Ból jądra może być oznaką poważniejszej choroby i nigdy nie należy go ignorować. Może pojawić się u mężczyzn niezależnie od wieku. Ból najczęściej dotyczy jednego jądra, przeważnie lewego. Jakie są przyczyny bólu jąder? Kiedy należy zwrócić się o pomoc do lekarza?
Przyczyn bólu jąder jest wiele i niezależnie od stopnia natężenia bólu nie należy go ignorować. Może być to uraz krocza (pojawienie się krwiaka), ucisk jądra (np. po jeździe na rowerze), ucisk na jądra (mocno dopasowana bielizna), zapalenie najądrza, defekty anatomiczne przyczyniające się do nadmiernej ruchomości jądra (skręt powrózka nasiennego i jądra), powikłania po zapaleniu ślinianki (zapalenie jądra), przepuklina mosznowa i żylaki powrózka nasiennego (przekrwienie).
Ból jądra świadczy o zaburzeniach w jego funkcjonowaniu. Stany, które wymagają jak najszybszej interwencji chirurgicznej to m.in.:
Przyczyny, które nie wymagają natychmiastowej interwencji u specjalisty, gdyż nie zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu to m.in.:
Bolesny obrzęk świadczy o stanie zapalnym w mosznie. Przyczyną może być świnkowe lub rzeżączkowe zapalenie najądrzy i jąder, skręt jądra lub uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Żylaki powrózka nasiennego charakteryzujące się tępym bólem moszny i uczuciem ciężkości również mogą powodować opuchliznę jądra.
Nie należy ignorować bezbolesnego powiększenia jądra, które powinno być sygnałem do wizyty u specjalisty. Choć może być objawem wodniaka (nagromadzenia się płynu w jądrze), który jest niegroźny dla zdrowia, to niestety bezbolesna opuchlizna jądra może być pierwszym symptomem pojawienia się nowotworu.
Jeżeli ból jądra powraca możemy mówić o przewlekłym bólu jądra. Pacjenci skarżą się na ból lewego lub prawego jądra bądź obu jednocześnie. Przewlekły ból jądra może wskazywać, że doszło do zakażenia cewki moczowej, pojawiły się torbiele, wodniaki jąder, żylaki powrózka nasiennego bądź nowotwory jąder. Przewlekły ból może także wskazywać na przepuklinę pachwinową.
Rak jądra jest uleczalny, szczególnie gdy zostanie on wcześnie zdiagnozowany. Na nowotwór może wskazywać guz bądź obrzęk jąder. Gdy tylko zauważysz zmiany na jądrach, należy niezwłocznie udać się do urologa.
Zdrowe jądro ma najądrze, które przypomina niewielki guz na górnej lub środkowej zewnętrznej stronie oraz naczynia krwionośne, tkanki podtrzymujące i rurki z nasieniem. Bywa, że mężczyźni mylą je z nieprawidłowymi grudkami, dlatego warto skonsultować się z urologiem w przypadku występowania jakichkolwiek wątpliwości.
Bardzo ważne jest regularne samodzielne badanie jąder. Warto wykonywać je raz w miesiącu i porównywać ze sobą jądra. Możliwe, że będą różnić się wielkością bądź jedno będzie zwisać niżej, co jest całkowicie normalne.
Ważne, byś wyczuł, czy wystąpiły jakieś zmiany na jądrach w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Samobadanie dobrze jest przeprowadzić podczas lub zaraz po ciepłym prysznicu bądź kąpieli. Ciepło pomoże rozluźnić mosznę, co bardzo ułatwi test. Warto też stanąć przed lustrem, co ułatwi test.
Każde jądro zbadaj osobno obiema rękami, tocząc je między palcami (używaj najlepiej kciuków i środkowych palców). Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas twarde guzki lub grudki, zmiany kształtu, wielkości, konsystencji i twardości jąder. Samobadanie nie powinno boleć.
Mężczyźni mogą odczuwać ból jąder po stosunku seksualnym i długotrwałym podnieceniu. W związku z tym dochodzić może do nadmiernego przekrwienia jąder i mogą zostać podrażnione receptory nerwowe. Objawia się to tępym bólem zarówno po jednokrotnym jak i wielokrotnym zbliżeniu.
Przy występowaniu bólu jądra należy:
Niezależnie od natężenia bólu jądra należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ważna jest sprawna diagnostyka i wdrożenie skutecznego leczenia. Jeżeli masz do czynienia z silnym i narastającym bólem w okolicy moszny należy jak najszybciej udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.
WAŻNE: W związku z tym, że mogło dojść do skrętu jądra należy nastawić się na potencjalny zabieg chirurgiczny, który należy wykonać jak najszybciej (do 6 godzin są szanse na uratowanie jądra).
Zauważyłeś niepokojące objawy? Skontaktuj się jak najszybciej z urologiem bądź lekarzem rodzinnym. Możesz porozmawiać ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Zarezerwuj wizytę o każdej porze dnia i nocy. Bez problemu otrzymasz potrzebną receptę online.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!