1. Artykuły
 2. Ból jąder - przyczyny i leczenie

Ból jąder - przyczyny i leczenie

Ból jądra może być oznaką poważniejszej choroby i nigdy nie należy go ignorować. Może pojawić się u mężczyzn niezależnie od wieku. Ból najczęściej dotyczy jednego jądra, przeważnie lewego. Jakie są przyczyny bólu jąder? Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Ból jąder - przyczyny i leczenie
Spis treści
Ból jądra - przyczyny Ból jąder a choroby Spuchnięte jądro - przyczyny Przewlekły ból jądra Rak jądra - rozpoznanie Samobadanie jąder a nowotwór Ból jąder po stosunku Ból jądra - co zrobić? Ból jąder - kiedy udać się do lekarza?

Ból jądra - przyczyny

 

Przyczyn bólu jąder jest wiele i niezależnie od stopnia natężenia bólu nie należy go ignorować. Może być to uraz krocza (pojawienie się krwiaka), ucisk jądra (np. po jeździe na rowerze), ucisk na jądra (mocno dopasowana bielizna), zapalenie najądrza, defekty anatomiczne przyczyniające się do nadmiernej ruchomości jądra (skręt powrózka nasiennego i jądra), powikłania po zapaleniu ślinianki (zapalenie jądra), przepuklina mosznowa i żylaki powrózka nasiennego (przekrwienie).

 

arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?
arrow Movember. Czy mężczyźni chcą badać swoje jądra?
arrow Piecze, boli, swędzi. To infekcja intymna
arrow Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
arrow Badanie per rectum – wskazówki dotyczące badania
arrow Kiła - objawy, przyczyny i sposób leczenia

Ból jąder a choroby

 

Ból jądra świadczy o zaburzeniach w jego funkcjonowaniu. Stany, które wymagają jak najszybszej interwencji chirurgicznej to m.in.:

 

 • skręt jądra,
 • zapalenie jądra i najądrza,
 • skręt przyczepków jądra i najądrza,
 • idiopatyczny obrzęk moszny,
 • choroba Schönleina-Henocha,
 • kamica moczowodowa,
 • nowotwór jądra,
 • uraz moszny.

 

Przyczyny, które nie wymagają natychmiastowej interwencji u specjalisty, gdyż nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu to m.in.:

 

 • wzrostowe bóle jądra,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • wodniaki jąder,
 • przepuklina pachwinowa.

 

Spuchnięte jądro - przyczyny

 

Bolesny obrzęk świadczy o stanie zapalnym w mosznie. Przyczyną może być świnkowe lub rzeżączkowe zapalenie najądrzy i jąder, skręt jądra lub uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Żylaki powrózka nasiennego charakteryzujące się tępym bólem moszny i uczuciem ciężkości również mogą powodować opuchliznę jądra.

 

Nie należy ignorować bezbolesnego powiększenia jądra, które powinno być sygnałem do wizyty u specjalisty. Choć może być objawem wodniaka (nagromadzenia się płynu w jądrze), który jest niegroźny dla zdrowia, to niestety bezbolesna opuchlizna jądra może być pierwszym symptomem pojawienia się nowotworu.

 

Przewlekły ból jądra

 

Jeżeli ból jądra powraca możemy mówić o przewlekłym bólu jądra. Pacjenci skarżą się na ból lewego lub prawego jądra bądź obu jednocześnie. Przewlekły ból jądra może wskazywać, że doszło do zakażenia cewki moczowej, pojawiły się torbiele, wodniaki jąder, żylaki powrózka nasiennego bądź nowotwory jąder. Przewlekły ból może także wskazywać na przepuklinę pachwinową.

 

Rak jądra - rozpoznanie

 

Rak jądra jest uleczalny, szczególnie gdy zostanie on wcześnie zdiagnozowany. Na nowotwór może wskazywać guz bądź obrzęk jąder. Gdy tylko zauważysz zmiany na jądrach, należy niezwłocznie udać się do urologa.

 

Zdrowe jądro ma najądrze, które przypomina niewielki guz na górnej lub środkowej zewnętrznej stronie oraz naczynia krwionośne, tkanki podtrzymujące i rurki z nasieniem. Bywa, że mężczyźni mylą je z nieprawidłowymi grudkami, dlatego warto skonsultować się z urologiem w przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości.

 

Samobadanie jąder a nowotwór

 

Bardzo ważne jest regularne samodzielne badanie jąder. Warto wykonywać je raz w miesiącu i porównywać ze sobą jądra. Możliwe, że będą różnić się wielkością bądź jedno będzie zwisać niżej, co jest całkowicie normalne.

 

Ważne, byś wyczuł, czy wystąpiły jakieś zmiany na jądrach w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Samobadanie dobrze jest przeprowadzić podczas lub zaraz po ciepłym prysznicu bądź kąpieli. Ciepło pomoże rozluźnić mosznę, co bardzo ułatwi test. Warto też stanąć przed lustrem, co ułatwi test.

 

Każde jądro zbadaj osobno obiema rękami, tocząc je między palcami (używaj najlepiej kciuków i środkowych palców). Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas twarde guzki lub grudki, zmiany kształtu, wielkości, konsystencji i twardości jąder. Samobadanie nie powinno boleć.

 

Ból jąder po stosunku

 

Mężczyźni mogą odczuwać ból jąder po stosunku seksualnym i długotrwałym podnieceniu. W związku z tym dochodzić może do nadmiernego przekrwienia jąder i mogą zostać podrażnione receptory nerwowe. Objawia się to tępym bólem zarówno po jednokrotnym jak i wielokrotnym zbliżeniu.

 

Ból jądra - co zrobić?

 

Przy występowaniu bólu jądra należy:

 

 • ułożyć się w pozycji leżącej,
 • unieść mosznę ku górze,
 • zdjąć bieliznę,
 • stosować okłady na mosznę i pachwinę,
 • przyjąć środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy bądź przeciwzapalny,
 • obserwować czy prawidłowo są oddawane mocz, kał i gazy.

 

Ból jąder - kiedy udać się do lekarza?

 

Niezależnie od natężenia bólu jądra należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ważna jest sprawna diagnostyka i wdrożenie skutecznego leczenia. Jeżeli masz do czynienia z silnym i narastającym bólem w okolicy moszny należy jak najszybciej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

 

WAŻNE: W związku z tym, że mogło dojść do skrętu jądra należy nastawić się na potencjalny zabieg chirurgiczny, który należy wykonać jak najszybciej (do 6 godzin są szanse na uratowanie jądra).

 

Zauważyłeś niepokojące objawy? Skontaktuj się jak najszybciej z urologiem bądź lekarzem rodzinnym. Możesz porozmawiać ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Zarezerwuj wizytę o każdej porze dnia i nocy. Bez problemu otrzymasz potrzebną receptę online.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Krew w ejakulacie oraz ból jąder
Mam 20 lat. Od kilku miesięcy pojawia mi się krew w ejakulacie. Często bolą mnie także jądra tzn. bolały, na razie nie odczuwam żadnych dolegliwości. Przestawały mnie boleć po długim stosunku. Nie widzę zmian zewnętrznych na jądrach tzn. żeby jedno było większe, itp. Jak dotykałem to...
Proszę umówić pilną wizytę u urologa. Pana stan może wymagać pilnego leczenia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić pilną wizytę u urologa. Pana stan może wymagać pilnego leczenia.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Pilne USG i konsultacja urologiczna.
Łagodny przerost prostaty, a dyskomfort przy oddawaniu moczu.
Mam łagodny przerost prostaty, a urolog przepisał mi lek. Od paru dni mam uczucie ciągnięcia w kroczu, dyskomfortu przy oddawaniu moczu, napierania na oddawanie moczu i ogólnego dyskomfortu w strefach moczowych. Czy to normalne?
Możliwe, że trzeba zmodyfikować leczenie. Leki, które Pan przyjmuje nie są odpowiednie
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Możliwe, że trzeba zmodyfikować leczenie. Leki, które Pan przyjmuje nie są odpowiednie
Czy może to być załupek?
Niestety po dosyć szybkim / intensywnym stosunku moje prącie spuchło. Bez problemu mogę ściągnąć maksymalnie napletek, jak zawsze, ale po prostu penis jest spuchnięty. Czy jeśli byłby to załupek, to napletek by można było ściągać i naciągać? Wydaje, mi się, że opuchlizna lekko się zmniejszyła,...
W przypadku braku poprawy - stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy - stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinienem się martwić tym problemem z penisem? 
Równo 9 miesięcy temu miałem zabieg obrzezania, spowodowany stulejką i załupkiem. Od operacji penis sporo się cofnął w głąb wzgórka łonowego. Bez wzwodu ledwo wystaje tylko końcówka żołędzia. Mój penis zawsze był niewielkich rozmiarów, ale teraz go prawie nie...
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
W jaki sposób można je usunąć?
Jestem mężczyzną, mam 20 lat. Od dłuższego czasu mam na penisie (dokładnie na napletku) białe krostki. Nie są one bolesne, nie powodują żadnego dyskomfortu, lecz zaniepokoiły mnie. Są twarde w dotyku. Nie próbowałem ich wyciskać, ale nie wyglądają, jakby dało się z nich coś wycisnąć. Czym...
Zalecana wizyta u dermatologa/wenerologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u dermatologa/wenerologa.
Ból jądra podczas siedzenia.
Od jakiegoś czasu odczuwam ból prawego jądra, zrobiłem USG i nic nie wykazało. Dodam, że boli mnie jedynie podczas siedzenia.
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna
Zastój nerki w ciąży - jak sobie z nim poradzić?
Jestem w 14 tygodniu ciąży i mam zastój nerki. Zrobiłam posiew moczu, w którym wyszło, że mam bakterie Klebsiella pneumonie ESBL+. Lekarz z urologi mówi, że ten zastój nie zagraża życiu więc nie założą mi drena z powodu ciąży, a o bakterii mówią, że nie dadzą...
Stosować się do zaleceń ginekologa prowadzącego ciążę lub zmienić lekarza.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stosować się do zaleceń ginekologa prowadzącego ciążę lub zmienić lekarza.
Czy mogłam nabawić się zapalenia pęcherza?
Ostatnio byłam na weselu i miałam końcówkę okresu, więc zastosowałam tampony. Teraz odczuwam jakby pieczenie wewnątrz pochwy i pieczenie przy oddawaniu moczu. 
Być może doszło do podrażnienia lub zapalenia cewki moczowej, wskazane badanie ogólne moczu oraz stosowanie odpowiednich globulek dopochwowych, np. z kwasem hialuronowym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może doszło do podrażnienia lub zapalenia cewki moczowej, wskazane badanie ogólne moczu oraz stosowanie odpowiednich globulek dopochwowych, np. z kwasem hialuronowym.
Wpływ zatrucia lekami zwiotczających mięśnie na oddawanie moczu.
Miesiąc temu byłam w szpitalu po zatruciu lekami zwiotczającymi mięśnie i od tamtej pory mam problem z oddaniem moczu. Przy nacisku na pęcherz czuję taki dziwny ból przypominający uczucie potrzeby oddania moczu. Momentami czuję, że chce mi się sikać, a nie mogę i przez...
Mogą to być również objawy zapalenia dróg moczowych - należy przeprowadzić dodatkową diagnostykę - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą to być również objawy zapalenia dróg moczowych - należy przeprowadzić dodatkową diagnostykę - zapraszam na konsultacje online w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Po ilu dniach od powiększania ust można wziąć antybiotyk?
Dzisiaj miałam zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym. Dwa dni temu byłam u urologa i dostałam antybiotyk - nie przyjęłam go, ponieważ nie można ich brać podczas takich zabiegów. Chciałabym jednak jak najszybciej wziąć tabletkę. Mogę wziąć antybiotyk 2/3 dni po zabiegu, czy odczekać...
Należy skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konsultacja z lekarzem który wykonał zabieg
Czy po krwawieniu z dróg moczowych bezpieczne jest brać lek, który może powodować podobne skutki?
Ostatnio mój 75 letni tata zaczął krwawić z dróg moczowych oraz odczuwał silny ból. W szpitalu stwierdzono, że to 2,5 cm guz albo skrzep po krwawieniu. Założyli mu cewnik i objawy ustąpiły. Ze względu na ból rwy kulszowej, lekarz rodzinny przepisał tacie lek...
Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał lek.
Czy w czasie dojrzewania można mieć problem z nietrzymaniem moczu?
Od 8 miesięcy mam problem z trzymaniem moczu. Po oddaniu go, przez następne 10-15 minut wciąż trochę popuszczam, zwłaszcza przy schylaniu się, kucaniu, podnoszeniu nóg czy siadaniu. Jest to normalne w czasie dojrzewania, czy może to objaw jakiejś choroby?
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Ćwiczenia po usunięciu prostaty.
Po usunięciu prostaty zalecane są ćwiczenia. Ile razy w ciągu dnia należy ćwiczyć i ile powinno trwać jedno ćwiczenie?
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zapalenie układu moczowego - jak szybko ustępują dolegliwości po antybiotyku?
Od około 10 dni odczuwam pieczenie cewki moczowej. Przez kilka dni bolał mnie też penis i moszna. Teraz czuję tylko pieczenie. Dodatkowo czuję ból pachwin. Urolog przepisał mi antybiotyk na tydzień. Kiedy on zacznie działać i moje dolegliwości ustąpią i co zrobić jeśli po...
Konsultacja z urologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z urologiem prowadzącym.
Moczenie się dziecka pomimo przyjmowania leków.
Mój 7 letni synek boryka się z problemem moczenia nocnego i w ciągu dnia. Zrobiliśmy wszystkie badania, ale wszystko jest w normie. Sprawdziliśmy również nerki. Od urologa otrzymaliśmy leki, które dostaje od 10 dni i nie widać poprawy. Czy to oznacza, że leki...
Zalecana kontrolna wizyta u urologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u urologa.
Czy ból podbrzusza przed oddaniem moczu może oznaczać zapalenie pęcherza?
Mam 26 lat. Od paru dni mam taki problem, że przy oddawaniu moczu boli mnie podbrzusze po prawej stronie, bardzo nisko. Gdy zacznę oddawać mocz, przestaje. Gdy pęcherz jest pełny też czasami tam boli (również przy siadaniu). Nie dzieje się tak zawsze. Nie mam...
proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak szybko miną objawy zapalenia cewki moczowej?
Po jakim czasie minie zapalenie cewki moczowej? Urolog przepisał mi lek, ale po 2 dobach wciąż odczuwam pieczenie. Czy to normalne?
W zależności od antybiotyku odpowiedz na leczenie jest różna - z reguły po 2 dobach powinna być poprawa - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności od antybiotyku odpowiedz na leczenie jest różna - z reguły po 2 dobach powinna być poprawa - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z urologiem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z