2023-12-05

Czy tabletka dzień po zadziała prawidłowo?

Czy jeśli podczas stosunku (w ostatni dzień płodny) pękła prezerwatywa, a na następny dzień (już niepłodny) wzięłam tabletkę dzień po w ciągu 24 godzin to czy ona zadziała?

Tabletka "dzień po" jest skutecznym środkiem antykoncepcji awaryjnej, który może znacząco zmniejszyć ryzyko niechcianej ciąży, jeśli zostanie przyjęty jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy metoda antykoncepcyjna zawiodła, jak to miało miejsce w Pani przypadku z pęknięciem prezerwatywy. Skuteczność tej metody jest najwyższa, gdy tabletka zostanie zażyta jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, najlepiej w ciągu 24 godzin, ale może być stosowana do 72 godzin (3 dni), a niektóre preparaty nawet do 120 godzin (5 dni) po stosunku.

Fakt, że tabletka została przyjęta w ciągu 24 godzin po stosunku, zwiększa jej potencjalną skuteczność. Jednak należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna, włącznie z tabletką "dzień po", nie gwarantuje 100% skuteczności. Skuteczność może również zależeć od indywidualnych czynników, w tym od fazy cyklu miesiączkowego, w której znajdowała się Pani w momencie stosunku.

Pomimo że stosunek miał miejsce w ostatni dzień okresu płodnego, a tabletka została przyjęta na następny dzień, istnieje duża szansa na skuteczne zapobieganie ciąży, dzięki szybkiemu działaniu. Tabletka "dzień po" działa poprzez opóźnienie lub zapobieganie owulacji, co utrudnia zapłodnienie.

Proszę pamiętać, aby obserwować swój organizm i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub opóźnienia w następnej miesiączce skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, warto rozważyć wizytę u ginekologa w celu omówienia długoterminowych metod antykoncepcji, które mogą być bardziej odpowiednie i skuteczne dla Pani potrzeb.

Profilaktyka i regularne konsultacje ginekologiczne są kluczowe dla zdrowia reprodukcyjnego. Dbając o odpowiednią antykoncepcję i zdrowie, możemy unikać niechcianych sytuacji i lepiej chronić nasze zdrowie reprodukcyjne.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4