1. Artykuły
  2. Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców

Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców

Dziecko grymasi, odmawia jedzenia bądź akceptuje tylko niektóre potrawy. Co zrobić, aby zachować w takiej sytuacji spokój, a posiłki nie wiązały się ze stresem? Nasz ekspert, dietetyk Justyna Szczerba ma dla rodziców proste wskazówki jak budować dobrą relację dziecka z jedzeniem od najmłodszych lat i jak zachęcić je do próbowania nowych potraw.

Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców
Spis treści
Dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Jak się zachować? Spożywajcie posiłki wspólnie. Dziecko naśladuje rodziców Zabierz dziecko na zakupy, poproś o pomoc w gotowaniu Nie mów o dziecku, że jest niejadkiem Jedzenie to nie kara ani nagroda Zdrowe nawyki żywieniowe - zacznij od siebie

Dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Jak się zachować?

 

Najważniejsza zasada: nie zmuszamy dziecka do jedzenia na siłę.

 

Jeżeli dziecko odmawia zjedzenia posiłku, warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaka jest przyczyna odmowy: być może jadło przekąskę godzinę wcześniej, więc nie jest głodne i czy dziecko odmawia zjedzenia całego posiłku lub tylko części np. surówki - mówi dietetyk Justyna Szczerba.

 

Dziecko tak jak dorosły ma prawo nie lubić jakieś potrawy, co nie oznacza, że ten sam produkt podany w innej formie nie będzie już dla dziecka smaczny, a z czasem wielokrotnego podawania w innej postaci polubi pozostałe formy.

 

Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji dla niejadka będzie pozwolić mu nie jeść, a gdy przyjdzie do nas za godzinę, bo chciałby zjeść, dać mu wybór. Wybór dajemy spośród tych produktów, które chcemy żeby zjadło, w postaci dwóch, maksymalnie 3 opcji. W tym celu zamiast pytać dziecka „Co chcesz na obiad?”, lepiej zadać pytanie „Co zjesz na obiad, marchewkę czy ogórka?” - radzi specjalista. 

 

arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka

Spożywajcie posiłki wspólnie. Dziecko naśladuje rodziców

 

W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia? Nasz ekspert zauważa:

 

Dziecko w pierwszych latach życia naśladuje rodziców, dlatego niezwykle ważnym jest, aby spożywać posiłki wspólnie. Dziecko widzi, że rodzice jedzą i im smakuje, można dodatkowo powiedzieć „bardzo smaczny ten brokuł”. I nawet jeśli dziecko jest za małe i nie spożywa takich posiłków jak rodzice, widzi, że jedzą go rodzice, a w dalszych etapach naśladuje. Tym samym, chętniej będzie w przyszłości próbować nowych potraw. W sytuacji, gdy tylko dziecko jest karmione nie widzi innych osób, które może naśladować - przekonuje nasz ekspert.

 

Warto dbać też o spokojną atmosferę podczas posiłków, tak aby nie wywierać presji na dziecku, a czas posiłku nie wiązał się z dodatkowym stresem, który naturalnie będzie zmniejszał apetyt.

 

Pamiętajmy też, że zmiana preferencji smakowych i kolorystycznych posiłków, grymaszenie, niechęć do jedzenia posiłków, które wcześniej dziecko jadło ze smakiem u dzieci w wieku 2-4 lat jest etapem normalnym.

 

Zabierz dziecko na zakupy, poproś o pomoc w gotowaniu

 

Aby dziecko z większym przekonaniem próbowało nowych posiłków i produktów często potrzebuje poznać je wcześniej, oswoić się z ich wyglądem, zapachem.

 

W tym celu można zabrać dziecko na wspólne zakupy i pozwolić wybrać ulubione warzywa i owoce do przygotowania. Można też wyjaśniać jak dane warzywo się nazywa i co smacznego można z niego przygotować, powiedzieć: „to jest marchewka, można z niej przygotować pyszne placki podobne, do tych które jadłeś przedwczoraj” - podpowiada Justyna Szczerba.

 

Jeśli dziecko jest trochę starsze można poprosić o pomoc w przygotowaniu posiłku. W tym przypadku warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo dziecka i dostosować zadania do poziomu umiejętności dziecka.

 

Młodsze może np. porwać sałatę, umyć pomidora, starsze np. pokroić ogórka. Warto docenić rolę dziecka w tym zadaniu. Chwaląc dziecko dobrze też zwrócić uwagę na czynność, np. „świetnie pokroiłeś tego ogórka, tak jak chciałam”, zamiast po prostu „świetnie”. W ten sposób dziecko oswaja się z produktami i będzie chętniej próbowało posiłków nawet poza domem, bo będzie kojarzyło je z miło spędzonym czasem - zauważa dietetyk.

 

Nie mów o dziecku, że jest niejadkiem

 

Jakich zachowań rodzice powinni unikać? Przede wszystkim mówienia o dziecku, przy dziecku.

 

Dziecko bierze do siebie i utrwala takie komunikaty, a następnie postępuje w taki sposób. Przykład: jeśli opowiadamy drugiej osobie przy dziecku, że dziecko nie chce jeść, nazywamy go niejadkiem, dziecko z czasem będzie się tak zachowywać i pogłębiać tą niechęć. Inny przykład, dziecko nie zjadło ostatnim razem marchewki, babcia chce przygotować placki marchewkowe, a rodzic w obecności dziecka odradza przygotowanie placków, bo przecież dziecko marchewki nie je - zauważa nasz ekspert.

 

Taki komunikat w obecności dziecka skutkuje przypomnieniem mu, że nie zjadło marchewki, a to znaczy, że jej nie lubi. Skoro powiedział tak rodzic, to dziecko przyjmuje to za pewnik.

 

Faktycznie może wydarzyć się tak, że podanie tego samego produktu kilka razy skutkuje odmową. Jednak zmiana formy, faktury lub dodatków do danego produktu może sprawić, że dziecko spróbuje i zasmakuje mu. A później przyzwyczai się do smaku i wróci do pierwotnej potrawy, której nie jadło - przekonuje dietetyk.

 

Jedzenie to nie kara ani nagroda

 

Czego unikać w komunikacji z dzieckiem w kontekście jedzenia? Nasz ekspert odpowiada: szantażu, karania, nagradzania, wywierania presji. Miła atmosfera przy stole i cierpliwość to podstawa.

 

Unikajmy dzielenia produktów na dobre i złe, zachęt w stylu: jak zjesz mięso, dostaniesz czekoladę. Wtedy dziecko je tylko dla nagrody, co buduje złą relację z jedzeniem. Skutkiem dugotrwałych takich sytuacji, gdy będzie starsze będzie nagradzało się lub pocieszało słodyczami - uczula Justyna Szczerba.

 

Jeśli chcemy znaleźć miejsce w odżywianiu dziecka na smakowite przekąski, nie powinny się wiązać one ze zjedzeniem innego produktu.

 

Zdrowe nawyki żywieniowe - zacznij od siebie

 

Na pytanie w jaki sposób nauczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych nasz ekspert odpowiada krótko: zacząć od siebie.

 

Warto być przykładem dla dziecka jak się odżywiać bez produktów wysoko przetworzonych lub z ograniczoną ich ilością. W zależności od tolerancji rodziców na te produkty można wyznaczyć limity dzienne lub tygodniowe i przede wszystkim być konsekwentnym - podkreśla Justyna Szczerba.

 

Jeśli dziecko już je słodycze i rodzic stara się je ograniczyć, dobrze jest kategorycznie postawić granice np. „tych batoników już nie jemy, ale możemy 2 razy w tygodniu zjeść te” i wybrać zdrowszą wersję, którą akceptujemy.

 

  • To konsekwencja rodziców będzie aspektem najważniejszym. Jeśli złamiemy się i sami kupimy produkt z tych, których postanowiliśmy już nie jeść, staniemy się niewiarygodni - zauważa.
Justyna Szczerba dietetyk 5.00 / 1 opinia artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dietetyk. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na kierunku dietetyka. W swojej pracy z zawodowej prowadzi dietoterapię przez stopniową zmianę nawyków żywieniowych i indywidualny plan żywieniowy. Pomaga pacjentom chorującym na choroby przewlekłe wymagające wsparcia dietetycznego - m.in. hashimoto, insulinooporność, cukrzyca, zespół jelita wrażliwego. Układa plany dietetyczne uwzględniające alergie, nietolerancje lub eliminacje pokarmowe. Zajmuje się edukacją żywieniową. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy przy kontrolowaniu spożywanych kalorii tabletki nie mają dużo wspólnego z tyciem?
Lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Przed rozpoczęciem ich brania niepokój wywołują u mnie komentarze dotyczące przybierania na wadze po tabletkach. Mam pytanie czy to prawda, że po tabletkach antykoncepcyjnych się tyje? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych z mniejszym lub większym potencjałem do zaburzeń łaknienia . Szczegóły zawsze należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym .
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Obawy dotyczące zmian w wadze po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych są dość powszechne. Jednakże, kwestia wpływu antykoncepcji hormonalnej na masę ciała jest złożona i może się różnić w zależności od indywidualnych reakcji organizmu. Niektóre badania i opinie pacjentek sugerują, że mogą wystąpić niewielkie zmiany w wadze po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Może to być spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie lub zmianami w apetycie. Jednakże, inne badania nie wykazały silnego związku między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a przybieraniem na wadze. Ważne jest, aby pamiętać, że reakcje na leki są bardzo indywidualne. Niektóre kobiety mogą zauważyć niewielkie zmiany w wadze, podczas gdy inne nie zauważą żadnych zmian. Niezależnie od stosowania antykoncepcji, utrzymanie zbilansowanej diety i regularna aktywność fizyczna są kluczowe dla zachowania zdrowej wagi i ogólnego dobrego samopoczucia. Monitorowanie jakichkolwiek zmian w organizmie po rozpoczęciu antykoncepcji, w tym zmian w wadze, może pomóc w zrozumieniu, jak organizm na nią reaguje. Jeśli obawia się Pani zmian w wadze lub jakichkolwiek innych skutków ubocznych, ważne jest, aby omówić te obawy z lekarzem. Lekarz może doradzić w kwestii zarządzania potencjalnymi skutkami ubocznymi lub zaproponować alternatywną metodę antykoncepcji, jeśli ta będzie powodować niepożądane efekty. Pamiętać proszę, że wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb i sytuacji. Regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla bezpiecznego i skutecznego stosowania antykoncepcji.
Alkohol, a ashwaganda.
Mam pytanie odnośnie ashwagandy. Zacząłem dopiero wczoraj, wiem ze efekty na zdrowiu psychicznym powinienem zobaczyć dopiero po 1-3 tygodni, ale nasuwa mi się pytanie, czy jeśli w sylwestra się napije to czy będę musiał dłużej czekać na efekty? Bo alkohol działa przeciwnie do ashwagandy z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Co robić w takiej sytuacji? Bardzo się stresuje.
Od tygodnia biorę ashwagande, dziś przeczytałam, że należy zachować odstęp 4 godzin pomiędzy ashwaganda a tabletkami antykoncepcyjnymi. Przez ten tygodniowy okres brałam ashwagande w bardzo krótkim odstępie czasu od tabletek antykoncepcyjnych. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zrozumiałe jest, że sytuacja ta może wywoływać stres. Ashwagandha to popularny suplement diety, który jest stosowany w celu zmniejszenia stresu i poprawy ogólnego samopoczucia. Chociaż jest to naturalny środek, podobnie jak w przypadku innych suplementów, może ona wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z tabletkami antykoncepcyjnymi. Jeśli chodzi o konieczność zachowania określonego odstępu czasu między przyjęciem ashwagandhy a tabletkami antykoncepcyjnymi, informacja ta może być związana z potencjalnym wpływem suplementu na wchłanianie lub metabolizm leków. Warto jednak pamiętać, że stopień i znaczenie takiej interakcji może być różny w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu oraz specyficznych właściwości używanego preparatu antykoncepcyjnego i suplementu. Jeśli ma Pani obawy dotyczące skuteczności antykoncepcji w wyniku tej potencjalnej interakcji, warto rozważyć stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia (np. prezerwatyw) do czasu wyjaśnienia sytuacji. Proszę pamiętać, że dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze, a uzyskanie profesjonalnej porady medycznej pomoże rozwiać Pani wątpliwości i zapewnić spokój ducha.
Nagła potrzeba zjedzenia czegokolwiek - czym może być spowodowana?
Chciałabym wiedzieć, co może być tego przyczyną: mianowicie za każdym razem gdy budzę się w nocy bądź też zdarzy mi się uciąć sobie drzemkę w dzień (czasem tylko 10-15 minut), po obudzeniu czuje ogromną potrzebę zjedzenia czegokolwiek. Nie muszą ta być słodycze, ale cokolwiek i nie umiem nad...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, szukałbym przyczyny Pani objawów w nagłym spadku poziomu glukozy. Radziłbym wykokanie badań w kierunku poziomu glukozy, insuliny, glukagonu. Również polecam mieć w domu glukometr i notować poziom cukru w takich przypadkach. Po kilku tygodniach obserwacji polecam z notatkami zapisać się na wizytę do lekarza medycyny rodzinnej. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Czy składniki zawarte w tym suplemencie mogą zaburzyć działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Od ponad roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Chciałabym poszerzyć swoją dietę o suplement. Dzienna porcja to 3 kapsułki, które zawierają: L-karnityna 300mg ekstrakt z gorzkiej pomarańczy 300mg ekstrakt z zielonej herbaty 200mg EGCG 90mg kofeina 200mg ekstrakt z garcinia cambogia 150mg...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Czy w moim przypadku mogę stosować poniższą suplementację?
Czy któreś z poniższych suplementów, jakie stosuje może negatywnie skutkować na żołądek jeżeli cierpię na zapalenie żołądka i dwunastnicy? diosmina witamina C kwas hialuronowy i kolagen żeń-szeń (koreański, amerykański, syberyjski) korzeń maca - buzdyganek 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Jakie badania powinnam wykonać, aby pójść do gastrologa z całym pakietem potrzebny badań do diagnozy?
Od jakiś około 2,5 miesięcy miewam bóle nadbrzusza, zgagę, puste odbijanie, uczucie ciała obcego w gardle. Przez 2 miesiące miałam bóle nadbrzusza raz na jakiś czas po obiedzie, które po około 10 minutach ustępowały, zgaga występowała raz na kilka tygodni i była ona łagodna....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego lekarza udać się z bólem brzucha, co może być przyczyną?
Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch, mam nudności. Uczucie jakby niestrawności w brzuchu. Po posiłku robi mi się niedobrze, bierze mnie na wymioty. Mało jem, i chudnę. Ważę 63 kg przy wzroście 188 cm. Mam niedowagę, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Cierpię na schizofrenie prosta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Podane parametry wskazują na niedowagę. Jeśli spadek masy ciała miał miejsce na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy to niezbędne jest badanie fizykne, badania laboratoryjne i być może diagnostyka endoskopowa (gastroskopia). Koniecznie proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego gdyż wstępna diagnostyka i ew. leczenie (również zlecenie ewentualnej gastroskopii) jest jak najbardziej w zakresie jego kompetencji.
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Czy takie spadki energii są normalne?
Wykonuję regularnie badania krwi — ostatnie miałam pod sam koniec sierpnia i jedyne co mi wyszło to leciutko obniżony poziom cukru i po prostu mam zalecone częściej jeść posiłki, bo mam zbyt długie przerwy jednak często mam spadki energii, jestem zmęczona bez powodu i raz na jakiś czas...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyną mojej nadwagi?
Szukam przyczyny tego, że nie mogę schudnąć. Mam 39 lat  175 cm wzrostu i 15 kg nadwadi, zrobiłabym wszystko, żeby schudnąć, ale nie mogę. Miałam nadczynność tarczycy z haschimoto (miałam również nadwagę) teraz wyniki tarczycowe mam idealne i moja endokrynolog powiedziała, że nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Żołądek kaskadowy - jak go wyleczyć?
Jak leczy się żołądek kaskadowy? Lekarz stwierdził, że przez 5 lat nie mogę się objadać? Proszę o poradę jak się odżywiać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w pojemniku z żywnością mógł się wytworzyć jad kiełbasiany?
W czwartek wieczorem (13.09) przyszedł katering kubełkowy o godzinie około 20, jedzenie wyglądało normalnie, wstawiłem do lodówki. (Termin ważności był do 15.09). W niedzielę dnia 17.09 zauważyłem, że pudełko z jedzeniem bardzo mocno napuchło. Dnia następnego w poniedziałek wyjąłem potrawę...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z firmą kateringową.
Jak prawidłowo liczyć wartości odżywcze?
Jak liczyć wartości odżywcze (białko, tłuszcz, węglowodany, kcal) w pożywieniu po obróbce termicznej (np. mięso, warzywa, kasze, ryż, makaron)? Czy liczyć wagę i wartości dla surowego produktu, czy dla produktu po obórce termicznej (np. dla kaszy, mięsa)? 
Elżbieta Dziadowicz
dietetyk
Umów wizytę
Z reguły liczy się wartość odżywczą dla surowego produktu przed obróbką. Wyjątek stanowią produkty przy których w tabeli wartości odżywczych jest napisane, iż produkt jest ugotowany.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dietetykiem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę