Kręcz szyi to powszechny problem w gabinetach fizjoterapeutów. Pacjent obserwuje u siebie dyskomfort i ograniczoną ruchomość w okolicach szyi. Skarży się również na ból - podkreśla fizjoterapeutka Emilia Kubicka z FIZJO OPTIMA w Poznaniu.
Intensywny ból z ograniczeniem ruchu często może zwiastować takiej przypadłości jak kręcz szyi. Uskarżający się na niego pacjenci podkreślają niejednokrotnie intensywność bólu obejmujący również niejednokrotnie okolice głowy. Nasza ekspertka, fizjoterapeutka Emilia Kubicka tak tłumaczy istotę problemu:
Kręcz szyjny to wymuszona różnymi czynnikami asymetria głowy, która charakteryzuje się specyficznym ułożeniem w kierunku skłonu do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną: kręcz prawostronny cechuje się pochyleniem głowy w stronę prawego boku i skręceniem w lewo, lewostronny analogicznie
I dodaje:
Kręcz niesie za sobą szereg konsekwencji, wpływając nie tylko na ustawienie głowy i szyi, ale również przyczyniając się do asymetrii tułowia, zniekształceń czaszki oraz skrzywienia kręgosłupa.
Specjalistka podkreśla, że należy wyróżnić jego kilka rodzajów:
Tymczasowy – ten typ schorzenia zazwyczaj ustępuje po 1-2 dniach. Może być spowodowany powiększeniem węzłów chłonnych, zapaleniem ucha, przewianiem lub np. po umyciu głowy w zimnej wodzie lub urazem głowy i szyi, który powoduje obrzęk.
Stały (nieruchomy) – zwany ostrym kręczem szyi. Wiąże się zazwyczaj z problemem z tkanką mięśniową i kostną.
Muskularny – to najbardziej popularny rodzaj stałych kręczy szyi. Jest spowodowany bliznowaceniem lub mało elastycznymi, skróconymi mięśniami po jednej stronie szyi.
Reumatyczny - to bolesny przykurcz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego wskutek niewygodnej pozycji podczas snu.
Zespół Klippel-Feila – to wrodzona forma kręczu szyi. Występuje wówczas, gdy kości odcinka szyjnego kręgosłupa u niemowlęcia nieprawidłowo się ukształtują (zrośnięcie sąsiadujących kręgów lub ich liczba jest zmniejszona).
Dystonia szyjna (typ spastyczny kręczu szyi) – to rzadkie zaburzenie. Jest czasami określane jako kurczowy kręcz szyi. To powoduje, że mięśnie szyi się „zaciskają”. Jeśli występuje ten rodzaj dystonii szyi, to każdy ruch skrętu, obrotu będzie bolesny. Można jednak wykonywać ruch głowy w przód i w tył.
Wśród przyczyn kręczu szyi należy wyróżnić te wrodzone i te nabyte:
Wrodzony kręcz szyi to najczęściej występująca odmiana kręczu u dzieci, Wada ta może powstać już w łonie matki poprzez nieprawidłowe ułożenie szyi płodu bądź wystąpić na skutek komplikacji przy porodzie - wyjaśnia Emilia Kubicka.
Z kolei
Nabyty może być z kolei wynikiem chorób reumatycznych, dyskopatii, problemów neurologicznych, a także schorzeń związanych z występowaniem stanów zapalnych, jak zapalenie migdałków, wyrostka sutkowatego lub węzłów chłonnych szyi - wylicza.
Warto wiedzieć, że kręcz szyi może pojawić się też u pacjentów, u których występują problemy z narządem słuchu, bądź wzroku. Niekiedy choroba ta jest też skutkiem uszkodzenia kręgów lub po prostu nieprawidłową pozycją podczas snu.
W rzadkich przypadkach mogą jednak stać za nim nawet nowotwory - dodaje fizoterapeutka.
Pierwszym objawem jest wyżej opisana pozycja ułożenia. Ustawienie brody w kierunku ulegających skurczowi mięśni, podczas kiedy jest ona zwrócona w przeciwną stronę - podkreśla ekspertka.
Oprócz tego objawu pacjenci w gabinecie fizjoterapeuty mogą skarżyć się jeszcze na:
Wśród innych dolegliwości, które nie zawsze wskazują na kręcz szyi, znajdują się:
bóle głowy, opuchlizna w okolicy karku, utrudnione wykonywanie swobodnych ruchów głową, skręt szyi na jedną stronę - wymienia Emilia Kubicka.
Często bolesności i dyskomfortowi kręczu szyjnego winni jesteśmy sami. Niewłaściwa pozycja ciała, stres, siedzący tryb życia mogą znacząco przyczynić się do jego powstania.
Tymczasowych kręcz szyi spowodowany może być też infekcjami czy przewianiem, ale również nieprawidłowymi nawykami np. podczas snu - przestrzega Emilia Kubicka.
I niestety maści i kremy na niewiele się tu zdadzą.
W domu możemy stosować pozycję ułożeniową czy ciepłe kompresy, jednak nie jesteśmy w stanie sami sobie pomóc bez interwencji specjalisty. Po wizycie u specjalisty zalecane do domu są ćwiczenia przede wszystkim rozciągające - tłumaczy fizjoterapeutka.
Kiedy powinniśmy zatem skorzystać z pomocy specjalisty:
Kiedy charakterystyczne ułożenie głowy będzie występować dłużej niż kilka dni, kiedy mięśnie odcinka szyjnego będą mocno napięte - podpowiada Emilia Kubicka.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!