Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć

Stosowanie kubeczków menstruacyjnych zamiast tamponów i podpasek staje się coraz bardziej popularne. Używanie kubeczków menstruacyjnych niesie za sobą szereg korzyści - od oszczędności pieniędzy i ekologii rozwiązania, po higienę okolic intymnych.

 

  29 lipca 2021

Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć
Spis treści
Kubeczki menstruacyjne - podstawowe informacje Kubeczek menstruacyjny - zalety stosowania Minusy stosowania kubeczków menstruacyjnych Przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych Rozmiary kubeczków menstruacyjnych Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne - podstawowe informacje

 

Kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny, który jest stosowany przez kobiety w trakcie menstruacji. Zwany jest także miseczką menstruacyjną. Kubeczek menstruacyjny ma kształt kapturka, jest elastyczny i wykonany z gumy, silikonu bądź tworzywa termoplastycznego. Kubeczek jest zostaje umieszczony w pochwie i dobrze przylega do jej ścian. Różnica między kubeczkiem a podpaskami i tamponami polega na tym, że krew jest gromadzona w kubeczku, a sam pojemniczek jej nie absorbuje.

 

Kubeczek menstruacyjny - zalety stosowania

 

Kubeczek menstruacyjny z roku na rok staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet. Wzrasta obecnie świadomość względem negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, bowiem jedna kobieta w trakcie swojego życia zużywa między 5 a 15 tysiącami podpasek i tamponów. Za używaniem kubeczków menstruacyjnych przemawia wiele zalet:

 

 • Oszczędność pieniędzy (jeden kubeczek może starczać od 5 do 10 lat)
 • Ekologiczne rozwiązanie (nie zanieczyszczamy środowiska zużytymi podpaskami i tamponami)
 • Produkt wielorazowy
 • Bezpieczeństwo stosowania (kubeczek nie zawiera substancji drażniących, nie powoduje alergii, podrażnień ani odparzeń)
 • Komfortowe uprawianie sportu
 • Dobry wpływ na zdrowie intymne (nie powoduje infekcji, w przeciwieństwie do tamponów, które absorbują śluz)
 • Uniwersalność (można go stosować zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy)

 

Minusy stosowania kubeczków menstruacyjnych

 

Choć przeważają zalety korzystania z kubeczków menstruacyjnych, na początku użytkowania mogą wystąpić pewne problemy. Przede wszystkim mogą wystąpić trudności z wkładaniem i wyciąganiem pojemniczka. Przyzwyczajanie się do kubeczka menstruacyjnego może potrwać kilka miesięcy.

 

Kolejnym problemem jest ryzyko dobrania złego rozmiaru kubeczka. Z tego powodu kubeczek może nie przylegać dobrze do ścian pochwy i wypadać, uwierać oraz nie chronić w 100% przed plamieniem.

 

Aspekt cenowy również pojawia się minusów stosowania kubeczków. Mimo, że jest to bardzo oszczędne rozwiązanie, początkowy wydatek jest spory, porównując go do innych środków higienicznych. Ceny są różne - można kupić kubki w cenie 30 zł, a można zainwestować w takie, które kosztują nawet 200 zł. Wszystko zależy od producenta, rodzaju materiału i sklepu, w którym się w niego zaopatrujemy.

 

Przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych

 

Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące używania kubeczków menstruacyjnych:

 

 • chęć zachowania błony dziewiczej w przypadku kobiet, które nie są jeszcze aktywne seksualnie
 • przebyty w przeszłości zespół wstrząsu toksycznego (TSS)

 

Warto skonsultować się z ginekologiem, gdyż poza wyżej wymienionymi przypadkami mogą zaistnieć inne przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych.

 

Rozmiary kubeczków menstruacyjnych

 

Jeżeli decydujesz się na stosowanie kubeczków menstruacyjnych, warto dobrze dobrać rozmiar i kształt. Przy doborze odpowiedniego rozmiaru kubka menstruacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 

 • obfitość miesiączek
 • budowa ciała
 • wiek
 • siła mięśni pochwy
 • aktywność fizyczna
 • przebyty poród naturalny

 

Aby dobrze dobrać rozmiar i kształt kubeczka menstruacyjnego, warto zapoznać się z tabelami na stronach producentów kubeczków. Dostępne są też ankiety, które pozwalają na odpowiednie dobranie kubeczka menstruacyjnego.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

 

Kobiety nie mające doświadczenia z kubeczkami menstruacyjnymi mogą napotkać trudności z aplikacją podczas pierwszych kilku cykli. Mniej więcej po 2-3 cyklach kobiety czują się komfortowo z zakładaniem kubeczka. Producenci podkreślają, że prościej zakłada się kubeczki niż tampony. Wynika to z faktu, że powierzchnia kubeczka jest śliska, co zmniejsza tarcie i ułatwia aplikację do pochwy.

 

Kroki w aplikacji kubeczka menstruacyjnego:

 

 1. Dezynfekcja kubeczka
 2. Umycie rąk
 3. Zgięcie kubeczka w literę “C”, “S” lub w kształt pąku róży
 4. Aplikacja kubeczka do pochwy (płycej niż tampon)

 

WAŻNE: Prawidłowo zaaplikowany kubeczek menstruacyjny powinien sam zassać się i rozwinąć po włożeniu do pochwy. Aby sprawdzić, czy kubeczek jest ułożony prawidłowo, należy przesunąć go palcem - jeżeli da się, oznacza to nieprawidłową aplikację. W takiej sytuacji należy okręcić kubeczek za pomocą palców.

 

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

 

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo proste. Należy chwycić za końcówkę pojemniczka i powoli poruszać nim na boki. Taka metoda powoduje delikatne oderwanie się kubeczka od ścianek pochwy. Należy ostrożnie wyciągać kubeczek pociągając za jego dno i następnie go opróżnić i umyć.

 

Usuwanie kubeczka z pochwy może odbywać się np. siedząc na muszli klozetowej, podczas kucania bądź stojąc przy wannie z jedną nogą na jej rogu. Po wykonaniu czynności higienicznych można go ponownie zaaplikować.

Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

 

Kubeczki menstruacyjne są ogólnodostępne zarówno w aptekach, drogeriach, sklepach wielkopowierzchniowych i ekologicznych jak i online. Można również kupować bezpośrednio u producentów. Jeżeli decydujesz się na zakup kubeczka menstruacyjnego, warto rozważyć również zakup sterylizatora, który pomoże w dezynfekcji i zachowaniu odpowiedniej higieny produktu.

 

Zastanawiasz się nad stosowaniem kubeczka menstruacyjnego ale masz wątpliwości? Możesz porozmawiać z lekarzem online bez wychodzenia z domu. Zarejestruj się na e-Wizytę u ginekologa, a poradę otrzymasz nawet tego samego dnia.

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 229 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
4.99 / 10280 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 77 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
5.00 / 7 opinii