1. Artykuły
  2. Łysienie plackowate. Wyzwanie dla pacjenta i lekarza

Łysienie plackowate. Wyzwanie dla pacjenta i lekarza

Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która może dotknąć zarówno kobiety i mężczyzn bez względu na płeć. Diagnoza wymaga szczegółowego wywiadu, ale też ogromnej delikatności w rozmowie z pacjentem. Pacjent zmagający się z tym problemem może liczyć na kilka metod terapeutycznych - podkreśla lekarz Dariusz Jasonek lekarz medycyny estetycznej, trycholog.

Łysienie plackowate. Wyzwanie dla pacjenta i lekarza Łysienie plackowate. Wyzwanie dla pacjenta i lekarza
Spis treści
Łysienie plackowate Przyczyny łysienia plackowatego Łysienie plackowate. Objawy Łysienie plackowate. Diagnoza Łysienie plackowate. Leczenie Łysienie plackowate a stres

Łysienie plackowate

 

To groźna choroba autoimmunologiczna, z trudnymi do zaakceptowania przez pacjenta konsekwencjami:

 

Łysienie plackowate to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym, zaliczana to łysienia niebliznowaciejącego, prowadząca do utraty włosów począwszy od niewielkich ognisk na skórze głowy po całkowitą utratę włosów na całym ciele - wyjaśnia ekspert lekarz Dariusz Jasonek.

 

Wymienia on ten typy łysienia plackowatego:

 

  • ogniskowe - charakteryzujące się ograniczonymi ogniskami łysienia w obrębie ciała
  • całkowite - dotyczy wszystkich włosów w obrębie głowy, w także tym brwi i rzęsy
  • uogólnione - pacjenci tracą owłosienie na całym ciele
  • łysienie plackowate wężykowate
  • łysienie plackowate rozlane
arrow Utrata włosów. Może zwiastować niedobór 7 składników odżywczych w diecie
arrow Łysienie u mężczyzn. Co robić?

Przyczyny łysienia plackowatego

 

Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca poznane. Uważa się, że genetyka, czynniki immunologiczne i środowiskowe mogą odgrywać rolę w rozwoju tej choroby. Niektóre osoby z łysieniem plackowatym mogą mieć historię choroby autoimmunologicznej w rodzinie, co sugeruje pewne dziedziczenie skłonności do tej choroby.

 

Łysienie plackowate jest chorobą o wieloczynnikowym podłożu.  Do rozwoju przyczyniają się predyspozycje genetyczne, czynniki zewnętrzne, a także styl życia, szczególnie częstym triggerem choroby jest stres - wyjaśnia specjalista doktor Jasonek.

 

Łysienie plackowate. Objawy

 

Objawy bywają bardzo zróżnicowane i indywidualne dla każdego pacjenta.

 

Choroba najczęściej objawia się dość nagłą utratą włosów. Najczęstszą manifestacją kliniczną jest łysienie plackowate ogniskowe (jedno lub kilkuogniskowe). Ogniska mogą  ulegać systematycznemu powiększaniu się - wyjaśnia ekspert.

 

Dodatkowo objawom mogą współistnieć z innymi symptomami:

 

Łysienia mogą towarzyszyć parestezje skóry (uczucie mrowienia), świąd, pieczenie - dodaje.

 

Łysienie plackowate. Diagnoza

 

Diagnostyka choroby polega na zebraniu bardzo dokładnego wywiadu.

 

Należy zwrócić na uwagę na ustalenie daty wystąpienia epizodu, wcześniejsze epizody łysienia plackowatego. Należy zapytać o choroby współistniejące - szczególnie inne choroby autoimmunologiczne. Ważne jest również ustalenie wywiadu rodzinnego w kierunku łysienia plackowatego - wyjaśnia lekarz.

 

Kolejnym krokiem jest badanie fizykalne.

 

Na początku należy obejrzeć dokładnie owłosienie pacjenta.  Następnie powinna zostać przeprowadzona dermatoskopia/trichoskopia, która z reguły pozwala na potwierdzenie rozpoznania. W wątpliwych przypadkach może zostać zalecona biopsja skóry - tłumaczy.

 

Łysienie plackowate. Leczenie

 

Obecnie brak skutecznych metod profilaktyki  łysienia plackowatego. Również leczenie stanowi niezwykle trudne wyzwanie, podobnie jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych.

 

Jedną z możliwości leczenia wspomagającego odrost włosów w łysieniu plackowatym może być stosowanie dermarollera w warunkach domowych. Brak jednak jednoznacznych wyników. Taki dermaroller nie sprawdzi się również w każdej fazie aktywności łysienia plackowatego. Sprawdzi się w fazie remisji/odrostu włosów - precyzuje lekarz Dariusz Jasonek.

 

Ponadto:

 

W ostatnim czasie pojawiło się dodatkowo wysoce skuteczne leczenie biologiczne, tzw. inhibitory JAK2. W Polsce dostępny jest lek baricytinib, który daje nadzieje na odrost włosów nawet w ciężkich postaciach łysienia plackowatego.

 

Łysienie plackowate a stres

 

Istnieje kilka teorii na temat związku między łysieniem plackowatym a stresem, ale dokładny mechanizm pozostaje ciągle niejasny. Stres jest uważany za jeden z wielu możliwych czynników, które mogą wpływać na rozwój lub nasilenie łysienia plackowatego, ale nie jest jedyną przyczyną tej choroby.

 

Stres może wpływać na układ immunologiczny, co z kolei może prowadzić do reakcji autoimmunologicznej, jaką obserwuje się w łysieniu plackowatym. Wydaje się, że stres może wpływać na równowagę immunologiczną organizmu i zwiększać aktywność układu odpornościowego, co może prowadzić do atakowania własnych mieszków włosowych. Dlatego:

 

Należy unikać stresu, gdyż stres często wyzwala epizody chorobowe. Najlepiej stosować dietę ogólną zbilansowaną pod kątem makro i mikroskładników. Z chorobą często współistnieje niedobór witaminy D3, niedobór żelaza. Zalecam stosowanie odpowiedniej diety pokrywającej zapotrzebowanie na te składniki - radzi specjalista Dariusz Jasonek.

Dariusz Jasonek lekarz 4.97 / 333 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dariusz Jasonek - absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Lekarz medycyny estetycznej specjalizujący się w chorobach włosów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy są jakieś tabletki bez recepty na mniejsze krwawienie?
Mam 45 lat i od roku mam problem z miesiączka — ostatnio nie miałam miesiączki 2 miesiące, a jak już dostałam, to miałam ja 2 tygodnie. Była dość obfita i strasznie oblewają mnie poty i wypadają włosy. 
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
proszę się zglosic do lekarza ginekologa
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza ginekologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy iść na badanie oraz konsultacje do poradni ginekologicznej
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa prowadzącego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia miesiączkowania mogą wymagać odpowiedniego leczenia. Proszę omówić to z lekarzem ginekologiem po uprzedniej konsultacji i badaniu ultrasonograficznym.
Czy od samego swędzenia po hennie mogą zacząć wypadać włosy?
Ostatnio zaczęłam hennować włosy i po upływie kilku godzin od zmycia zaczyna mnie swędzieć tył glowy. Henna jest raczej dobrze spłukana, choć jakieś resztki na skórze głowy zawsze zostają. Robiłam próbę uczuleniową i nic nie wykazała. Wydaje mi się, że to raczej z podrażnienia lub...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się z tymi objawami do lekarza.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
iść na konsultacje oraz badanie do lekarza rodzinnego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana obserwacja stanu skóry po zastosowaniu henny, konsultacja z fryzjerem lub dermatologiem.
Diagnoza nadmiernego wypadania włosów.
Zaczęły mi nadmiernie wypadać włosy - co powinnam zrobić, aby zlokalizować problem?
Edyta Myśliwa
kosmetolog, trycholog
Umów wizytę
Jeżeli w ostatnim czas nie wykonywała Pani badań, warto przed wizytą u specjalisty wykonać sobie badania takie jak: – żelazo, ferrytyna, prolaktyna, glukoza, insulina, kortyzol – wit.D3, wit.B12, kwas foliowy – morfologia – panel tarczycowy: TSH, FT3, FT4, A-TPO, A-TG -pakiet cholesterol -próby wątrobowe Zachęcam do konsultacji u trychologa, który wykona badanie skóry głowy trichoskopem oraz przeprowadzi odpowiednią konsultacje trychologiczną.
Łysienie telogenowe - czy może przypominać łysienie plackowate?
Kilka dni temu znalazłam łysy placek z przodu głowy, który już zarasta - na całym obszarze pojawiły się ciemne, grube włoski (naturalnie mam ciemne, średnio grube). Udałam się do dwóch dermatologów, aby wykonać badanie trichoskopowe i skonsultować je. Obie panie...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę przesłać zdjęcie zmiany - ocenimy - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Wcierka na wypadanie włosów - czy większe zużycie niż wskazane w ulotce może być niebezpieczne?
Dzień dobry, dermatolog przepisała mi wcierkę na wypadanie włosów, jednakże mam pewne wątpliwości. Na ulotce jest napisane, że lek powinno się stosować dwa razy dziennie, rano 1 ml i wieczorem 1 ml i podkreślone jest, że nie powinno się przekraczać dobowej dawki tego leku, czyli 2 ml. Pani...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem dermatologiem, który zalecił tę kurację.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - niektóre leki podajemy w dawkach "większych" niż jest to na ulotce - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę omówić swoje wątpliwości z lekarzem prowadzącym leczenie. Pamiętać należy jednak, że lekarz ma możliwość zmodyfikowania dawki i zalecenia innego schematu niż rekomendowany przez producenta.
Obfite wypadanie włosów, jak sobie z nim radzić?
Ze względu na obfite wypadanie włosów zrobiłam badanie krwi, glukozy, hormonu tarczycy oraz cholesterolu. Zaniepokoiło mnie: wysoki poziom hemoglobiny 15.3 (norma 11-15.2) -wysoki poziom hematokrytu 44.9 (norma 32-44.5) -niski poziom MPV 8.5 (norma 9-13) -zwiekszony na przestrzeni 2 lat...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak długo po odstawieniu antykoncepcji będą wypadać mi włosy?
2 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych zaczęły wypadać mi włosy w ogromnych ilościach oraz robić się duże prześwity. Jak długo trwa taki stan? Jaka jest szansa, że to się w końcu uspokoi samo z siebie? Żadne wcierki od dermatologa oraz suplementy i dieta nie pomagają. Chciałabym to...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli przyczyną wałczenia antykoncepcji były przesłanki endokrynologiczne - zaburzenia hormonalne to wypadanie włosów może być konsekwencją odstawienia terapii hormonalnej. W razie wątpliwości proszę rozszerzyć diagnostykę o badania laboratoryjne zalecone przez lekarza (dermatolog, ginekolog lub endokrynolog).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna jest kompleksowa diagnostyka pod kierunkiem specjalisty zajmującego się tą problematyką.
Genetyczno-zależna utrata włosów - czy powinnam odstawić terapię i zbadać korę nadnerczy?
Jestem kobietą w wieku 28 lat, od kilku lat zmagam się z postępującą utratą włosów. W roku 2018, po zaleceniach endokrynologa, wykonałam szereg badań hormonalnych. 17-OH progesteron był lekko podwyższony (1,86 ng/ml norma 1,3), androstendion w górnej granicy normy, DHT dwukrotnie za...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry Proszę zgłosić się do endokrynologa, ginekologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Zgrubienia na skórze głowy - czy może to być łojotokowe zapalenie skóry?
Mężczyzna, 69 lat, dobry ogólny stan zdrowia. Dolegliwość trwa od 10 miesięcy i dotyczy skóry głowy. Występują miejscowe zgrubienia - gródki wypełnione sebum, ustępujące chwilowo pod naciskiem- wydzielanie płynu( łoju). Rano są małe i powiększają się w ciągu dnia....
Jan Harasiewicz
chirurg szczękowy, lekarz medycyny estetycznej
Umów wizytę
witam w takiej sytuacji z uwagi na brak efektów leczenia (ponad 5 mc) proponuje pobrac wycinek ze zmiany w celu weryfikacji histopatologicznej choroby.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja dermatologiczna z pobraniem zmiany do badania hist-pat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę