Rifampicyna TZF

Nazwa Produktu Leczniczego
Rifampicyna TZF
Nazwa powszechnie stosowana
Rifampicinum
Postać farmaceutyczna
Kapsułki twarde
Substancja czynna
Rifampicinum 150 mg
Podmiot odpowiedzialny
Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Rifampicyna TZF - podstawowe informacje o leku:

Rifampicyna to lek, który zawiera ryfampicynę jako substancję czynną. Ryfampicyna jest antybiotykiem przeciwgruźliczym, który działa bakteriobójczo. Lek ten jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń, w tym gruźlicy, trądu, brucelozy, legionellozy oraz ciężkich zakażeń wywołanych przez gronkowce. W przypadku gruźlicy, ryfampicyna jest stosowana w połączeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi, zarówno w przypadku postaci zdiagnozowanych po raz pierwszy, jak i zaawansowanych przewlekłych i lekoopornych. Ponadto, ryfampicyna może być stosowana w celu zapobiegania meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych u bezobjawowych nosicieli Neisseria meningitidis oraz w leczeniu bezobjawowych nosicieli Haemophilus influenzae i zapobieganiu rozwojowi zakażenia u dzieci w wieku 4 lat lub młodszych, które są narażone na kontakt z tą bakterią.

Wskazania do stosowania:

Ryfampicyna jest wskazana do stosowania w niżej wymienionych zakażeniach. 

  • Gruźlica. W skojarzeniu z innymi lekami przeciwprątkowymi stosuje się w leczeniu wszystkich postaci gruźlicy, w tym zdiagnozowanych po raz pierwszy, zaawansowanych, przewlekłych i lekoopornych. Ryfampicyna jest skuteczna w leczeniu większości zakażeń wywołanych przez atypowe szczepy Mycobacterium.
  • Trąd. W skojarzeniu z co najmniej jednym innym lekiem działającym na prątki trądu stosuje się w leczeniu postaci trądu licznoprątkowej oraz skąpoprątkowej, aż do likwidacji zakażenia. 
  • Bruceloza, legionelloza i ciężkie zakażenia wywołane przez gronkowce. Aby zapobiec rozwojowi szczepów opornych, ryfampicynę stosuje się w skojarzeniu z innym antybiotykiem odpowiednim w leczeniu danego zakażenia.
  • Zapobieganie meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Leczenie bezobjawowych nosicieli Neisseria meningitidis w celu wyeliminowania meningokoków z części nosowej gardła.
  • Zakażenia Haemophilus influenzae. Leczenie bezobjawowych nosicieli H. influenzae i zapobieganie rozwojowi zakażenia u narażonych na kontakt z tą bakterią dzieci w wieku 4 lat lub młodszych.

Podejmując decyzję o leczeniu należy uwzględnić oficjalne zalecenia dotyczące stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Pliki do pobrania

Rifampicyna TZF  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Rifampicyna TZF  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta