Norditropin SimpleXx

Nazwa Produktu Leczniczego
Norditropin SimpleXx
Nazwa powszechnie stosowana
Somatropinum
Postać farmaceutyczna
Roztwór do wstrzykiwań we wkładzie
Substancja czynna
Somatropinum
Podmiot odpowiedzialny
Novo Nordisk A/S
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Norditropin SimpleXx - podstawowe informacje o leku:

Norditropin SimpleXx to preparat zawierający biosyntetyczny ludzki hormon wzrostu, somatropinę, który jest identyczny z hormonem wzrostu wytwarzanym naturalnie w organizmie człowieka. Hormon wzrostu jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dzieci oraz do utrzymania prawidłowej funkcji organizmu dorosłego. Norditropin SimpleXx jest dostępny w postaci gotowego do użycia roztworu, który jest aplikowany za pomocą specjalnego wstrzykiwacza NordiPen. Preparat ten jest stosowany w leczeniu zaburzeń wzrostu u dzieci, takich jak niedobór hormonu wzrostu, zespół Turnera, zaburzenia czynności nerek, niski wzrost i niedobór długości ciała po urodzeniu (SGA) oraz zespół Noonan. Norditropin SimpleXx jest również stosowany jako zastępczy hormon wzrostu u dorosłych. W przypadku dorosłych, preparat ten jest stosowany w celu uzupełnienia niedoboru hormonu wzrostu, który mógł wystąpić w dzieciństwie lub został zahamowany w okresie dojrzałości z powodu choroby lub leczenia nowotworu. Jeśli w dzieciństwie pacjent był leczony z powodu niedoboru wzrostu, zaleca się wykonanie ponownego badania po zakończeniu wzrostu. W przypadku potwierdzenia niedoboru hormonu wzrostu, leczenie należy kontynuować.

Wskazania do stosowania:

Dzieci
Niedobór wzrostu spowodowany niewystarczającym wydzielaniem hormonu wzrostu.

Niedobór wzrostu u dziewcząt spowodowany dysgenezją gonad (zespół Turnera).

Niedobór wzrostu u dzieci przed okresem dojrzewania spowodowany przewlekłą niewydolnością nerek.

Zaburzenie wzrostu u niskich dzieci powyżej 4 lat (wzrost aktualny <-2,5 SDS i wzrost należny obliczony ze wzrostu rodziców <-1,0 SDS) z niedoborem długości ciała po urodzeniu (ang. small for gestational age, SGA), masą i (lub) długością ciała po urodzeniu poniżej -2 SD, które nie wyrównały niedoboru wzrostu (HV SDS <0 w ciągu ostatniego roku).

Niedobór wzrostu spowodowany zespołem Noonan.

Dorośli
Niedobór hormonu wzrostu nabyty w dzieciństwie:
U pacjentów z niedoborem wzrostu nabytym w dzieciństwie zdolność wydzielania hormonu wzrostu należy poddać ponownej ocenie po zakończeniu wzrostu. Badanie nie jest wymagane w przypadku pacjentów z niedoborem więcej niż trzech hormonów przysadki, z dużym niedoborem hormonu wzrostu o podłożu genetycznym lub na skutek strukturalnych nieprawidłowości układu podwzgórzowo-przysadkowego, guza ośrodkowego układu nerwowego lub naświetlenia czaszki wysoką dawką promieniowania, lub u pacjentów z niedoborem hormonu wzrostu spowodowanym chorobą lub urazem układu podwzgórzowo-przysadkowego, jeśli po upływie minimum 4 tygodni bez leczenia hormonem wzrostu wynik pomiaru stężenia insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1) w osoczu wynosi <-2 SDS.
U wszystkich pozostałych pacjentów należy wykonać pomiar stężenia IGF-1 i jeden test stymulacji wydzielania hormonu wzrostu.

Niedobór hormonu wzrostu nabyty w wieku dorosłym:
Znaczny niedobór hormonu wzrostu z rozpoznanym zaburzeniem w obrębie osi podwzgórzowo-przysadkowej, na skutek naświetlenia czaszki i urazowego uszkodzenia mózgu powinien być związany z niedoborem także innego hormonu wydzielanego przez oś podwzgórzowo-przysadkową, innego niż prolaktyna. Niedobór hormonu wzrostu powinien zostać potwierdzony jednym testem prowokacyjnym po zastosowaniu odpowiedniego leczenia zastępczego, korygującego niedobór innego hormonu osi podwzgórzowo-przysadkowej.

U dorosłych testem prowokacyjnym z wyboru jest test tolerancji insuliny. W przypadku, gdy test tolerancji insuliny jest przeciwwskazany, należy zastosować inne testy prowokacyjne. Wskazane jest wykonanie połączonego testu z argininą i hormonem uwalniającym hormon wzrostu. Wykonanie testu z argininą lub z glukagonem może być również brane pod uwagę, chociaż testy te mają mniejszą wartość diagnostyczną niż test tolerancji insuliny.

Pliki do pobrania

Norditropin SimpleXx  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Norditropin SimpleXx  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta