1. Artykuły
  2. Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców

Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców

Dziecko grymasi, odmawia jedzenia bądź akceptuje tylko niektóre potrawy. Co zrobić, aby zachować w takiej sytuacji spokój, a posiłki nie wiązały się ze stresem? Nasz ekspert, dietetyk Justyna Szczerba ma dla rodziców proste wskazówki jak budować dobrą relację dziecka z jedzeniem od najmłodszych lat i jak zachęcić je do próbowania nowych potraw.

Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców
Spis treści
Dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Jak się zachować? Spożywajcie posiłki wspólnie. Dziecko naśladuje rodziców Zabierz dziecko na zakupy, poproś o pomoc w gotowaniu Nie mów o dziecku, że jest niejadkiem Jedzenie to nie kara ani nagroda Zdrowe nawyki żywieniowe - zacznij od siebie

Dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Jak się zachować?

 

Najważniejsza zasada: nie zmuszamy dziecka do jedzenia na siłę.

 

Jeżeli dziecko odmawia zjedzenia posiłku, warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaka jest przyczyna odmowy: być może jadło przekąskę godzinę wcześniej, więc nie jest głodne i czy dziecko odmawia zjedzenia całego posiłku lub tylko części np. surówki - mówi dietetyk Justyna Szczerba.

 

Dziecko tak jak dorosły ma prawo nie lubić jakieś potrawy, co nie oznacza, że ten sam produkt podany w innej formie nie będzie już dla dziecka smaczny, a z czasem wielokrotnego podawania w innej postaci polubi pozostałe formy.

 

Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji dla niejadka będzie pozwolić mu nie jeść, a gdy przyjdzie do nas za godzinę, bo chciałby zjeść, dać mu wybór. Wybór dajemy spośród tych produktów, które chcemy żeby zjadło, w postaci dwóch, maksymalnie 3 opcji. W tym celu zamiast pytać dziecka „Co chcesz na obiad?”, lepiej zadać pytanie „Co zjesz na obiad, marchewkę czy ogórka?” - radzi specjalista. 

 

arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj
arrow Lęk separacyjny. Kiedy każda rozłąka z rodzicem jest końcem świata
arrow Dysleksja rozwojowa. Wczesne rozpoznanie daje szanse

Spożywajcie posiłki wspólnie. Dziecko naśladuje rodziców

 

W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia? Nasz ekspert zauważa:

 

Dziecko w pierwszych latach życia naśladuje rodziców, dlatego niezwykle ważnym jest, aby spożywać posiłki wspólnie. Dziecko widzi, że rodzice jedzą i im smakuje, można dodatkowo powiedzieć „bardzo smaczny ten brokuł”. I nawet jeśli dziecko jest za małe i nie spożywa takich posiłków jak rodzice, widzi, że jedzą go rodzice, a w dalszych etapach naśladuje. Tym samym, chętniej będzie w przyszłości próbować nowych potraw. W sytuacji, gdy tylko dziecko jest karmione nie widzi innych osób, które może naśladować - przekonuje nasz ekspert.

 

Warto dbać też o spokojną atmosferę podczas posiłków, tak aby nie wywierać presji na dziecku, a czas posiłku nie wiązał się z dodatkowym stresem, który naturalnie będzie zmniejszał apetyt.

 

Pamiętajmy też, że zmiana preferencji smakowych i kolorystycznych posiłków, grymaszenie, niechęć do jedzenia posiłków, które wcześniej dziecko jadło ze smakiem u dzieci w wieku 2-4 lat jest etapem normalnym.

 

Zabierz dziecko na zakupy, poproś o pomoc w gotowaniu

 

Aby dziecko z większym przekonaniem próbowało nowych posiłków i produktów często potrzebuje poznać je wcześniej, oswoić się z ich wyglądem, zapachem.

 

W tym celu można zabrać dziecko na wspólne zakupy i pozwolić wybrać ulubione warzywa i owoce do przygotowania. Można też wyjaśniać jak dane warzywo się nazywa i co smacznego można z niego przygotować, powiedzieć: „to jest marchewka, można z niej przygotować pyszne placki podobne, do tych które jadłeś przedwczoraj” - podpowiada Justyna Szczerba.

 

Jeśli dziecko jest trochę starsze można poprosić o pomoc w przygotowaniu posiłku. W tym przypadku warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo dziecka i dostosować zadania do poziomu umiejętności dziecka.

 

Młodsze może np. porwać sałatę, umyć pomidora, starsze np. pokroić ogórka. Warto docenić rolę dziecka w tym zadaniu. Chwaląc dziecko dobrze też zwrócić uwagę na czynność, np. „świetnie pokroiłeś tego ogórka, tak jak chciałam”, zamiast po prostu „świetnie”. W ten sposób dziecko oswaja się z produktami i będzie chętniej próbowało posiłków nawet poza domem, bo będzie kojarzyło je z miło spędzonym czasem - zauważa dietetyk.

 

Nie mów o dziecku, że jest niejadkiem

 

Jakich zachowań rodzice powinni unikać? Przede wszystkim mówienia o dziecku, przy dziecku.

 

Dziecko bierze do siebie i utrwala takie komunikaty, a następnie postępuje w taki sposób. Przykład: jeśli opowiadamy drugiej osobie przy dziecku, że dziecko nie chce jeść, nazywamy go niejadkiem, dziecko z czasem będzie się tak zachowywać i pogłębiać tą niechęć. Inny przykład, dziecko nie zjadło ostatnim razem marchewki, babcia chce przygotować placki marchewkowe, a rodzic w obecności dziecka odradza przygotowanie placków, bo przecież dziecko marchewki nie je - zauważa nasz ekspert.

 

Taki komunikat w obecności dziecka skutkuje przypomnieniem mu, że nie zjadło marchewki, a to znaczy, że jej nie lubi. Skoro powiedział tak rodzic, to dziecko przyjmuje to za pewnik.

 

Faktycznie może wydarzyć się tak, że podanie tego samego produktu kilka razy skutkuje odmową. Jednak zmiana formy, faktury lub dodatków do danego produktu może sprawić, że dziecko spróbuje i zasmakuje mu. A później przyzwyczai się do smaku i wróci do pierwotnej potrawy, której nie jadło - przekonuje dietetyk.

 

Jedzenie to nie kara ani nagroda

 

Czego unikać w komunikacji z dzieckiem w kontekście jedzenia? Nasz ekspert odpowiada: szantażu, karania, nagradzania, wywierania presji. Miła atmosfera przy stole i cierpliwość to podstawa.

 

Unikajmy dzielenia produktów na dobre i złe, zachęt w stylu: jak zjesz mięso, dostaniesz czekoladę. Wtedy dziecko je tylko dla nagrody, co buduje złą relację z jedzeniem. Skutkiem dugotrwałych takich sytuacji, gdy będzie starsze będzie nagradzało się lub pocieszało słodyczami - uczula Justyna Szczerba.

 

Jeśli chcemy znaleźć miejsce w odżywianiu dziecka na smakowite przekąski, nie powinny się wiązać one ze zjedzeniem innego produktu.

 

Zdrowe nawyki żywieniowe - zacznij od siebie

 

Na pytanie w jaki sposób nauczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych nasz ekspert odpowiada krótko: zacząć od siebie.

 

Warto być przykładem dla dziecka jak się odżywiać bez produktów wysoko przetworzonych lub z ograniczoną ich ilością. W zależności od tolerancji rodziców na te produkty można wyznaczyć limity dzienne lub tygodniowe i przede wszystkim być konsekwentnym - podkreśla Justyna Szczerba.

 

Jeśli dziecko już je słodycze i rodzic stara się je ograniczyć, dobrze jest kategorycznie postawić granice np. „tych batoników już nie jemy, ale możemy 2 razy w tygodniu zjeść te” i wybrać zdrowszą wersję, którą akceptujemy.

 

  • To konsekwencja rodziców będzie aspektem najważniejszym. Jeśli złamiemy się i sami kupimy produkt z tych, których postanowiliśmy już nie jeść, staniemy się niewiarygodni - zauważa.
Justyna Szczerba dietetyk 5.00 / 1 opinia artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Dietetyk. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na kierunku dietetyka. W swojej pracy z zawodowej prowadzi dietoterapię przez stopniową zmianę nawyków żywieniowych i indywidualny plan żywieniowy. Pomaga pacjentom chorującym na choroby przewlekłe wymagające wsparcia dietetycznego - m.in. hashimoto, insulinooporność, cukrzyca, zespół jelita wrażliwego. Układa plany dietetyczne uwzględniające alergie, nietolerancje lub eliminacje pokarmowe. Zajmuje się edukacją żywieniową. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Uczucie osłabienia po jedzeniu.
Zauważyłam, że od 2 miesięcy często robi mi się słabo (jakby od żołądka). Zmieniłam...
30.05.2023
Zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy to efekt plateau, jeżeli waga nie maleje po szybkim zrzuceniu kilogramów?
Od 5 miesięcy się odchudzam. Zmieniłam swoje nawyki żywieniowe i styl życia, do tego zaczęłam...
08.05.2023
Tak, to, co opisujesz, może być efektem plateau. Plateau to okres, w którym tempo utraty masy ciała zwalnia lub zatrzymuje się, mimo kontynuowania zdrowej diety i aktywności fizycznej. Jest to dość powszechne zjawisko podczas odchudzania się, i może to być wynikiem różnych czynników. Jeśli stosujesz tę samą dietę przez długi czas, organizm może przyzwyczaić się do określonego poziomu spożycia kalorii. W takiej sytuacji warto zrobić okresową przerwę w diecie i na 2-3 tygodnie wrócić do diety normokalorycznej, czyli bez deficytu. Można także rozważyć zmianę intensywności treningowej. Możesz zwiększyć czas treningu, zwiększyć intensywność lub spróbować nowych form ćwiczeń. To pomoże pobudzić organizm do spalania większej ilości kalorii. Być może potrzebna jest także przerwa w treningu dla uzyskania pełnej regeneracji. Zwróć uwagę na stres. Stres może mieć wpływ na utratę wagi. Spróbuj zidentyfikować czynniki stresowe w swoim życiu i zastosuj metody redukcji stresu, takie jak medytacja, relaksacja, spacery na świeżym powietrzu. Jeśli upłynął już pewien czas od rozpoczęcia odchudzania i mimo podejmowanych działań nie widzisz postępów, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista oceni Twoją aktualną sytuację, dokładnie przeanalizuje Twoją dietę i styl życia, oraz zaproponuje spersonalizowane rozwiązania i dostosuje plan, abyś osiągnęła dalsze rezultaty.
Kamila Górecka-Kirwiel
dietetyk
Umów wizytę
Tak, to, co opisujesz, może być efektem plateau. Plateau to okres, w którym tempo utraty masy ciała zwalnia lub zatrzymuje się, mimo kontynuowania zdrowej diety i aktywności fizycznej. Jest to dość powszechne zjawisko podczas odchudzania się, i może to być wynikiem różnych czynników. Jeśli stosujesz tę samą dietę przez długi czas, organizm może przyzwyczaić się do określonego poziomu spożycia kalorii. W takiej sytuacji warto zrobić okresową przerwę w diecie i na 2-3 tygodnie wrócić do diety normokalorycznej, czyli bez deficytu. Można także rozważyć zmianę intensywności treningowej. Możesz zwiększyć czas treningu, zwiększyć intensywność lub spróbować nowych form ćwiczeń. To pomoże pobudzić organizm do spalania większej ilości kalorii. Być może potrzebna jest także przerwa w treningu dla uzyskania pełnej regeneracji. Zwróć uwagę na stres. Stres może mieć wpływ na utratę wagi. Spróbuj zidentyfikować czynniki stresowe w swoim życiu i zastosuj metody redukcji stresu, takie jak medytacja, relaksacja, spacery na świeżym powietrzu. Jeśli upłynął już pewien czas od rozpoczęcia odchudzania i mimo podejmowanych działań nie widzisz postępów, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista oceni Twoją aktualną sytuację, dokładnie przeanalizuje Twoją dietę i styl życia, oraz zaproponuje spersonalizowane rozwiązania i dostosuje plan, abyś osiągnęła dalsze rezultaty.
Czy przedawkowanie tabletek odchudzających może wywołać napad padaczkowy?
Czy przedawkowanie tabletek odchudzajacych (suplement diety, 2 tabletki wzięte w odstępie...
06.04.2023
Dzień dobry, istnieje ryzyko, że przedawkowanie tabletek odchudzających oraz spożycie dużej ilości kawy mogą wywołać napad padaczkowy u osoby z predyspozycjami do padaczki. Należy pamiętać, że suplementy diety nie są zawsze bezpieczne dla zdrowia i przed ich stosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dodatkowo, drastyczne ograniczenie kalorii i niedobór wartościowych składników odżywczych może prowadzić do zaburzeń w organizmie. W przypadku wystąpienia objawów napadu padaczkowego lub innych niepokojących dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub skorzystać z pomocy medycznej, a dietę redukcyjną najlepiej skonsultować z dietetykiem.
Kamila Górecka-Kirwiel
dietetyk
Umów wizytę
Dzień dobry, istnieje ryzyko, że przedawkowanie tabletek odchudzających oraz spożycie dużej ilości kawy mogą wywołać napad padaczkowy u osoby z predyspozycjami do padaczki. Należy pamiętać, że suplementy diety nie są zawsze bezpieczne dla zdrowia i przed ich stosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dodatkowo, drastyczne ograniczenie kalorii i niedobór wartościowych składników odżywczych może prowadzić do zaburzeń w organizmie. W przypadku wystąpienia objawów napadu padaczkowego lub innych niepokojących dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub skorzystać z pomocy medycznej, a dietę redukcyjną najlepiej skonsultować z dietetykiem.
Czy drgania mięśni nóg i rąk w młodym wieku powinny niepokoić?
Mam 22 lata. Od kilku dni czuję drgawki w nogach i rzadziej w rękach, dzisiaj praktycznie nie...
22.03.2023
Zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u neurologa.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Tabletki hamujące apetyt przy antykoncepcji.
Czy przy tabletkach antykoncepcyjnych można przyjmować tabletki na zahamowanie apetytu...
21.02.2023
Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiejkolwiek kombinacji leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych i tabletek na zahamowanie apetytu, zawsze zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Oni będą w stanie ocenić Twoją sytuację medyczną, przeciwwskazania i potencjalne interakcje między różnymi lekami. Niektóre tabletki na zahamowanie apetytu mogą mieć wpływ na wchłanianie i działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego ważne jest, aby uzyskać fachową poradę, aby upewnić się, że twoje leczenie jest bezpieczne i skuteczne. Należy pamiętać, że tabletki na zahamowanie apetytu nie są zalecane jako długoterminowa strategia utrzymywania prawidłowej masy ciała. Właściwe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są kluczowe dla utrzymania zdrowej masy ciała. Jeśli masz trudności z kontrolą apetytu lub utrzymaniem prawidłowej masy ciała, warto skonsultować się z dietetykiem, który opracuje dla Ciebie odpowiedni plan żywieniowy i zapewni wsparcie w osiągnięciu Twoich celów.
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Należy pamiętać, że suplementy diety, w tym tabletki na zahamowanie apetytu, mogą wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych lub powodować niepożądane skutki uboczne, dlatego przed podjęciem decyzji o łączeniu tych leków, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Warto zastanowić się, czy zamiast stosować suplementy na zahamowanie apetytu, nie lepiej zwrócić uwagę na jakość swojej diety i postawić na regularne posiłki, bogate w białko, błonnik, zdrowe tłuszcze i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Warto także zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, która przyspiesza metabolizm i pomaga utrzymać zdrową masę ciała. Wszystkie te czynniki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała bez konieczności stosowania suplementów na zahamowanie apetytu. Pozdrawiam Dietetyk kliniczny, psychodietetyk mgr Klaudia Ułamek
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Aby ocenić ewentualne ryzyko interakcji stosowanej antykoncepcji hormonalnej z innym preparatem konieczna jest znajomość składu stosowanej tabletki antykoncepcyjnej i przyjmowanego preparatu. Proponuję omówić to z lekarzem podczas wizyty.
Kamila Górecka-Kirwiel
dietetyk
Umów wizytę
Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiejkolwiek kombinacji leków, w tym tabletek antykoncepcyjnych i tabletek na zahamowanie apetytu, zawsze zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Oni będą w stanie ocenić Twoją sytuację medyczną, przeciwwskazania i potencjalne interakcje między różnymi lekami. Niektóre tabletki na zahamowanie apetytu mogą mieć wpływ na wchłanianie i działanie tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego ważne jest, aby uzyskać fachową poradę, aby upewnić się, że twoje leczenie jest bezpieczne i skuteczne. Należy pamiętać, że tabletki na zahamowanie apetytu nie są zalecane jako długoterminowa strategia utrzymywania prawidłowej masy ciała. Właściwe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i zdrowy styl życia są kluczowe dla utrzymania zdrowej masy ciała. Jeśli masz trudności z kontrolą apetytu lub utrzymaniem prawidłowej masy ciała, warto skonsultować się z dietetykiem, który opracuje dla Ciebie odpowiedni plan żywieniowy i zapewni wsparcie w osiągnięciu Twoich celów.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 15886 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 809 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.96 / 100 opinii
Sylwester Król
ginekolog - położnik
4.95 / 1143 opinie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z