1. Artykuły
  2. Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?

Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?

Podwyższony puls zazwyczaj pojawia się w związku z aktywnością fizyczną, a także z powodu skrajnych emocji, w tym również strachu. Zdarza się też, że doprowadzają do niego zaburzenia pracy serca, choć warto wiedzieć, że nie zawsze wysoki puls jest przyczyną choroby. Jak obniżyć tętno, a także jakie są normy pulsu u człowieka?

Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć? Wysoki puls: kiedy i jak go obniżyć?
Spis treści
Tętno prawidłowe – norma pulsu u człowieka Puls w ciąży Wysoki puls w spoczynku Podwyższony puls a choroby współistniejące Niskie ciśnienie i wysoki puls Czym grozi wysoki puls? Jak obniżyć tętno?

Tętno prawidłowe – norma pulsu u człowieka

 

Prawidłowy puls różni się w zależności od kondycji badanej osoby oraz od jej wieku. Dodatkowo ważny jest sposób jego mierzenia i powinno się to robić tylko w spoczynku, przy spokojnym oddechu.

 

Jakie są więc normy pulsu w różnych grupach wiekowych? Lekarze wskazują, że prawidłowe parametry to dla:

 

  • płodu – od 110 do 115 uderzeń na minutę,
  • niemowląt – około 130 uderzeń na minutę,
  • dzieci – około 100 uderzeń na minutę,
  • młodzieży – około 85 uderzeń na minutę,
  • osób dorosłych – od 65 do 90 uderzeń na minutę,
  • seniorów – od 55 do 60 uderzeń na minutę.

 

arrow Kołatanie serca. Przyczyny, objawy, leczenie
arrow Choroba niedokrwienna serca. 9 głównych przyczyn
arrow Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu
arrow Migotanie przedsionków. Diagnoza choroby często jest przypadkiem
arrow Zawał serca. Jak się przed nim chronić?
arrow Atropina – w jakim celu jest stosowana?

Puls w ciąży

 

Normy jeśli chodzi o prawidłowe bicie serca różnią się też w przypadku kobiet w ciąży. W tym przypadku tętno w ciąży powinno wynosić od 80 do 90 uderzeń na minutę. Wzrost ten wynika ze szczególnego stanu w którym znajduje się kobieta, wzrasta bowiem objętość krążącej krwi, która musi docierać też do płodu. Właśnie to sprawia, że puls w ciąży jest wyższy.

 

Kiedy jednak jest on ponad normę? Wysoki puls w ciąży jest rozpoznawany wtedy, gdy przekracza 90 uderzeń na minutę. Jeśli kobieta zauważy u siebie taki problem, powinna zgłosić się po poradę ginekologiczną lub umówić na e-Wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci odpowiednie postępowanie.

 

W przypadku wysokiego pulsu w ciąży zazwyczaj jednak nie ma większych powodów do obaw, a lekarz zaleci odpoczynek, lekką i relaksującą aktywność fizyczną, a także regularne nawadnianie organizmu.

 

 

Wysoki puls w spoczynku

 

Jeśli pacjent zauważa u siebie zbyt wysoki puls i to bez związku np. z aktywnością fizyczną, wówczas może to wskazywać na tzw. tachykardię. Jest to częstoskurcz i przypadłość tę zalicza się do zaburzeń pracy serca.

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i nie zawsze jest to choroba. Bardzo często powód wysokiego pulsu jest dość prozaiczny i wynika z odwodnienia organizmu, zwłaszcza gdy zapotrzebowanie jest większe, czyli latem oraz w czasie ciąży.

 

Przyczyną podwyższonego pulsu może być również nerwica serca. Niestety jej powodem jest przewlekły stres oraz stany lękowe, którym dodatkowo mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak bóle w klatce piersiowej.

 

Jeśli przewlekły stres jest dużym problemem, pacjent powinien skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry online, by nauczyć się nim lepiej zarządzać, co w dłuższym okresie czasu pozwoli na obniżenie wysokiego pulsu oraz poprawi zdrowie ogólne całego organizmu.

 

 

Podwyższony puls a choroby współistniejące

 

Wysoki puls może być też oczywiście oznaką chorób współistniejących. Do najczęstszych zalicza się choroby takie jak:

 

 

Zdarza się też, że podwyższony puls pojawia się w skutek anemii, czyli gdy liczba czerwonych krwinek jest zbyt mała, by móc efektywnie transportować krew.

 

 

Niskie ciśnienie i wysoki puls

 

Ciśnienie oraz puls u człowieka są ze sobą powiązane, dlatego też jeśli pierwszy parametr jest niski i towarzyszy mu podwyższony puls, wówczas także może wynikać to z odwodnienia organizmu.

 

Zdarza się ponadto, że symptomy wskazują na dolegliwości serca takie jak jego zapalenie mięśnia oraz zawał. Mogą towarzyszyć ponadto chorobom tarczycy oraz stosowaniu niektórych leków. Jeśli więc pacjent jakiekolwiek preparaty przyjmuje regularnie, powinien poinformować o tym lekarza.

 

 

Czym grozi wysoki puls?

 

Podwyższony puls spowodowany okazjonalnym stresem czy zbyt dużą ilością wypitej kawy nie jest niebezpieczny. Może być jednak przyczyną poważniejszych chorób, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub kardiologiem. Pacjenci mają możliwość zrobienia tego również online poprzez platformę haloDoctor.pl.

 

 

Jak obniżyć tętno?

 

Istnieje kilka, bardzo skutecznych metod na obniżenie tętna. Absolutną postawą jest upewnienie się, że organizm jest nawodniony, a także zadbanie o prawidłowy i miarowy oddech. Pomóc może również zaczerpnięcie świeżego powietrza, a także spróbowanie zrelaksowania się.

 

Aby obniżyć zbyt wysoki puls wiele osób stosuje techniki relaksacyjne takie jak medytacja. Sprawdzi się też spokojna muzyka, np. klasyczna.

 

Oczywiście jeśli metody te nie pomagają i tętno wciąż nie jest prawidłowe, wówczas należy zgłosić się po poradę medyczną.

 

Prawidłowe bicie serca jest oznaką zdrowia i puls będzie różnić się głównie w zależności od tego, w jakiej grupie wiekowej znajduje się pacjent. Jeśli jednak podwyższony puls pojawia się często i bez wyraźnej przyczyny, wówczas niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, który wykluczy poważne choroby i zaleci odpowiednie postępowanie.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy skoki pulsu i nagłe napady duszności należy skonsultować z lekarzem?
Chciałam zapytać czy powinnam zgłosić się do lekarza czy jest to normalne. Mam 20 lat, będąc w gimnazjum podczas biegania lub przy większym wysiłku ciężko mi się oddychało i traciłam siłę. Od zawsze myślałam, że to tylko słaba kondycja, jednak 2 lata temu jadąc tramwajem zaczęłam...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty-konieczne jest badanie fizykalne, wykonanie ekg, zlecenie niezbędnych badań kontrolnych laboratoryjnych. W oparciu o to lekarz ustali dalszy plan postępowania (np. poszerzenie diagnostyki o niezbędne konsultacje).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Czy mogę wierzyć pomiarom tętna na opasce sportowej?
Mam założoną opaskę sportową, która mierzy puls. Czy to, że co minutę pokazuje się inne tętno, np. jest 80, a za minutę 70 lub 90 to normalne?
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Tak tętno człowieka jest parametrem zmiennym w ciągu dnia. W spoczynku wynosi 60-100 uderzeń na minutę. Pani pomiary mieszczą się w normie.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak jest to możliwe
Stałe przyspieszony puls jest bardzo uciążliwy i męczący. Jakie badania mogę/powinienem jeszcze wykonać?
Mam następujący problem, a mianowicie chodzi o serce. Zauważyłem, że bez przerwy mam podwyższony puls, na ogół w ciągu dnia, bez konkretnych emocji, w różnych sytuacjach. Dwa razy (w odstępie dwóch miesięcy) zdarzył mi się epizod, gdzie w pewnym momencie dostałem kołatania...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta stacjonarna u lekarza, konieczne uzupełnienie diagnostyki laboratoryjnej, a także kardiologicznej (zapis ekg metodą Holtera, usg serca,ew. Holter ciśnieniowy). Diagnostykę ukierunkuje lekarz po przeprowadzeniu badania fizykalnego i ocenie dotychczas wykonanych badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czym może być spowodowane pulsowanie w okolicy szyi?
Od kilku tygodni odczuwam pulsowanie w okolicy szyi tak w dołku między kośćmi obojczykowymi. To pulsowanie jest widoczne. Wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia. Leczenie się na ciśnienie. Gdy ciśnienie jest w normie, przy leżeniu, to pulsowanie jest odczuwalne. Zgrywa się z biciem serca. Nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta lekarska z wynikami wykonanych badań.
Czy takie zmiany w pulsie są prawidłowe?
Mąż jest 3 tygodnie po operacji zastawki aortalnej serca, ciśnienie się unormowało (bierze leki na nadciśnienie), natomiast puls wcześniej miał poniżej 60 a teraz często powyżej 80. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u lekarza prowadzącego.
Czy jest to normalne, że cały czas mam pozytywny test COVID?
Od ponad pół roku jestem pozytywna w testach na covid w klasach igg I igm — identycznie ma mój mąż — reszta rodziny negatywnie. Oczywiście towarzyszą nam przeróżne objawy bóle głowy, zawroty, problemy z pulsem, drętwienia ciała. W 2021 również...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Obecność przeciwciał świadczy o przechorowaniu Covid lub szczepieniu i jest normalną reakcją organizmu.
Problemy zdrowotne, które utrudniają normalne funkcjonowanie.
Mam pewne problemy zdrowotne od dłuższego czasu — mianowicie w 2021 roku na jesień jakoś zauważyłem powiększone węzły chłonne na szyi, udałem się do lekarza, gdzie stwierdził infekcje górnych dróg oddechowych, bo również powiększone migdałki, z czasem gardło przestało...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jaki powinien być prawidłowy puls w moim wieku?
Mam 34 lata i od jakiegoś czasu martwi mnie mój puls szukam odpowiedzi, ale nie znajduje konkretnej — mianowicie mam pytanie...czy puls gdy sobie leżę 60-64 jest dobrya gdy wstaje to mam około 65-70?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Bardzo wysokie tętno - czym może być spowodowane?
Od kilku-kilkunastu tygodni mam epizody bardzo wysokiego tętna, szczególnie w nocy podczas zasypiania lub wybudzam się ze snu. Przez to mam puls między 100-130 kołatanie serca itp. Co jakiś czas mam też uczucie jakby serce na chwilę przestawało bić I potem znowu. Czy jest jakaś...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta kardiologiczna.
Czy niski puls i pobudzenia nadkomorowe serca w nerwicy są groźne?
Mam 33 lat - na nerwicę cierpię od 3 lat. Puls w nocy jest najniższy. W ciągu dnia czasem do 50ud/min. W trakcie wysiłku fizycznego nie odczuwam żadnych przykrych dolegliwości. Ogólnie czuję się dobrze. Niepokoją mnie niski puls i skurcze dodatkowe, bo są bardzo nieprzyjemne i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Nierówne bicie serca i problemy z oddychaniem.
Od jakiegoś czasu odczuwam nierówne bicie serca. Potrafię wieczorem położyć się do łóżka gdzie przez cały dzień wszystko było w porządku, po czym nagle mam dziwne uczucie w klatce, jakby kłucie. Dość szybko się męczę. Ostatnio w górach idąc szlakiem mierzyłam sobie puls za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u kardiologa.
Co wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia udaru i zawału?
Jakie jest zagrożenie udaru bądź zawału przy jednoczesnej nadpłytkowości, tachykardii zatokowej? Mam też podwyższony puls (często ponad 100-160) oraz wysoki cholesterol.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę