1. Artykuły
  2. Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców

Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców

Dziecko grymasi, odmawia jedzenia bądź akceptuje tylko niektóre potrawy. Co zrobić, aby zachować w takiej sytuacji spokój, a posiłki nie wiązały się ze stresem? Nasz ekspert, dietetyk Justyna Szczerba ma dla rodziców proste wskazówki jak budować dobrą relację dziecka z jedzeniem od najmłodszych lat i jak zachęcić je do próbowania nowych potraw.

Dziecko nie chce jeść? Dietetyk ma proste wskazówki dla rodziców
Spis treści
Dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Jak się zachować? Spożywajcie posiłki wspólnie. Dziecko naśladuje rodziców Zabierz dziecko na zakupy, poproś o pomoc w gotowaniu Nie mów o dziecku, że jest niejadkiem Jedzenie to nie kara ani nagroda Zdrowe nawyki żywieniowe - zacznij od siebie

Dziecko odmawia zjedzenia posiłku. Jak się zachować?

 

Najważniejsza zasada: nie zmuszamy dziecka do jedzenia na siłę.

 

Jeżeli dziecko odmawia zjedzenia posiłku, warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaka jest przyczyna odmowy: być może jadło przekąskę godzinę wcześniej, więc nie jest głodne i czy dziecko odmawia zjedzenia całego posiłku lub tylko części np. surówki - mówi dietetyk Justyna Szczerba.

 

Dziecko tak jak dorosły ma prawo nie lubić jakieś potrawy, co nie oznacza, że ten sam produkt podany w innej formie nie będzie już dla dziecka smaczny, a z czasem wielokrotnego podawania w innej postaci polubi pozostałe formy.

 

Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji dla niejadka będzie pozwolić mu nie jeść, a gdy przyjdzie do nas za godzinę, bo chciałby zjeść, dać mu wybór. Wybór dajemy spośród tych produktów, które chcemy żeby zjadło, w postaci dwóch, maksymalnie 3 opcji. W tym celu zamiast pytać dziecka „Co chcesz na obiad?”, lepiej zadać pytanie „Co zjesz na obiad, marchewkę czy ogórka?” - radzi specjalista. 

 

arrow Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Psychoonkolog: nie warto tego odwlekać
arrow Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?
arrow Co na wigilię dla dzieci? Dietetyk: tego nie serwuj
arrow Dziecko moczy się w nocy. Kiedy do lekarza?
arrow Wadę postawy ma większość dzieci. A tak łatwo jej uniknąć
arrow Co zrobić, gdy nasze dziecko jest otyłe? Pediatra i dietetyk stawiają sprawę jasno

Spożywajcie posiłki wspólnie. Dziecko naśladuje rodziców

 

W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia? Nasz ekspert zauważa:

 

Dziecko w pierwszych latach życia naśladuje rodziców, dlatego niezwykle ważnym jest, aby spożywać posiłki wspólnie. Dziecko widzi, że rodzice jedzą i im smakuje, można dodatkowo powiedzieć „bardzo smaczny ten brokuł”. I nawet jeśli dziecko jest za małe i nie spożywa takich posiłków jak rodzice, widzi, że jedzą go rodzice, a w dalszych etapach naśladuje. Tym samym, chętniej będzie w przyszłości próbować nowych potraw. W sytuacji, gdy tylko dziecko jest karmione nie widzi innych osób, które może naśladować - przekonuje nasz ekspert.

 

Warto dbać też o spokojną atmosferę podczas posiłków, tak aby nie wywierać presji na dziecku, a czas posiłku nie wiązał się z dodatkowym stresem, który naturalnie będzie zmniejszał apetyt.

 

Pamiętajmy też, że zmiana preferencji smakowych i kolorystycznych posiłków, grymaszenie, niechęć do jedzenia posiłków, które wcześniej dziecko jadło ze smakiem u dzieci w wieku 2-4 lat jest etapem normalnym.

 

Zabierz dziecko na zakupy, poproś o pomoc w gotowaniu

 

Aby dziecko z większym przekonaniem próbowało nowych posiłków i produktów często potrzebuje poznać je wcześniej, oswoić się z ich wyglądem, zapachem.

 

W tym celu można zabrać dziecko na wspólne zakupy i pozwolić wybrać ulubione warzywa i owoce do przygotowania. Można też wyjaśniać jak dane warzywo się nazywa i co smacznego można z niego przygotować, powiedzieć: „to jest marchewka, można z niej przygotować pyszne placki podobne, do tych które jadłeś przedwczoraj” - podpowiada Justyna Szczerba.

 

Jeśli dziecko jest trochę starsze można poprosić o pomoc w przygotowaniu posiłku. W tym przypadku warto zwracać uwagę na bezpieczeństwo dziecka i dostosować zadania do poziomu umiejętności dziecka.

 

Młodsze może np. porwać sałatę, umyć pomidora, starsze np. pokroić ogórka. Warto docenić rolę dziecka w tym zadaniu. Chwaląc dziecko dobrze też zwrócić uwagę na czynność, np. „świetnie pokroiłeś tego ogórka, tak jak chciałam”, zamiast po prostu „świetnie”. W ten sposób dziecko oswaja się z produktami i będzie chętniej próbowało posiłków nawet poza domem, bo będzie kojarzyło je z miło spędzonym czasem - zauważa dietetyk.

 

Nie mów o dziecku, że jest niejadkiem

 

Jakich zachowań rodzice powinni unikać? Przede wszystkim mówienia o dziecku, przy dziecku.

 

Dziecko bierze do siebie i utrwala takie komunikaty, a następnie postępuje w taki sposób. Przykład: jeśli opowiadamy drugiej osobie przy dziecku, że dziecko nie chce jeść, nazywamy go niejadkiem, dziecko z czasem będzie się tak zachowywać i pogłębiać tą niechęć. Inny przykład, dziecko nie zjadło ostatnim razem marchewki, babcia chce przygotować placki marchewkowe, a rodzic w obecności dziecka odradza przygotowanie placków, bo przecież dziecko marchewki nie je - zauważa nasz ekspert.

 

Taki komunikat w obecności dziecka skutkuje przypomnieniem mu, że nie zjadło marchewki, a to znaczy, że jej nie lubi. Skoro powiedział tak rodzic, to dziecko przyjmuje to za pewnik.

 

Faktycznie może wydarzyć się tak, że podanie tego samego produktu kilka razy skutkuje odmową. Jednak zmiana formy, faktury lub dodatków do danego produktu może sprawić, że dziecko spróbuje i zasmakuje mu. A później przyzwyczai się do smaku i wróci do pierwotnej potrawy, której nie jadło - przekonuje dietetyk.

 

Jedzenie to nie kara ani nagroda

 

Czego unikać w komunikacji z dzieckiem w kontekście jedzenia? Nasz ekspert odpowiada: szantażu, karania, nagradzania, wywierania presji. Miła atmosfera przy stole i cierpliwość to podstawa.

 

Unikajmy dzielenia produktów na dobre i złe, zachęt w stylu: jak zjesz mięso, dostaniesz czekoladę. Wtedy dziecko je tylko dla nagrody, co buduje złą relację z jedzeniem. Skutkiem dugotrwałych takich sytuacji, gdy będzie starsze będzie nagradzało się lub pocieszało słodyczami - uczula Justyna Szczerba.

 

Jeśli chcemy znaleźć miejsce w odżywianiu dziecka na smakowite przekąski, nie powinny się wiązać one ze zjedzeniem innego produktu.

 

Zdrowe nawyki żywieniowe - zacznij od siebie

 

Na pytanie w jaki sposób nauczyć dziecko zdrowych nawyków żywieniowych nasz ekspert odpowiada krótko: zacząć od siebie.

 

Warto być przykładem dla dziecka jak się odżywiać bez produktów wysoko przetworzonych lub z ograniczoną ich ilością. W zależności od tolerancji rodziców na te produkty można wyznaczyć limity dzienne lub tygodniowe i przede wszystkim być konsekwentnym - podkreśla Justyna Szczerba.

 

Jeśli dziecko już je słodycze i rodzic stara się je ograniczyć, dobrze jest kategorycznie postawić granice np. „tych batoników już nie jemy, ale możemy 2 razy w tygodniu zjeść te” i wybrać zdrowszą wersję, którą akceptujemy.

 

  • To konsekwencja rodziców będzie aspektem najważniejszym. Jeśli złamiemy się i sami kupimy produkt z tych, których postanowiliśmy już nie jeść, staniemy się niewiarygodni - zauważa.
Justyna Szczerba dietetyk artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Dietetyk. Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na kierunku dietetyka. W swojej pracy z zawodowej prowadzi dietoterapię przez stopniową zmianę nawyków żywieniowych i indywidualny plan żywieniowy. Pomaga pacjentom chorującym na choroby przewlekłe wymagające wsparcia dietetycznego - m.in. hashimoto, insulinooporność, cukrzyca, zespół jelita wrażliwego. Układa plany dietetyczne uwzględniające alergie, nietolerancje lub eliminacje pokarmowe. Zajmuje się edukacją żywieniową. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
dietetyk, diabetolog
Czy objawy hipoglikemii mogą pojawiać się dopiero po ćwiczeniach fizycznych?
Mam następujący problem, który powtórzył się już kilkukrotnie. Po pewnym czasie po...
17.01.2023
W momencie, gdyby występowała u Pana hipoglikemia, istotne będzie spożywanie węglowodanów w trakcie rozgrzewki lub 15 minut przed treningiem. Alternatywą może być również posiłek o niskim indeksie glikemicznym. Jednak w tym przypadku taki posiłek będzie mógł wywołać dyskomfort podczas aktywności i będzie to spowodowane większą podażą błonnika pokarmowego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane wykonanie poziomu glukozy na czczo , tzw. hemoglobiny glikowanej i krzywej cukru po obciążeniu glukozą oraz monitorowanie tętna i ciśnienia przed i po wysiłku fizycznym.
Magdalena Kosak
dietetyk
Umów wizytę
W momencie, gdyby występowała u Pana hipoglikemia, istotne będzie spożywanie węglowodanów w trakcie rozgrzewki lub 15 minut przed treningiem. Alternatywą może być również posiłek o niskim indeksie glikemicznym. Jednak w tym przypadku taki posiłek będzie mógł wywołać dyskomfort podczas aktywności i będzie to spowodowane większą podażą błonnika pokarmowego.
gastrolog, dietetyk, gastroenetrolog
Czy zgaga i pieczenie w żołądku przestanie być odczuwalne kilka dni po odstawieniu cytrusów?
Od około miesiąca stosuję dietę niskowęglowodanową z uwzględnieniem cytrusów, czosnku...
11.01.2023
W takim przypadku istotne będzie postawienie diagnozy. Do tego czasu najlepiej wyłączyć ze spożycia również cebulę i czosnek. Poza tym wyłączenie może objąć posiłki tłuste i duże objętościowo oraz takie produkty jak kawa, sok pomidorowy, kakao.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - przeprowadzimy diagnostykę i włączymy odpowiednie leczenie - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Magdalena Kosak
dietetyk
Umów wizytę
W takim przypadku istotne będzie postawienie diagnozy. Do tego czasu najlepiej wyłączyć ze spożycia również cebulę i czosnek. Poza tym wyłączenie może objąć posiłki tłuste i duże objętościowo oraz takie produkty jak kawa, sok pomidorowy, kakao.
dietetyk
Czy podczas diety deficytowej można zbudować masę mięśniową?
Ważę 97kg, mam 20 lat i jestem mężczyzną. Ćwiczę aktywnie 4-5 razy w tygodniu siłowo....
06.12.2022
Procesy redukcji masy ciała i budowania masy mięśniowej nie zachodzą jednocześnie. Istnieje szansa na to, że podczas redukcji tkanki tłuszczowej, mięśnie są w większym stopniu widoczne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W trakcie wysiłku fizycznego spalamy tłuszcz - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Magdalena Kosak
dietetyk
Umów wizytę
Procesy redukcji masy ciała i budowania masy mięśniowej nie zachodzą jednocześnie. Istnieje szansa na to, że podczas redukcji tkanki tłuszczowej, mięśnie są w większym stopniu widoczne.
antykoncepcja, dietetyk
Co mężczyzna może zrobić, aby nabrać większej wagi?
Mam 47 lat i ważę tylko 55 kg. Żadne białko i proteiny nie pomagają mi przytyć. Czy po...
21.10.2022
Tabletki antykoncepcyjne przeznaczone są tylko i wyłącznie dla kobiet. Ich zastosowanie u mężczyzny, w celu przybrania masy ciała jest bezcelowe-nie wywołają tego efektu, wywołać za to mogą niebezpieczne powikłania. W celu ustalenia przyczyny ewentualnego niedoboru wagi ciała (brak informacji na temat wzrostu) proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego-niezbędne jest wykonanie badań lab., badań kontrolnych typu usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej. Wszystkie badania lekarz będzie mógł zlecić po zebraniu szczegółowego z Panem wywiadu i zbadaniu Pana. Jeżeli wyniki będą bez odchyleń wymagających leczenia-warto zgłosić się do dietetyka/trenera, który dobierze najbardziej optymalną dietę i wdroży odpowiednie ćwiczenia pozwalające na przyrost masy ciała.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wnioskując z użytej formy zakładam iż jest Pan mężczyzną. W takiej sytuacji zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest zalecane. Nie przyniesie to oczekiwanego efektu, a tylko znacząco zwiększy ryzyko powikłań. Proszę skonsultować się z lekarzem celem omówienia Pana problemu i ewentualnego poszerzenia diagnostyki.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne przeznaczone są tylko i wyłącznie dla kobiet. Ich zastosowanie u mężczyzny, w celu przybrania masy ciała jest bezcelowe-nie wywołają tego efektu, wywołać za to mogą niebezpieczne powikłania. W celu ustalenia przyczyny ewentualnego niedoboru wagi ciała (brak informacji na temat wzrostu) proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego-niezbędne jest wykonanie badań lab., badań kontrolnych typu usg jamy brzusznej, rtg klatki piersiowej. Wszystkie badania lekarz będzie mógł zlecić po zebraniu szczegółowego z Panem wywiadu i zbadaniu Pana. Jeżeli wyniki będą bez odchyleń wymagających leczenia-warto zgłosić się do dietetyka/trenera, który dobierze najbardziej optymalną dietę i wdroży odpowiednie ćwiczenia pozwalające na przyrost masy ciała.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu wykonania badań, a także wizyta u dietetyka. Tabletki antykoncepcyjne są przeznaczone dla kobiet.
Może to alergia pokarmowa. Może powodować zaburzenia trawienia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne przeznaczone wyłącznie do stosowania przez kobiety.
Proszę zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego, trzeba zebrać między innymi wywiad rodzinny.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Może to alergia pokarmowa. Może powodować zaburzenia trawienia.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Tabletki antykoncepcyjne przepisujemy dla kobiet z określonych wskazań. Nie są stosowane u mężczyzn.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu wykonania badań, a także wizyta u dietetyka. Tabletki antykoncepcyjne są przeznaczone dla kobiet.
dermatolog, dietetyk
Czy można spożywać dany produkt mając na niego alergię kontaktową?
Czy jeśli mam na jakiś produkt spożywczy alergię kontaktową, np. w kontakcie z mlekiem od razu...
28.08.2022
W przypadku alergii z reguły stosujemy dietę eliminacyjną - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W przypadku alergii z reguły stosujemy dietę eliminacyjną - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13279 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 462 opinie
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 75 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę