1. Artykuły
  2. Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Ginekomastia, czyli powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn. Występuje u mężczyzn i chłopców w okresie dojrzewania. Może, ale nie musi zwiastować zmiany nowotworowe. W obu przypadkach standardem jest leczenie operacyjne. O przyczynach, diagnozie i leczeniu ginekomastii mówi chirurg Zuzanna Horynecka.

Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie Ginekomastia. Przyczyny, diagnoza, leczenie
Spis treści
Ginekomastia - co to takiego? Ginekomastia. Co jest przyczyną? Ginekomastia. Diagnostyka i leczenie Kiedy ginekomastia jest niebezpieczna?

Ginekomastia - co to takiego?

 

Ginekomastia to powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn lub chłopców w okresie dojrzewania. Jak wyjaśnia nasza ekspertka, chirurg Zuzanna Horynecka:

 

Spowodowane jest to nienowotworowym rozrostem tkanki gruczołowej. Może być mylona ze schorzeniem o podobnym do ginekomastii wyglądzie, ale spowodowanym rozrostem tkanki tłuszczowej czyli lipomastią.

 

Diagnozę ginekomastii opiera się o badanie fizykalne.

 

Pod otoczka sutkową wyczuwalny jest wówczas gruczoł o co najmniej 2-centymetrowej średnicy. Pomocne jest również badania ultrasonograficzne - tłumaczy.

 

Częstość występowania różnego stopnia ginekomastii w populacji dorosłych mężczyzn szacuje się na ponad 30%, a w okresie noworodkowym, dojrzewania płciowego i starzenia (tzw. ginekomastia fizjologiczna) nawet na 70%.

 

 W okresie młodzieńczym jest to schorzenie częste, bo dotyczy ponad 70% nastolatków, ale ustępuje samoistnie u ok. 90% przypadków. Konsultacji wymaga jeśli dodatkowo pojawia się wyciek z brodawki, gruczoł jest bolesny lub jeśli nie ustępuje samoistnie po okresie dojrzewania - dopowiada lekarz.

arrow Nowotwory złośliwe zabijają polskie kobiety. Które są najbardziej niebezpieczne?
arrow Andropauza. O czym powinien wiedzieć mężczyzna
arrow Dieta onkologiczna. Co jeść i pić, gdy organizm walczy z nowotworem?
arrow Łysienie u mężczyzn. Co robić?
arrow Niepłodność. Kiedy zdecydować się na badanie nasienia?
arrow Metotreksat - działanie i wskazania do stosowania

Ginekomastia. Co jest przyczyną?

 

Ginekomastia u dorosłych mężczyzn może być wynikiem:

 

  • zaburzeń hormonalnych (zaburzona równowaga między estrogenami a androgenami),
  • powikłań po przebytych chorobach m.in.  ostrej niewydolności nerek, marskości wątroby, nowotworu wątroby,
  • przyjmowania medykamentów, które hamują syntezę testosteronu,
  • przyjmowania estrogenów.

 

Do ginekomastii prowadzi przewaga działania estrogenów nad androgenami na zawiązki gruczołu sutkowego, co pobudza jego rozrost. Zuzanna Horynecka tłumaczy fachowo:

 

Brak równowagi hormonalnej może wynikać z zaburzeń syntezy albo eliminacji estrogenów lub androgenów, zaburzeń ich działania na poziomie receptorów tkankowych lub wiązania z białkami osocza.

 

I przyznaje:

 

Najczęściej „winę” ponosi stosowana farmakoterapia, w tym leki o działaniu antyandrogennym: ketokonazol, enalapryl, werapamil, ranitydyna, omeprazol czy spironolakton.

 

Ginekomastia. Diagnostyka i leczenie

 

Przy odnalezieniu źródła problemu ginekomastii pomocne mogą być badania: oznaczenie poziomu testosteronu we krwi, estradiolu, hormonów tarczycy i enzymów wątrobowych. Dodatkowo lekarz zbierze wywiad odnośnie przyjmowanych leków i przebytych chorób.

 

Diagnostykę można poszerzyć o badania obrazowe, przydatna bywa ultrasonografia (np. USG gruczołów sutkowych, jąder, nadnerczy). Wskazana jest również konsultacja endokrynologiczna. Niekiedy istnieją wskazania do wykonania biopsji sutka (pobrania wycinka zmienionej tkanki do oceny histologicznej) - wylicza nasza ekspertka.

 

Ponadto w uzasadnionych przypadkach wykonuje się tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny nadnerczy lub przysadki. RTG klatki piersiowej jest pomocne przy podejrzeniu hormonalnie czynnych guzów śródpiersia.

 

Metodą standardową w przypadku ginekomastii jest leczenie operacyjne. Najczęściej zajmują się tym chirurdzy plastyczni, ale i chirurdzy ogólni oraz onkologiczni.

 

Kiedy ginekomastia jest niebezpieczna?

 

Nasza ekspertka zauważa, że w przypadku ginekomastii zwłaszcza jednostronnej, konieczne jest wyeliminowanie aspektu onkologicznego:

 

Wówczas wymagane jest wykluczenie raka gruczołu sutkowego. U mężczyzn jest to schorzenie rzadkie, lecz obarczone gwałtownym przebiegiem i gorszym rokowaniem - zauważa chirurg.

 

W ginekomastii obustronnej również niezbędny jest proces diagnostyczny, na podstawie którego lekarz wykluczy zmiany nowotworowe.

 

Leczenie chirurgiczne jest koniecznie w potwierdzonym onkologicznym przypadku. Jeśli jednak podłoże problemu jest hormonalne, leczenie następuje ze wskazań estetycznych - zauważa

Zuzanna Korbecka chirurg 5.00 / 10 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Chirurg, absolwentka Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w oddziałach chirurgicznych oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Pracuje jako asystent w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma liczne kursy i szkolenia z zakresu diagnostyki USG, terapii podciśnieniowej ran oraz leczenia blizn. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to jest możliwe, aby pojawiła się już nowa torbiel?
9 dni temu podczas biopsji usunięto u mnie całą torbiel. Nie zdążyłam otrzymać jeszcze wyników, a dzisiaj odczuwam nową torbiel w tym samym miejscu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy podczas przypadkowego oderwania szwu może jego część zostać pod skórą?
Czy szew jest na tyle twardy, że jak zostanie wyrwany, to w całości, bo niemożliwe jest, żeby szew puścił w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach, żeby jego kawałek został pod skórą? Byłem w poprzednim tygodniu na ściąganiu szwów chirurgicznych po wycięciu zmiany...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta chirurgiczna.
Czy muszę odstawić lek przed zabiegiem? Czy on nie wpływa za zabieg?
Za kilka dni mam biopsje mammotomiczna leczę się na nerwice i biorę antydepresanty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Przyjmować należy w dawkach ja do tej pory . Nic się nie wydarzy niezwykłego oprócz ukłucia
Czy te ogniska są groźne, skąd to się bierze? Czy to może być nowotwór? 
W rezonansie wyszły mi liczne wypukliny w kręgosłupie lędźwiowym, skolioza, 2 ogniska sklerotyczne w kości krzyżowej i worku oponowym. Czekam na wizytę u neurochirurga, ale to dopiero za 2 miesiące. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy mógłbym już jeździć na rowerze lub wykonywać inne aktywności oprócz spacerowania? 
Minął miesiąc od laparotomii zwiadowczej. Nic mnie nie boli, blizna dobrze się zagoiła.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy siniaki po operacji stawu biodrowego są normą?
Tydzień temu miałem operację stawu biodrowego (endoproteza), rana jest czysta, opatrunek zmieniam codziennie, ale pojawiły się siniaki prawie na całej nodze - czy jest to normalne? Oczywiście codziennie robię zastrzyk w brzuch na rozrzedzenie krwi, noga nie jest twarda, nie mam temperatury,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrolna w ośrodku gdzie wykonano zabieg.
Czy powinnam pilnie udać się do lekarza, czy mogę zaczekać do kontroli za 5 dni?
Dwa dni temu miałem zabieg usunięcia przepukliny pachwinowej. Dziś podczas zmiany opatrunku zauważyłem, że dwa szwy na środku blizny się rozeszły. Rana nie boli i nie krwawi, przy dotyku wydaje się zasklepiona. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna w ośrodku gdzie wykonano zabieg.
Czy jest to normalny etap gojenia?
Półtora miesiąca temu miałam usuwana górną ósemkę - wszystko się udało, rana ładnie się goiła. Od kilku dni zaczęłam jednak wyczuwać fragment nad miejscem, gdzie był owy ząb jakby wystającej kości. Dodam tylko, że zdjęcie kontrolne nie wchodzi w tym momencie w grę, ponieważ...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Czy to na pewno tylko tłuszczaki, czy może powinienem kontynuować badanie w innym miejscu?
Mam w okolicach miednicy wyczuwalny pod palcem i widoczny gołym okiem guzek. Lekarz na usg powiedział, że to tylko tłuszczak i mam się nie przejmować, jednak zmiana ta przy mocniejszym dotyku sprawia ból, a na co dzień nieprzyjemne uczucie ciągnięcia. Dodatkowo podobne zmiany znalazłem po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta w Poradni Chirurgicznej.
Zabiegu przepukliny pachwinowej, a aktywność fizyczna.
Czy 9 miesięcy po przebytym zabiegu przepukliny pachwinowej met. Lichtensteina nie ma przeciwwskazań, aby wrócić na treningi crossfit? Zdaje sobie sprawę, że crossfit jest treningiem mocno siłowym i wytrzymałościowym i czy mogę spokojnie bez żadnych barier wrócić i trenować jak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Te informacje można uzyskać u lekarza prowadzącego leczenie.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultacje u lekarza prowadzącego
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Przepuklina pachwinowa może nawracać. Żadna metotoda interwencji chirurgicznej nie daje 100% pewności.
Czy jest możliwa odbudowa/korekta wargi, by wrócić bardziej do normalnego wyglądu?
01.03.2024 uległem wypadkowi, w którym pocięło mi dolną wargę, byłem operowany przez chirurga szczękowego, podczas wypadku straciłem część tkanek dolnej wargi. Ile kosztuje odbudowa wargi i z jakim zabiegiem się wiąże?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga plastycznego.
Możliwe, żeby w tak szybkim czasie nowotwór dał tak silne objawy?
Narzeczony 5 dni temu zauważył u siebie dużą, bolesną opuchliznę i zaczerwienie na wysokości szczęki. Pod skórą wyczuwalna jest duża, twarda zmiana. Pod wieczór pojawiła się u niego wysoka gorączka sięgająca 40 stopni. Na drugi dzień poszedł do lekarza POZ. Diagnoza: ropień...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy należy zgłosić się na SOR.
Czym to może być spowodowane?
Jest 3 miesiące po zabiegu ablacji termicznej kończyn dolnych. Noszę teraz zalecane przez lekarza rajstopy uciskowe o 2 stopniu kompresji. Przed i po zabiegu miałam kilka widocznych małych pajączków. Niestety zauważyłam, że z dnia na dzień pojawia mi się coraz więcej pajączków,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego leczenie.
Co mogę zrobić by nie pojawiały się nowe zmiany?
Od ponad 3 lat (w podobnym momencie, co rozpoczęcie przyjmowania leków psychotropowych po przebytym epizodzie psychotycznym), borykam się z wirusem HPV - kłykciny kończyste w okolicach intymnych. Systematycznie laserowo usuwam objawy. Przeważnie po 2/3 miesiącach od zastosowania leczenia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przykro mi słyszeć o Pani trudnościach. Kłykciny kończyste, spowodowane przez niektóre typy wirusa HPV, przede wszystkim typy 6 i 11), mogą być wyzwaniem w leczeniu, szczególnie gdy występują nawroty. Leczenie laserowe, które Pani stosowała jest jedną z metod usuwania kłykcin. Ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty u lekarza i śledzenie postępów w leczeniu. Lekarz może również zasugerować inne metody leczenia, takie jak kremy na receptę, które mogą być stosowane lokalnie. Ponieważ wspomniała Pani o anemii i przyjmowaniu leków psychotropowych, warto upewnić się, że ogólny stan zdrowia jest monitorowany i że wszelkie dodatkowe schorzenia są odpowiednio leczone. Stan układu odpornościowego ma duży wpływ na zdolność organizmu do zwalczania wirusa HPV. Niektóre leki psychotropowe mogą mieć wpływ na układ odpornościowy. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o Pani lekach i ich potencjalnym wpływie na nawroty kłykcin. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu - wszystko to może przyczynić się do wzmocnienia układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Choć kłykciny są wirusem przenoszonym drogą płciową, higiena osobista może pomóc ograniczyć ich rozprzestrzenianie się. Na przykład, unikanie wspólnego używania ręczników czy bielizny może być rozsądnym środkiem ostrożności. Ważne jest, aby rozmawiać z partnerem o stanie zdrowia i potencjalnym ryzyku zarażenia. Partner również może rozważyć konsultację z lekarzem, nawet jeśli nie ma widocznych zmian, ponieważ HPV może być przenoszony bezobjawowo. Regularne wizyty u lekarza, w tym badania kontrolne, mogą pomóc wczesne wykrycie i leczenie wszelkich zmian skórnych lub innych komplikacji. Wykonanie szczepień ochronnych było dobrym krokiem, aczkolwiek starszego typu szczepionki nie zapewniają ochrony przed typami 6 i 11 wirusa HPV, przez co nie zapobiegają powstawaniu kłykcin. Rozumiem, że sytuacja ta może być dla Pani stresująca i przytłaczająca. Nie jest Pani sama w tej sytuacji, a świadomość i regularne monitorowanie stanu zdrowia to kluczowe elementy zarządzania tą kondycją. Zachęcam do otwartej komunikacji z lekarzami i poszukiwania wsparcia, gdy jest to potrzebne. Proszę pamiętać, że regularne kontrole i ścisła współpraca z zespołem medycznym są najlepszą drogą do utrzymania zdrowia i jakości życia.
Co dalej mogę z tym zrobić? 
Jestem po 3 operacjach nerwu trójdzielnego. Ostatnia była około 1.5 miesiąca temu i nerw ruchomy znowu zaczął chodzić - prawa strona mięśnia żwacza plus nos, boli cała zatoka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę