1. Artykuły
  2. Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Psycholog: akceptacja i uważność

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Psycholog: akceptacja i uważność

Zdaniem psychologów prawie 70% par skarży się na spadek satysfakcji z małżeństwa w pierwszym roku po narodzinach dziecka. Jak sobie poradzić z kryzysem w związku, po powiększeniu rodziny? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że jest to stan przejściowy, zaakceptować go oraz zwracać większą uwagę na siebie nawzajem w codziennym życiu - przekonuje psycholog Magdalena Wysokińska. 

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Psycholog: akceptacja i uważność
Spis treści
Kryzys małżeński - co kryje się pod tym pojęciem? Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Częściej niż myślisz Kryzys małżeński po narodzinach dziecka - jak przetrwać? Kryzys małżeński - kiedy umacnia, a kiedy prowadzi do rozstania? Terapia małżeńska - na czym polega?

Kryzys małżeński - co kryje się pod tym pojęciem?

 

Słowo „kryzys” pochodzi od greckiego określenia „krino”, które oznacza „punkt zwrotny, przełomowy, moment rozstrzygający”.

 

Kryzys nie jest zatem  jedynie trudnością lub zagrożeniem lecz  szansą na to, że coś, co do tej pory utrudniało życie zmieni się na lepsze. Mówi się, że w każdym związku zdarzają się kryzysy, u par z krótszym i całkiem długim stażem. Często spotyka się informację, że pierwszy kryzys pojawia się po 3 latach związku, nie jest to jednak regułą. Kryzys może być spowodowany różnymi czynnikami, ale zawsze zaburza nasze poczucie bezpieczeństwa i wprowadza zmiany w relacji partnerów, warto też pamiętać, że nie każdy kryzys oznacza rozstanie - zauważa psycholog Magdalena Wysokińska.

 

Jak zauważa nasz ekspert, kryzys w małżeństwie nie pojawia się nagle, zwykle przez dłuższy relacje między małżonkami mogą się pogarszać, pary spędzają ze sobą mniej czasu, częściej milczą lub wręcz przeciwnie, nieustannie się kłócą.

 

Kryzys pojawia się, gdy partnerzy oddalają się od siebie psychicznie i fizycznie, ich oczekiwania zaczynają się coraz bardziej różnić, a możliwość dogadania się wydaje się niemożliwa - wylicza psycholog.

 

Przyczyną kryzysu w małżeństwie może stać się każdy ważny i przełomowy moment życia, m.in. utrata pracy jednego z partnerów lub plany zawodowe burzące dotychczasowy porządek, remont, przeprowadzka, choroba lub śmierć bliskiej osoby, zdrada, a także narodziny nowego członka rodziny.

arrow Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?
arrow Pedantyzm. Kiedy sprzątanie jest obsesją
arrow Te słowa ranią! Przemoc werbalna w rodzinie
arrow Prokrastynacja. Dlaczego odkładamy obowiązki na później?
arrow Dobry stres, nie jest zły? Co nas stresuje najczęściej?
arrow Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka? Częściej niż myślisz

 

Socjolog E.E. LeMasters opublikował badania, z których wynika, że aż 83% świeżo upieczonych rodziców doświadcza umiarkowanego lub ciężkiego kryzysu w małżeństwie. Są to wyniki nieco kontrowersyjne i pochodzące z lat pięćdziesiątych jednak według nowszych badań Gottmana z 1999 r. prawie 70% par (głównie żon), skarży się na spadek satysfakcji z małżeństwa w ciągu pierwszych 12 miesięcy po przyjściu na świat pierwszego dziecka, nawet jeśli dziecko było oczekiwane.

 

Rodzicielstwo, to jeden z najważniejszych momentów w życiu małżeństwa. Jest to też czas ogromnych zmian w dynamice rodziny, pojawiają się nowe zadania, wyzwania i obowiązki. Oboje rodzice muszą odnaleźć się w zupełnie nowych rolach, a jednocześnie pełnić nadal role partnerów. Do tego dochodzi brak snu, silne zmęczenie, zmiany hormonalne, możliwość wystąpienia depresji poporodowej.  To wszystko prowadzi do wzrostu napięcia, pojawiać się może frustracja z powodu niezaspokojenia własnych potrzeb, niezadowolenie z powodu zmian i utraty dotychczasowej relacji z partnerem i trudność w odnalezieniu się w roli rodzica. To sprawia, że wiele osób odczuwa kryzys w związku z narodzinami potomka - zauważa psycholog Magdalena Wysokińska.

 

Kryzys małżeński po narodzinach dziecka - jak przetrwać?

 

Para, która zostaje po raz pierwszy rodzicami, nie miała możliwości sprawdzenia się razem w tej roli wcześniej. Nie miała też możliwości przewidzenia swoich własnych reakcji na szereg sytuacji i zmiana w relacji jest naturalnym procesem, który ma miejsce w każdej rodzinie.

 

Warto to sobie uświadomić i jednocześnie mieć poczucie, że jest to stan przejściowy. Warto aby małżonkowie byli cierpliwi, zwracali większą uwagę na siebie nawzajem w codziennym życiu, monitorowali poziomu stresu i silnych emocji. Świadomość własnych emocji jest tu bardzo ważna, pomoże zminimalizować chęć odreagowania swojej złości, frustracji, niezadowolenia na partnerze - przekonuje psycholog.

 

I jak dodaje:

 

Istotne jest aby małżonkowie zaakceptowali ograniczenia związane z wolnym czasem i nie próbowali na siłę prowadzić takiego życia, jak dotychczas, jednocześnie podejmując próby bycia razem, spędzania choć niewielkiej ilości czasu wspólnie. Nawet krótka wspólna chwila pozwala na budowanie bliskości, intymności. Warto, w miarę możliwości korzystać z pomocy osób trzecich, dziadków, rodziny, znajomych lub niani.

 

Nasz ekspert podkreśla, że szalenie istotne jest także aby zwracać się do swojego partnera tak, jak przed narodzinami dziecka. Niektórzy zaczynają bowiem mówić do partnera: ,,tato” ,,mamo”).

 

Jeśli małżonek zaczyna być dla nas tylko rodzicem dla wspólnego dziecka, to przestaje być dla nas partnerem - dopowiada psycholog.

 

arrow Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim 2022
 

Kryzys małżeński - kiedy umacnia, a kiedy prowadzi do rozstania?

 

Jak wiadomo, kryzys pojawia się w każdym związku, to nieuniknione. Psycholog przekonuje, że ważne jest to jak z takim kryzysem sobie poradzimy.

 

Możemy dzięki niemu poprawić relację, zbudować dojrzalszy związek lub pozwolić by kryzys doprowadził do cierpienia  i rozstania. Dlatego, gdy problemy w związku nasilają się i utrudniają codzienne życie, warto pomyśleć o znalezieniu pomocy w formie terapii małżeńskiej - mówi nasz ekspert.

 

Niekiedy  jednak okazuje się, że problemy między parą są tak głębokie, dotyczą uzależnienia czy też przemocy wobec małżonków lub potomstwa, że próby ratowania związku, nie mogą się powieść.

 

W takim przypadku terapia może pomóc w uświadomieniu, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie rozstanie i może okazać się pomocna w jak najmniej bolesnym przeżywaniu rozstania.

 

Terapia małżeńska może czasami pełnić funkcję profilaktyczną.

 

Niekiedy pary zauważają, że ich związek się zmienia, pojawiają się trudności w komunikacji czy nuda. Terapia będzie wówczas miała za zadanie uświadomienie małżonkom możliwości zaradzenia poważniejszym sytuacjom, niedoprowadzania do nasilenia się kryzysu - wyjaśnia Magdalena Wysocińska.

 

Terapia małżeńska - na czym polega?

 

W dużym skrócie terapia par polega na rozmowie i próbie rozwiązania konfliktu. Terapeuta jest osobą bezstronną, z zewnątrz, która może spojrzeć na problemy i zaproponować wcześniej niedostrzegane rozwiązania.

 

Terapia małżeńska polega na  zrozumieniu i rozpracowaniu problemu, dojściu do jego przyczyn, a następnie podjęciu prób naprawy. Praca nie odbywa się wyłącznie w gabinecie, ale przede wszystkim na wykonywaniu zadań domowych, które pozytywnie wpływają na relacje w związku - kończy nasz ekspert.

Magdalena Wysokińska psycholog, oligofrenopedagog artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji
Psycholog i oligofrenopedagog, absolwentka Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą:
 
  • z trudnościami emocjonalnymi
  • z trudnościami szkolnymi
  • zaburzeniami zachowania
  • zaburzeniami rozwojowym
 
W swojej pracy prowadzi terapię z rodzicami z trudnościami wychowawczymi w celu poprawy relacji rodzinnych. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi - fizycznie i intelektualnie, osobami z zaburzeniami osobowości, lękowymi oraz cierpiących na depresję. 
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
depresja
Czy depresję warto również leczyć psychoterapią?
Cały czas męczę się z depresją, towarzyszą mi lęki, przede wszystkim problem z uczuciami. Jestem...
09.03.2021
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
tak warto leczyc
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
prosze udac sie do psychiatry i psychologa
Dariusz Jasonek
lekarz, lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra
Umów wizytę
Psychoterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia depresji.
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresanty mogą pomóc w psychoterapii?
Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii. Czy dzięki antydepresantowi będę...
16.11.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można zastosować lek farmakologiczny lub spróbować odmienić sposób myślenia . Zamiast : "Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii "mówić i powtarzać : "Mam chęć uczestniczyć w zajęciach psychoterapii, ponieważ to jest dla mnie dobre i korzystne"
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Najlepsze efekty leczenia depresji osiągamy poprzez leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna i ewentualne wdrożenie farmakoterapii
psychiatra, psycholog
Co może świadczyć o zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym?
Czy natrętne, codzienne nucenie piosenek w myślach jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym?
20.10.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Gdy w ciągu dnia nucimy w myślach tę samą piosenkę, i następnego dnia ponownie powtarza się myślenie, nucenie jakiegoś utworu, to może to być zaburzenie obsesyjno-kompulsywne( skrót OCD, od angielskiego obsessive-compulsive disorder, a potocznie nerwica natręctw). Stan taki zakłóca myślenie i koncentrację w dniu codziennym np. przy wykonywaniu pracy, w nauce i innych czynnościach.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak; zalecana jest konsultacja psychologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dokładniejszy wywiad - zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psychiatra, psycholog
Czy można zdiagnozować autyzm u dziecka w ramach wizyty online?
Mieszkamy w UK. Syn był w czasie diagnozy na autyzm, ale zmieniły się wytyczne i...
11.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty w miejscy pobytu pacjenta na wizytę stacjonarną. Podczas wizyty udzieli on odpowiedzi na powyższe pytania.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Diagnostyka i leczenie wymaga konsultacji stacjonarny - online można jedynie kontynuować leczenie wcześniej zalecone - w razie pytań zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psycholog
Jak można pomóc 9-latce po śmierci ojca, jeżeli psycholog twierdzi, że terapia nie jest potrzebna?
Wypadek wydarzył się 2 miesiące temu. Psycholog na NFZ mówi, że to ja jako...
01.09.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta z dzieckiem u psychologa dziecięcego. Być może na początku nie występowały objawy, ale obecnie wyraźnie widać, że dziecko potrzebuje wsparcia. Ma lęk przed czymś złym, co się może wydarzyć, boi się , aby bliskim nic się nie stało , ma lęk przed śmiercią swoją i bliskich. Powstała dysharmonia , i koniecznie trzeba doprowadzić stan emocji do równowagi. W razie pytań, zapraszam na konsultację.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Terapia u psychologa jest niezbędna, zarówno dla Pani jak i dziecka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u psychiatry dziecięcego.
Proszę zacząć od psychologa szkolnego, radziłbym też zwrócić się z córeczką do psychiatry dziecięcego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultację - poszerzymy wywiad - pozdrawiam specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę u lekarza psychiatry oraz psychologa
psycholog
Jak pomóc mężowi, który bardzo się wszystkim przejmuje, jest nadpobudliwy i ma częste zmiany nastroju?
Witam. Mój mąż jest bardzo uczuciowym i troskliwym mezczyzna. Duzo w nim energii, ćwiczy...
30.08.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychologa, regularna terapia mogłaby pomóc. Dodatkowo proszę rozważyć konsultację psychiatryczną, ale także zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby wykonać badania kontrolne laboratoryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11637 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 273 opinie
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
4.89 / 1902 opinie
Umów wizytę