1. Artykuły
  2. Przesilenie wiosenne. Gdzie szukać siły i energii?

Przesilenie wiosenne. Gdzie szukać siły i energii?

Zmęczenie, senność, drażliwość - to dla wielu ludzi brzmi jak synonim marca. Choć są i tacy, którzy kwestionują jego występowanie, a skargi na złe samopoczucie traktują jako przejaw pozimowego rozleniwienia. Bez względu na źródło gorszego samopoczucia, warto szukać sposobów, by pomóc sobie przetrwać przedwiośnie i z pełnym impetem wejść w ciepłą i radosną wiosnę. O tym, jak to zrobić opowiada psychodietetyczka Marta Pawelec. 

Przesilenie wiosenne. Gdzie szukać siły i energii? Przesilenie wiosenne. Gdzie szukać siły i energii?
Spis treści
Czym jest przesilenie w pogodzie? Przesilenie wiosenne. Jak wpływa na nasze funkcjonowanie i zdrowie? Przesilenie wiosenne. Jak pomóc sobie dietą? Co warto jeść na przedwiośniu? Jakich witamin szukać?

Czym jest przesilenie w pogodzie?

 

To, czym jest przesilenie w pogodzie tłumaczy nasza ekspertka Marta Pawelec:

 

Przesilenie zimowe przypada wówczas, gdy mamy najkrótszy dzień a najdłuższą noc. Odwrotnie w przypadku przesilenia letniego. Mówi się także o przesileniu wiosennym. Czasie, w którym kończy się zima, a zaczyna przedwiośnie.

 

Wtedy też nasz organizm budzi się do większej aktywności. Wydłuża się dzień, częściej korzystamy z naturalnego światła, podejmujemy aktywności nietypowe dla okresu zimowego. Nie mniej jednak zmagamy się wtedy z wieloma trudnościami: sennością, zmęczeniem, bólami głowy. Czas ten trwa najczęściej tak długo, jak długo zmienia się pogoda.

 

Przesilenie wiosenne jest związane właśnie ze zmieniająca się pogodą - jednego dnia mamy wiosnę, kolejnego dnia pada śnieg. Duża różnica temperatur, ciśnienia atmosferycznego faktycznie może wpływać na nas bardzo negatywnie - wyjaśnia ekspertka.

arrow Zespół chronicznego zmęczenia. Kiedy każda czynność to ogromny wysiłek
arrow Celiakia. Kiedy rezygnacja z glutenu to konieczność
arrow Wzdęcia. Dieta może pomóc rozwiązać problem
arrow Choroba Leśniowskiego-Crohna. Konieczna indywidualna dieta
arrow Detoksykacja organizmu. Czy warto? Dietetyk: postaw na coś innego
arrow Zapalenie żołądka. Dietetyk wyjaśnia co jeść, aby złagodzić objawy i leczyć

Przesilenie wiosenne. Jak wpływa na nasze funkcjonowanie i zdrowie?

 

Przede wszystkim czujemy się zmęczeni, apatyczni.

 

Towarzyszy nam frustrujące rozleniwienie. Wiele osób w tym czasie narzeka także na bóle głowy, bóle mięśni - można zatem stwierdzić, że nasz organizm zmęczony jest już zimą, brakiem słońca - tłumaczy Marta Pawelec.

 

Tu też jednak przestrzega:

 

Pamiętajmy, że wyżej wymienione objawy mogą jednak stanowić o jakiejś chorobie, o której nie wiemy bądź o poważnych niedoborach w organizmie. Zatem nie lekceważmy ich i dla bezpieczeństwa wykonajmy podstawowy panel badań, zwłaszcza jeśli nie robimy tego zbyt regularnie.

 

Niestety przesilenie wiosenne powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale wpływa również na nasze samopoczucie:

 

Kolejnymi negatywnymi objawami mogą być trudności w funkcjonowaniu poznawczym - ciężej o dobry refleks, spostrzegawczość czy jasność umysłu - uzupełnia psychodietetyczka.

 

Przesilenie wiosenne. Jak pomóc sobie dietą?

 

Przede wszystkim zadbajmy o to, by spożywać odpowiednią ilość kalorii w ciągu dnia i robić to regularnie.

 

Dieta powinna być zgodna z talerzykiem zdrowia - dużo błonnika pochodzącego z warzyw i owoców, energia pochodząca z pełnoziarnistych produktów oraz białko zawarte w mięsie, rybie czy nabiale - wylicza ekspertka.

 

Ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów omega 3 - tutaj z pomocą przyjdą tłuste ryby, takie jak pstrąg czy łosoś. Jeśli spożywamy ich mniej niż  200 g tygodniu, warto pomyśleć o suplementacji np. tranem.

 

Zdrowe tłuszcze pomogą w lepszym funkcjonowaniu naszego mózgu, warto więc do naszej diety dorzucić roślinne oleje, pestki, orzechy czy awokado - dodaje Marta Pawelec.

 

Co warto jeść na przedwiośniu? Jakich witamin szukać?

 

Przedwiośnie to ciężka pora roku dla entuzjastów zdrowego żywienia.

 

Trudno o witaminy, bo naszych typowo sezonowych produktów w tym czasie prawie nie ma. Dlatego istnieje ryzyko niedoborów - tutaj na pewno warto pomyśleć o suplementacji - poleca Marta Pawelec.

 

Warto jednak spożywać duże ilości naszych rodzimych warzyw korzeniowych: marchewki, buraka, pietruszki.

 

Bogate są one w witaminy E czy A, które dostać możemy niemal cały rok - dodaje.

 

Ważne dla naszego organizmu będą także duże ilości witaminy C.

 

Jej z kolei szukać możemy w pomidorach, papryce, cytrusach czy bananie. Tutaj jedynak głównie musimy polegać na tym, co uda nam się zakupić w sklepie.

 

Wszystko, co zielone dostarczy nam także kwasu foliowego czy witamin z gruby B. Warto zatem postawić na sałatki, brokuły czy kapustę.

 

I oczywiście kiszonki! One niosą nam zdrowie cały rok ze względu na bakterie probiotyczne bardzo istotne dla naszego organizmu. Pamiętajmy także, że jeśli na co dzień dbamy o nasza dietę, to trudny okres przedwiośnia, zanim pojawią się nowalijki, nie będzie dla nas niczym złym - podsumowuje Marta Pawelec.

Marta Pawelec dietetyk, psychodietetyk 5.00 / 11 opinii artykuły 17 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Gabinet dietetyczny prowadzi od 2018. Na swoim koncie ma szkolenia i kursy w charakterze instruktora dietetyki i suplementacji.
 Absolwentka studiów na kierunku dietetyki oraz studiów podyplomowych na kierunku dietetyki i psychologii zdrowia.
 Ponadto ukończyła pedagogikę na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie (wydział w Szczecinie).
 - Ukończone kierunki pozwalają mi spojrzeć na pacjenta holistycznie, łączyć wiedzę o żywieniu człowieka z elementami psychologii, emocji. Studia pedagogiczna natomiast pozwalają mi na pracę z dziećmi – mówi o sobie.
 Prowadzi prywatny gabinet dietetyczny, współpracuje także z Centrum medyczno-Rehabilitacyjnym Remedica w Koszalinie. Od grudnia 2021 roku jest także dietetykiem klinicznym w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie (przy Szpitalu Onkologicznym).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy składniki zawarte w tym suplemencie mogą zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Od ponad roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym poszerzyć swoją dietę o suplement. Dzienna porcja to 3 kapsułki, które zawierają: L-karnityna 300mg ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 300mg ekstrakt z zielonej herbaty 200mg EGCG 90mg kofeina 200mg ekstrakt z garcinia cambogia 150mg...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Czy w moim przypadku mogę stosować poniższą suplementację?
Czy któreś z poniższych suplementów, jakie stosuje może negatywnie skutkować na żołądek jeżeli cierpię na zapalenie żołądka i dwunastnicy? diosmina witamina C kwas hialuronowy i kolagen żeń-szeń (koreański, amerykański, syberyjski) korzeń maca - buzdyganek 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jakie badania powinnam wykonać, aby pójść do gastrologa z całym pakietem potrzebny badań do diagnozy?
Od jakiś około 2,5 miesięcy miewam bóle nadbrzusza, zgagę, puste odbijanie, uczucie ciała obcego w gardle. Przez 2 miesiące miałam bóle nadbrzusza raz na jakiś czas po obiedzie, które po około 10 minutach ustępowały, zgaga występowała raz na kilka tygodni i była ona łagodna....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza udać się z bólem brzucha, co może być przyczyną?
Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch, mam nudności. Uczucie jakby niestrawności w brzuchu. Po posiłku robi mi się niedobrze, bierze mnie na wymioty. Mało jem, i chudnę. Ważę 63 kg przy wzroście 188 cm. Mam niedowagę, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Cierpię na schizofrenie prosta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Podane parametry wskazują na niedowagę. Jeśli spadek masy ciała miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to niezbędne jest badanie fizykne, badania laboratoryjne i być może diagnostyka endoskopowa (gastroskopia). Koniecznie proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego gdyż wstępna diagnostyka i ew. leczenie (również zlecenie ewentualnej gastroskopii) jest jak najbardziej w zakresie jego kompetencji.
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Czy takie spadki energii są normalne?
Wykonuję regularnie badania krwi — ostatnie miałam pod sam koniec sierpnia i jedyne co mi wyszło to leciutko obniżony poziom cukru i po prostu mam zalecone częściej jeść posiłki, bo mam zbyt długie przerwy jednak często mam spadki energii, jestem zmęczona bez powodu i raz na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną mojej nadwagi?
Szukam przyczyny tego, że nie mogę schudnąć. Mam 39 lat  175 cm wzrostu i 15 kg nadwadi, zrobiłabym wszystko, żeby schudnąć, ale nie mogę. Miałam nadczynność tarczycy z haschimoto (miałam również nadwagę) teraz wyniki tarczycowe mam idealne i moja endokrynolog powiedziała, że nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Żołądek kaskadowy - jak go wyleczyć?
Jak leczy się żołądek kaskadowy? Lekarz stwierdził, że przez 5 lat nie mogę się objadać? Proszę o poradę jak się odżywiać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w pojemniku z żywnością mógł się wytworzyć jad kiełbasiany?
W czwartek wieczorem (13.09) przyszedł katering kubełkowy o godzinie około 20, jedzenie wyglądało normalnie, wstawiłem do lodówki. (Termin ważności był do 15.09). W niedzielę dnia 17.09 zauważyłem, że pudełko z jedzeniem bardzo mocno napuchło. Dnia następnego w poniedziałek wyjąłem potrawę...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z firmą kateringową.
Jak prawidłowo liczyć wartości odżywcze?
Jak liczyć wartości odżywcze (białko, tłuszcz, węglowodany, kcal) w pożywieniu po obróbce termicznej (np. mięso, warzywa, kasze, ryż, makaron)? Czy liczyć wagę i wartości dla surowego produktu, czy dla produktu po obórce termicznej (np. dla kaszy, mięsa)? 
Elżbieta Dziadowicz
dietetyk
Umów wizytę
Z reguły liczy się wartość odżywczą dla surowego produktu przed obróbką. Wyjątek stanowią produkty przy których w tabeli wartości odżywczych jest napisane, iż produkt jest ugotowany.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy branie kreatyny w moim przypadku jest szkodliwe?
Mam jedną nerkę, która jest co prawda zdrowa. Zacząłem ćwiczyć sport siłowy i chciałbym zacząć brać kreatynę, aby polepszyć swoje efekty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Dieta przy kaskadzie żołądka.
Mam kaskadę żołądka. Są jakieś zalecenia dotyczące diety i czy jest jakaś pozycja, która przyspieszy opróżnianie żołądka (chodzi o zginanie)?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy z powodu niedowagi grożą mi konsekwencje zdrowotne?
Od dziecka mam niedowagę i mało jem. Obecnie mam 33 lata i niedowagę (173 cm i 48 kg). Nie jestem w stanie przytyć do prawidłowej wagi. Wyniki krwi oraz hormonalne są prawidłowe, czuję się też dobrze.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie