1. Artykuły
  2. Ślepota nocna. Kiedy wieczorem widzisz niewyraźnie

Ślepota nocna. Kiedy wieczorem widzisz niewyraźnie

Kurza ślepota, ślepota nocna lub zmierzchowa to zaburzenie polegające na znacznym obniżeniu jakości widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Dla chorego problemem jest przejście z jasnego do ciemnego pomieszczenia czy nocne prowadzenie samochodu. - To wysoce groźna choroba mogąca trwale uszkodzić widzenie i ograniczyć funkcjonowanie chorego na co dzień - zwraca uwagę specjalista chorób oczu, Monika Jewusiak-Rogulska. I odpowiada na pytanie o przyczyny tego schorzenia i możliwości leczenia. 

Ślepota nocna. Kiedy wieczorem widzisz niewyraźnie Ślepota nocna. Kiedy wieczorem widzisz niewyraźnie
Spis treści
Co to jest ślepota nocna? Ślepota nocna - objawy Ślepota nocna - przyczyny Ślepota nocna. Dlaczego jest groźna? Ślepota nocna - diagnostyka i leczenie Witamina A na poprawę ostrości widzenia

Co to jest ślepota nocna?

 

Ślepota nocna, zwana również zmierzchową lub kurzą ślepotą, to zaburzenie polegające na istotnym obniżeniu jakości widzenia w warunkach słabego oświetlenia otoczenia. Jak wyjaśnia nasza ekspertka:

 

Wynika ona z uszkodzenia fotoreceptorów siatkówki oka, czyli komórek wzrokowych, a dokładnie pręcików. Pręciki bowiem pozwalają na widzenie przy gorszym oświetleniu dzięki procesom biochemicznym jakie w nich zachodzą.

 

Zaburzenie to może być izolowaną wadą lub być związane z chorobami ogólnymi czy genetycznymi. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby z problemami łaknienia, ubogie, z uzależnieniem od alkoholu czy też z wysokimi wadami wzroku oraz chorobami siatkówki oka.

arrow Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?
arrow Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy
arrow Atropina – w jakim celu jest stosowana?
arrow Migrena oczna – jak radzić sobie z silnym bólem głowy?
arrow Zapalenie spojówek - przyczyny i sposoby leczenia
arrow Jęczmień na powiece - przyczyny, objawy i leczenie

Ślepota nocna - objawy

 

Podstawowym objawem ślepoty nocnej jest postępujące upośledzenie widzenia przy słabym natężeniu światła (o zmierzchu czy w nocy), jak i w sytuacji kiedy chory nagle przejdzie z jasnego do ciemnego pomieszczenia. Pacjenci mają problem z prowadzeniem wieczorem pojazdu, dlatego właśnie często rezygnują z nocnej jazdy autem.

 

Proces ten z czasem postępuje, a zmiany jakie zachodzą w komórkach siatkówki prowadzą do stopniowego zawężania pola widzenia od obwodu w stronę centrum. W przypadkach związanych z chorobami genetycznymi często dochodzi do znacznego obniżenia ostrości wzroku oraz charakterystycznych zmian w obrazie dna oka - wyjaśnia Monika Jewusiak-Rogulska.

 

I dodaje:

 

Przy niedoborze witaminy A można dodatkowo zaobserwować objawy zespołu suchego oka na podłożu zmian w spojówce i rogówce oka oraz pojawienie się zwiększonej łamliwości paznokci i włosów, obniżenie apetytu czy częste infekcje.

 

Ślepota nocna - przyczyny

 

Postępujące uszkodzenie pręcików może wynikać z kilku przyczyn:

 

  • wrodzonej wady tj. wrodzona stacjonarna ślepota zmierzchowa
  • schorzenia genetycznego tj. retinitis pigmetosa (zwyrodnienie barwnikowe siatkówki)
  • postępującej zaćmy
  • niedoborów witaminy A w przebiegu zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia), niedożywienia, u osób uzależnionych od alkoholu,
  • wysokiej krótkowzroczności przebiegającej ze zmianami w obrębie siatkówki.

 

Ślepota nocna. Dlaczego jest groźna?

 

Z uwagi na fakt, iż ślepota nocna często związana jest ze zwyrodnieniami siatkówki oka, to jest ona wysoce groźną chorobą mogącą trwale uszkodzić widzenie i ograniczyć funkcjonowanie chorego na co dzień.

 

Jeśli wynika ona z chorób oka takich jak zaćma czy krótkowzroczność bądź zbyt niskiego stężenia witaminy A w organizmie możliwe jest cofnięcie zmian towarzyszących ślepocie zmierzchowej - zauważa specjalista chorób oczu.

 

Ślepota nocna - diagnostyka i leczenie

 

Diagnostyka ślepoty nocnej polega na przeprowadzeniu specjalistycznych badań okulistycznych. Jak tłumaczy nasza ekspertka:

 

Zaczynając od badania ostrości wzroku, oceny dna oka w lampie szczelinowej, wykonania pola widzenia, a kończąc na badaniach elektrofizjologicznych i optycznej koherentnej tomografii oka, które odzwierciedlają kondycję fotoreceptorów. W przypadku podejrzenia niedoboru witaminy A należy ocenić jej poziom we krwi.

 

Leczenie w wielu przypadkach jest niemożliwe z uwagi na brak dostępnej terapii.

 

Tyczy się to chorych z zaburzeniami genetycznymi i wrodzonymi, choć pojawiają się doniesienia na temat kolejnych etapów badań klinicznych obejmujących terapię genową czy leczenie komórkami macierzystymi - przyznaje Monika Jewusiak-Rogulska.

 

Dodatkowo ważna jest prawidłowa korekcja wady wzroku okularami, pomocami optycznymi oraz leczenie okulistycznych chorób dodatkowo wpływających na obniżenie jakości widzenia.

 

Pacjenci z zaćmą poddawani są operacji usunięcia zaćmy z jednoczasowym wszczepieniem sztucznej soczewki z filtrami. W przebiegu krótkowzroczności należy zadbać o poprawę jakości widzenia przez zastosowanie szkieł korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Jeśli chodzi o pacjentów z niedoborem witaminy A należy odpowiednio suplementować i wprowadzić terapię farmakologiczną w celu wyrównania poziomu retinolu - objaśnia nasza specjalistka.

 

Witamina A na poprawę ostrości widzenia

 

Profilaktyka w przypadku ślepoty nocnej obejmuje jedynie pacjentów, u których przebieg choroby związany jest z niedoborem witaminy A.

 

Witamina A wspiera ostrość widzenia, hamuje procesy starzenia narządu wzrokowego, oraz zapobiega rozwojowi zespołowi suchego oka - zwraca uwagę Monika Jewusiak-Rogulska.

 

I dodaje:

 

Warto do swojej diety włączyć produkty, które są źródłem tej witaminy. Możemy zaliczyć do nich: warzywa czerwone czy szpinak, morele, produkty mleczne, jajka i ryby.

Monika Jewusiak Rogulska okulista 5.00 / 15 opinii artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Specjalista chorób oczu, okulista specjalizujący się w zabiegach z zakresu chirurgii okuloplastycznej. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego I Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalizację z zakresu okulistyki zdobyła jako lekarza rezydent w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu oraz na stażach w kraju i za granicą. Tytuł specjalisty chorób oczu otrzymała w 2016 roku. Jest uczestnikiem i prelegentem na zjazdach i szkoleniach naukowych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy w tym przypadku istnieją ograniczenia w zastosowaniu komputerowej tomografii zatok ?
W obydwu oczach nastąpiło odłączenie ciała szklistego. W konsekwencji jednym oku nastąpiło rozdarcie siatkówki. Jestem po zabiegu laserowego przyklejenia siatkówki. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w ośrodku gdzie będzie wykonywana tomografia.
Czy powyższe problemy mogą być niewyleczonym ostrym zapaleniem zatok?
Od sierpnia towarzyszy mi nieustający ból głowy zaczynający się razem ze wstaniem rano i trwający cala dobę, który nie ustają po lekach przeciwbólowych. Z rana po wstaniu uczucie ścisku oraz kłucie z tyle głowy, po przechyleniu głowy w przód, od tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak sobie radzić z ciągle powracającymi gradówkami?
Notorycznie powracająca gradówka. W przeciągu roku pojawiła się już czwarta gradówka, poprzednie trzy były usuwane chirurgicznie mimo szybkich działań z mojej strony. Działałam sterydami, antybiotykami, zastrzykami, a nawet wszelkimi domowymi sposobami. Wykonany był również...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy jak zaczynam odczuwać ból, to ściągać okulary czy się przemęczać i nie ściągać?
Od 2 dni noszę okulary prawe oko -0,50 a lewe - 0,75 chciałabym zapytać, ponieważ w okularach widzę bardzo dobrze, ale bolą mnie w nich oczy i głowa — czy to normalne? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta ambulatoryjna u lekarza Okulisty.
Czy wysokie ciśnienie w oku ma związek z antykoncepcją?
Od jakiegoś czasu mam wysokie ciśnienie w oku, czy może być ono spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych? Okulistka twierdzi, że nie ma to związku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich lub zmienić okulistę.
Ile czasu oczy potrzebują, żeby się w 100% zregenerować?
Wybieram się na laserową korekcję wzroku. Pracuje na Stoczni, często mam opiłki w oku, które później okulista wyjmuje igłą z oka. Wszędzie jest napisane, ze L4 wystawia lekarz do miesiąca, ale ja pracuje w dość skrajnych warunkach i czy po miesiącu będę mogła wrócić do pracy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję oczywiście podejmuje lekarz.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Decyzję oczywiście podejmuje lekarz.
Kiedy warto rozważyć zmianę okularów?
Pogorszyła mi się wada wzroku o ćwierć dioptrii na każdym oku, czy warto zmienić okulary?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę omówić to z okulistą. Jeśli pogłębienie się wady wzroku wpływa istotnie na codzienne funkcjonowanie rozważenie zmiany okularów może być zasadne.
Czy w moim przypadku jest możliwość skorygowania tej wady plusowej laserowo?
Mam 55 lat. W lutym przeszłam operację zaćmy z wszczepieniem soczewek jednoogniskowych z korekcją wady -3 dioptrie i muszę czytać w okularach. Lekarze skutecznie odradzili mi soczewkę wieloogniskową. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Czy jest to możliwe, że bez żadnych uszkodzeń oka tak bardzo pogorszyła mi się ostrość wzroku?
Mam 26 lat. Miesiąc temu oparzyłem sobie oko lewe tłuszczem, od tego czasu pogorszyła mi się ostrość wzroku z 5/5 do 5/50 w oku lewym. Poza tym badanie okulistyczne w normie jak i badanie nerwów też. Neurologicznie też normą. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna kontrolna u okulisty.
Wylew podsiatkówkowy - czy można uprawiać sport?
Mam wylew podsiatkówkowy w prawym oku, w trakcie resorpcji. Czy w związku z tym mogę wykonywać ćwiczenia na siłowni z ciężarami lub chociaż biegać? 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tego typu krwotok jest objawem patologicznego procesu toczącego się w obrębie oka. Po krwotoku podsiatkówkowym wymagana jest regularna kontrola okulistyczna oraz leczenia choroby podstawowej, która się przyczyniła do upośledzenia widzenia. Wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Dobrze byłoby zapytać okulistę o rokowanie, planowane leczenie oraz wskazówki do ograniczenia wysiłku i przez jaki okres te ograniczenia trzeba zastosować.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Wada wzroku, a możliwość oddawania krwi.
Chciałem dzisiaj oddać krew jednak nie zostałem dopuszczony do tego ze względu na moją wadę wzroku (-6.25, -6.5). Chociaż w innym centrum krwiodawstwa mogłem oddawać, tutaj nagle potrzebuję jakiegoś zaświadczenia od okulisty czy nie ma przeciwskazań do oddania krwi. Szukałem informacji...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dowolnego okulisty.
Nierównomierne źrenice u niemowlęcia w słabym świetle.
Mamy 2 miesięcznego chłopca który świetnie się rozwija natomiast niepokoi nas jedna rzecz. W słabszym świetle jedna ze źrenic chłopca jest znacząco większa od drugiej (1-1,5 mm). Po przeniesieniu chłopca do dobrze oświetlonego miejsca obie źrenice bardzo ładnie i równomiernie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u okulisty dziecięcego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza okulisty dziecięcego.
Czy uszkodzenie oka z porodu można wyleczyć w dorosłości?
Odkąd pamiętam na jedno oko widzę jakby poprzez popękane szkło/lustro. Czy to trwałe uszkodzenie (podczas porodu, wczesnego dzieciństwa) czy można to wyleczyć/zoperować? Mężczyzna lat 36.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do poradni okulistycznej.
Czy ból oka może być wczesną postacią spondyloartropatii?
Od 10 dni mam ból i zaczerwienienie lewego oka. U mnie w rodzinie są przypadki spondyloartropatii i podejrzewam, że jest to oczna postać spondyloartropatii, bo oprócz bólu, zaczerwienienia i pogorszenia ostrości widzenia nie mam innych objawów. Byłem u okulisty na NFZ,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy - kolejna wizyta u okulisty.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie