1. Artykuły
  2. Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Ginekomastia, czyli powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn. Występuje u mężczyzn i chłopców w okresie dojrzewania. Może, ale nie musi zwiastować zmiany nowotworowe. W obu przypadkach standardem jest leczenie operacyjne. O przyczynach, diagnozie i leczeniu ginekomastii mówi chirurg Zuzanna Horynecka.

Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie
Spis treści
Ginekomastia - co to takiego? Ginekomastia. Co jest przyczyną? Ginekomastia. Diagnostyka i leczenie Kiedy ginekomastia jest niebezpieczna?

Ginekomastia - co to takiego?

 

Ginekomastia to powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn lub chłopców w okresie dojrzewania. Jak wyjaśnia nasza ekspertka, chirurg Zuzanna Horynecka:

 

Spowodowane jest to nienowotworowym rozrostem tkanki gruczołowej. Może być mylona ze schorzeniem o podobnym do ginekomastii wyglądzie, ale spowodowanym rozrostem tkanki tłuszczowej czyli lipomastią.

 

Diagnozę ginekomastii opiera się o badanie fizykalne.

 

Pod otoczka sutkową wyczuwalny jest wówczas gruczoł o co najmniej 2-centymetrowej średnicy. Pomocne jest również badania ultrasonograficzne - tłumaczy.

 

Częstość występowania różnego stopnia ginekomastii w populacji dorosłych mężczyzn szacuje się na ponad 30%, a w okresie noworodkowym, dojrzewania płciowego i starzenia (tzw. ginekomastia fizjologiczna) nawet na 70%.

 

 W okresie młodzieńczym jest to schorzenie częste, bo dotyczy ponad 70% nastolatków, ale ustępuje samoistnie u ok. 90% przypadków. Konsultacji wymaga jeśli dodatkowo pojawia się wyciek z brodawki, gruczoł jest bolesny lub jeśli nie ustępuje samoistnie po okresie dojrzewania - dopowiada lekarz.

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Ginekomastia. Co jest przyczyną?

 

Ginekomastia u dorosłych mężczyzn może być wynikiem:

 

  • zaburzeń hormonalnych (zaburzona równowaga między estrogenami a androgenami),
  • powikłań po przebytych chorobach m.in.  ostrej niewydolności nerek, marskości wątroby, nowotworu wątroby,
  • przyjmowania medykamentów, które hamują syntezę testosteronu,
  • przyjmowania estrogenów.

 

Do ginekomastii prowadzi przewaga działania estrogenów nad androgenami na zawiązki gruczołu sutkowego, co pobudza jego rozrost. Zuzanna Horynecka tłumaczy fachowo:

 

Brak równowagi hormonalnej może wynikać z zaburzeń syntezy albo eliminacji estrogenów lub androgenów, zaburzeń ich działania na poziomie receptorów tkankowych lub wiązania z białkami osocza.

 

I przyznaje:

 

Najczęściej „winę” ponosi stosowana farmakoterapia, w tym leki o działaniu antyandrogennym: ketokonazol, enalapryl, werapamil, ranitydyna, omeprazol czy spironolakton.

 

Ginekomastia. Diagnostyka i leczenie

 

Przy odnalezieniu źródła problemu ginekomastii pomocne mogą być badania: oznaczenie poziomu testosteronu we krwi, estradiolu, hormonów tarczycy i enzymów wątrobowych. Dodatkowo lekarz zbierze wywiad odnośnie przyjmowanych leków i przebytych chorób.

 

Diagnostykę można poszerzyć o badania obrazowe, przydatna bywa ultrasonografia (np. USG gruczołów sutkowych, jąder, nadnerczy). Wskazana jest również konsultacja endokrynologiczna. Niekiedy istnieją wskazania do wykonania biopsji sutka (pobrania wycinka zmienionej tkanki do oceny histologicznej) - wylicza nasza ekspertka.

 

Ponadto w uzasadnionych przypadkach wykonuje się tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny nadnerczy lub przysadki. RTG klatki piersiowej jest pomocne przy podejrzeniu hormonalnie czynnych guzów śródpiersia.

 

Metodą standardową w przypadku ginekomastii jest leczenie operacyjne. Najczęściej zajmują się tym chirurdzy plastyczni, ale i chirurdzy ogólni oraz onkologiczni.

 

Kiedy ginekomastia jest niebezpieczna?

 

Nasza ekspertka zauważa, że w przypadku ginekomastii zwłaszcza jednostronnej, konieczne jest wyeliminowanie aspektu onkologicznego:

 

Wówczas wymagane jest wykluczenie raka gruczołu sutkowego. U mężczyzn jest to schorzenie rzadkie, lecz obarczone gwałtownym przebiegiem i gorszym rokowaniem - zauważa chirurg.

 

W ginekomastii obustronnej również niezbędny jest proces diagnostyczny, na podstawie którego lekarz wykluczy zmiany nowotworowe.

 

Leczenie chirurgiczne jest koniecznie w potwierdzonym onkologicznym przypadku. Jeśli jednak podłoże problemu jest hormonalne, leczenie następuje ze wskazań estetycznych - zauważa

Zuzanna Korbecka chirurg 5.00 / 10 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Chirurg, absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w oddziałach chirurgicznych oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Pracuje jako asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma liczne kursy i szkolenia z zakresu diagnostyki USG, terapii podciśnieniowej ran oraz leczenia blizn. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest sens ponownego zamykania perforatorów na łydce?
Osiem miesięcy temu przeszłam zabieg skleroterapii obejmujący całą żyłę odpiszczelową oraz perforatory łydki. Do chirurga zgłosiłam się z żylakami widocznymi jedynie na łydce. Po zabiegu żylaki te zaczynały być mniej widoczne, jednak dwa tygodnie temu zauważyłam, że znów wybrzmiały...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u chirurga wykonującego zabieg.
Czy to badanie faktycznie możne ukazać drożność i nie muszę już wykonywać hsg?
Wczoraj miałam wykonywana histerioskopie w szpitalu podczas narkozy. Wszystko wyszło ok, czekamy tylko na wyniki badania histopatologicznego. Natomiast lekarz mi powiedział, że jajowody drożne, bo zobaczył je od razu przez kamerkę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Jak długo będzie się goiła rana?
Wczoraj miałem zabieg, nacinany zakrzep brzeżny odbytu. Ponieważ przy każdej zmianie opatrunku jałowego jest na nim widoczna krew. Czy przy dodaniu stolca, ta rana się nie powiększy? Boję się iść do ubikacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem wykonującym zabieg.
Czy to samo się zagoi, czy muszę iść do szpitala?
Zostałem pobity kijem baseballowym kilkunastokrotnie po głowie (nie twarzy) 11.11. Zbagatelizowałem sprawę, choć bolał mnie każdy centymetr czaszki - 16.11 głowa zaczęła puchnąć w różnych miejscach, trafiłem na Izbę Przyjęć, gdzie przeszedłem tomografię i chirurg stwierdził, że samo się ma...
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Proszę powiedzieć Pani z rejestracji w SOR żeby zajęła się swoją pracą a nie zniechęcała pacjentów do wizyt, jestem lekarzem i z Pana wywiadem z całą pewnością bym pana zbadała w SOR żeby wykluczyć konieczność włączenia ponownej antybiotykoterapii w trybie pilnym. Gorączka po urazie głowy jest na tyle niepokojąca że nie należy czekać 2 tygodni do wizyty u lekarza, proszę przynajmniej pójść do lekarza POZ.
Czy da się jakoś zapobiec, żeby on się nie powiększał?
Dwa miesiące temu miałam usuwaną szczelinę i fałd odbytu. Wszystko do tej pory było w porządku, ostatnio zauważyłam, że pojawia się nowy fałd. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza, który wykonywał zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza , który zabieg wykonał.
Przepuklina pępkowa, a zwolnienie lekarskie.
Jestem po zabiegu usunięciu przepukliny pępkowej uwięźniętej miesiąc temu. Rana nie jest jeszcze zabliźniona. Moją pracę cechuje wysiłek fizyczny włącznie ze schylaniem się i podnoszeniem. Ile L4 mogę się spodziewać, żeby nie pogorszyć stanu po zabiegu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, wystawienie ZUS ZLA/L4 polega na orzekaniu czasowej niezdolności do pracy. Jeżeli Lekarz w trakcie wizyty orzeknie, że Pan jest niezdolny do pracy - wtedy jest możliwe wystawienie ZUS ZLA /L4. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Opuchlizna oraz podrażnienie skóry - czym może być spowodowane?
Moja mama od roku ma dziwne opuchlizny. Opuchlizna się pokazuje, a po 3 dniach znika. Na początku wygląda jak ugryzienie komara, a później rośnie do dużych rozmiarów. W miejscu, gdzie opuchlizna się pojawia, skóra jest boląca i podrażniona a samo miejsce jest twardawe. Były...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, niestety nie mając zdjęć zmian skrónych bardzo trudno cokołwiek powiedzieć. Często jednak podobne opisanym wyżej zmiany mogą pojawiać się po ugryzieniu insektów (drobne meszki, pluskwy itp). Można stosować na ww zmiany maści łagodzące świąd. Jeżeli objawy się nasilą raczej jest wskazana konsultacja dermatologiczna. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna jest stacjonarna wizyta lekarska.
Proszę o poradę, u jakiego lekarza mogłabym jeszcze szukać pomocy?
Moja mama ma chorobę baastrupa cieśń nadgarstka i choroby współistniejące. Już od bardzo długiego czasu umiera z bólu. Zażywa bardzo silne leki przeciwbólowe. Nic nie pomaga, ból jest bardzo silny, najbardziej rano po przebudzeniu. Porusza się o chodziku, ale tez...
Teresa Gawlik-Jakubczak
urolog, chirurg, androlog
Umów wizytę
Myślę żę to najbardziej leży w kompetencji neurologa i Poradni leczenia bólu . Niemniej konieczne jest wykonanie USG j brzusznej , TK kręgoslupa i RTG stawów biodrowych
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna pilna stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy to może mieć związek z moimi dolegliwościami z drugiej strony brzucha?
Czuje uczucie ciężkości po prawej stronie brzucha nad pępkiem. Wykonywałam USG jamy brzusznej, na którym nie stwierdzono w tym obrębie żadnych zmian, natomiast na śledzionie znaleziono 2 torbiele — jeden o wymiarach 6 mm, a drugi ze zwapnioną ścianą we wnęce śledziony o...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Proszę zabrać ze sobą wyniki badań.
Czy możliwe, że spowodowałam go treningiem siłowym z ciężarami?
Jestem kobietą i mam 20 lat. W okolicach lipca zauważyłam na kończynie dolnej żylaka żyły od piszczelowej. Zostało to na badaniu dopplera określone jako niewielka niewydolność. Wystaje on w dwóch miejscach — na wewnętrznej stronie łydki i uda.  Siłowo ćwiczę m.in. nogi, ręce,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z chirurgiem naczyniowym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Chirurgii Naczyniowej.
Rana dłoni - jak z nią prawidłowo postępować?
Dostałem głębokiej rany dłoni, skora jednak na jednym brzegu dalej się trzyma. Czy w takim wypadku lepiej ja oderwać i zostawić głęboką dziurę w ręce, czy zostawić naderwany fragment skory w środku i poczekać aż brzegi się zrosną?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta chirurgiczna.
Czy to jest spowodowane tym zabiegiem?
1,5 miesiąca temu miałam wycinany ropień bartholina i miałam uczucie parcia na pęcherz. Pojawił się od razu po wycięciu, kolejny 4 dni po i mam uczucie parcia na pęcherz. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u specjalisty.
Czy oprócz usunięcia żylaków zostaną również usunięte widoczne pajączki na udach?
Zastanawiam się nad zabiegiem ablacji termicznej żylaków kończyn dolnych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga naczyniowego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Raczej nie, jednak wskazana wizyta u chirurga naczyniowego.
Czy taki zabieg obejmuję również usunięcie pajączków?
Jestem 6 tygodni po zabiegu ablacji wewnętrznej EVLA żyły odpiszczelowej prawej i lewej oraz perforatorów, a także skleroterapii żylaków podudzia pod kontrolą USG. Żylaki zniknęły, okres rekonwalescencji przebiegł bardzo dobrze. Moje pytanie dotyczy pajączków na nogach,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Co to może być i co powinnam z tym zrobić?
Miesiąc temu poddałam się zabiegowi kriolipolizy. Zabieg obejmował brzuch. Skorzystałam z 4 głowic. Miesiąc po zabiegu z boku w miejscu mniejszej głowicy odczuwam bolesne zgrubienia „koraliki”. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie