Obfite miesiączki występują najczęściej u nastolatek i są związane z nie do końca rozwiniętym układem hormonalnym. U kobiet przed menopauzą zaburzenia hormonalne to często konsekwencja zanikania funkcji jajników. Kiedy obfita menstruacja powinna być powodem do niepokoju?
03 lutego 2021
Cykl menstruacyjny to proces owulacyjny, który polega na comiesięcznym krwawieniu z dróg rodnych, wynikającym ze złuszczania się błony śluzowej macicy dojrzałej płciowo kobiety. Miesiączka pojawia się średnio raz w miesiącu, co około 28 dni i trwa około od 3 do 6 dni.
Średnio podczas miesiączki zdrowa kobieta traci około 100 ml płynu menstruacyjnego (z czego 30-40 ml to krew). Jeżeli chodzi o ilość samej krwi, jest to mniej więcej tyle, ile zmieści się w trzech łyżkach stołowych. Norma może się jednak wahać: nawet od 5 do 80 ml w zależności od wieku.
WAŻNE: Podczas okresu nie wydalamy tylko samej krwi. Jest ona tylko częścią płynu menstruacyjnego, na który składają się krew, śluz z szyjki macicy i złuszczona błona śluzowa (endometrium) w postaci skrzepów.
Najłatwiejszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy miesiączka jest zbyt obfita, jest obserwowanie, jak często zmieniasz zabezpieczenie i jak długo trwa okres. Gdy produkty o największej chłonności wymieniasz częściej niż co dwie godziny, najprawdopodobniej krwawienie można określić jako intensywne.
Szacuje się, że podpaska pochłania ok. 5 ml, a tampon 3 ml krwi. Wymiana środków higienicznych 6-7 razy w ciągu 24 godzin staje się na ogół prawdziwą uciążliwością, zwłaszcza jeśli krwawienie trwa dłużej niż tydzień.
Normalny okres trwa od 3 do 5 dni, podczas których traci się średnio 30 ml krwi. O zbyt obfitych miesiączkach świadczy także duża ilość skrzepów krwi, silne zmęczenie, osłabienie organizmu, zawroty głowy a nawet omdlenia. Jeżeli obfitość miesiączki wynosi 50 ml mówimy o tzw. obfitym, częstym i nieregularnym miesiączkowaniu zwanym hypermenorrhea, a jeżeli ilość krwi przekracza 80 ml, to określa się ją mianem menorrhagia - nadmiernym krwawieniem miesięcznym.
Ocena obfitości krwawienia jest stosunkowo trudna. Dlatego w tym przypadku niezwykle ważna jest czujność kobiety i obserwacja własnego ciała. Miesiączka uznawana jest za obfitą, kiedy całościowe krwawienie przekracza 80 ml i wpływa negatywnie na jakość życia w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej.
Jednorazowe pojawienie się większego krwawienia nie oznacza jeszcze obfitego miesiączkowania. W takiej sytuacji dobrze jest obserwować swój cykl, żeby upewnić się, czy zwiększone krwawienie występuje częściej przez trzy i więcej cykli.
Konsekwencją zbyt dużej utraty krwi jest niedobór żelaza. Zmniejsza się wówczas ilość hemoglobiny w organizmie. Zmęczenie, blada cera, zawroty głowy lub duszności połączone z małym wysiłku fizycznym są oznakami jego niedoboru. Niedostateczna suplementacja prowadzi do obniżenia rezerwy ustrojowej tego pierwiastka, z powodu której cierpi od 8% do 40% kobiet zmagających się z intensywnymi okresami.
Korzystne jest wzbogacenie diety o ten cenny pierwiastek. Produkty obfitujące w żelazo w postaci żelaza hemowego (które jest lepiej przyswajane) to:
Warto przy tym pamiętać o odpowiedniej przyswajalności żelaza, którą zapewni witamina C.
Podstawą rozpoznania anemii jest badanie laboratoryjne krwi obwodowej (morfologia) o które możemy poprosić lekarza rodzinnego. Badanie pozwala ustalić poziom niedoborów i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Suplementacja żelazem w postaci tabletek jest często konieczna przez co najmniej kilka miesięcy, ponieważ organizm musi odbudować magazyny wewnątrzustrojowe żelaza.
Kolejnym lekarzem, którego warto odwiedzić jest endokrynolog. Nadmierne krwawienia mogą bowiem świadczyć o problemach hormonalnych, np. zaburzeniach wydzielania hormonów tarczycy.
Intensywne miesiączki wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi na początku i końcu dojrzałości rozrodczej. Są one wykładnikiem dojrzewania płciowego będącego biologiczną fazą przejścia z wieku dziecięcego w wiek młodzieńczy.
U około 20–30% dziewcząt w okresie dojrzewania występują bardzo obfite i przedłużające się krwawienia z jamy macicy. Zaś za intensywność krwawień okresie przed menopauzą odpowiedzialne jest wygasanie czynności jajników.
Znając i obserwując swoje ciało, najlepiej samej określić, co jest normą, a co może być powodem do niepokoju. Bez względu na przyczynę, bardzo obfity okres wymaga konsultacji ginekologicznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Intensywne krwawienie, może być informacją mówiącą o zaburzeniach organizmu i poważnych chorobach, takich jak:
By dostosować leczenie niezbędna jest kompleksowa diagnostyka przeprowadzona przez ginekologa. W leczeniu, zazwyczaj stosuje się terapię hormonalną, opartą na lekach zawierających progesteron i występujących zwykle jako środki antykoncepcyjne. Występuje po nich nie tyle naturalny okres, co tak zwane krwawienie z odstawienia.
Innym rodzajem terapii jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w trakcie miesiączki.
Leczenie zawsze dostosowane jest do indywidualnego stanu zdrowia. Wszelkie nieprawidłowości i obserwacje powinny być omawiane z lekarzem. Jeżeli nie masz możliwości wizyty w gabinecie, skorzystaj z porady online i bez wychodzenia z domu uzyskaj e-Receptę.