1. Artykuły
  2. Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Psycholog: akceptacja i uważność

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Psycholog: akceptacja i uważność

Zdaniem psychologów prawie 70% par skarży się na spadek satysfakcji z małżeństwa w pierwszym roku po narodzinach dziecka. Jak sobie poradzić z kryzysem w związku, po powiększeniu rodziny? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że jest to stan przejściowy, zaakceptować go oraz zwracać większą uwagę na siebie nawzajem w codziennym życiu - przekonuje psycholog Magdalena Wysokińska. 

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Psycholog: akceptacja i uważność Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Psycholog: akceptacja i uważność
Spis treści
Kryzys małżeński - co kryje się pod tym pojęciem? Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Częściej niż myślisz Kryzys małżeński po narodzinach dziecka - jak przetrwać? Kryzys małżeński - kiedy umacnia, a kiedy prowadzi do rozstania? Terapia małżeńska - na czym polega?

Kryzys małżeński - co kryje się pod tym pojęciem?

 

Słowo „kryzys” pochodzi od greckiego określenia „krino”, które oznacza „punkt zwrotny, przełomowy, moment rozstrzygający”.

 

Kryzys nie jest zatem  jedynie trudnością lub zagrożeniem lecz  szansą na to, że coś, co do tej pory utrudniało życie zmieni się na lepsze. Mówi się, że w każdym związku zdarzają się kryzysy, u par z krótszym i całkiem długim stażem. Często spotyka się informację, że pierwszy kryzys pojawia się po 3 latach związku, nie jest to jednak regułą. Kryzys może być spowodowany różnymi czynnikami, ale zawsze zaburza nasze poczucie bezpieczeństwa i wprowadza zmiany w relacji partnerów, warto też pamiętać, że nie każdy kryzys oznacza rozstanie - zauważa psycholog Magdalena Wysokińska.

 

Jak zauważa nasz ekspert, kryzys w małżeństwie nie pojawia się nagle, zwykle przez dłuższy relacje między małżonkami mogą się pogarszać, pary spędzają ze sobą mniej czasu, częściej milczą lub wręcz przeciwnie, nieustannie się kłócą.

 

Kryzys pojawia się, gdy partnerzy oddalają się od siebie psychicznie i fizycznie, ich oczekiwania zaczynają się coraz bardziej różnić, a możliwość dogadania się wydaje się niemożliwa - wylicza psycholog.

 

Przyczyną kryzysu w małżeństwie może stać się każdy ważny i przełomowy moment życia, m.in. utrata pracy jednego z partnerów lub plany zawodowe burzące dotychczasowy porządek, remont, przeprowadzka, choroba lub śmierć bliskiej osoby, zdrada, a także narodziny nowego członka rodziny.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Częściej niż myślisz

 

Socjolog E.E. LeMasters opublikował badania, z których wynika, że aż 83% świeżo upieczonych rodziców doświadcza umiarkowanego lub ciężkiego kryzysu w małżeństwie. Są to wyniki nieco kontrowersyjne i pochodzące z lat pięćdziesiątych jednak według nowszych badań Gottmana z 1999 r. prawie 70% par (głównie żon), skarży się na spadek satysfakcji z małżeństwa w ciągu pierwszych 12 miesięcy po przyjściu na świat pierwszego dziecka, nawet jeśli dziecko było oczekiwane.

 

Rodzicielstwo, to jeden z najważniejszych momentów w życiu małżeństwa. Jest to też czas ogromnych zmian w dynamice rodziny, pojawiają się nowe zadania, wyzwania i obowiązki. Oboje rodzice muszą odnaleźć się w zupełnie nowych rolach, a jednocześnie pełnić nadal role partnerów. Do tego dochodzi brak snu, silne zmęczenie, zmiany hormonalne, możliwość wystąpienia depresji poporodowej.  To wszystko prowadzi do wzrostu napięcia, pojawiać się może frustracja z powodu niezaspokojenia własnych potrzeb, niezadowolenie z powodu zmian i utraty dotychczasowej relacji z partnerem i trudność w odnalezieniu się w roli rodzica. To sprawia, że wiele osób odczuwa kryzys w związku z narodzinami potomka - zauważa psycholog Magdalena Wysokińska.

 

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka - jak przetrwać?

 

Para, która zostaje po raz pierwszy rodzicami, nie miała możliwości sprawdzenia się razem w tej roli wcześniej. Nie miała też możliwości przewidzenia swoich własnych reakcji na szereg sytuacji i zmiana w relacji jest naturalnym procesem, który ma miejsce w każdej rodzinie.

 

Warto to sobie uświadomić i jednocześnie mieć poczucie, że jest to stan przejściowy. Warto aby małżonkowie byli cierpliwi, zwracali większą uwagę na siebie nawzajem w codziennym życiu, monitorowali poziomu stresu i silnych emocji. Świadomość własnych emocji jest tu bardzo ważna, pomoże zminimalizować chęć odreagowania swojej złości, frustracji, niezadowolenia na partnerze - przekonuje psycholog.

 

I jak dodaje:

 

Istotne jest aby małżonkowie zaakceptowali ograniczenia związane z wolnym czasem i nie próbowali na siłę prowadzić takiego życia, jak dotychczas, jednocześnie podejmując próby bycia razem, spędzania choć niewielkiej ilości czasu wspólnie. Nawet krótka wspólna chwila pozwala na budowanie bliskości, intymności. Warto, w miarę możliwości korzystać z pomocy osób trzecich, dziadków, rodziny, znajomych lub niani.

 

Nasz ekspert podkreśla, że szalenie istotne jest także aby zwracać się do swojego partnera tak, jak przed narodzinami dziecka. Niektórzy zaczynają bowiem mówić do partnera: ,,tato” ,,mamo”).

 

Jeśli małżonek zaczyna być dla nas tylko rodzicem dla wspólnego dziecka, to przestaje być dla nas partnerem - dopowiada psycholog.

 

arrow Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim 2022
 

Kryzys małżeński - kiedy umacnia, a kiedy prowadzi do rozstania?

 

Jak wiadomo, kryzys pojawia się w każdym związku, to nieuniknione. Psycholog przekonuje, że ważne jest to jak z takim kryzysem sobie poradzimy.

 

Możemy dzięki niemu poprawić relację, zbudować dojrzalszy związek lub pozwolić by kryzys doprowadził do cierpienia  i rozstania. Dlatego, gdy problemy w związku nasilają się i utrudniają codzienne życie, warto pomyśleć o znalezieniu pomocy w formie terapii małżeńskiej - mówi nasz ekspert.

 

Niekiedy  jednak okazuje się, że problemy między parą są tak głębokie, dotyczą uzależnienia czy też przemocy wobec małżonków lub potomstwa, że próby ratowania związku, nie mogą się powieść.

 

W takim przypadku terapia może pomóc w uświadomieniu, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie rozstanie i może okazać się pomocna w jak najmniej bolesnym przeżywaniu rozstania.

 

Terapia małżeńska może czasami pełnić funkcję profilaktyczną.

 

Niekiedy pary zauważają, że ich związek się zmienia, pojawiają się trudności w komunikacji czy nuda. Terapia będzie wówczas miała za zadanie uświadomienie małżonkom możliwości zaradzenia poważniejszym sytuacjom, niedoprowadzania do nasilenia się kryzysu - wyjaśnia Magdalena Wysocińska.

 

Terapia małżeńska - na czym polega?

 

W dużym skrócie terapia par polega na rozmowie i próbie rozwiązania konfliktu. Terapeuta jest osobą bezstronną, z zewnątrz, która może spojrzeć na problemy i zaproponować wcześniej niedostrzegane rozwiązania.

 

Terapia małżeńska polega na  zrozumieniu i rozpracowaniu problemu, dojściu do jego przyczyn, a następnie podjęciu prób naprawy. Praca nie odbywa się wyłącznie w gabinecie, ale przede wszystkim na wykonywaniu zadań domowych, które pozytywnie wpływają na relacje w związku - kończy nasz ekspert.

artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji
Psycholog i oligofrenopedagog, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą:
 
  • z trudnościami emocjonalnymi
  • z trudnościami szkolnymi
  • zaburzeniami zachowania
  • zaburzeniami rozwojowym
 
W swojej pracy prowadzi terapię z rodzicami z trudnościami wychowawczymi w celu poprawy relacji rodzinnych. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi - fizycznie i intelektualnie, osobami z zaburzeniami osobowości, lękowymi oraz cierpiących na depresję. 
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy depresję warto również leczyć psychoterapią?
Cały czas męczę się z depresją, towarzyszą mi lęki, przede wszystkim problem z uczuciami. Jestem pod opieką psychiatry, ale wydaje mi się, że to za mało. Czy warto było by się zgłosić do jakiegoś psychoterapeuty lub psychologa? Czuję, że chciałabym porozmawiać z jakimś specjalistą. Czy mogło by...
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
tak warto leczyc
Dawid Luwański
Umów wizytę
prosze udac sie do psychiatry i psychologa
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Psychoterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia depresji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się do psychologa, czy do psychiatry? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja psychologiczna.
Karolina Jarząbek
psycholog, interwent kryzysowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Może się Pani udać zarówno do psychiatry, jak i do psychologa/ psychoterapeuty. Psychiatra może zalecić farmakoterapię, która wspomoże Panią w obecnej sytuacji, natomiast psycholog/ psychoterapeuta pomoże dotrzeć do źródła problemu, pomoże w zrozumieniu go oraz w wypracowaniu odpowiednich dla Pani metod radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Psychoterapia nie wyklucza farmakoterapii, wręcz przeciwnie- razem mogą zdziałać cuda :) Zalecałabym konsultację z psychologiem, który po rozmowie z Panią może zaproponować wizytę u psychiatry oraz dalszą współpracę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie