1. Artykuły
 2. Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów

Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów

Mięśniaki macicy to łagodne i najczęściej występujące nowotwory żeńskiego układu rozrodczego. Często nie dają żadnych objawów, ale mogą również powodować ból, problemy z oddawaniem moczu i obfite miesiączki. W jaki sposób przebiega diagnoza i leczenie mięśniaków macicy? Tłumaczy ginekolog Michał Kaszubski. 

Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów
Spis treści
Co to są mięśniaki macicy? Mięśniaki macicy - objawy Mięśniaki macicy - diagnoza Mięśniaki macicy - leczenie Mięśniaki macicy - profilaktyka

Co to są mięśniaki macicy?

 

Mięśniaki macicy - zwane równie jako łagodne guzy macicy lub włókniaki macicy - to łagodne nowotwory macicy, które powstają z komórek gładkich mięśnia macicy.

 

Są to najczęściej występujące guzy żeńskiego układu rozrodczego - zauważa nasz ekspert, ginekolog Michał Kaszubski.

 

Ogólnie mięśniaki można podzielić ze względu na lokalizację na najczęstsze trzy typy:

 

 • mięśniaki podśluzówkowe – znajdujące się tuż pod błoną śluzową macicy (endometrium),
 • mięśniaki śródścienne – umiejscowione pośrodku ściany macicy,
 • mięśniaki podsurowicówkowe – znajdujące się pod błoną surowicową na zewnątrz macicy.

 

Mogą być pojedyncze lub mnogie, ich rozmiar może zmieniać się w zależności od hormonalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety.

arrow Kobiecość to miłość do siebie. Jak wychować dziewczynkę na szczęśliwą kobietę?
arrow Menopauza. Jak nie przytyć i zachować zdrowie?
arrow 5 nieoczekiwanych sygnałów, których kobiety nie powinny lekceważyć
arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?
arrow Dieta onkologiczna. Co jeść i pić, gdy organizm walczy z nowotworem?
arrow Zaburzenia orgazmu. Kiedy kobieta nie może osiągnąć satysfakcji

Mięśniaki macicy - objawy

 

Jak zauważa ginekolog Michał Kaszubski, mięśniaki macicy często nie powodują objawów i są odkrywane przypadkowo podczas badania ginekologicznego lub ultrasonografii.

 

Jednak w niektórych przypadkach mogą powodować następujące objawy:

 

 • obfite krwawienia miesiączkowe, bóle menstruacyjne,
 • ucisk i ból w podbrzuszu,
 • ból podczas stosunku,
 • problemy z oddawaniem moczu poprzez ucisk na pęcherz,
 • zwiększenie objętości brzucha,
 • mogą również prowadzić do anemii wskutek obfitych krwawień miesiączkowych.

 

Mięśniaki macicy - diagnoza

 

Diagnoza mięśniaków macicy zazwyczaj zaczyna się od wizyty u lekarza ginekologa, który przeprowadzi wywiad medyczny, obejmujący pytania o objawy i historię zdrowia pacjentki oraz przeprowadzi badanie ginekologiczne.

 

Jeśli podejrzewa się mięśniaki macicy, lekarz może zlecić badania dodatkowe, w tym:

 

 1. Ultrasonografię. To jedno z podstawowych badań diagnostycznych do wykrywania mięśniaków macicy. Może być przeprowadzona przez jamę brzuszną lub przez pochwę. Badanie to umożliwia ocenę wielkości i lokalizacji mięśniaków.
 2. Histeroskopię. To badanie, w którym lekarz wprowadza do macicy specjalną kamerę za pomocą cienkiej rurki przez pochwę. Histeroskopia pozwala na bezpośrednią obserwację wnętrza macicy i umożliwia wykrycie i pobranie próbek tkanek guza do badania histopatologicznego.
 3. Tomografię komputerową (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) - te zaawansowane techniki obrazowania mogą być stosowane do dokładniejszego zobrazowania mięśniaków i oceny ich rozmiaru i lokalizacji.

 

Mięśniaki macicy - leczenie

 

Po przeprowadzeniu diagnozy lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie, w zależności od wielkości i liczby mięśniaków oraz objawów, które pacjentka doświadcza.

 

W niektórych przypadkach leczenie może nie być konieczne, a jedynie regularne monitorowanie stanu guzów. W innych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna lub leczenie farmakologiczne - tłumaczy ginekolog Michał Kaszubski.

 

A jakie mogą być konsekwencje nieleczenia mięśniaków? Lekarz odpowiada:

 

Leczenie jest ukierunkowane w zależności od objawów oraz dolegliwości jakie występują u pacjentek. Pacjentki u których występują obfite miesiączki - ich konsekwencją może być anemia, z kolei pacjentki które doświadczają dolegliwości bólowych mają obniżoną jakość życia ze względu na tę dolegliwość.

 

Mięśniaki macicy - profilaktyka

 

Nasz ekspert przyznaje, że nie ma konkretnej profilaktyki mięśniaków macicy, ponieważ ich dokładna przyczyna nie jest znana.

 

Badania wykazują, że ochronny wpływ na powstanie mięśniaków mają ciąże przed 25 rokiem życia, wielorództwo oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej - wylicza lekarz.

 

I dodaje na koniec:

 

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju mięśniaków macicy, zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę. Ważne jest również regularne wykonywanie badań ginekologicznych i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi.

Michał Kaszubski ginekolog - położnik 5.00 / 10 opinii artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Ginekolog-położnik. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach. Aktualnie jest lekarzem rezydentem w PPZOZ w Wodzisławiu Śląskim. Posiada doświadczenie zawodowe w zakresie operacji laparoskopowych i klasycznych, laparoskopowego sprawdzania drożności jajowodów, HSG, histeroskopii, torbieli jajnika, mięśniaków macicy, amputacji nadszyjkowej macicy, cięć cesarskich, operacji przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, wypadania narządów rodnych oraz plastyki ścian pochwy i krocza.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Zgubienie tabletki antykoncepcyjnej - jak się zachować?
Co mam zrobić w takiej sytuacji? Zgubiłam tabletkę antykoncepcyjną i nie mogę jej znaleźć. Dodatkowo nie mam zapasowego blistra, od półtora roku zażywam antykoncepcję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dokupić nowe opakowanie leku i przyjąć brakującą tabletkę z tego opakowania.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę w celu wystawienia recepty na stale zażywane leki. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Bardzo się waham co wybrać, która metoda jest bezpieczniejsza?
Jestem w 7 tygodniu ciąży i został u mnie zdiagnozowany pusty pęcherzyk ciążowy. Nigdy nie byłam usypiania, nie miałam operacji ani tego typu zabiegów. Mam do wyboru wywołanie poronienia farmakologicznie lub zabieg w znieczuleniu ogólnym. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy sie zglosic do lekarza ginekologa
Jeśli stosunek odbył się w środę, a w czwartek wieczorem odkleiłam 3 plaster i wystąpiło krwawienie, czy jest możliwe, że w tym dniu nie byłam zabezpieczona i jest możliwość zajścia w ciąże?
 Antykoncepcję stosuje od 7 lat. Wspomnę, iż nie dochodzi do erekcji w błonie, proszę o radę, gdyż mam wzmożony apetyt, ale w czasie krwawienia w przerwie 7-dniowej przechodziłam osłabienie organizmu - ból głowy dreszcze itp. Czy to ma na to, jakikolwiek wpływ? Obecnie jestem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku obaw o skuteczność antykoncepcji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Proszę o pomoc co stosować na pieczenie pochwy.
Od tygodnia mam pieczenie pochwy, do tego świąd, czerwony kolor. Pojawiła się też krew przy oddawaniu moczu.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy sie zglosic do lekarza ginekologa.
Co w tym wypadku zrobić?
Po porodzie zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, jednak jak się okazuje nie w pierwszy dzień cyklu (pomyliłam z plamieniem), ponieważ miesiączkę dostałam dzisiaj, czyli 1,5 tygodnia po rozpoczęciu opakowania. Czy kontynuować branie tabletek i za 2 tygodnie wystąpi krwawienie z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy będąc w ciąży mogę suplementować jod przy prawidłowym TSH?
Mam 30 lat. Jestem po usunięciu tarczycy z powodu raka brodawkowatego. Staram się o dziecko za zgodą lekarza prowadzącego. Według moich informacji kobieta w ciąży powinna suplementować kwas foliowy, jod, witaminę D3 i kwasy omega 3. Proszę o pomoc.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, pewnie! Suplementacja jest zalecana! Bliższych informacji może udzielić specjalista położnictwa lub lekarz rodzinny w trakcie porady. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy ochrona antykoncepcji jest zachowana?
Jestem w 3 tygodniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Dziś zbyt długo trzymałam tabletkę na języku i niestety rozpuściła się. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, generalnie rzecz ujmująć zażyła Pani ww lek prawie tą samą drogę jak droga doustna. Wszystko w porządku. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Zator wodami płodowymi, a 2 ciąża.
Jestem po porodzie, w którym doszło do zatoru wodami płodowymi, czy mogę starać się o drugie dziecko, czy w moim przypadku ciąża jest niemożliwa, mam 38 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
O co może chodzić w tych zmianach w miesiączce?
Przyjmuje 3 miesiąc tabletki antykoncepcyjne. W ostatnim miesiącu miałam normalne krwawienie z bólem brzucha itp. W tym miesiącu było to raczej leciutkie plamienie coś na podobieństwo kropeczek tylko w kolorze takim brązowym lekko różowym.. nie potrafię określić i brzuch prawie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy tak powinno być podczas rozpoczęcia przyjmowania antykoncepcji?
Od kilku dni biorę antykoncepcje. Czy to normalne, że podczas brania nie czuje nic — żadnych dolegliwości nawet nie czuje się źle? 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, nowoczesne środki antykoncepcyjne mają bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Wszystko jest w porządku. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy w takim razie jest brak grzybicy, czy jest ona niezauważalna do wykrycia?
Odczuwałam objawy grzybicy, przyjęłam leki przepisane i mam wrażenie, że jest to niedoleczone. W badaniu bakteriologicznym nic nie stwierdzono, w mykologicznym brak wzrostu. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, Zalecana jest porada ginekologiczna. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy takie rozwiązanie było odpowiednie?
W czwartek wzięłam tabletkę z pierwszego tygodnia (4) jednak po 2,5h wystąpiły skąpe wymioty. Nie wzięłam już kolejnej. Stosunek odbyłam w czwartek rano oraz piątek rano po incydencie jednak partner nie doszedł we mnie. Wieczorem w piątek wzięłam tylko tabletkę piątkową i zorientowałam się po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czym może być to spowodowane?
Jestem w 15+1 tc, od dwóch dni odczuwam w środku pochwy takie pulsowanie, wibrowanie. Wizytę u ginekologa mam dopiero za 2 tygodnie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jak prawidłowo postąpić w tej sytuacji?
Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, przez pomyłkę wzięłam dwie tabletki tego samego dnia. Czy teraz mogę ominąć jedna brakującą tabletkę, czy muszę zażyć kolejna z blistra?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Antykoncepcja hormonalna - co badać?
Jakie badania powinnam wykonać podczas brania antykoncepcji hormonalnej?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować z ginekologiem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie