1. Artykuły
  2. Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów

Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów

Mięśniaki macicy to łagodne i najczęściej występujące nowotwory żeńskiego układu rozrodczego. Często nie dają żadnych objawów, ale mogą również powodować ból, problemy z oddawaniem moczu i obfite miesiączki. W jaki sposób przebiega diagnoza i leczenie mięśniaków macicy? Tłumaczy ginekolog Michał Kaszubski. 

Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów
Spis treści
Co to są mięśniaki macicy? Mięśniaki macicy - objawy Mięśniaki macicy - diagnoza Mięśniaki macicy - leczenie Mięśniaki macicy - profilaktyka

Co to są mięśniaki macicy?

 

Mięśniaki macicy - zwane równie jako łagodne guzy macicy lub włókniaki macicy - to łagodne nowotwory macicy, które powstają z komórek gładkich mięśnia macicy.

 

Są to najczęściej występujące guzy żeńskiego układu rozrodczego - zauważa nasz ekspert, ginekolog Michał Kaszubski.

 

Ogólnie mięśniaki można podzielić ze względu na lokalizację na najczęstsze trzy typy:

 

  • mięśniaki podśluzówkowe – znajdujące się tuż pod błoną śluzową macicy (endometrium),
  • mięśniaki śródścienne – umiejscowione pośrodku ściany macicy,
  • mięśniaki podsurowicówkowe – znajdujące się pod błoną surowicową na zewnątrz macicy.

 

Mogą być pojedyncze lub mnogie, ich rozmiar może zmieniać się w zależności od hormonalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety.

arrow Badania profilaktyczne dla kobiet. Co powinnaś wpisać w swój kalendarz?
arrow Komórki macierzyste. Jaka jest ich rola w organizmie
arrow Histerektomia. Ginekolog o „usunięciu kobiecości” i seksie po operacji
arrow Glejak wielopostaciowy mózgu. Rozpoznanie i terapia
arrow Nowotwory złośliwe zabijają polskie kobiety. Które są najbardziej niebezpieczne?
arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?

Mięśniaki macicy - objawy

 

Jak zauważa ginekolog Michał Kaszubski, mięśniaki macicy często nie powodują objawów i są odkrywane przypadkowo podczas badania ginekologicznego lub ultrasonografii.

 

Jednak w niektórych przypadkach mogą powodować następujące objawy:

 

  • obfite krwawienia miesiączkowe, bóle menstruacyjne,
  • ucisk i ból w podbrzuszu,
  • ból podczas stosunku,
  • problemy z oddawaniem moczu poprzez ucisk na pęcherz,
  • zwiększenie objętości brzucha,
  • mogą również prowadzić do anemii wskutek obfitych krwawień miesiączkowych.

 

Mięśniaki macicy - diagnoza

 

Diagnoza mięśniaków macicy zazwyczaj zaczyna się od wizyty u lekarza ginekologa, który przeprowadzi wywiad medyczny, obejmujący pytania o objawy i historię zdrowia pacjentki oraz przeprowadzi badanie ginekologiczne.

 

Jeśli podejrzewa się mięśniaki macicy, lekarz może zlecić badania dodatkowe, w tym:

 

  1. Ultrasonografię. To jedno z podstawowych badań diagnostycznych do wykrywania mięśniaków macicy. Może być przeprowadzona przez jamę brzuszną lub przez pochwę. Badanie to umożliwia ocenę wielkości i lokalizacji mięśniaków.
  2. Histeroskopię. To badanie, w którym lekarz wprowadza do macicy specjalną kamerę za pomocą cienkiej rurki przez pochwę. Histeroskopia pozwala na bezpośrednią obserwację wnętrza macicy i umożliwia wykrycie i pobranie próbek tkanek guza do badania histopatologicznego.
  3. Tomografię komputerową (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) - te zaawansowane techniki obrazowania mogą być stosowane do dokładniejszego zobrazowania mięśniaków i oceny ich rozmiaru i lokalizacji.

 

Mięśniaki macicy - leczenie

 

Po przeprowadzeniu diagnozy lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie, w zależności od wielkości i liczby mięśniaków oraz objawów, które pacjentka doświadcza.

 

W niektórych przypadkach leczenie może nie być konieczne, a jedynie regularne monitorowanie stanu guzów. W innych przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna lub leczenie farmakologiczne - tłumaczy ginekolog Michał Kaszubski.

 

A jakie mogą być konsekwencje nieleczenia mięśniaków? Lekarz odpowiada:

 

Leczenie jest ukierunkowane w zależności od objawów oraz dolegliwości jakie występują u pacjentek. Pacjentki u których występują obfite miesiączki - ich konsekwencją może być anemia, z kolei pacjentki które doświadczają dolegliwości bólowych mają obniżoną jakość życia ze względu na tę dolegliwość.

 

Mięśniaki macicy - profilaktyka

 

Nasz ekspert przyznaje, że nie ma konkretnej profilaktyki mięśniaków macicy, ponieważ ich dokładna przyczyna nie jest znana.

 

Badania wykazują, że ochronny wpływ na powstanie mięśniaków mają ciąże przed 25 rokiem życia, wielorództwo oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej - wylicza lekarz.

 

I dodaje na koniec:

 

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju mięśniaków macicy, zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia, w tym utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularną aktywność fizyczną i zdrową dietę. Ważne jest również regularne wykonywanie badań ginekologicznych i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi.

Michał Kaszubski ginekolog - położnik 5.00 / 11 opinii artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Ginekolog-położnik. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach. Aktualnie jest lekarzem rezydentem w PPZOZ w Wodzisławiu Śląskim. Posiada doświadczenie zawodowe w zakresie operacji laparoskopowych i klasycznych, laparoskopowego sprawdzania drożności jajowodów, HSG, histeroskopii, torbieli jajnika, mięśniaków macicy, amputacji nadszyjkowej macicy, cięć cesarskich, operacji przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, wypadania narządów rodnych oraz plastyki ścian pochwy i krocza.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
W jaki sposób powinna teraz przyjmować tabletki antykoncepcyjne? 
Dziewczyna zaczęła stosowanie tabletek na trądzik + tabletek antykoncepcyjnych. Ginekolog nie powiedział, że antykoncepcję stosuje się 21 dni + 7 dni przerwy, potem kolejne 21 dni. Dziewczyna stosuje już 35 dzień pod rzad, od początku stosowania nie było jeszcze krwawienia. Jak działać...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Chciałabym zapytać, czy zablokowanie owulacji wpływa na poziom AMH?
Od pół roku biorę tabletki antykoncepcyjne z powodu endometriozy, rozumiem, że owulacja w tym czasie zostaje zahamowana, a więc komórki jajowe zostają "oszczędzone" i nie spowoduje to spadku poziomu AMH? Proszę o szczegółowe wyjaśnienie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szczegółowe wyjaśnienie otrzyma Pani u ginekologa prowadzącego leczenie.
Co może być przyczyną takiej reakcji organizmu na podanie żelaza, że zamiast hemoglobina wzrastać, ona spada?
Jestem pacjentka ciężarna. W 3 miesiącu ciąży spadła mi hemoglobina, zostało zapisane żelazo, które źle znosiłam. Dostałam skierowanie na przetoczenie żelaza w szpitalu, w którym dopiero po 3 tygodniach jeżdżenia i błagania o żelazo w końcu zaczęli je toczyć. Decyzja zapadła dopiero...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Jaki hormon powinnam w takiej sytuacji zbadać?
Ostatnio po laparoskopii woreczka żółciowego mój okres nagle trwa dzień lub dwa dni skąpy jest. Czy to powód do obaw? 3 moje okresy po laparoskopii tak trwają krótko i mało. Dodam, że miałam usg u ginekologa i było wszystko w porządku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Długość miesiączki nie ma zapewne związku z laparoskopią pęcherzyka żółciowego. Proszę w tej sprawi skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym.
Działanie antybiotyku, a tabletek hormonalnych.
Biorę od 3 miesięcy antybiotyk na trądzik różowaty, ale też od bardzo dawna, tabletki hormonalne na trądzik hormonalny. Czy antybiotyk może obniżyć poziom tabletek hormonalnych, bo mam wrażenie, że poza krostami trądziku różowatego, powróciły krosty hormonalne. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Antybiotyk obniża skuteczność antykoncepcji.
Jestem przerażona, czy mogłam tym zaszkodzić dziecku?
Jestem w 11+1tc od czterech dni sprawdzam domowym detektorem tętna serduszko, niestety nie znalazłam. Będąc na wizycie u ginekologa w 9+1 usłyszałam serduszko. Dziś natknęłam się na artykuł w internecie, że doppler we wczesnej ciąży i słuchanie serca jest niebezpieczne. Czy słuchanie chwilę w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Czy w takim przypadku zabieg zostanie wykonany?
Za 6 dni mam zaplanowany zabieg histeroskopii. Wczoraj odebrałam wyniki z posiewu wymazu z kanału szyjki macicy. Stwierdzono Streptococcus agalactiae z nielicznym wzrostem. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz prowadzący leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O tym zdecyduje ginekolog prowadzący.
Jak duże jest ryzyko urodzenia chorego dziecka?
Jestem w 7 tygodniu ciąży. Dotychczas nie brałam kwasu foliowego. Naczytałam się tego wielu artykułów i jestem przerażona. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma powodu do niepokoju, proszę skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma zagrożenia.O suplementacji proszę porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Co mogłabym jeszcze zbadać?
Cierpię z powodu bardzo obfitej miesiączki, ale krótkiej. Tampon przecieka po godzinie. Mam też duże skrzepy krwi. Moja miesiączka trwa 2-3 dni i jest regularna. Super chłonny tampon wytrzymuje w najcięższym dniu 1-1,5 godziny. Ten stan utrzymuje się od prawie roku. Choruje na hashimoto,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Czy powinnam się martwić tą zmianą jajnika? 
Mam 22 lata, jestem młodą zdrowa osoba, wszystkie wyniki badań okej, miałam tylko trochę obniżone leukocyty. Wyszła zmiana izoechogeniczna lewego jajnika 20 mm. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zmiana izoechogeniczna , czyli inaczej normoechogeniczna oznacza zmianę podobną do otaczającej tkanki. Wskazana konsultacja z ginekologiem.
Czy po takim działaniu mogę na drugi dzień normalnie pracować zawodowo? Nie będzie potrzebę zwolnienie lekarskie? 
Zmagam się od kilku lat z gruczołem bartholina. Ma ponad 2 cm. Nie daje odczuć bólowych. Lekko go odczuwam podczas cyklu miesiączkowego. Na ostatniej wizycie lekarz zalecił nakłucie i odbarczenie treści. Będzie to wykonane w gabinecie podczas normalnej wizyty w znieczuleniu miejscowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz wykonujący zabieg.
Teraz jak powinnam liczyć ją od wystąpienia krwawienia?
Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne od 4.02 do 24.02 i odstawiłam, bo źle się czułam - 26.02 przez 4 dni było krwawienie "mniejsze" niż miesiączka. Jak obliczyć teraz miesiączkę? Przed tabletkami była co 28-29 dni. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Czy taka sytuacja w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest normlana?
Biorę tabletki antykoncepcyjne od około 3 lat, ostatnio pomyliłam się i myślałam, że nie wzięłam tabletki, dlatego wzięłam dwie na raz, okazało się, że pomyliłam, ale dni tygodnia, przyjmowałam tabletki dalej do zakończenia opakowania, okres dostałam tydzień wcześniej niespodziewanie, dlatego nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Jak postąpić w tej sytuacjami z plastrami antykoncepcyjnymi?
Ginekolog przepisał mi plastry antykoncepcyjne - zgodnie z zaleceniami pierwszy założyłam w pierwszym dniu krwawienia, jednakże krwawienie po 2 godz. ustało. Po tygodniu  zmieniłam plastra i wówczas dostałam krwawienia. Czy jeśli będę 3 tygodnie kontynuować plastry i tydzień...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę