1. Artykuły
 2. Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć

Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć

Stosowanie kubeczków menstruacyjnych zamiast tamponów i podpasek staje się coraz bardziej popularne. Używanie kubeczków menstruacyjnych niesie za sobą szereg korzyści - od oszczędności pieniędzy i ekologii rozwiązania, po higienę okolic intymnych.

Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć
Spis treści
Kubeczki menstruacyjne - podstawowe informacje Kubeczek menstruacyjny - zalety stosowania Minusy stosowania kubeczków menstruacyjnych Przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych Rozmiary kubeczków menstruacyjnych Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne - podstawowe informacje

 

Kubeczek menstruacyjny to środek higieniczny, który jest stosowany przez kobiety w trakcie menstruacji. Zwany jest także miseczką menstruacyjną. Kubeczek menstruacyjny ma kształt kapturka, jest elastyczny i wykonany z gumy, silikonu bądź tworzywa termoplastycznego. Kubeczek jest zostaje umieszczony w pochwie i dobrze przylega do jej ścian. Różnica między kubeczkiem a podpaskami i tamponami polega na tym, że krew jest gromadzona w kubeczku, a sam pojemniczek jej nie absorbuje.

 

arrow Poronienie. Zjawisko, przyczyny, zapobieganie
arrow Endometrioza – czym jest i jak sobie z nią radzić?
arrow Wkładka domaciczna - najlepsza metoda antykoncepcji?
arrow Ból jajnika, o czym może świadczyć?
arrow Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?
arrow Dni płodne i niepłodne. W których dniach cyklu najlepiej starać się o dziecko?

Kubeczek menstruacyjny - zalety stosowania

 

Kubeczek menstruacyjny z roku na rok staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet. Wzrasta obecnie świadomość względem negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, bowiem jedna kobieta w trakcie swojego życia zużywa między 5 a 15 tysiącami podpasek i tamponów. Za używaniem kubeczków menstruacyjnych przemawia wiele zalet:

 

 • Oszczędność pieniędzy (jeden kubeczek może starczać od 5 do 10 lat)
 • Ekologiczne rozwiązanie (nie zanieczyszczamy środowiska zużytymi podpaskami i tamponami)
 • Produkt wielorazowy
 • Bezpieczeństwo stosowania (kubeczek nie zawiera substancji drażniących, nie powoduje alergii, podrażnień ani odparzeń)
 • Komfortowe uprawianie sportu
 • Dobry wpływ na zdrowie intymne (nie powoduje infekcji, w przeciwieństwie do tamponów, które absorbują śluz)
 • Uniwersalność (można go stosować zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy)

 

Minusy stosowania kubeczków menstruacyjnych

 

Choć przeważają zalety korzystania z kubeczków menstruacyjnych, na początku użytkowania mogą wystąpić pewne problemy. Przede wszystkim mogą wystąpić trudności z wkładaniem i wyciąganiem pojemniczka. Przyzwyczajanie się do kubeczka menstruacyjnego może potrwać kilka miesięcy.

 

Kolejnym problemem jest ryzyko dobrania złego rozmiaru kubeczka. Z tego powodu kubeczek może nie przylegać dobrze do ścian pochwy i wypadać, uwierać oraz nie chronić w 100% przed plamieniem.

 

Aspekt cenowy również pojawia się minusów stosowania kubeczków. Mimo, że jest to bardzo oszczędne rozwiązanie, początkowy wydatek jest spory, porównując go do innych środków higienicznych. Ceny są różne - można kupić kubki w cenie 30 zł, a można zainwestować w takie, które kosztują nawet 200 zł. Wszystko zależy od producenta, rodzaju materiału i sklepu, w którym się w niego zaopatrujemy.

 

Przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych

 

Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące używania kubeczków menstruacyjnych:

 

 • chęć zachowania błony dziewiczej w przypadku kobiet, które nie są jeszcze aktywne seksualnie
 • przebyty w przeszłości zespół wstrząsu toksycznego (TSS)

 

Warto skonsultować się z ginekologiem, gdyż poza wyżej wymienionymi przypadkami mogą zaistnieć inne przeciwwskazania do stosowania kubeczków menstruacyjnych.

 

Rozmiary kubeczków menstruacyjnych

 

Jeżeli decydujesz się na stosowanie kubeczków menstruacyjnych, warto dobrze dobrać rozmiar i kształt. Przy doborze odpowiedniego rozmiaru kubka menstruacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 

 • obfitość miesiączek
 • budowa ciała
 • wiek
 • siła mięśni pochwy
 • aktywność fizyczna
 • przebyty poród naturalny

 

Aby dobrze dobrać rozmiar i kształt kubeczka menstruacyjnego, warto zapoznać się z tabelami na stronach producentów kubeczków. Dostępne są też ankiety, które pozwalają na odpowiednie dobranie kubeczka menstruacyjnego.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

 

Kobiety nie mające doświadczenia z kubeczkami menstruacyjnymi mogą napotkać trudności z aplikacją podczas pierwszych kilku cykli. Mniej więcej po 2-3 cyklach kobiety czują się komfortowo z zakładaniem kubeczka. Producenci podkreślają, że prościej zakłada się kubeczki niż tampony. Wynika to z faktu, że powierzchnia kubeczka jest śliska, co zmniejsza tarcie i ułatwia aplikację do pochwy.

 

Kroki w aplikacji kubeczka menstruacyjnego:

 

 1. Dezynfekcja kubeczka
 2. Umycie rąk
 3. Zgięcie kubeczka w literę “C”, “S” lub w kształt pąku róży
 4. Aplikacja kubeczka do pochwy (płycej niż tampon)

 

WAŻNE: Prawidłowo zaaplikowany kubeczek menstruacyjny powinien sam zassać się i rozwinąć po włożeniu do pochwy. Aby sprawdzić, czy kubeczek jest ułożony prawidłowo, należy przesunąć go palcem - jeżeli da się, oznacza to nieprawidłową aplikację. W takiej sytuacji należy okręcić kubeczek za pomocą palców.

 

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

 

Wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo proste. Należy chwycić za końcówkę pojemniczka i powoli poruszać nim na boki. Taka metoda powoduje delikatne oderwanie się kubeczka od ścianek pochwy. Należy ostrożnie wyciągać kubeczek pociągając za jego dno i następnie go opróżnić i umyć.

 

Usuwanie kubeczka z pochwy może odbywać się np. siedząc na muszli klozetowej, podczas kucania bądź stojąc przy wannie z jedną nogą na jej rogu. Po wykonaniu czynności higienicznych można go ponownie zaaplikować.

Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

 

Kubeczki menstruacyjne są ogólnodostępne zarówno w aptekach, drogeriach, sklepach wielkopowierzchniowych i ekologicznych jak i online. Można również kupować bezpośrednio u producentów. Jeżeli decydujesz się na zakup kubeczka menstruacyjnego, warto rozważyć również zakup sterylizatora, który pomoże w dezynfekcji i zachowaniu odpowiedniej higieny produktu.

 

Zastanawiasz się nad stosowaniem kubeczka menstruacyjnego ale masz wątpliwości? Możesz porozmawiać z lekarzem online bez wychodzenia z domu. Zarejestruj się na e-Wizytę u ginekologa, a poradę otrzymasz nawet tego samego dnia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
ginekolog, antykoncepcja
Czy miesiączka może zanikać po zmianie rodzaju spirali antykoncepcyjnej?
W maju wymieniłam spiralę z miedzianej na hormonalną. Od dwóch tygodni mam mocne...
01.08.2022
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jednym z działań wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej uwalniającej hormony może być zahamowanie krwawień podczas jej stosowania. Nie powinna ona jednak powodować wypadania włosów. Proszę rozważyć poszerzenie diagnostyki o dalsze badania laboratoryjne.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane uzupełnienie diagnostyki laboratoryjnej, proszę zgłosić się do lek. rodzinnego, który ją ukierunkuje.
ginekolog, antykoncepcja
Czy miesiączka po odstawieniu antykoncepcji może być nieregularna?
Ponad 3 miesiące temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Od tego czasu krwawienie wystąpiło 2...
21.02.2022
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na konsultację ginekologiczną
ginekolog, zaburzenia miesiączkowania
Czemu wyniki badań wyszły prawidłowe pomimo obecnych torbieli?
Dostałam ostatnio skierowanie od ginekologa, aby wykonać szereg badań hormonalnych oraz...
13.10.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jednym z objawów torbieli jajnika są zaburzenia związane z cyklem menstruacyjnym. Miesiączki bywają się nieregularnie, są przeważnie mniej lub bardziej obfite i pojawiają się znaczne dolegliwości bólowe. Proszę zgłosić się na konsultację do ginekologa lub ginekologa endokrynologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest konsultacja ginekologa endokrynologa.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wyniki badań hormonalnych w takiej sytuacji mogły wyjść prawidłowo. Proszę zwrócić się do ginekologa-endokrynologa o dalsze postepowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u ginekologa- endokrynologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Interpretacja badań laboratoryjnych w szczególności w zakresie endokrynologii ginekologicznej wymaga znacznego doświadczenia i powinna być przeprowadzona przez specjalistę w oparciu o szczegółowy wywiad i dokładne badanie ultrasonograficzne i ginekologiczne. Prosta ocena czy wynik mieści się w granicach referencyjnych nie jest wystarczającą diagnostyką endokrynologiczną.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana jest konsultacja ginekologa endokrynologa.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam z wynikami badań wykonanymi do tej pory - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
ginekolog, zaburzenia miesiączkowania
Jakie mogą być objawy endometriozy?
Od młodości mam problemy zdrowotne. Przed 20 rokiem życia pierwszy raz nie miałam miesiączki...
11.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wymaga Pani poszerzenia diagnostyki-poza opieką m.in. lek.rodz./internisty wskazana jest konsultacja endokrynologiczna i ginekologiczna (może to być specjalista ginekolog-endokrynolog).
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie można na podstawie opisanych przez Panią dolegliwości rozpoznać endometriozy, objawy te nie są na tyle charakterystyczne. Jednocześnie nie można też jednoznacznie wykluczyć tej choroby, choć zważywszy na opisywane przez Panią dolegliwości istnieją inne, bardziej prawdopodobne przyczyny. Proszę zgłosić się na konsultację ginekologiczną ze szczegółowym badaniem ultrasonograficznym i omówić z lekarzem dalsze postępowanie diagnostyczne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ginekologiczna.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wymaga Pani poszerzenia diagnostyki-poza opieką m.in. lek.rodz./internisty wskazana jest konsultacja endokrynologiczna i ginekologiczna (może to być specjalista ginekolog-endokrynolog).
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
ginekolog, zaburzenia miesiączkowania
Nieregularne miesiączki - jak można wyliczyć kiedy pojawi się następny okres?
Mam nieregularne miesiączki i chciałabym zapytać, jak mogę wyliczyć kolejną miesiączkę....
18.09.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku nieregularnych miesiączek warto skonsultować się z ginekologiem-endokrynologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W zależności od stopnia nieregularności przewidzenie terminu kolejnego krwawienia może być trudne lub całkowicie niemożliwe. Proponuję poszerzenie diagnostyki ginekologicznej z uwzględnieniem dalszych badań laboratoryjnych w kierunku zaburzeń endokrynologicznych i metabolicznych.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne oraz badanie usg ginekologiczne
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy wykonać badania hormonalne i ocenić owulację w usg
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
w tym przypadku wskazana jest wizyta u ginekologa
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należy przeprowadzić badania ginekologiczne - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
ginekolog, zaburzenia miesiączkowania, opryszczka
Czy antybiotyk mógł wpłynąć na brak krwawienia ?
Mam pytanie. W tym miesiącu przyjmowałam tabletki aby zminimalizować ryzyko wystąpienia...
22.08.2022
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, antybiotyk mógł wpłynąć na brak krwawienia. Prosze skonsultować się z ginekologiem
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Przyjmowane przez Pani leki dodatkowo mogły wpłynąć na opisane przez Panią dolegliwości. Należałoby przeprowadzić dokładny wywiad lekarski. W razie dalszych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak, antybiotyki mogą wchodzić w interakcje ze stosowaną doustną antykoncepcją. Proszę skonsultować zaistniałą sytuację z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Antybiotyki mogą zaburzać wchłanianie doustnych preparatów antykoncepcyjnych. O ile wyklucza Pani prawdopodobieństwo ciąży, proszę kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami i w przypadku dalszego utrzymywania się dolegliwości skonsultować się z ginekologiem celem poszerzenia diagnostyki bądź zmiany metody antykoncepcji na inną.
ginekolog, zaburzenia miesiączkowania
Co może być przyczyną zmiany długości miesiączki?
Mam 28 lat, miesiączki zawsze występowały regularnie co 28 dni (+/- 2 dni), ale od kilku...
17.08.2022
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć szereg różnych przyczyn i diagnostyka wymaga szczegółowego wywiadu chorobowego oraz przeprowadzenia dodatkowych badań zarówno laboratoryjnych jak i ponownego, dokładnego badania ultrasonograficznego wykonanego przez ginekologa zajmującego się tym problemem.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
zaburzenia hormonalne mogą miec wpływ na długość cyklu
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zaburzenia miesiączkowania mogą być wywołane różnorodnymi przyczynami. Warto zgłosić się do lekarza (lek.rodz., endokrynolog, ginekolog-endokrynolog), który zbierze szczegółowy wywiad, przeprowadzi badanie fizykalne i zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
zaburzenia hormonalne powodują zaburzenia miesiączkowania
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Prosze wykonać szereg badań dodatkowych. Usg, hormony, badanie fizykalne
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11669 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę