Lorista

Nazwa Produktu Leczniczego
Lorista
Nazwa powszechnie stosowana
Losartanum kalicum
Postać farmaceutyczna
Tabletki powlekane
Substancja czynna
Losartanum kalicum 50 mg
Podmiot odpowiedzialny
Krka, d.d., Novo mesto
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Lorista - podstawowe informacje o leku:

Lek Lorista to lek z grupy antagonistów receptora angiotensyny II, który pomaga w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną w organizmie, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ciśnienia tętniczego. Losartan, substancja czynna leku Lorista, działa poprzez zapobieganie wiązaniu się angiotensyny II z receptorami, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia ciśnienia tętniczego. Lek Lorista jest również skuteczny w spowalnianiu pogarszania się czynności nerek u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2. Lek Lorista jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego u dorosłych, dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Ponadto, lek ten jest stosowany w celu ochrony nerek u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2, którzy mają zaburzenia czynności nerek i białkomocz o wartości ≥0,5 g na dobę. Lek Lorista jest również stosowany w leczeniu pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca, którzy nie mogą stosować inhibitorów konwertazy angiotensyny. W przypadku pacjentów z ustabilizowaną niewydolnością serca za pomocą inhibitora ACE, nie należy zmieniać leku na losartan. Lek Lorista jest również stosowany u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi i pogrubieniem ściany lewej komory serca, ponieważ zmniejsza ryzyko udaru mózgu („wskazanie LIFE”).

Wskazania do stosowania:

  • Leczenie pierwotnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.
  • Leczenie chorób nerek u pacjentów dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 z białkomoczem ≥0,5 g/dobę, jako składowa leczenia przeciwnadciśnieniowego.
  • Leczenie przewlekłej niewydolności serca (u dorosłych pacjentów), gdy leczenie inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) nie jest właściwe z powodu występowania złej tolerancji, zwłaszcza kaszlu, lub przeciwwskazania. U pacjentów z niewydolnością serca, których stan został ustabilizowany podczas stosowania inhibitora ACE, nie należy zmieniać leczenia na losartan. Frakcja wyrzutowa lewej komory serca u pacjentów powinna wynosić ≤40%, a ich stan kliniczny powinien być ustabilizowany podczas leczenia zgodnego ze standardami dla przewlekłej niewydolności serca.
  • Zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu u pacjentów dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i przerostem lewej komory serca potwierdzonym w EKG (Badanie LIFE, Rasa).

Pliki do pobrania

Lorista  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Lorista  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta