1. Artykuły
 2. Ból jąder - przyczyny i leczenie

Ból jąder - przyczyny i leczenie

Ból jądra może być oznaką poważniejszej choroby i nigdy nie należy go ignorować. Może pojawić się u mężczyzn niezależnie od wieku. Ból najczęściej dotyczy jednego jądra, przeważnie lewego. Jakie są przyczyny bólu jąder? Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Ból jąder - przyczyny i leczenie
Spis treści
Ból jądra - przyczyny Ból jąder a choroby Spuchnięte jądro - przyczyny Przewlekły ból jądra Rak jądra - rozpoznanie Samobadanie jąder a nowotwór Ból jąder po stosunku Ból jądra - co zrobić? Ból jąder - kiedy udać się do lekarza?

Ból jądra - przyczyny

 

Przyczyn bólu jąder jest wiele i niezależnie od stopnia natężenia bólu nie należy go ignorować. Może być to uraz krocza (pojawienie się krwiaka), ucisk jądra (np. po jeździe na rowerze), ucisk na jądra (mocno dopasowana bielizna), zapalenie najądrza, defekty anatomiczne przyczyniające się do nadmiernej ruchomości jądra (skręt powrózka nasiennego i jądra), powikłania po zapaleniu ślinianki (zapalenie jądra), przepuklina mosznowa i żylaki powrózka nasiennego (przekrwienie).

 

arrow Movember. Czy mężczyźni chcą badać swoje jądra?
arrow Piecze, boli, swędzi. To infekcja intymna
arrow Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
arrow Badanie per rectum – wskazówki dotyczące badania
arrow Kiła - objawy, przyczyny i sposób leczenia
arrow Rzeżączka - jak jej zapobiegać?

Ból jąder a choroby

 

Ból jądra świadczy o zaburzeniach w jego funkcjonowaniu. Stany, które wymagają jak najszybszej interwencji chirurgicznej to m.in.:

 

 • skręt jądra,
 • zapalenie jądra i najądrza,
 • skręt przyczepków jądra i najądrza,
 • idiopatyczny obrzęk moszny,
 • choroba Schönleina-Henocha,
 • kamica moczowodowa,
 • nowotwór jądra,
 • uraz moszny.

 

Przyczyny, które nie wymagają natychmiastowej interwencji u specjalisty, gdyż nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu to m.in.:

 

 • wzrostowe bóle jądra,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • wodniaki jąder,
 • przepuklina pachwinowa.

 

Spuchnięte jądro - przyczyny

 

Bolesny obrzęk świadczy o stanie zapalnym w mosznie. Przyczyną może być świnkowe lub rzeżączkowe zapalenie najądrzy i jąder, skręt jądra lub uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Żylaki powrózka nasiennego charakteryzujące się tępym bólem moszny i uczuciem ciężkości również mogą powodować opuchliznę jądra.

 

Nie należy ignorować bezbolesnego powiększenia jądra, które powinno być sygnałem do wizyty u specjalisty. Choć może być objawem wodniaka (nagromadzenia się płynu w jądrze), który jest niegroźny dla zdrowia, to niestety bezbolesna opuchlizna jądra może być pierwszym symptomem pojawienia się nowotworu.

 

Przewlekły ból jądra

 

Jeżeli ból jądra powraca możemy mówić o przewlekłym bólu jądra. Pacjenci skarżą się na ból lewego lub prawego jądra bądź obu jednocześnie. Przewlekły ból jądra może wskazywać, że doszło do zakażenia cewki moczowej, pojawiły się torbiele, wodniaki jąder, żylaki powrózka nasiennego bądź nowotwory jąder. Przewlekły ból może także wskazywać na przepuklinę pachwinową.

 

Rak jądra - rozpoznanie

 

Rak jądra jest uleczalny, szczególnie gdy zostanie on wcześnie zdiagnozowany. Na nowotwór może wskazywać guz bądź obrzęk jąder. Gdy tylko zauważysz zmiany na jądrach, należy niezwłocznie udać się do urologa.

 

Zdrowe jądro ma najądrze, które przypomina niewielki guz na górnej lub środkowej zewnętrznej stronie oraz naczynia krwionośne, tkanki podtrzymujące i rurki z nasieniem. Bywa, że mężczyźni mylą je z nieprawidłowymi grudkami, dlatego warto skonsultować się z urologiem w przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości.

 

Samobadanie jąder a nowotwór

 

Bardzo ważne jest regularne samodzielne badanie jąder. Warto wykonywać je raz w miesiącu i porównywać ze sobą jądra. Możliwe, że będą różnić się wielkością bądź jedno będzie zwisać niżej, co jest całkowicie normalne.

 

Ważne, byś wyczuł, czy wystąpiły jakieś zmiany na jądrach w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Samobadanie dobrze jest przeprowadzić podczas lub zaraz po ciepłym prysznicu bądź kąpieli. Ciepło pomoże rozluźnić mosznę, co bardzo ułatwi test. Warto też stanąć przed lustrem, co ułatwi test.

 

Każde jądro zbadaj osobno obiema rękami, tocząc je między palcami (używaj najlepiej kciuków i środkowych palców). Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas twarde guzki lub grudki, zmiany kształtu, wielkości, konsystencji i twardości jąder. Samobadanie nie powinno boleć.

 

Ból jąder po stosunku

 

Mężczyźni mogą odczuwać ból jąder po stosunku seksualnym i długotrwałym podnieceniu. W związku z tym dochodzić może do nadmiernego przekrwienia jąder i mogą zostać podrażnione receptory nerwowe. Objawia się to tępym bólem zarówno po jednokrotnym jak i wielokrotnym zbliżeniu.

 

Ból jądra - co zrobić?

 

Przy występowaniu bólu jądra należy:

 

 • ułożyć się w pozycji leżącej,
 • unieść mosznę ku górze,
 • zdjąć bieliznę,
 • stosować okłady na mosznę i pachwinę,
 • przyjąć środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy bądź przeciwzapalny,
 • obserwować czy prawidłowo są oddawane mocz, kał i gazy.

 

Ból jąder - kiedy udać się do lekarza?

 

Niezależnie od natężenia bólu jądra należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ważna jest sprawna diagnostyka i wdrożenie skutecznego leczenia. Jeżeli masz do czynienia z silnym i narastającym bólem w okolicy moszny należy jak najszybciej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

 

WAŻNE: W związku z tym, że mogło dojść do skrętu jądra należy nastawić się na potencjalny zabieg chirurgiczny, który należy wykonać jak najszybciej (do 6 godzin są szanse na uratowanie jądra).

 

Zauważyłeś niepokojące objawy? Skontaktuj się jak najszybciej z urologiem bądź lekarzem rodzinnym. Możesz porozmawiać ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Zarezerwuj wizytę o każdej porze dnia i nocy. Bez problemu otrzymasz potrzebną receptę online.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
urolog
Krew w ejakulacie oraz ból jąder
Mam 20 lat. Od kilku miesięcy pojawia mi się krew w ejakulacie. Często bolą mnie także jądra tzn....
09.03.2021
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić pilną wizytę u urologa. Pana stan może wymagać pilnego leczenia.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Pilne USG i konsultacja urologiczna.
urolog
Łagodny przerost prostaty, a dyskomfort przy oddawaniu moczu.
Mam łagodny przerost prostaty, a urolog przepisał mi lek. Od paru dni mam uczucie ciągnięcia w...
28.06.2021
Sylwester Król
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Możliwe, że trzeba zmodyfikować leczenie. Leki, które Pan przyjmuje nie są odpowiednie
urolog, androlog
Czy konieczne może być powtórzenie USG jąder u innego urologa, jeżeli nie jestem pewien pierwszej diagnozy?
Przez 2 tygodnie bolały mnie jądra, a podczas samobadania wyczułem guzka w górnej części...
04.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku takich wątpliwości i prezentowanych objawów-warto zgłosić się na konsultację jeszcze do innego urologa.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości proszę zwrócić się do innego specjalisty.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z innym specjalistą urologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny stąd pewne rozbieżności mogą się pojawiać pomiędzy stronami. Jakkolwiek specjalistyczne, celowane badanie może być zmieszczone w krótkim czasie to jednak pozostawione wątpliwości sugerują konieczność umówienia kolejnej, kompleksowej konsultacji, podczas której będzie miał Pan możliwość zadać nurtujące Pana pytania.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zawsze może Pan wykonać badanie USG u innego lekarza - zapraszam na konsultacje z opisem USG, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości proszę zwrócić się do innego specjalisty.
urolog
Badanie nasienia - czy konieczna jest wizyta urologiczna?
Mój mąż potrzebuje zrobić badanie nasienia, ponieważ staramy się o dziecko. Czy do...
22.09.2022
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
do badania nasienia - nie, ale konsultacja urologiczna jest niezbędna do określenia innych czynników mogących mieć w pływ na płodność męża.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badanie nasienia można wykonać niezależnie od konsultacji urologicznej. Tym niemniej, w przypadku starań o dziecko, taka konsultacja również powinna mieć miejsce.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej konkretnej sytuacji konsultacja urologiczna powinna się odbyć.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Konsultacja urologiczna jest wskazana w szczególności jeśli mąż jest świadomy jakiś nieprawidłowości w zakresie układu moczowo-płciowego. Będzie natomiast konieczna w przypadku uzyskania wyniku odbiegającego od norm.
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Badanie nasienia jest jednym z parametrów oceny płodności. Konsultacja urologiczna nie jest potrzebna do wykonania tego badania. Jeśli są nieprawidłowości w badaniu nasienia wówczas należy podjąć diagnostykę w kierunku zaburzeń płodności i na tym etapie wymagana jest konsultacja urologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja urologiczna nie jest niezbędna, ale wskazana.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Na badanie można udać się komercyjnie do laboratorium - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
internista, urolog, nefrolog, lekarz rodzinny
Nagły ból w okolicy nerek przy zmianie pozycji ciała.
Schylając się poczułam silny ból w okolicach nerek z prawej strony. Od tej chwili czuję...
10.07.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna będzie wizyta stacjonarna u lekarza (rodzinnego, internisty) w celu badania fizykalnego, a następnie zlecenia diagnostyki w razie takiej potrzeby i włączenia odpowiedniego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta stacjonarna u lekarza POZ. Jeżeli nie ma objawów ze strony układu moczowego, to ból ten może wskazywać na zaburzenia nerwowo- mięśniowe w okolicy lędźwiowej.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza celem podstawowego badania ewentualnie rozszerzonego o badanie ultrasonograficzne lub badania laboratoryjne.
urolog, androlog
Problem z oddawaniem moczu przez mężczyznę pomimo prawidłowych wyników badań.
Jestem mężczyzną i od około 10 miesięcy mam problem z oddawaniem moczu. Problem leży w tym,...
18.06.2022
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Polecam udać się na konsultację do urologa lub fizjoterapeuty uroginekolgicznego.
internista, urolog, nefrolog, lekarz rodzinny
Jak odnaleźć przyczynę krwiomoczu?
Od dłuższego czasu mam silne bóle brzucha, ale nie codziennie tylko raz na miesiąc....
14.06.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana diagnostyka laboratoryjna (ukierunkowana przez lek.rodz.), usg jamy brzusznej, konsultacja gastrologiczna; a w przypadku płci żeńskiej-konsultacja ginekologiczna z usg ginekologicznym.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy wykonać cystoskopię, usg ukladu moczowego, posiew moczu, badanie ogólne moczu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać badanie ogólne moczu, posiew moczu, cystoskopię oraz pójść na wizytę do ginekologa. Ponieważ objawy występują raz w miesiącu , trzeba zastanowić się, czy czerwony mocz nie jest związany z dietą, np. ze spożyciem buraków.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podstawą jest szczegółowa konsultacja lekarska i dalsza diagnostyka obrazowa i laboratoryjna. istotne jest czy dolegliwości pojawiają się w jakimś określonym schemacie bądź towarzyszą jakimś innym objawom czy dolegliwościom.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11669 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę