1. Artykuły
  2. Łysienie u mężczyzn. Co robić?

Łysienie u mężczyzn. Co robić?

Statystyki dla mężczyzn są bezwzględne, co drugi z nich łysieje. Pierwsze sygnały łysienia mogą pojawić się już u chłopców w okresie dojrzewania, później problem się nasila. Panowie coraz częściej odwiedzają gabinety trychologiczne oraz medyczne. O co pytają? Jakiej pomocy szukają? O tym rozmawiamy z ekspertem - lekarzem Dariuszem Jasonkiem.

Łysienie u mężczyzn. Co robić? Łysienie u mężczyzn. Co robić?
Spis treści
Łysienie źle wpływa na psychikę mężczyzn Łysienie. Wszystkiemu winne geny Łysienie. Jak leczyć? Przeszczep włosów

Łysienie źle wpływa na psychikę mężczyzn

 

Pierwsze objawy łysienia obserwowałem już w wieku nastoletnim. Włosy były słabe i cienkie, tworzyły się zakola. Początkowo wydawało mi się, że ratunkiem może być krótka fryzura. Niestety. W wieku 25 lat straciłem włosy na czubku głowy i w okolicach czoła. Świadomie postawiłem na bardzo krótką fryzurę, która maskuje brak włosów. Co ciekawe rozmowa o tym jest dla mnie trudna - zaznacza Czytelnik portalu HaloDoctor, Marcin.

 

To niestety scenariusz, który dotyka wielu mężczyzn poniżej 30 roku życia. Czym zatem jest łysienie?

 

Łysienie to objaw polegający na zahamowaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Od naturalnego cyklu wzrostu włosa możemy je odróżnić makroskopowo poprzez postępujące przerzedzenie włosów w okolicy czubka głowy, zakoli. W badaniu pod powiększeniem na przykład w trakcie trychoskopii od naturalnego cyklu włosa możemy odróżnić łysienie typu męskiego poprzez obecność miniaturyzacji mieszków włosowych - wyjaśnia lekarz Dariusz Jasonek.

 

Łysienie typu męskiego może wpływać niekorzystnie na męską psychikę. Może być źródłem niskiej samooceny i powodować utratę pewności siebie.

 

Rzeczywiście wraz z włosami straciłem pewność siebie. To było bardzo nieprzyjemne - dodaje nasz Czytelnik.

arrow Terapia zastępcza testosteronem - czym jest i pozytywne skutki TRT
arrow Czym zajmuje się androlog? Kiedy chłopcy i mężczyźni powinni odwiedzić androloga?
arrow Stulejka u chłopców i mężczyzn. Jak zapobiegać i leczyć?
arrow Dbaj o jądra: telefon wyjmij z kieszeni, laptopa nie trzymaj na kolanach
arrow Przeszczep włosów. Czasami staje się koniecznością
arrow Łysienie plackowate. Wyzwanie dla pacjenta i lekarza

Łysienie. Wszystkiemu winne geny

 

Niestety panowie nie mogą postawić tu na skuteczną profilaktykę zapobiegającą łysieniu. Dlaczego? Dlatego, że najczęściej spowodowane jest one genami:

 

Łysienie mężczyzn spowodowane jest uwarunkowaną genetycznie nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT (dihydrostestosteron). Najczęściej we krwi pacjenta nie stwierdza się nadmiernego stężenia androgenów - wyjaśnia nasz ekspert.

 

Łysienie. Jak leczyć?

 

Środki kosmetyczne, szampony i odżywki obiecują, że swoim działaniem zapobiegną utracie włosów. Reklamy emocjonalnie angażują mężczyzn, którzy desperacko szukają pomocy. Niejednokrotnie wszystko okazuje się nieskuteczne.

 

Wypróbowałem chyba wszystko. Szampony, wcierki w skórę głowy, odżywki, olejki. Nie zadziałało nic, a momentami wydawało mi się, że pogarsza się stan skóry na mojej głowie, która po wszystkim wymagała kilkutygodniowej regeneracji - dodaje Marcin.

 

Nie oznacza to jednak, że medycyna jest zupełnie bezradna wobec palącego problemu, jakim jest męskie łysienie. Jak wyjaśnia ekspert:

 

W leczeniu łysienia typu męskiego stosuje się leki doustne o działaniu antyandrogennym - finasteryd oraz dutasteryd, który wydaje się być skuteczniejszy niż finasteryd, jednak brak mu rejestracji w tym wskazaniu w Polsce. Ponadto stosuje się leki miejscowe na owłosioną skórę głowy- minoksydyl. Bardzo dobre efekty uzyskuje się również wykorzystując osocze bogatopłytkowe.

 

Co jest zatem najbardziej efektywne?

 

Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc powyższe metody lecznicze - dodaje lekarz.

 

Przeszczep włosów

 

Przeszczep wydaje się być ostatecznością. Lekarz zaproponuje go w przypadku znacznego zaawansowania łysienia i braku możliwości skutecznego leczenia zachowawczego w postaci farmakoterapii i leczenia osoczem bogatopłytkowym.

 

Przeszczep włosów jest przeszczepem autologicznym. Przeprowadzany jest w kilku etapach. Etap pierwszy polega na pobraniu mieszków włosów tzw. graftów z innych okolic ciała, jest to najczęściej okolica potyliczna oraz wyselekcjonowaniu tych, które będą nadawały się do przeszczepu. Etap drugi polega na wykonaniu mikronakłuć w skórze głowy, do których będą implantowane mieszki włosowe. W etapie trzecim dochodzi wreszcie do implantacji graftów. Całość zabiegu przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym - przedstawia mechanizm przeszczepu nasz ekspert, Dariusz Jasonek.

Dariusz Jasonek lekarz 4.96 / 280 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dariusz Jasonek - absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz medycyny estetycznej specjalizujący się w chorobach włosów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Cukrzyca, a przerzedzone włosy
Czy mając (prawdopodobnie) cukrzycę mogłabym z tego powodu mieć bardzo przerzedzone włosy?
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Dotychczas nie spotkałem się z takimi objawami w przebiegu cukrzycy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie są to objawy typowe dla cukrzycy.
Dawid Luwański
Umów wizytę
cukrzyca nie ma związku z wypadaniem włosów
Co może powodować wypadanie włosów w dużej ilości?
Od trzech lat zmagam się z wypadaniem włosów - straciłam około 70%, skóra głowy mnie swędzi jakby coś zjadało mi włosy, świeci się i jest klejąca. Dodatkowo skóra twarzy jest sucha, jestem ciągle zmęczona i przytyłam. Bolą mnie często plecy i ręce. Nikt nie wie co mi...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wypadanie włosów to bardzo mało charakterystyczny objaw - może dotyczyć szeregu chorób. Proszę rozpocząć diagnostykę od podstawowego badania lekarskiego poszerzonego o podstawowe badania biochemiczne. W zależności od ich wyników, a przede wszystkim od innych dolegliwości diagnostykę będzie trzeba poszerzyć w kierunku ustalenia przyczyny dolegliwości.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja internistyczna-z zebraniem szczegółowego wywiadu medycznego, zapoznaniem się z dotychczasową historią choroby, przeprowadzeniem badania przedmiotowego i w oparciu o powyższe-ustalenie dalszego postępowania, zarówno w zakresie diagnostyki jak i leczenia. Dodatkowo warto uzupełnić postępowanie o konsultację dermatologiczną z oceną stanu skóry głowy.
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Wskazana wizyta u internisty i endokrynologa po wykonaniu podstawowych badań. Ustalenie przyczyny źródłowej problemów na podstawie wywiadu z lekarzem. Warto również ocenić poziom stresu i przyjrzeć się życiu codziennemu.
Czy podwyższony poziom żelaza w krwi wpływa na wypadanie włosów?
Jestem kobietą w wieku 27 lat, od kilku lat wypadają mi włosy. W czerwcu wykonałam morfologię, żelazo, ferrytynę, TSH, ft3, ft4 i udałam się do trychologa, który zalecił mi przyjmowanie przez okres 3 miesięcy leku, w związku z wysokim żelazem 166 ug/dl oraz niską ferrytyną 47,6 ng/ml. Po 3...
Dawid Luwański
Umów wizytę
może wpłynąć na wypadanie włosów
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u trychologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego/internisty, który szczegółowo zbierze wywiad, zbada Panią i zleci niezbędne badania (m.in. morfologia+retikulocyty, pełna gospodarka żelaza, enzymy wątrobowe; usg jamy brzusznej). W przypadku nieprawidłowości - wskazana będzie konsultacja hematologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zebrać dokładniejszy wywiad, dopytać się o preparat żelaza jaki Pani stosowała, kiedy? jak często, w jakie dawce itd. - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne dalszego postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
wskazane pełne badanie gospodarki żelazowej i konsultacja internistyczna/hematologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u trychologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie