mogę mieć wykonywane zabiegi w znieczuleniu ogólnym?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ostateczną decyzję podejmie specjalista anestezjolog podczas kwalifikacji do znieczulenia.
Czy przy zmianie ciśnienia w samolocie może się coś stać przy takim urazie?
Jestem teraz na wakacjach w Grecji. Dziecko nieszczęśliwie spadło z huśtawki z wysokości około 50 cm na główkę tzn wprost na czoło na beton. Zaczerwienienie i obrzęk pojawiło się niemal natychmiast, ale krwiaka tzn guza o wiadomym kolorze nadal nie ma czy jest się czym przejmować? Ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z pełnym badaniem fizykalnym dziecka.
Co mam zrobić, żeby otrzymać opis wyniku?
Byłam w marcu na badaniu rezonansem i lekarz mi powiedział, że nie opiszę wyniku, bo wyszedł obraz niewyraźny - mam samą płytę z rezonansu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Taką informację uzyskać można jedynie w ośrodku gdzie wykonano badanie.
Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić?
Od kilku dni mam nadwrażliwość na dźwięki, boli mnie głowa, przy ruchu oczami słyszę w głowie dźwięk jakby pulsowania (jedno dwa pulsowania) i kręci mi się w głowie. Czuję zmęczenie i mam wrażenie ciężkich powiek, ciężko mi się skupić, mam uczucie, jakby między brwiami był ucisk, gorzej widzę,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Cały czas czuje się spięta i wystraszona, czy to zaburzenie lękowe?
Od miesiąca cierpię na dziwne zawroty głowy, czasem do tego szumi mi w uszach, te zawroty są prawie ciągle, całodniowe, cały czas się boję, że się przewrócę, nie jestem w stanie normalnie funkcjonować, boję się gdziekolwiek wychodzić, bo kreci mi się w głowie, momentami wpadam w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Witam, zalecam konsultację u lekarza, ewentualnie w moim gabinecie- psychologa klinicznego. Po przeprowadzonym badaniu, można postawić ewentualną diagnozę. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, Purdue Corona
Czy jak zrobiliby mi przed pierwszą operacją konkretne badania, to może mogli mnie operować za jednym razem?
Jestem 2 miesiące po operacji przepukliny pachwinowej prawej, zostałam zdiagnozowana tylko podczas badania na stojąco i od razu zabieg. Po zabiegu nie mogłam stanąć na nogę, bo przechodził mi prąd z bólem w udo. Po zdjęciu szwów przestało mnie ściągać w pachwinie, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4