1. Artykuły
  2. Kręcz szyi. Kiedy szukać pomocy fizjoterapeuty?

Kręcz szyi. Kiedy szukać pomocy fizjoterapeuty?

Kręcz szyi to powszechny problem w gabinetach fizjoterapeutów. Pacjent obserwuje u siebie dyskomfort i ograniczoną ruchomość w okolicach szyi. Skarży się również na ból - podkreśla fizjoterapeutka Emilia Kubicka z FIZJO OPTIMA w Poznaniu.

Kręcz szyi. Kiedy szukać pomocy fizjoterapeuty? Kręcz szyi. Kiedy szukać pomocy fizjoterapeuty?
Spis treści
Kręcz szyi. Pacjenci uskarżają się na ból Kręcz szyi. Przyczyny Kręcz szyi. Objawy Kręcz szyi. Konieczna wizyta u specjalisty

Kręcz szyi. Pacjenci uskarżają się na ból

 

Intensywny ból z ograniczeniem ruchu często może zwiastować takiej przypadłości jak kręcz szyi. Uskarżający się na niego pacjenci podkreślają niejednokrotnie intensywność bólu obejmujący również niejednokrotnie okolice głowy. Nasza ekspertka, fizjoterapeutka Emilia Kubicka tak tłumaczy istotę problemu:

 

Kręcz szyjny to wymuszona różnymi czynnikami asymetria  głowy, która charakteryzuje się specyficznym ułożeniem w kierunku skłonu do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną: kręcz prawostronny cechuje się pochyleniem głowy w stronę prawego boku i skręceniem w lewo, lewostronny analogicznie

 

I dodaje:

 

Kręcz niesie za sobą szereg konsekwencji, wpływając nie tylko na ustawienie głowy i szyi, ale również przyczyniając się do asymetrii tułowia, zniekształceń czaszki oraz skrzywienia kręgosłupa.

 

Specjalistka podkreśla, że należy wyróżnić jego kilka rodzajów:Tymczasowy – ten typ schorzenia zazwyczaj ustępuje po 1-2 dniach. Może być spowodowany powiększeniem węzłów chłonnych, zapaleniem ucha, przewianiem lub np. po umyciu głowy w zimnej wodzie lub urazem głowy i szyi, który powoduje obrzęk.


Stały (nieruchomy) – zwany ostrym kręczem szyi. Wiąże się zazwyczaj z problemem z tkanką mięśniową i kostną.

Muskularny – to najbardziej popularny rodzaj stałych kręczy szyi. Jest spowodowany bliznowaceniem lub mało elastycznymi, skróconymi mięśniami po jednej stronie szyi.


Reumatyczny - to bolesny przykurcz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego wskutek niewygodnej pozycji podczas snu.


Zespół Klippel-Feila – to wrodzona forma kręczu szyi. Występuje wówczas, gdy kości odcinka szyjnego kręgosłupa u niemowlęcia nieprawidłowo się ukształtują (zrośnięcie sąsiadujących kręgów lub ich liczba jest zmniejszona).


Dystonia szyjna (typ spastyczny kręczu szyi) – to rzadkie zaburzenie. Jest czasami określane jako kurczowy kręcz szyi. To powoduje, że mięśnie szyi się „zaciskają”. Jeśli występuje ten rodzaj dystonii szyi, to każdy ruch skrętu, obrotu będzie bolesny. Można jednak wykonywać ruch głowy w przód i w tył.

arrow Ból karku i szyi. Jak go uniknąć radzi fizjoterapeuta

Kręcz szyi. Przyczyny

 

Wśród przyczyn kręczu szyi należy wyróżnić te wrodzone i te nabyte:

 

Wrodzony kręcz szyi to najczęściej występująca odmiana kręczu u dzieci, Wada ta może powstać już w łonie matki poprzez nieprawidłowe ułożenie szyi płodu bądź wystąpić na skutek komplikacji przy porodzie - wyjaśnia Emilia Kubicka.

 

Z kolei

 

Nabyty może być z kolei wynikiem chorób reumatycznych, dyskopatii, problemów neurologicznych, a także schorzeń związanych z występowaniem stanów zapalnych, jak zapalenie migdałków, wyrostka sutkowatego lub węzłów chłonnych szyi - wylicza.

 

Warto wiedzieć, że kręcz szyi może pojawić się też u pacjentów, u których występują problemy z narządem słuchu, bądź wzroku. Niekiedy choroba ta jest też skutkiem uszkodzenia kręgów lub po prostu nieprawidłową pozycją podczas snu.

 

W rzadkich przypadkach mogą jednak stać za nim nawet nowotwory - dodaje fizoterapeutka.

 

Kręcz szyi. Objawy

 

Pierwszym objawem jest wyżej opisana pozycja ułożenia. Ustawienie brody w kierunku ulegających skurczowi mięśni, podczas kiedy jest ona zwrócona w przeciwną stronę - podkreśla ekspertka.

 

Oprócz tego objawu pacjenci w gabinecie fizjoterapeuty mogą skarżyć się jeszcze na:

 

Wśród innych dolegliwości, które nie zawsze wskazują na kręcz szyi, znajdują się:
 bóle głowy, opuchlizna w okolicy karku, utrudnione wykonywanie swobodnych ruchów głową, skręt szyi na jedną stronę - wymienia Emilia Kubicka.

 

Kręcz szyi. Konieczna wizyta u specjalisty

 

Często bolesności i dyskomfortowi kręczu szyjnego winni jesteśmy sami. Niewłaściwa pozycja ciała, stres, siedzący tryb życia mogą znacząco przyczynić się do jego powstania.

 

Tymczasowych kręcz szyi spowodowany może być też infekcjami czy przewianiem, ale również nieprawidłowymi nawykami np. podczas snu - przestrzega Emilia Kubicka.

 

I niestety maści i kremy na niewiele się tu zdadzą.

 

W domu możemy stosować pozycję ułożeniową czy ciepłe kompresy, jednak nie jesteśmy w stanie sami sobie pomóc bez interwencji specjalisty. Po wizycie u specjalisty zalecane do domu są ćwiczenia przede wszystkim rozciągające - tłumaczy fizjoterapeutka.

 

Kiedy powinniśmy zatem skorzystać z pomocy specjalisty:

 

Kiedy charakterystyczne ułożenie głowy będzie występować dłużej niż kilka dni, kiedy mięśnie odcinka szyjnego będą mocno napięte - podpowiada Emilia Kubicka.

Emilia Kubicka fizjoterapeuta 5.00 / 14 opinii artykuły 7 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Fizjoterapeuta z ośmioletnim doświadczeniem zawodowym. Od lat współpracuje z jednym z największych znanych centrów medycznych w Polsce. Uczestniczka wielu kursów i konferencji naukowych. Na swoim koncie ma dużo pacjentów, którym pomogła wrócić do pełnej sprawności. Wykładowca Wyższej Uczelni w Poznaniu, jednocześnie swoją pasję i doświadczenie zawodowe przekazuje młodym przyszłym fizjoterapeutom, swoją wiedzę na co dzień wykorzystuje w pracy z pacjentami m.in w swoim gabinecie. Pracuje z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami narządu ruchu, z przewlekłym bólem, po urazach. Interesuje się problemami związanymi z przewlekłym bólem głowy, szumami usznymi z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak poradzić sobie z kłuciem w szyi?
Od młodości odczuwam kłucie w szyi między kręgiem C6, a C7 zawsze podczas czynności z rękoma uniesionymi w górze (nad i na wysokości głowy) lub przy odchylaniu głowy do tyłu. Kłucie zaczyna się dość szybko i narasta w czasie tak, że nie mogę normalnie wykonywać wielu...
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
proszę się zgłosić do neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy jest konieczna konsultacja ortopedyczna przy ograniczonym zakresie ruchu szyi?
Ostatnio zauważyłem, że mogę obrócić szyję w lewą stronę tak, że podbródek jest prawie za barkiem, natomiast gdy obracam ją w prawą stronę ledwo dotykam podbródkiem barku. Dodam, że śpię na brzuchu i głowę mam właśnie skierowaną w lewo, może być to przyczyna tej anomalii. Czy...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Lepiej do fizjoterapeuty
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak zalecam konsultacje ortopedyczną
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam konsultacje ortopedyczna i u fizjoterapeuty
Jak długo okładać bolesne miejsce na karku oraz z jednej strony barku?
Spałam przy otwartym oknie i obudziłam się dzisiaj z bólem karku i lewej strony barku. Robię gorące okłady i ogrzewam to miejsce, tylko nie wiem jak długo to robić?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza (rodzinnego, internisty), aby leczenie uzupełnić o odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Dzień dobry. Należy uważać ze stosowaniem ciepła, ponieważ w tym wypadku może chwilowo pomóc ale w dłuższej perspektywie pogorszyć Pani problem. Sugeruję udać się do fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną lub powięziową, który zlokalizuje struktury odpowiedzialne za ból i wdroży odpowiednie techniki terapeutyczne. Pozdrawiam.
Kłucie w karku przy przeciąganiu, podnoszeniu rąk. Gdzie udać się po pomoc?
Dzień dobry, zwracam się z pewnym pytaniem. Otóż, co jakiś czas boli mnie kark w kierunku głowy. Wygląda to tak gdy np. się przeciągam rano po obudzeniu to "coś" zakłuje przy samym karku i czuję jak w kilka sekund "idzie" w kierunku głowy paraliżując ruch w jedną bądź drugą stronę. Ciężko to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
U podstawy karku zrobił mi się tzw. wdowi garb. Czy jest jakaś mozliwość skorygowania tego?
U podstawy karku zrobił mi się tzw. wdowi garb. Czy jest jakaś mozliwość skorygowania tego? Lekarz ortopeda u którego byłam na prywatnej wizycie stwierdził, że głowa jest wysunięta do przodu a tam jest tkanka tłuszczowa i stwierdził, że jedynie mogę fo oddessać. Innej możliwości stwierdził, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wdowi garb leczy się za pomocą fizjoterapii, dobre efekty daje także zastosowanie odpowiednio dobranego gorsetu ortopedycznego.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z fizjoterapeutą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę